Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

am descoperit o parte urata din viatza mea


74 raspunsuri la acest subiect

#11
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 28 octombrie 2008 - 23:12

Pai, in primul rand nu toate transele hipnotice imoplica abolirea constientului, doar cele mai profunde, caz in care poti cere sa fie inregistrata sedinta.
Doi: in momentul in care afli asa ceva, normal ca te da peste cap, continuarea este sa mergi in terapie (de alta natura, nu hipnotica) cu tema descoperita si sa lucrezi cu ea.
trei: in toate terapiile, cand se ajunge lao revelatie de orice gen, se produce o dezorganizare temporara: practic scoti ceva fara sa pui altceva in loc. Se continua terapia si lucrurile se aseaza.
De ce credeti ca atatia oameni care merg in terapie dupa cateva sedinte renunta?

Eu as continua, dar si cu prelucrarile a ceea ce aflu, nu doar amintiri traumatizante si atat.

edit: sotului ii spui exact atat cat simti tu nevoia sa-i spui
pup

#12
teodraghici

teodraghici

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 185 mesaje

Postat 29 octombrie 2008 - 00:02

In primul rand trebuie sa stii foarte bine ce-ti doresti: Sa afli sau nu ce s-a intamplat.
Eu as vrea sa stiu, daca as fi in locul tau,si inca odata, daca as fi in locul tau, m-as lua, m-as duce frumusel la ex-ul, l-as scutura una buna si l-as intreba verde-n fata ce si cum a fost atunci....pana la urma, el trebuie sa stie, doar a fost prezent.
Dar, asta e numai parerea mea, eu fiind mai directa de felul meu.
Nu m-as chinui cu hipnoza si mai stiu eu ce.
[batcap]

Teo

#13
stockholm

stockholm

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 149 mesaje

Postat 29 octombrie 2008 - 00:29

in primul rand va multumesc tutror celor ce ati raspuns m ati facut sa vad situatia parca mai clar
in ceea ce priveste scuturatul ex ului nu prea merge
in primul rand pentru ca sincer ma ingrozeste prezentza lui sub orice forma
in al doilea rand atunci cand ne am despartit m am amenintata ac ma omoara ma urmarea zile intregi imi da dea telefoane peste telefoane asa ca sincer nu as vrea sa o iau de la capat cu chestiile astea plus ca sotul meu a vrut sa ii rupa picioarelee la propriu cand a a flat de chestia asta (si il inteleg )
a spus cneva la un moment dat ca numele meu de aici nu e ales la intamplare asa este pentru ca eu am fost impreuna cu ex ul 5 ani in care nu a fost o relatie starlucita nu era violent in schimb f scandalagiu ne certam zilnik da urat uneori ma amenintza avea un fel anume in care imi spunea lucruri simple de ex stiu unde stai sau o alta chestie din asta care ma baga in sperieti
era de asemenesa si posesiv f posesiv retineti ca atunci cand l am intalnit eu aveam 16 ani el 22 eu habar nu aveam cum trebuie sa fie o relatie plus ca eram in al 9 lea cer ca sunt impreuna cu un tip mai mare ca mine iar eu am facut marea prostie sa cred ca aceste lucruri se pot rezolva de la sine si ca sunt simple perioade de nervi si stres doarca se pare ca sau agravat in lok sssa se rezolve
maine ma duk la ultima sedintza de hipnoza (care sunt inregistrate ) si apoi o sa vad care sunt urmatori pasi
se pare ca mai am mult de luptat
[bang]


#14
Mindy

Mindy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 29 octombrie 2008 - 08:33

Stockholm, descoperirea asta a fost chiar o mare surpriza pt tine sau deja aveai o banuiala ca de acolo ti se trag depresiile?

Eu am perioade din viata mea pe care nu vreau sa mi le amintesc, nu ca s-ar fi petrecut ceva extrem de urat, pur si simplu nu imi face bine si refuz sa mi le amintec.. cum ar fi relatia cu primul meu prieten.. mi se pare asa o greseala, o perioada care as vrea sa o sterg cu buretele... ar mai fi si altele, un job in care am fost total nefericita, o invatatoare care ma batea, bataile ce le primeam acasa in copilarie, multe amintiri urate ... sunt curioasa daca m-as duce sa fac hipnoza ce as afla.
nici mie depresiile nu imi dau pace (nu le vad asa grave inca), dar incerc sa trec peste ele si nu m-am gandit ca motivele lor ar avea legatura cu trecutul.. le asociez mai mult cu prezentul.. cu ingrijorarile de zi cu zi, cu dorul de familie, micile neintelegeri pe ici colo etc..

Intreaba-l pe phiholog daca merita sa continui cu hipnoza, daca ceea ce vei afla la urmatoarele sedinte merita aflat... daca vindecarea ta depinde si de aflarea a tot ce s-a petrecut atunci.


#15
stockholm

stockholm

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 149 mesaje

Postat 29 octombrie 2008 - 10:27

mindy tu ai pus super bine intrebarea daca banuiam ceva sau a aparut totul asa din senin
pai chestia per ansamblu e tare complikata caci eu atunci cand eram cu ex ul eram tot timpul intr o stare de nervozitate accentuata ma certam cu toti din nimik daca o foaie de hartie cadea pe jos sau era o miscare brusca in jurul meu incepeam sa tip nu puteam dormi aveam permanent impresia ca am urmareste cineva pateam deseori ca in timpul unei conversatii sa raman tottal pe diafara nu ami auzeam ce mi se spunea aveam flashback uri in cele mai neasteptate situatii plangeam din oricedaca mergeam pe starda ma gandeam cum ar fi daca as muri intr un accident de masina vedeam si inmormantarea in mintea mea sau daca treceam pe un pod ma gandeam ca ar fi foaret usor sa ma arunc in fine
apoi dupa ce am resuit cu chiu cu vai sa ma despart de ex ul am intrat in tr o per de liniste sufleteasca ma intrebau toti prietenii ce e cu mine de ce arat asa bine si amiales linistea din interiorul meu era aproape palpabila pana cand acum 6 luni am patit o chestie
eram cu sotul meu in masian si al un moment dat in afara lokalitattii fiind a fost nevoit sa pun ofrana brusca eu mam speriat si in acel moment au inceput sa se dereuleze franturi de flash back uri in timp ce eu urlam ca o disperata si chiar m am dat jos din masina si am luat o a la fuga pe sosea
deci cam asa a inceput siyuatia actuala brusc aparent fara nici o legatura
cam asta ar fi mai vedem ce iese la iveala dupa sedintza de hipnoza de azi tineti mi pumnii va pupacesc pe toate sunteti niste scumpe si va ofera o floare virtuala [flo]


#16
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 29 octombrie 2008 - 11:02

eu am o recomandare pentru tine, fara sa te supar, foloseste virgula, punctul....caci postarile tale seamana cu avalanse....[pup]
in alta ordine, recomand si eu ce a mai spus cineva, chiar vrei sa afli trecutul? ce vei face cu el, (trecutul)?

o introspectie, cu tine insati, o analiza limpede, te va ajuta sa vezi daca poti infrunta sau nu ceea ce afli. pentruca, inevitabil, va trebui sa faci ceva! fie sa infrunti, sa uiti si sa mergi mai departe, fie, ATENTIE, acel trecut sa te doboare mai tare.

Kari

Si iata secretul meu, unul foarte simplu:numai cu inima poti vedea ce este drept, pentruca esentialul este ascuns privirii!

#17
stockholm

stockholm

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 149 mesaje

Postat 29 octombrie 2008 - 11:18

ai dreptate kari cu folositul virgulelor si a altor semne de punctuatie si nu ma supar
doar ca toata viatza mea e o avalansa in momentul asta sunt nauca pe de a intregul si nu stiu de unde sa incep ceva si unde sa il termin
pur si simplu cred ca am strans atata durere in mine inkat acum pur si simplu cand scriu am impresia ca explodez
si sunt atatea lucruri care mi se invalmasesc in minte ....
plus ca mai am si niste antidepresive la bord (prescrise de doctor )bine inteles [pup]


#18
sanziana72

sanziana72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 846 mesaje

Postat 29 octombrie 2008 - 15:43

Stockholm, lucrurile inconstiente care ne dor ies mai devreme sau mai tarziu la iveala si ne chinuie toata viata.

Stiu o doamna care toata viata s-a chinuit, a incercat diferite terapii, dar nu si-a gasit niciodata linistea si nu stia de ce. Pana la 50 si ceva de ani cand a aflat, tot in urma unor sedinte de hipnoza, ca fusese violata la 4 ani cand era in spital. Bineinteles ca a fost dureros sa isi aminteasca, dar macar acum isi putea intelege propriile reactii. Chiar daca o perioada a fost zbuciumata, apoi si-a gasit linistea.

Din ce povestesti din relatia ta cu primul prieten, a fost una abuziva in care erai in permanenta stressata. S-ar putea insa sa te fi si drogat uneori fara ca tu sa stii.

Daca nu te simti capabila sa descoperi lucruri noi acum, poti continua cu terapia in ritmul tau, sa lasi lucrurile sa se aseze si dupa ce ai ajuns din nou la un echilibru sa continui cu hipnoza. Dar nu interrupe terapia caci te poate ajuta sa treci peste aceste socuri.



"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)


#19
MissParker

MissParker

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.935 mesaje

Postat 29 octombrie 2008 - 18:19

Citat:
citat din mesajul lui marius
Tu ce anume doresti? Adica iti doresti sa afli ce a fost indiferent de ce vei afla? Sau ai prefera sa lasi in spate indiferent ce a fost si sa-ti vezi de viata? Iti asumi riscul unui adevar?
Cred ca raspunsul il da deja depresia de care sufera Stockholm. Uneori viata nu-ti mai lasa alegerea: "sa deschid ochii sau sa-i las tot inchisi", ci iti arunca brusc o galeata cu gheata in cap ca sa deschizi ochii, indiferent de ce ti s-a intamplat in trecut. Eu cred ca depresia e semnalul ca trebuie sa mergi mai departe pe drumul asta, sa dezgropi mai intai amintirile si apoi sa le prelucrezi emotional. Hipnoza e doar primul pas si trebuie facut f.f.f. atent si cu mult suport de la cei din jurul tau, ca sa nu te prabusesti odata ce vei afla si alte lucruri neplacute din trecut, iar dupa aceea o terapie cu un terapeut empatic ti-ar prinde bine. S-ar putea ca dincolo de acest viol din adolescenta (presupun ca a fost cam in adolescenta) sa mai iasa la iveala si alt abuz, de la o varsta mai frageda. Nu vreau sa te sperii, ci doar sa te pregatesc. In orice caz, mult curaj!! Sfatul meu (ca am trecut si eu prin asta) e sa continui sa mergi pe drumul catre adevar, fiindca - pare cliseu, dar nu e - numai adevarul te va elibera. Minciuna protejeaza doar in aparenta, in realitate te infunda si mai tare pe drumul de instrainare de tine insati.
Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
[9cer] Poze cu noiPovestea nasterii *** Slide show David


#20
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 octombrie 2008 - 19:57

Da asa este am gandit si eu - depresia este o problema majora ce trebuie combatuta, trebuie diminuata si chiar eliminata. Orice amanare poate duce la lucruri nedorite.



Pagina familiei / Mai multe...

Video

Pagina legislativa


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -