Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cand se taie motul ?


16 raspunsuri la acest subiect

#1
claudela

claudela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.149 mesaje

Postat 16 mai 2007 - 13:00

[foto]Fetele care cunosc acest obicei pot sa-mi spuna cand e bine de taiat motul la copil si ce anume obiecte se pun pe o tavita pentru a alege cel mic? Ce variante aveti voi, cele care au mai trecut peste asa ceva?!
[;)]


#2
toanca

toanca

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.954 mesaje

Postat 16 mai 2007 - 13:16

Eu din cate stiu, motul se poate taia pana la varsta de 3 ani.

Eu, desi Matei are 1 an si 4 luni, inca nu i-am taiat motul.

Bine, nici nu prea am ce sa tai[:D][:D]



Toanca si [copil] Matei Alexandru 06.01.2006



poze



http://www.dropshots.com/toanca

http://www.dropshots.com/toanca1

http://www.dropshots.com/toanca2

#3
Natasa

Natasa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.248 mesaje

Postat 16 mai 2007 - 23:36

La intrebarea "cit de bine e", asta nu-ti poti raspunde decit tu, daca tii la obiceiul asta. Eu una am vorbit cu preotul meu si mi-a zis ca nu are absolut nimic religios (asa cum si banuiam) si ca atare n-am taiat nici un mot si nici vreo tava n-am trecut prin fata copilului. Au mai facut mutre unii din familie, dar eu nu ma tin de ritualuri d'astea doar pentru ca "asa se face". Eu nu inteleg nici mesele de botez la care se plateste tacimul ca la nunta, nici taiatul motului ca prilej de adunat bani, dar pina la urma fiecare face cum crede.

#4
maricar

maricar

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 17 mai 2007 - 12:21

Eu stiu ca motul se taie la 1 an, nu la 3! Iar pe tavita fiecare pune ce obiecte vrea, cam aceleasi care se pun la ursitori, cand se naste copilul (de ex: bani, bijuterii, carti, creioane etc). Se spune ca obiectul ales de copil iti da indicii referitor la ce va face el in viitor.Mie mi se pare mai mult ceva distractiv, nu cred in asta, o s-o fac si eu doar ca sa respect traditia.

mariavlad

#5
claudela

claudela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.149 mesaje

Postat 17 mai 2007 - 19:21

Era doar o curiozitate, nu neaparat o traditie care trebuie indeplinita. Mai mult legat de ce anume obiecte se pot pune pe tavita...[cheers]
Stati linistite ca si eu sunt reticenta la obiceele astea deosebite ce tin de nunti, botezuri...mai ales cele legate de nunti!!![V]
Daca ai deosebitul noroc sa faci nunta la tara, reusesti sa obosesti mai rau ca dupa o zi la sapat! Pe cuvant![neand]
Claudela stie![pup]


#6
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 17 mai 2007 - 22:25

quote:
Originally posted by Natasa
Eu una am vorbit cu preotul meu si mi-a zis ca nu are absolut nimic religios (asa cum si banuiam) si ca atare n-am taiat nici un mot si nici vreo tava n-am trecut prin fata copilului. Au mai facut mutre unii din familie, dar eu nu ma tin de ritualuri d'astea doar pentru ca "asa se face". Eu nu inteleg nici mesele de botez la care se plateste tacimul ca la nunta, nici taiatul motului ca prilej de adunat bani, dar pina la urma fiecare face cum crede.
sunt de acord intru totul! cam asa am procedat si eu: am avut nunta destul de mare pt ca pur si simplu asa am vrut, e drept ca sotzul inclina mai degraba spre o ceremonie in 2, dar i-am explicat ca eu nici nu ma gandesc sa ratez unica ocazie (sper[;)]) de a purta rochia alba de mireasa...botezul l-am facut acasa, cu nashii, cu parintzii si cumnata mea, pt amandoi baietzii.iar motzul l-am taiat tot in aceeasi formula ca la botez, pt cel mare am fost la restaurant, ca era fff cald, iar cu cel mic am fost la tzara, in curte, am facut gratar.stiu ca nu e nimic religios in taiatul motzului, dar mi se pare ceva foarte dragutz si de-asta am facut-o!si le-am taiat motzul fix la 1 an, in fine, in prima zi de sambata dupa ce implinisera 1 anisor!pe tava am pus in cescutze mici de tot zahar si orez, se zice ca o sa-i fie viatza dulce si imbelsugata, un pix, o carte micutza, o poza, o shurubelnitza, chei, oglinda, etc... lucruri care prin extrapolarea semnificatziei lor te pot duce cu gandul la ce va face sau cum va fi caracterului copilului in viatza de adult.ai mei au ales foarfeca si pieptenele, deci imi deschid salon de frumusetze peste vreo 15 ani, asha...[:D]_________________________________Lumina Sfintei Invieri sa patrunda in sufletul si in inimile voastre, bucurandu-va de minunea Invierii Domnului nostru Isus Hristos!Clipe de neuitat alaturi de cei dragi si multe realizari! ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb [hagi]Bogdan - 04.07.2000 si [bonjovi]Tudor - 13.06.2003 poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )************************DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

#7
liliana_28

liliana_28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 601 mesaje

Postat 18 mai 2007 - 15:02

Din cate stiu eu la fetite se rupe turta la un anisor iar la baieti se taie motul pana la trei anisori.

Noi pe 9.06 ii taiem motul prichindelului ca vina caldura aia mare si are un par.....lung...saracutul.

Petrecerea o sa o facem in curte la un gratar cu nasii, parintii si cativa prieteni.



O zi bunuta.



Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici



Calinut

#8
acina

acina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 998 mesaje

Postat 18 mai 2007 - 19:29

Eu stiu ca se rupe turta la fetite la 1 an si la baietei se taie motul intre 1 si 3 ani.

Noi i-am luat motul deja ca avea ciuful rebel si ii intra in ochisor.Normal ca nu ma lasa sa -l prind cu nimic.Jumulea tot ce avea in par.[:D]



Anca mami de Buburuz Andrei[copil] (13.02.2006)

Pozele Noastre

Buburuzul Mic

Povestea Nasterii



Cu totii traim sub acelasi cer , dar nu avem toti acelasi orizont.

#9
principe

principe

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.433 mesaje

Postat 10 iunie 2007 - 10:25

si noi avem tierea motului peste 2 saptamini ,vrem sa facem dupa traditie fiindca suntem in alta tara si majoritatea pritenilor nostrii sunt de diferite origini ,si vrem sa vada traditia ro ,dar nu prea stiu cum este ,imi aduc aminte ca era legat perisorul cu funda si se prindea o moneda??
tava ,am citi aici ,este nevoie si de turta ??



monica mami de print

#10
noi2

noi2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 459 mesaje

Postat 10 iunie 2007 - 12:53

Din cate shtiu eu, fetitzelor li se rupe o turtitza deasupra capshorului, iar baietzeilor li se taie motzul..dap.. eu am luat motzul acum 2 luni, bebelul avea putzinic par, asha ca mai intai am prins pericul cu un elastic, shi deasupra funditza.Shtiu ca dupa ce este taiat, pentru a se pastra se topeshte deaspura unui banutz de argint ceara din lumanarea de la botez shi se lipeshte motzul taiat de moneda.Si apoi, pe tavitza se pun diferite obiecte; eu am pus carticica,bijuterii , bani, oglinda, stilou, caiet, telefon, chei de mashina, ac shi atza..
O zi buna tuturor..

..shi te iubesc...


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -