Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Meditatii la clasa a treia ?


12 raspunsuri la acest subiect

#11
claudiakb

claudiakb

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 25 mai 2007 - 01:47

Eve44, o mama simte ce e mai bine pentru copilul ei. Sfaturile noastre sunt doar niste pareri, tu singura trebuie sa hotarasti ce trebuie sa faci.Chiar sunt curioasa sa stiu ce-ai facut.

#12
Chan

Chan

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 25 mai 2007 - 12:23

Draga eve44,
Eu am fetita in clasa a IV-a. Iti pot spune ca invatatoarea lucreaza f. mult cu ei matematica si romana dar, (asa cum sigur ai observat si tu lucrand cu copilul acasa), problemele facute la clasa au un anumit grad de dificultate iar cele din culegeri sau cele date la concursurile de matematica si la examene sunt mult, mult mai complexe si mai grele. Si eu lucrez suplimentar la matematica cu ea si m-a ingrozit nivelul de dificultate al unor probleme (destul de multe).
Daca copilul vine cu problemele facute la clasa neintelese atunci...cred ca este o problema si trebuie sa intervi pentru ca in clasa a V-a ii va fi f. greu sa recupereze lucrurile neintelese. Acolo profesorii nu au rabdarea pe care o au invatatoarele care ii cunosc mult mai bine pe copii.
Daca este vorba de problemele din culegeri acolo lucrurile sunt discutabile. Degeaba lucrezi cu el din culegeri daca invatatoarea nu reuseste sa il faca pe copil sa inteleaga problemele facute in clasa sau materia predata.
Si in clasa Deei sunt copii care se pregatesc suplimentar la matematica chiar cu profesori, nu cu invatatori dar iti pot spune ca nu sunt mai pregatiti decat cei cu care parintii lucreaza acasa.
Mergi si discuta cu invatatoarea. La noi in clasa la fiecare sedinta cu parintii invatatoarea a insistat sa-i spunem ce nu inteleg copiii pentru ca asa poate sa-si perfectioneze si dansa predarea materiei la clasa si ne-a subliniat de fiecare data ca ne cate ori copilul are vreo problema din tema sau facuta la clasa pe care nu a inteles-o sa mearga inaintea orei la dansa.
Daca tu reusesti sa lucrezi constant cu copilul nu ai de ce sa-ti faci probleme cu meditatiile. La nivelul asta inca ne mai descurcam. [:D].
La "meditatii" apeleaza parintii care nu au timp sa lucreze cu copiii. Am si eu o prietena care pleaca dimineata si vine seara la 19 acasa, copilul sta cu bunicii ( care nu se descurca) iar cand ajunge ea acasa copilul este mult prea obosit ca sa se apuce sa faca teme cu el. Atunci a apelat la solutia cu "meditatiile". Nu te gandi ca sunt meditatii ca pentru copii de liceu. Este o doamna inv. care ii verifica temele si explica ce nu a inteles copilul, practic face ce ar trebui sa faca un parinte daca ar avea timpul necesar.



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -