Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 6 voturi

S-a băgat moaşte!


384 raspunsuri la acest subiect

#21
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 28 octombrie 2008 - 16:42

Irina:

´´Cand vor face si pastorasii vostri macar o minune din cate fac Sfintii ortodocsi,vii sau morti , mai vorbim´´


Bravo,uite cum ai spus un mare adevar,fara sa vrei(ma gandesc)
´´Pastorasii´´ nu sunt ridicati in slava si sfintiti unul dupa altul,DECI NU SUNT IDOLATRIZATI.Pe cand,ortodocsii il sfintesc si ridica la rang divin pana si pe Stefan cel Mare.Idolatrie adica.


Pai daca sfintii astia ortodocsi fac asa multe minuni,ar trebui ca niciun ortodox amator de pupat sicrie sa nu mai fie bolnav,mortii sa invie pe capete si asa mai departe.

[alcool]


PS iti dai seama ce ai scris,cum suna? Pacatul mandriei,Irina, te paste si uite de ce, din cauza sfintilor..

#22
Carla75

Carla75

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 28 octombrie 2008 - 17:27

Ar fi bine sa se faca o delimitare intre "credinciosii" care isi manifesta in acest mod credinta (da bine sa bifeze unele aspecte in decursul unui an) si credinciosii care se comporta civilizat si merg acolo cu credinta. Acum nu cred ca e treaba mea/voastra de ce cred unii si se inchina la moastele sfintilor! Cu ce va deranjeaza faptul ca eu sau altcineva mergem sa ne inchinam, credem in puterea lor??? De ce trebuie impartite jigniri gratuite generalizand pe un subiect care oricum nu se lasa cu convertiri sau re-convertiri de o parte sau alta??? Subiectul initial era legat de un articol in care se descrie debandada creata de cei care isi uita bunul simt acasa (si acum contextul era sarbatoarea Sf. Dumitru, desi fix la fel se poate scrie si de manifestarea unora la cate un miting electoral)! Daca cititi articolul cu atentie, veti vedea care e esenta problemei: lipsa bunului simt strigata pana si de preoti! Si se pare ca solutii pentru regasirea bunului simt (vad ca si aici, in discutie, uitati de el) nu se prea gasesc!

C.



#23
ham

ham

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 707 mesaje

Postat 28 octombrie 2008 - 18:39

In povestile cu moastele sunt 2 probleme:

1- minora, tine de educatia omului- atitudinea enoriasilor
2- una grava, intretinuta de preotii ortodocsi si catolici, o practica ce contravine Bibliei, inchinarea la altceva decat Dumnezeu

"Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."

#24
Stanescu

Stanescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 28 octombrie 2008 - 18:53

Sa se dea numa cate o pupatura, ca sa ajunga la toata lumea![:D]

Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

#25
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 28 octombrie 2008 - 19:12

Citat:
citat din mesajul lui ham

In povestile cu moastele sunt 2 probleme:

1- minora, tine de educatia omului- atitudinea enoriasilor
2- una grava, intretinuta de preotii ortodocsi si catolici, o practica ce contravine Bibliei, inchinarea la altceva decat Dumnezeu

"Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."



adevar graita-i!
valoarea credintei nu se regaseste in cel care implineste un anume act, nu consta in cata credinta ai, cat in CINE iti ancorezi acea credinta! poti avea cea mai mare credinta intalnita vreodata in istorie, dar daca ti-o investesti doar in puparea moastelor, luarea de apa sfintita, oare vei dobandi mantuirea? pe de alta parte, daca ai o credinta de marimea unui bob de piper, dar iti pui aceasta credinta in Hristos, vei dobandi o relatie mantuitoare cu Dumnezeu.
crestnismul nu este un sistem de traditii si parctici, doctrine, ci are ca element central o Persoana.
crestinismul nu este o religie, ci o relatie!

Kari

Si iata secretul meu, unul foarte simplu:numai cu inima poti vedea ce este drept, pentruca esentialul este ascuns privirii!

#26
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 28 octombrie 2008 - 19:57

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Irina:´´Cand vor face si pastorasii vostri macar o minune din cate fac Sfintii ortodocsi,vii sau morti , mai vorbim´´Bravo,uite cum ai spus un mare adevar,fara sa vrei(ma gandesc)´´Pastorasii´´ nu sunt ridicati in slava si sfintiti unul dupa altul,DECI NU SUNT IDOLATRIZATI.Pe cand,ortodocsii il sfintesc si ridica la rang divin pana si pe Stefan cel Mare.Idolatrie adica.Pai daca sfintii astia ortodocsi fac asa multe minuni,ar trebui ca niciun ortodox amator de pupat sicrie sa nu mai fie bolnav,mortii sa invie pe capete si asa mai departe.[alcool]PS iti dai seama ce ai scris,cum suna? Pacatul mandriei,Irina, te paste si uite de ce, din cauza sfintilor..
normal ca pastorasii vostri nu sunt ridicati la rang de sfinti, fiindca nu sunt sfinti, n-au viata de sfinti,n-au fapte de sfinti, n-au putere de sfintiIn viata Sfintilor ortodocsi se vede trairea lui Hristos si roadele harului- ce care cunosc vietile sfintilor stiu despre ce vorbesc si daca vrei minuni facute de sfinti, cauta numai pe acest forum si ai sa citesti minuni cu gramada si in viata mea am vazut atatea minuni facute cu rugaciunile si cu harul sfintilor, incat poti sa zici tu ce ai zice, ca nu ma impresionezi Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) am blog [:D]

#27
Carla75

Carla75

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 28 octombrie 2008 - 20:01

Citat:
citat din mesajul lui ham

In povestile cu moastele sunt 2 probleme:

1- minora, tine de educatia omului- atitudinea enoriasilor
2- una grava, intretinuta de preotii ortodocsi si catolici, o practica ce contravine Bibliei, inchinarea la altceva decat Dumnezeu

"Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."


Cu tot respectul pentru opinia ta:
1. e o problema grava, foarte grava partea aceasta care tine de educatia omului si de ea ne izbim zi de zi, nu numai la anumite sarbatori!
2. ce tine de credinta si inchinarea oamenilor la Dumnezeu, la icoane, la sfinti... e strict asociata cu libertatea omului, nu crezi? Eu cred cum simt eu, cum consider eu, si nu simt ca am o problema "grava" doar pentru ca tu asa o categorisesti! Personal nu o fac pentru ca asa "intretin preotii", insa evit imbulzelile astea care numai manifestari de credinta nu sunt si iar ajungem la punctul 1! Nu cred ca daca eu aleg sa merg intr-o zi oarecare sa ma inchin la moaste ale sfintilor cade bursa Londrei sau se intampla nu stiu ce grozavie care te afecteaza pe tine sau altul care se bate atat de vehement impotriva acestui "pupat"!

C.



#28
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 28 octombrie 2008 - 20:11

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Irina:´´Cand vor face si pastorasii vostri macar o minune din cate fac Sfintii ortodocsi,vii sau morti , mai vorbim´´Bravo,uite cum ai spus un mare adevar,fara sa vrei(ma gandesc)´´Pastorasii´´ nu sunt ridicati in slava si sfintiti unul dupa altul,DECI NU SUNT IDOLATRIZATI.Pe cand,ortodocsii il sfintesc si ridica la rang divin pana si pe Stefan cel Mare.Idolatrie adica.Pai daca sfintii astia ortodocsi fac asa multe minuni,ar trebui ca niciun ortodox amator de pupat sicrie sa nu mai fie bolnav,mortii sa invie pe capete si asa mai departe.[alcool]PS iti dai seama ce ai scris,cum suna? Pacatul mandriei,Irina, te paste si uite de ce, din cauza sfintilor..
normal ca pastorasii vostri nu sunt ridicati la rang de sfinti, fiindca nu sunt sfinti, n-au viata de sfinti,n-au fapte de sfinti, n-au putere de sfintiIn viata Sfintilor ortodocsi se vede trairea lui Hristos si roadele harului- ce care cunosc vietile sfintilor stiu despre ce vorbesc si daca vrei minuni facute de sfinti, cauta numai pe acest forum si ai sa citesti minuni cu gramada si in viata mea am vazut atatea minuni facute cu rugaciunile si cu harul sfintilor, incat poti sa zici tu ce ai zice, ca nu ma impresionezi Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) am blog [:D]
Mey, am sa inaintez o rugaminte celor care se inchina la sfinti si moaste(ca eu nu o fac) si am sa le sugerez sa se inchine si sa se roage acestora pentru a lumina si deschide mintile incuiate.Sa vedem cat de bine functioneaza.

#29
AmethystRain

AmethystRain

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 170 mesaje

Postat 28 octombrie 2008 - 20:13

Iti dai seama, tu, Irina, pacatul mandriei ntz, ntz, ntz...din cauza sfintilor! Ca nu-i lasi p-astia sa-i batjocoreasca in fel si chip pe-aici! Ntz, ntz, ntz...Nu stiai ca numai ortocsilor li se cere sa intoarca obrazul, desi forumistii de aici se dau mai toti crestini si ar trebui sa ISI aplice lor insisi preceptele nou-testamentare! Cum iti permiti, deci, sa iti aperi religia, cu atata acuratete, precizie si logica?[pup]

Cand am timp si "rasfoiesc" ce se scrie pe aici, imi vine in minte un scurt pasaj nou-testamentar: "Nu aruncati margaritarele voastre..."

Iti scriu pe PM doua vorbe[flo]



#30
Stanescu

Stanescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 28 octombrie 2008 - 20:37

Citat:
citat din mesajul lui AmethystRain

Iti dai seama, tu, Irina, pacatul mandriei ntz, ntz, ntz...din cauza sfintilor! Ca nu-i lasi p-astia sa-i batjocoreasca in fel si chip pe-aici! Ntz, ntz, ntz...Nu stiai ca numai ortocsilor li se cere sa intoarca obrazul, desi forumistii de aici se dau mai toti crestini si ar trebui sa ISI aplice lor insisi preceptele nou-testamentare! Cum iti permiti, deci, sa iti aperi religia, cu atata acuratete, precizie si logica?[pup]

Cand am timp si "rasfoiesc" ce se scrie pe aici, imi vine in minte un scurt pasaj nou-testamentar: "Nu aruncati margaritarele voastre..."

Iti scriu pe PM doua vorbe[flo]




...agnosticilor"
Am si io o obsesie, sfintisorul Stefan cel Mare ce minuni a facut - in afara de aia cu ridicatul unei manstiri dupa fiecare copil din flori (ca na, cu bataliile victorioase mai greu).
Maine poimaine il vedem si poe Jiji sfintisor - si pun pariu ca daca castig la loto si fac o donatii grasa pot intra si io in randul sfintilor[:D], da din fericire nu ma intereseaza sa imi pupe unii oasele dupa n ani.

Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -