Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 11)


114 raspunsuri la acest subiect

#91
hionati

hionati

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 21 mai 2009 - 14:40

salut ,
eu sunt noua pe aici si sunt in cautare de un curs de croitorie, cine ma poate ajuta? A facut cineva curs la sala dalles?

#92
LunaNoua

LunaNoua

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.435 mesaje

Postat 07 iunie 2009 - 00:31

Salut,



Hionati, eu am invatat croitorie singura. Tipare am invatat sa fac din carti de croitorie din generatia lui Ceasca, iar cusaturi am invatat sa fac studiind cusaturile hainelor din magazine. Despre cursuri, nu stiu nimic. Mai sunt cursuri ilustrare de cusut in burda. in fiecare numar este explicat cate un model. Este de ajutor pentru incepatori ;)



made in Brasov

#93
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 10 iunie 2009 - 13:29

Asta zic si eu, ca se poate sa inveti croitoria fara cursuri, doar din Burda, carti mai vechi si eventual vreo cunostinta care lucreaza in domeniu. Asa am invatat si eu, cat sa ma descurc. Mai erau cursurile prin corespondenta, de la Eurocor, dar nu am auzit persoane prea multumite de ele. Incepi sa cosi si vei invata pe parcurs, tipare foloseste gata facute, pentru inceput. Este o indeletnicire practica si cel mai bine o aprofundezi daca o exersezi.



ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

My workshop

#94
loryi1974

loryi1974

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.825 mesaje

Postat 15 iunie 2009 - 15:49

Va rog,un sfat ca nu ma pricep deloc,deloc.Deci,sarafan pentru o fetita cam la 1.28 m ,probabil intr-un an scolar va mai creste un pic.Cat material trebuie pentru 2 sarafane ,aproximativ si ce fel de material-fara prea mult plastic,nici foarte gros dar nici subtire,ceva in ccare sa se simta confortabil un copil(pana acum i-am luat numai gata facute )?Intrebarea nr.2:de unde material?Mai exista in bucur Obor raioane cu tesaturi sau stiti un magazin de tesaturi ?Intrebarea nr.3:vreo croitorie femei in Tineretului-Muncii-Vitan?
Multumesc

#95
LunaNoua

LunaNoua

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.435 mesaje

Postat 16 iunie 2009 - 01:09

Lory, necesarul de material il stabilesti masurand fetita, de pe umar, pana la lumgimea dorita a sarafanului + 10 cm asa .. de rezerva.



Material ceri la magazin, ceva cu bumbac sau in. Te orientezi la ce gasesti, acum denumirile materialelor nu prea mai sunt semnificative. Intrebi de compozitia lor la magazin.







made in Brasov

#96
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 16 iunie 2009 - 10:04

Intrebare intrebatoare: stiti vreun magazin de metraje in Constanta? Sau pe net??? Era inainte textilandia dar nu mai e...[help]

"Trust no one!"

#97
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 27 iunie 2009 - 10:16

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974
Va rog,un sfat ca nu ma pricep deloc,deloc.Deci,sarafan pentru o fetita cam la 1.28 m ,probabil intr-un an scolar va mai creste un pic.Cat material trebuie pentru 2 sarafane ,aproximativ si ce fel de material-fara prea mult plastic,nici foarte gros dar nici subtire,ceva in ccare sa se simta confortabil un copil(pana acum i-am luat numai gata facute )?Intrebarea nr.2:de unde material?Mai exista in bucur Obor raioane cu tesaturi sau stiti un magazin de tesaturi ?Intrebarea nr.3:vreo croitorie femei in Tineretului-Muncii-Vitan? Multumesc
Lory, eu as lua cam 1m de material, avand in vedere ca este lat de 1,4 sau 1,5m. Daca mai ramane se poate sa-i iasa un bolero sau o vesta, din diferenta. Poti cauta denim ca ar fi potrivit pentru toamna, la scoala, dar nu prea se gaseste decat la magazinele din centru si e cam scump. Da, sunt cateva standuri in Obor care au metraje, prin centru magazinului. O sursa mai ieftina de materiale este insa si Sam Expo, se afla chiar la intrarea in complexul Dragonul rosu-Niro. Cum o iei la dreapta, pe langa pod, este o cladire verde. Acolo vand si engros dar gasesti si standuri care dau la metraj. Mai sun Sharbeck si Shiral dar mai mult pentru materiale pretioase, pentru rochii de seara; gasesti site-urile pe net.ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)My workshop

#98
ge1ani

ge1ani
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 01 iulie 2009 - 00:26

salutare tuturor celor ce au scris in acest forum si care au facut ca multe lucruri noi sa se nasca din acestea!o nota in plus acelora, care cu multa intelepciune si rabdare, au avut amabilitatea de ai povatui si pe altii, care erau mai putin descurcareti in ale croitoriei.multumesc tuturor celor din acest forum, pentru ca anul acesta mi-ati dat curaj sa iau o masina de cusut si cu putin curaj am reusit sa ma imprietenesc cu ea si sa fac chiar bani din asta!

#99
ralucis

ralucis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 750 mesaje

Postat 28 iulie 2009 - 17:21

Salutare! Am descoperit recent un magazin cu materiale la kg, undeva in zona rond Cosbuc, venind de la Unirii pana in intersectia cu fostul Bingo Europa, pe partea dreapta la parterul blocurilor de pana in intersectie, sunt foarte incantata, am gasit matase naturala cu imprimeuri deosebite la 18 lei metrul, nu am vazut nicaieri in oras mai ieftin de atat, dimpotriva. Mai stiti si alte magazine de acest gen? Vad ca au materiale mult mai faine decat la magazinele clasice, iar pretul e si mai bun. Daca stiti dati adrese, please! Multumesc!

#100
LunaNoua

LunaNoua

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.435 mesaje

Postat 07 august 2009 - 01:02

Salutare Ralu,



Eu nu as recomanda la nimeni magazine cu materiale la kg. Sunt invechite, coapte, sunt materiale pe care fabricile nu le-au putut lucra calumea, care nu se cos bine, care intra la apa, se micsoreaza la calcat cu fierul, etc.



made in Brasov


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Ieri, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Ieri, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Ieri, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Ieri, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -