Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

HELP - scolar cu ADHD ?!?!


228 raspunsuri la acest subiect

#211
minouche

minouche
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 22 decembrie 2009 - 13:28

Multumesc foarte mult, Cornelia!
Cred ca stiu biserica despre care vorbesti, cred ca este vorba despre cea nou construita, daca nu ma insel. As putea sa-l contactez, asadar, pe Parintele Chintoiu, daca am inteles bine?!
In schimb, nu stiu unde este scoala 87, ai tu idee cumva? Mai auzisem de o doamna invatatoare Popa Alexandra, tot de la scoala 87 ...
Multumesc inca o data![pup]

#212
carmen1967

carmen1967

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 22 decembrie 2009 - 16:03

Buna,
in ultimii ani am tot citit despre ADHD. Am initiat si aici doua subiecte dar si prin alte parti. La noi diagnosticul de cele mai multe ori se pune asa cam "pe banda" si de cele mai multe ori de si cei neavizati...Eu personal mi-am simtit copilul "altfel". Am avut sansa unei invatatoare care ne-a inteles (desi nu pot spune ca tot timpul a fost roz...).Acum suntem in clasa a V-a, "simptomatica" s-a mai diluat si lucrurile tind sa se indrepte pe un fagas normal. Depinde si de manifestarile copilul tau, pentru ca acesti copii desi sunt asemanatori sunt si foarte diferiti! (eu despre noi am tot povestit).
Tot ce pot sa-ti spun este ca in timp lucrurile evolueaza pozitiv !
Doar ca trebuie multa rabdare, intelegerea si bunavointa celor din jur si afectiunea celor dragi!
Trebuie laudat,incurajat si chiar recompensat pentru toate reusitele,cat de mici!

Toate cele bune,
Carmen

#213
CORNELIAP33

CORNELIAP33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 23 decembrie 2009 - 13:49

Scoala 87 este pe str. Ramnicu Valcea nr. 32, in apropierea Pietei Bobocica si a magazinului Real Vitan. Daca ajungi in zona sigur te ajuta cineva sa o gasesti. Opinia mea este ca ar trebui sa mergi la scoala si sa vorbesti cu doamna inv. Chintoiu, parintele este mai ocupat si nu cred ca poate decide in numele sotiei, daca vrea sa-l accepte pe puiul tau in clasa dumneaei.Poate decat daca il cunosti pe parinte si atunci poti aborda altfel problema.

Oricum, mult succes si incearca sa te iei dupa instinctul tau de mama atunci cand vei cunoaste invatatoarele si sa vezi daca corespund a ceea ce stii tu ca doresti/ e bun pentru puiul tau.

Asa cum spunea si Carmen, trebuie sa gasesti multa rabdare, intelegere si bunavointa la cei din jur si afectiune .Intradevar trebuie laudat,incurajat si chiar recompensat pentru toate reusitele,cat de mici!





[blue]Cornelia si taurasul Rares Costin (22.04.2002)

Fotografii



Ajutati-o pe Ema!

______________________

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."





#214
minouche

minouche
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 23 decembrie 2009 - 17:12

Va multumesc foarte mult amandorura!
Da, exact asta este ceea ce caut pentru copilul meu, dar pana acum, din pacate, nu am gasit; sper sa avem mai mult noroc pe viitor ...
Multumesc pentru adresa scolii; daca e chiar pe Ramnicu Valcea, cred ca o stiu. Nu e foarte departe de casa, ceea ce ar fi foarte bine, in cazul in care D-na Chintoiu este persoana pe care o cautam si va vrea sa accepte copilul.
Cred ca voi astepta sa treaca sarbatorile si ma voi duce la dansa in ianuarie, cand reincep scolile.
Multumesc inca o data![flo]


#215
Mindy

Mindy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 23 decembrie 2009 - 17:39

Am vazut abia acum subiectul, nu am timp sa citesc si poate s-a mai scris...
Nu stiu daca se gaseste in Ro (poate in alta varianta de magneziu efervescent) dar am auzit de la multi parinti de copii cu ADHD sau hiperactivi ca sunt foarte multumiti de produsul KidsCalm Magnesium si copiii sunt mult mai atenti la scoala si linistiti in general.
Acest produs (si magneziu in general) e bun si pt copiii anxiosi sau cei cu probleme de constipatie.
http://www.calmnatural.com/kidscalm

“ADHD” AND MAGNESIUM

University of Maryland Medical Center reports that some experts believe children with ADHD may be exhibiting the effects of mild magnesium deficiency (such as mental confusion, decreased attention span, and irritability). In one study involving 116 children with ADHD, 95% were magnesium deficient. In another separate study, 75 children with ADHD, who were also identified as being magnesium-deficient, were randomly assigned to receive magnesium supplements in addition to standard treatment or standard treatment alone for 6 months. Those who received magnesium demonstrated a significant improvement in behavior, whereas those who received only standard therapy without magnesium exhibited worsening behavior.
These results suggest that magnesium supplementation, or at least high amounts of magnesium in the diet, may prove to be beneficial for children with ADHD.1

#216
gordunel

gordunel

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 13 august 2011 - 23:17

Buna seara

Imi pare tare rau ca pana acum nu am scris la acest subiect.
Sunt mamica unui baietel de 10 ani care a fost diagnosticat cu deficit de atentie si hiperactivitate(mai scurt ADHD) si am maire rugaminte la mamicile care mai viziteaza acest subiect sa imi recomande si mie un medic bun nu un medic doar pe diploma. Nu vreau sa mai aud de neuropsihiatri din Budimex, imi doresc sincer sa ma mai consult si cu un alt medic care nu pune un diacnostic doar dupa o discutie de 10 min cu copilul fara nici o analiza sau alta investigatie in acest sens si sa ne dea tratament de EPILEPSIE.

Va multumesc si sper sa reanimam acest subiect.

#217
badii

badii
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 14 august 2011 - 14:37

Buna
sunt noua pe acest forum si ma confrunt cu probleme , cu baietelul meu de aproape 3 ani, incat suspectez ca ar suferi de ADHD. Intrebarea mea este urmatoarea si se adreseaza mamicilor ai caror copii au fost deja diagnosticati cu acest sindrom:
Cum se comportau copiii lor la varsta de 3 ani?
Si ca sa-l descriu pe baiatul meu:
- a fost agitat de nou nascut se trezea noaptea si ziua foarte des (noaptea poate si de 20 de ori); inca se mai trezeste si maraie in fiecare noapte
- la 7 luni mergea de-a busilea iar la 9 luni mergea singur si nesprijinit in parc, incat se mirau toti parintii;
- inca n-am reusit pe deplin sa faca la olita; se scapa de multe ori pe el si apoi imi zice ca nu mai face face pipi pe el; daca il las dezbracat se aseaza singur pe olita insa daca e imbracat se scapa pe el
- si-a dat drumul cam dupa doi ani la vorbit, vorbeste mult si stalcit; face propozitii multe si de genul: "copiii nu papa patile, patilele se iau cand eti bolnav" dar spunea cuvinte si inainte de doi ani sau chiar imbinari de cuvinte
- este foarte agitat afara de multe ori n-are rabdare sa se dea in nimic la spatiu de joaca si din cauza asta imbranceste frecvent copiii, incat toti parintii il considera oaia neagra a parcului pentru ca nu sta o clipa locului, nu-si imparte jucariile si chiar smulge jucariile din mainile altor copii chiar daca nu-i apartin
- nu vrea sa asculte mai niciodata( destul de rar respecta o cerinta de genul " fugi si-mi adu matura" si face numai ce vrea el
- a invatat sa numere nu tocmai in rodine mai sare anumite cifre si dintinge cam de la doi ani culorile destul de bine
- nu sta timpul linistit la masa se agita continuu dar se mai intampla daca ii place o anumita mancare sa stea cuminte pana termina
- cand ma joc cu el ii place la nebunie insa joaca lui de cele mai multe ori devine violenta, tranteste jucariile sau ma loveste; si la fel face si afara cu copiii
- e destul de nervos si ne sicaneaza in continuu atat pe noi ca parinti, cat si copiii de varsta lui sau mai mici ( ce-i adevarat e ca se joaca cu totul altfel afara cu copiii de 5 , 6 ani se uita gura casca la ei si imita tot ce fac ei, doar ca ei nu prea il baga in seama)
ne baga degetele in ochi, ma trage de par, ne impinge, imi da palme in spate; de muscat nu mai musca ca atunci cand era mic am constatat ca se mai abtine si musca pana la limita suportabilitatii
- multa lume spune ca este foarte rasfatat insa el si cu bona si cu familia sorei mele face la fel; inorice mediu se afla e agitat si energic
- facand comparatie intre el si ceilalti copii, trebuie sa recunosc ca este cel mai energic dintre toti si asta este parerea multora
- e adevarat ca il las sa vizioneze desene animate nu prea are rabdare sa se uite la ele, dar s-a intamplat sa ramana la TV si 20 de min
Ingrijorarea mea este ca intr-o luna incepe caminul si mi-e frica sa nu terorizeze copiii, insa lui ii place foarte mult sa stea intre copii si se adapteaza usor oriunde; chiar l-am lasat cu bona si nu s-a intamplat niciodata ca atunci cand am fost la munca sa planga dupa mine; ma cere mai ales cand vine seara.


#218
gordunel

gordunel

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 21 august 2011 - 11:33

Dragi maici am abandonat de tot subiectul?

#219
oanaib

oanaib

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 28 septembrie 2011 - 17:14

Buna
Sunt mamica unei fetite de 6 ani diagnosticata cu ADHD si din pacate cea mai mare problema a mea nu este copilul, care inregistreaza progrese lunar, ci doamnele educatoare care refuza sa-i dea macar o sansa.
De anul acesta mergem la camin si ar trebui sa doarma acolo cand sotul meu e in tura de zi si nu o poate lua acasa la prinz.
Pentru ca a plins in prima zi cand a trebuit sa doarma acolo, acum doamenele educatoare refuza sa ma lase sa mai incercam macar o data. Astazi m-am invoit de la servici sa stau cu ea de la ora 1.30 pentru ca doamnele refuza sa ii mai acorde o a 2-a sansa sa doarma la prinz la camin. Iar asta este doar un exemplu.
In conditiile in care copilul meu nu are probleme de inteligenta, la 6 ani stie toate literele, cifrele, formele geometrice, acum a invatat sa citeasca cuvinte din 3-4 litere, invatam sa socotim.
Nu zice nimeni ca e usor sa lucrezi cu un copil care zice "nu vreau, lasa-ma in pace", dar nici pe departe nu este asa de imposibil.
Ma gandesc cu GROAZA ca la anu mergem la scoala si daca o sa dam peste aceleasi specimene care nici macar nu vor sa auda sau sa inteleaga, ca acesti copii nu fac aceste lucruri intentionat, ca sa enerveze pe cineva, ci efectiv asa sunt ei. Putin tact si intelegere si "nu vreau" se poate transforma repede intr-o activitate placuta.
Mentionez ca fetita mea chiar are ADHD si a fost suspecta si de Asperger. De fapt nu stiu exact care dintre ele este ca un dr zice ADHD si altul Asperger.
Voi ati avut probleme cu cadrele didactice? Cum le-ati rezolvat?

#220
Muso

Muso

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 18:33

post gresit, rog sa fie sters. multumesc.


Editat de Muso, 14 iunie 2014 - 19:15 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -