Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 11)


114 raspunsuri la acest subiect

#101
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 22 noiembrie 2009 - 02:21

Fetele vreau sa confectionez niste huse pentru o canapea(coltar) si fotoliu. A incercat cineva sa faca huse, se confectioneaza greu?
Aveti ceva modele,cum trebuie sa masor exact ca sa stiu cat material imi intra? Ce materiale se preteaza mai bine pentru huse?

#102
ramona75

ramona75

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 22 februarie 2010 - 10:19

super subiect!!!

abia l-am descoperit - asa ca o iau cu inceputul si va citesc din urma si revin.
notesz tot ce inseamna sfat - poate ma prind si eu de unele chestii singura si nu pun aceleasi intrebari.

#103
adaida

adaida

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 23 februarie 2010 - 19:55

Buna fetelor!

Sunt noua pe aici, adica e prima oara cand scriu desi va tot citesc. Vreau sa va rog (cu iertare daca s-a mai dezbatut acest subiect) sa va intreb daca aveti tipare pentru haine de gravide. Am 23 saptamani si am luat deja destul si nu prea imi vine nimic. Preturile din magazine ma depasesc asa ca apelez cu speranta la voi (si cu scuze daca acest lucru s-a mai discutat si nu l-am observat). Am inteles ca in Burda in numerele din august ar fi tipare pentru haine de gravide. Eu am din august 2007 si din august 2008 dar nu sunt cine stie ce. Poate ma va ajuta cineva. Multumesc frumos.

#104
ramona75

ramona75

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 27 februarie 2010 - 07:43

n-am ajuns nici macar la finele capitolului 1 si nu ma mai tin in pene de mandra - am facut deja 3 rochite fetitei mele - stiu ca nu sunt cine stie ce - dar imi exersez mana.

Aveti aici rochitele - in ordine: prima rochita,a doua rochita,a treia rochita rochita



a treia a fost si un pic mai complicata fata de primele doua.

greutati intampinate - la subsoara; la rascroiala gatului, la imbinarea partilor una de alta - gen finalul rochitei cand am prins volanele de partea de sus a rochitei.



mai am multe de invatat - pacat ca multe din link-urile data de voi nu mai functioneaza - sa nu mai vorbesc de pozele creatiilor voastre - multe dintre ele nu mai sunt active.



marea mea dilema - este citirea si croirea unui tipar. abia astept sa ma incumet sa fac ceva dupa un tipar - pana acum m-am bazat doar pe instinct, niste masuri minore ale fetei si foarfeca din dotare.



mai citesc, mai iau notite - daca mai si cos ceva revin.

#105
gabriela42

gabriela42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 28 februarie 2010 - 01:33

buna ziua harnicutelor .christel cu canapele nu m-am descurcat decit cu mari dreptunghiuri care sa fie folosite ca o cuvertura.este imposibil de facut o husa functipnala,eu am facut o husa perfecta ca masura dar....daca arata bine nu are lejeritate daca are lejeritate nu arata bine.deci arata ca porcul ori se destrama ca a mea.stiu multe despre materiale si hainute,la kg este ok,eu am cistigat banuti frumosi dar trebuie sa stii sa alegi.este unul in pantelimon la fabrica de fermoare .daca aveti nevoie de sfat croitoria este pasiunea si iubirea mea si va ajut cu drag oricind.[pup]

#106
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 02 martie 2010 - 07:18

Hello fetelor,
Cusutul la masina l-am invatat in clasa a 6a cred la orele de lucru manual, unde aveam o profesoara batrana si nesuferita care ne tot batea la cap sa invatam cat mai multe chestii despre lucuruile facute de mana, asa incat am invatat sa impletesc, sa crosetez, chiar sa cos/brodez de mana si sa stiu sa cos la masina. Realitatea este ca si eu sunt un stil mai practic si-mi place sa ma bag la chestii de astea. In Romania mi-am mai scurtat fuste/pantaloni prin adolescenta, mi-am mai stramtat fuste si de astea. Aici am scurtat niste draperii, duble si cu captuseala. Le-am facut destul de frumos in sensul ca au iesit cusuturile la fel la toate 3 geamurile adica 6 draperii. Apoi mi-am facut la bucatarie si o usa, niste jaluzele romane le zice aici.
http://www.toplinewi...linds_roman.asp
- ceva de genul acesta
Au iesit bine si mai ales au fost mai ieftine decat cele de comanda de cel putin 10 ori.


Acum ca tot mi-am luat masina de cusut din materialele ramase de la draperii am sa-mi fac niste pernute pentru canapele sa fie asortate cu draperiile.
Am gasit de cumparat de la un magazin de vechituri niste tipare de rochii de vara si niste fuste tot de vara. Acum mai cochetez cu ideea asta si poate ma apuc sa-mi fac o rochie de aia. Macar sa o port prin curte la vara ![:D] sa vad ce o iesi !Sper sa iasa ceva pentru ca sunt niste tipare foarte explicite, desenate in 3 marimi , eu am numai sa le decupez si sa croiesc dupa ele. Usor de zis sa vad in practica cum or iesi !

Oricum felicitari pentru fetele talentate care isi fac singure rochii de seara si fel de fel de chestii de astea mai complicate.
Aici am si eu o sugestie: pentru fetele care pun poze cu creatiile lor, ar fii fain ca aceste poze sa fie grupate toate la inceputul fiecarui capitol, asa se vor putea vizualiza mai usor. Nu ma pricep daca este chiar usoara treaba asta, dar poate cine stie ?!

Succes !

La toti numai bine!

#107
gabriela42

gabriela42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 02 martie 2010 - 10:00

harnictelor o primavara frumoasa[flo]

#108
ianaina

ianaina
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 02 martie 2010 - 17:51

buna fetelor! sunt noua aici...dar si in ale forumurilor, asa ca ma descurc mai greu. am citit ce faceti voi si sunt impresionata. si mie imi place sa croiesc, dar fara tipar. fac doar pentru mine si ma folosesc drept manechin. acum vreau sa fac o camasuta pt fetita mea (6 luni) si nu prea stiu cum. as avea nevoie de ajutor! [bang]

#109
ianaina

ianaina
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 02 martie 2010 - 17:57

ps> am incercat sa iau tipar dupa o camasuta mai mica dar nu prea cred ca a iesit ce trebuie.daca are cineva un desen pt ceva usor de fact, va rog mult. si niste sfaturi ar fibune (dar sa stiti ca nu cunost termeni specializati. sunt autodidact![:D])

#110
andreea_sto

andreea_sto
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 09 mai 2011 - 21:10

Buna,

Am urmatit de mult acest subiect, am inceput cu capitolul 1 si am citit tot pana pe la capitolul 4. Am vrut sa vad daca mai este activ si observ ca nu a mai scris nimeni de muuuult timp. Eu tocmai m-am apucat de croitorie si as fi vrut sa am cu cine vorbi despre asta. Daca mai esti cineva interesata sa inviem acest subiect care a rezistat atata timp haideti sa o facem [invazie]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -