Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copii cu Hidrocefalie


7 raspunsuri la acest subiect

#1
CarmenSuciu

CarmenSuciu
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 28 octombrie 2008 - 16:49

S-a initiat un nou proiect pentru ajutorarea copiilor cu hidrocefalie Suport Medical pentru Controlul Hidrocefaliei.
www.hidrocefalie-med-info.org
Proiectul isi propune realizarea unei legaturi rapide intre parinti si spitalelele care ofera tratamentul specializat, oferirea de informatii utile pentru parinti, ajutor material pentru parintii cu mijloace materiale precare, furnizarea dispozitivului medical necesar pentru interventia medicala (shuntul).





#2
elilov3

elilov3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.402 mesaje

Postat 31 octombrie 2008 - 17:22

eu am nascut in 2005 un coopil cu hidrocefalie, care dupa 4 operatii pe creier nu a mai suportat nimic...a murit la varsta de 5 luni fara 2 zile...va pot spune ca a refuzat si suntul si valva...a fost groaznic pt el nu pt noi in pricipiu...e greu noi l-am operat la spitalul Bagdasar Arseni din Bucuresti...cand ma uit in urma imi e greu...ma bucur de acest proiect si sper ca ii va ajuta pe cei in suferinta [flo][:I]


eliza mamica de inger Ionut Pavel [flo]
[gravi]38+[baietel]Dimitrie Gabriel

#3
Andrea_S

Andrea_S

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 04 noiembrie 2008 - 19:42

Ma bucur enorm ca cineva vine in autorul copiilor orfani pt ca nu are cine sa se intereseze. Cine are parinti, are mai mari sanse sa primeasca la timp ingrijiri. Cine nu are, are nevoie de voci care sa vorbeasca si sa actioneze in numele sau.



Mai exista o organizatie care ii ajuta pe copii, indiferent de mediul din care provin:



http://www.arsbh.ro/



Din pacate, site-ul nu ofera decat informatii esentiale, dar da si lista de medici neurochirurgi romani care pot opera copii, dispozitivele montate (sunturile) fiind sponsorizate de asociatie.



E bine sa fiti foarte atenti la ce medic apelati. Mai bine cautati pe rupte pe internet inainte sa luati o decizie.



Pe forumurile de mamici si in presa online gasiti articole, comentarii si raspunsuri care va pot ajuta sa alegeti mai bine.



- Andrea -



Atitudinea naste altitudinea!

#4
Andrea_S

Andrea_S

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 15 noiembrie 2008 - 00:12

Statisticile spun ca unul dintr-o mie de copii nascuti prezinta hidrocefalie.

De cand stau in spital, tind sa cred ca intr-adevar, este ceva des intalnit la ora actuala la nou-nascuti.
Din pacate, sunt cazuri in care medicii le dau mamelor prognoze negative pe termen scurt sau lung. DAR, copiii respectivi, in timp, demonstreaza contrariul.

Fie ca nu au creier, fie ca le lipsesc parti din creier, fie ca au creierul complet, copiii cu hidrocefalie, daca primesc la timp o interventie potrivita situatiei lor, se pot dezvolta si trai normal si mult timp.

Ca mame, eu zic ca trebuie sa vedem copilul cum este el, nu cum spun statisticile. Orice copil e unic, dezvoltarea lui e individuala si problemele sale trebuie abordate personalizat.

Exista in America un renumit neurochirurg (imi scapa numele acum), care a demonstrat ca oamenii carora li s-a indepartat o mare parte din creier (o parte a unei emisfere cerebrale, o emisfera intreaga sau chiar creierul complet) POT TRAI NORMAL.

Care e secretul?

Nu stiu.

DAR, studiile de zeci de ani arata ca:
- avem un creier in inima (40.000 de celule nervoase; inima creeaza un camp mult mai puternic decat cel creat de creierul din cap)
- avem un creier in stomac (in jur de 400.000 de celule nervoase; detalii gasiti intr-un numar mai vechi din revista GEO - nr. din feb 2008, parca)

Ca sa ne ajutam copii, trebuie sa-i intelegem si sa cercetam noutatile in medicina si sanatate. E posibil sa se fi schimbat/descoperit ceva in favoarea micutilor nostri.

Multa sanatate, putere si intelepciune!

- Andrea -

Atitudinea naste altitudinea!

#5
Andrea_S

Andrea_S

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 16 noiembrie 2008 - 04:19

Pt ca tocmai am auzit de cazul unui copil care nu are creier (sau mare parte din el) si are hidrocefalie, iar medicii zic ca e o leguma, dau mai jos un link legat de un francez care a trait normal, cu sunt, si fara mare parte din creier (are doar ventriculi):



http://english.pravd...5241-no_brain-0



Poate fi un caz exceptional, dar arata ca totul este posibil.



- Andrea -



Atitudinea naste altitudinea!

#6
piscinarul

piscinarul
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 17 mai 2012 - 14:12

am un baietel de 8 ani cu adhd,e deja la scoala speciala,e deja la o fundatie...problema e ca nu se poate concentra la invatatura,e permanent distat si al ia pe nu stiu in brate....tratament a avut si cu stratera,concerta,tonotil...etc...din pacate nu se mai fabrica Risatarun medicament care ar fi fost ultima mea speranta de al pune pe linia de plutire....daca cineva pe acest forum are o experienta asemanatoare il rog sa sa isi exprime o parere

#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 mai 2012 - 19:24

Piscinarul iti propun sa deschizi subiect separat la Cabinetul Psi - consultatii de psihologie sau poate chiar la aceasta sectiune.

Insa la PSI s-a discutat de multe ori pe tema ADHD-ului.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

#8
Alis26

Alis26
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 17 iunie 2021 - 10:03

Buna ziua tuturor mamicilor

Sunt din Chisinau. Am un copilas de 1 an si 2 luni suspect la hidrocefalie. Peste citeva zile avem programare la RMN rezonanta magnetica.

Va rog foarte mult cine cunoaste asemenea cazuri scrieti-mi in privat....Mai sunt alte metode de tratament in afara de sunt????




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -