Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

HELP - scolar cu ADHD ?!?!


228 raspunsuri la acest subiect

#201
carmen1967

carmen1967

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 11:54

Buna tuturor,
Ariel,
multumesc pentru incurajari.
Relatia cu tatal lui e mai buna, desi nu pot spune ca nu au disparut de tot micile "conflicte"... Sper sa reusesc sa mediez situatia si sa ii consiliez in continuare...
Am o curiozitate: spre ce job te-ai orientat ?



Toate cele bune,
Carmen

#202
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 22:04

carmen, succes, picatura cu picatura se face un ocean.
mi-am deschis un magazin on line si acum lucrez la "puiul" lui, pe care sper sa-l termin in cateva zile. [pup]

mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bebic] Teodor Mihai (10.04.2008)
"Copilul rade:
Intelepciunea si iubirea mea e jocul !
Tanarul canta :
Jocul si intelepciunea mea-i iubirea !
Batranul tace :
Iubirea si jocul meu e-ntelepciunea !"
Lucian Blaga



#203
carmen1967

carmen1967

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 02 august 2009 - 20:18

Buna tuturor,
Azi o zi complet aiurea pentru noi toti, ca familie vorbesc.
Dintr-o banalitate, Andrei a devenit obraznic, eu mi-am cam iesit din fire si am ajuns sa-mi vorbeasca urat...Nu pot descrie cea ce simt, parca lucrurile incep sa scape de sub control...si asta ma cam sperie.
E adevarat ca si-a cerut scuze in final...DAR....
Partea buna ar fi ca dupa cateva ore am reusit sa recapitulam, chiar fara mari proteste, cateva exerciii la matematica si sa citeasca cam jumatate dintr-o poveste.
Totusi, si acum cant scriu sunt marcata de cele intamplate de dimineata...am senzatia ca nu mai am argumente -acel comportament opozitionist sfidator, de care tot se pomeneste la diagnosticul ADHD isi arata coltii...)
Oare toti copiii au momente de "rebeliune"? Ca eu una, asa am resimtit. Ce metode aplicati sa-i potoliti ?



Toate cele bune,
Carmen

#204
paunlaura

paunlaura

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 11 octombrie 2009 - 03:28

Buna!
Am fost un copil care gresea des, scapa lucrurile din mana, eram invers decat ceilalti. Nu cred ca aveam ADHD, dar ceva-ceva era. Imi notam tema pe caietul de clasa, imi verificam geanta de cateva ori seara ca dimineata plecam ca din pusca si tot mai uitam cate ceva. La mine s-au ameliorat simptomele pe la 14-15 ani, dupa primul examen mare din viata mea, cand am dat la un liceu mai slab pentru ca cei din jurul meu nu credeau ca voi intra la unul mai bun. Nu imi pare rau, dar acest lucru m-a ambitionat: am luat cu o medie mai mare decat ma asteptam si deci puteam, nu eram atat de proasta pe cat ma credeau cei din jur.
Am aflat ca invatam pentru mine abia in anul 2 de facultate cand era sa repet anul, asa ca am facut totul pentru a lua bursa si am reusit destul de bine.
Adevarata responsabilitate a aparut odata cu copiii.
Pedepsele pentru greselile mele erau batai serioase din partea mamei, dar nu prea fuctionau pentru ca evitam sa ii mai arat carnetul.
Cel mai bine prindea daca profesorul era pasionat de materia sa si care reusea sa ma prinda in plasa luam numai note de 9-10 chiar daca era vorba de istorie. La mate-fizica am fost cel mai bine impulsionata de profesoare care erau foarte pasionate, cand vorbeau de materiile lor parca vorbeau de minuni. Daca imi spuneau ca sunt"branza buna in burduf de caine" parca prindeam aripi si nu imi venea sa ma mai duc fara sa stiu la ele. Dar daca imi placea prindeam din clasa.
Sper ca ceea ce imi mai amintesc eu din copilaria mea sa ajute cuiva.
Sanatate tuturor si multsucces copiilor in special.

#205
carmen1967

carmen1967

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 11 octombrie 2009 - 19:44

Buna,
Laura,
asa cum iti descrii evolutia din anii de studiu posibil sa fi fost "ceva" in cazul tau, din cele descrise (sumar) eu zic ca nu e adhd, pentru ca adhd inseamna lipsa de atentie (si concentrare), combinata cu hiperactivitate. Pe asta din urma o au multi copii, de altfel poate doar plini de "energie", dar in cazul lor inatentia si concentrarea nu se manifesta "in clar".Din nefericire, aici poate fi marea problema, ca ea sa persiste si la varsta adulta.

Toate cele bune,
Carmen

#206
eu_logoped

eu_logoped

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 197 mesaje

Postat 11 octombrie 2009 - 20:48

Buna, Carmen,

nu am citit toate paginile, scuze daca repet un mesaj deja existent, o intrebar am: Baietelul tau are profesor de sprijin? ma refer la orientare scolara incluziva, care sa ii faciliteze o programa adaptata? beneficiaza de ajutorul unui profesor itinerant?
mai face logopedie sau alta forma de terapie?


Andreea

#207
carmen1967

carmen1967

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 12 octombrie 2009 - 01:05

Sugestie:
Pentru a nu dubla cele scrise de mine si avand in vedere ca subiectele sunt asemanatoare, voi continua sa scriu la subiectul celalalt - Trecerea in clasa a V-a - sfaturi si incurajari!

Daca vor mai apare alte replici aici, voi fi prezenta!

(Andreea, iti raspund "dincolo", ce discutam acum e mai oportun acolo!)

Toate cele bune,
Carmen

#208
aurora56

aurora56

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 481 mesaje

Postat 13 octombrie 2009 - 23:50

Eu am avut copil diagnosticat cu ADHD.A urmat 1 an tratament cu medicamentul din reclama .Au trecut 3 ani de atunci si pot sa spun ca acel medicament a ajutat-o atunci dar nu a luat acest medicament mai mult de 1 an .A ajutat-o , ca mai apoi sa poata sa se concentreze singura sa si sa se descurce singura .Sigur a contat si suportul pe care i la-m oferit noi parintii si invatatoarea.Dar ca sa se poata concentra la ceva trebuie mai intai sa o atraga intr-un fel acel lucru.Initial a fost nevoie sa fie un pic ajutata si cred ca medicamentul respectiv o ajuta ,apoi treptat cnform unei scheme de tratament a inceput sa se descurce singura fara a mai fi nevoie de tratament.Conteaza si varsta la care se incepe schema de tratament(la noi 9 ani).Dar asta stabileste medicul si tot el stabileste diagnosticul



poze1

poze munte 2007

#209
minouche

minouche
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 21 decembrie 2009 - 14:26

Buna ziua tuturor!

Nu stiu daca mai vine cineva la acest subiect, dar postez pentru ca am mare nevoie de un sfat sau, mai bine zis, de o îndrumare. Baietelul nostru are 8 ani si jumatate, este diagnosticat cu ADHD, hipoacuzie (protezat) si anxietate; este în clasa I, dar lucrurile nu merg deloc bine, învatatoarea si-a "declinat" orice competenta si orice disponibilitate, în acelasi timp. Va rog sa-mi spuneti daca stiti o învatatoare de clasa I care lucreaza cu copii cu ADHD si este OK. Avem neaparata nevoie! Noi locuim în Bucuresti, în sectorul 3.
Va multumesc anticipat!

#210
CORNELIAP33

CORNELIAP33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 22 decembrie 2009 - 11:27

La scoala 87 exista o doamna invatatoare calma si dedicata, sotie de preot, despre care, desi nu o cunosc personal, am inteles ca se ocupa cu rabdare si daruire de toti copilasii sai de la clasa, nu neaparat de cei cu ADHD. Se numeste Chintoiu Luminita si intamplator anul acesta are clasa a I-a.Sotul sau slujeste la biserica de la intersectia str. Rm. Valcea cu Istria(daca ti-e cunoscuta zona). Poti face o incercare sa o cunosti si sa vezi in ce masura simti ca ar putea sa te ajute pe tine si pe puiul tau.

Succes!



Cornelia si taurasul Rares Costin (22.04.2002)

Fotografii


Grecia2008



Ajutati-o pe Ema!

______________________

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."






Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -