Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 7 voturi

DRAME PATERNE


208 raspunsuri la acest subiect

#1
T_A_T_A

T_A_T_A

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 13 octombrie 2008 - 06:46

Salutari tuturor mamicilor si taticilor!
Citesc cu interes toate postarile. Experiente fericite si nefericite, copiii afectati de divortul parintilor sau de absenta unuia dintre parinti. De regula e vorba de lispa tatalui.
Povestea mea este vesela si trista deopotriva. Am decis sa pun punct primei casnicii atunci cand Alexandra, fetita mea, avea 2 ani. Am realizat ca eforturile mele erau in van si ca tensiunea din cuplul parental era tot mai nociva pt. copila. Fosta sotie s-a agatat la inceput de mine, afirmand ca nu are sot de lasat. Decizia mea era insa definitiva. Sunt genul care suporta multe, dar si cand se satura...Am divortat asadar in noiembrie 2006 la prima instanta. Desi mi-am dorit un divort civilizat, cu o implicare a ambilor parinti in cresterea si educarea copilei noastre, fosta sotie a decis sa se razbune, folosind fetita pe post de arma. Asa ca procesul a durat circa un an, timp in care justitia mi-a acordat mie custodia Alexandrei. Din decembrie 2006 si pana in aprilie 2007 am crescut copila singur, dar fiind ajutat de mama mea, cea care se implicase si anterior in cresterea si educarea strengaritei mele. Din aprilie anul trecut a intrat in familia noastra si actuala sotie, o prietena veche care divortase si ea la finalul lui 2006, la doar doua zile distanta. Am fost uimiti de coincidenta si relatia noastra a evoluat rapid spre un mariaj de vis, intr-o casa plina de copilasi. Sotia mea are 2 fetite din prima casatorie. Cele doua zgatii au 3 si 5 ani, iar Alexandra are 4 acum. In 2007, incepand cu luna aprilie si pana la final, cele 3 fetite au crescut impreuna, fiind la fel de iubite si de ocrotite atat de sotia mea cat si de mine. Niciunul dintre noi doi nu a facut vreodata diferentieri. S-au simtit la fel de iubite si au crescut frumos impreuna, considerandu-se surori.
Alexandra i-a spus destul de repede sotiei mele "MAMI" sau "MAMI HELEN", atunci cand in peisaj aparea si mama ei biologica sau vorbeam despre aceasta, pentru a le diferentia. A fost alegerea ei si ne-a bucurat, pentru ca era dovada ca se simtea minunat in familia noastra frumoasa.
La finalul lui 2007, niste magistrati iresponsabili au decis insa ca Alexandra sa fie incredintata mamei biologice, dupa un an de fericire in cadrul familiei tatalui sau. In ianuarie anul curent a fost smulsa violent din familie si de atunci nu a mai revenit niciodata acasa.
Nemultumita de atasamentul copilei fata de mine, fata de sotia mea si fata de restul familiei paterne extinse, mama ei biologica a decis sa spulbere orice legatura afectiva a fetitei cu noi. Desi justitia a decis totusi ca Alexandra sa petreaca in continuare timp in familia tatalui, acesteia i-a fost incalcat brutal acest drept, desi asta a tulburat grav copila, ducand pana la integrarea ei intr-un program de consiliere psihologica.
Fetitei i-a fost interzisa de mama biologica pana si participarea la cununia tatalui ei cu Mami Helen. Desi aveam 3 domnisoare de onoare superbe, doar doua au imbracat rochitele de printese. Rochita Alexandrei si pantofiorii ei albi sunt inca neatinse, asteptandu-si micuta stapana.
Cele doua surioare ale ei ne intreaba mereu de Alexandra. Tot ce cumparam este in triplu exemplar. Sunt scene induiosatoare, atunci cand le vedem pe micute cum pun in cosuri si exemplarul Alexandrei (dulciuri, jucarii, carticele, lucrusoare etc.). Uneori le convingem cu greu ca nu e cazul sa luam mereu 3 exemplare, pentru ca ... Tot mai greu de explicat fetelor, desi au inteles singurele ca mama Alexandrei se interpune intre noi si copila.
Timp de doua luni - martie si aprilie - am reusit sa vedem copila doar in parc. Scenele au fost insa de cosmar, pentru ca mama biologica a Alexandrei avea niste crize de furie violente atunci cand vedea ca eforturile ei de a o rupe afectiv de noi pe copila nu aveau succes. Le-am luat de 2 ori si pe surioarele ei si copila a avut impresia ca s-a incheiat cosmarul ei si ca va reveni acasa. Durerea ei la finalul scurtei intalniri a fost cu atat mai mare cu cat a realizat ca fusese doar o iluzie si ca noi plecam acasa tot fara ea.
Afland ca sotia mea este gravida, mama Alexandrei i-a spus copilei ca nu o mai iubesc si ca voi avea o alta fetita, pe care o voi iubi. I-a spus copilei ca nu mai doresc sa stiu de ea si ca Mami Helen nu e mamica ei, pt. ca nu o iubeste deloc si nu o vrea in preajma celor doua fetite ale ei.
Copila ne-a povestit tot si am linistit-o, ceea ce a starnit iar furia fostei sotii. Din mai nu ne-a mai lasat nici macar sa o vedem, spunand ca e proprietatea ei, ca ea a facut-o si tot ea o omoara. Culmea e ca eu am convins-o sa pastreze sarcina si am luat-o de sotie in 2004 tocmai pt. a-i oferi tot confortul material si afectiv necesar pentru a pastra sarcina si a nu omori un copil minunat.
Desi in iunie si iulie copila trebuia sa fie in familia tatalui 3 saptamani consecutiv, mama biologica s-a opus categoric, desi am apelat si la executorul judecatoresc si a avut de platit sume foarte mari pt. ca a ignorat sentinta. Pe 29 iunie m-am recasatorit cu "Mami Helen" - data aleasa special pt. a fi in interiorul celor 3 saptamani cu Alexandra acasa - si am reusit sa dam de copila pe 30 iunie. Era la domiciliul mamei sale biologice, insa femeia care o pazea nu a deschis desi era acolo si executorul si politia. Fosta sotie a revenit acasa pe 1 iulie la 4.30 dimineata. Usa s-a deschis si bona de ocazie i-a aruncat copila in brate, in pijamale si speriata deja. Cand a auzit vocile noastre - mai erau mama si fratele meu - Alexandra a inceput sa planga. Sfasietor. O noua iluzie spulberata ca urma sa o luam acasa, in camera ei frumoasa, in mediul familial ideal oferit celor 3 copile. A fost efectiv tarata pe scari de o mama biologica isterizata, aruncata ca un sac in masina pe bancheta din spate si de atunci nu am mai vazut-o. A fost retrasa de la gradinita, pentru ca sentinta stabilea 2 zile pe saptamana cand aveam dreptul sa o iau la mine acasa si sa o readuc a doua zi dimineata la gradinita.
Suntem o familie fericita cu o unica si uriasa nefericire. Avem 2 copile care se simt iubite si care cresc atat de frumos, cu zambetul pe buze, avem inca o fetita care se va naste la inceput de 2009 si mai avem o fetita nu mai putin adorata, care insa traieste o drama si pe care inca nu putem reintegra intr-o familie ideala, cu un cuplu parental frumos, intr-un camin in care dragostea este la ea acasa.
Bogdan Draghici
www.tata.org.ro

#2
Ana68

Ana68

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.714 mesaje

Postat 13 octombrie 2008 - 12:57

Am citit povestea si m-am scarbit toata...si ma crucesc ce poate face orgoliul si egoismul din oameni.Cumplit!

Domnule Draghici,felicitari pentru familia minunata pe care o aveti,pentru devodamentul si abnegatia dvs.[asia]

Nu sunt o cunoscatoare in ale partajelor si alte cele de-ale legilor si justitieiinsa intreb si eu:ati cautat sa aflati solutii pentru a iesi din aceasta situatie deplorabila cu fetita dvs. din prima casatorie?Adica ma gandesc asa:sa va adresati la Protectia copilului,depuneti acolo o plangere,ceva,in care sa povestiti viata fetitei dvs..Dat fiind faptul ca micuta merge la consiliere psihologica,ma gandesc ca la un eventual proces de custodie a copilului puteti cita ca martor psihologul.Ma mai gandesc ca si o reclamatie la politie,in care sa mentionati felul in care vorbeste mama biolgica,adica "eu am facut-o,eu o omor", va alarmeaza.In plus,din cate stiu eu(sper sa nu ma aberez si sa gresesc)exista si posibilitatea ca o persoana cu atributii speciale,care ar putea sta de vorba cu micuta s-o intrebe despre viata ei cu mama bilogica,ar putea sa depuna marturie ca lucrurile stau foarte prost cu copila.

Astea toate mi-au venit acum in minte...si zic ,cum am scris mai sus,in necunostinta de cauza.

Solutia cu politia si executorul...ok,e un pas...insa iata ca nu s-a respectat.

Va doresc tot binele din lume,atat dvs. cat si familiei minunate pe care o aveti si sa rezolvati cu bine problema aceasta.[asia]





Ana-Maria,mami deAlex&Luana



#3
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 13 octombrie 2008 - 14:45

Imi este tare mila de fetita dumneavoastra [q]...Tati trage de o mana intr-o parte, iar mami trage de cealalta mana in partea opusa...cel care o iubeste mai mult, va da primul drumul...

#4
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 13 octombrie 2008 - 15:45

Citat:
citat din mesajul lui filofteia

Imi este tare mila de fetita dumneavoastra [q]...Tati trage de o mana intr-o parte, iar mami trage de cealalta mana in partea opusa...cel care o iubeste mai mult, va da primul drumul...


Dar poti oare sa-i dai drumul cand stii ca e nefericita?
Trebuie sa existe o solutie legala care sa ajute acest copil si sper din tot sufletul sa o gasiti. Nu renuntati!

#5
espiritu

espiritu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 842 mesaje

Postat 13 octombrie 2008 - 19:11

o sa zica lumea ca sunt subiectiv dar eu am o mare inversunare pe justitia romana care cantareste cu fundul situatii delicate.am trait pe propria piele.justitia romana ca de obicei sucks!

ce virtuosi si integri ne dam din spatele monitorului.
in viata e ca la bal mascat :cand toata lumea isi scoate masca s-a dus veselia.


#6
karligutza

karligutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.778 mesaje

Postat 13 octombrie 2008 - 20:05

Citat:
citat din mesajul lui filofteia
Imi este tare mila de fetita dumneavoastra [q]...Tati trage de o mana intr-o parte, iar mami trage de cealalta mana in partea opusa...cel care o iubeste mai mult, va da primul drumul...
mi-a placut replica asta; situatia e foarte trista, dar ca sa inceteze, raul pe care i-l faceti copilei dorind sa o vedeti mereu, e mai mare decat lipsa efectiva ... pana cand o alta instanta de judecata va va da castig de cauza, eu cred ca nu-i faceti decat rau intalnind-o din nou in parc sau mai stiu eu pe unde! sper ca justitia sa se miste repede si daca e sa o recapatati, din felul in care prezentati, mama e rea, tatal e bun... sper sa ii stergeti din minte durerea ce o traieste acum!cel mai tare ma doare pentru fetita! nu de mama, nu de tata! e pacat ca un copilas trebuie sa treaca prin "furtunile" celor mari! [q]karligutzasunt mamica Adelutei [bis]

#7
misha71

misha71

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.907 mesaje

Postat 13 octombrie 2008 - 21:36

Recunosc! Nu am fost tocmai fair-play in alt topic, cu privire la acest site creat de dvs.

Insa mi-am invatat lectia de a nu mai judeca daca nu stii.

Ana68 are dreptate. Protectia Copilului v-ar putea ajuta.

Cu politia, in schimb, nu stiu cum s-ar putea rezolva. Acolo sint necesare dovezi clare. Daca le aveti, e ok, dar daca nu...



Oricum indiferent care are dreptate, nu e drept sa sufere un copil!



Curiosilor [:D]



#8
adeia

adeia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 13 octombrie 2008 - 22:00

Domnule Draghici, e trist, foarte trist ce se intampla cu fetita, dar aici, in Ro, daca mama biologica are serviciu si locuinta nu va pierde copilul. Puteti cere ajutorul Protectiei copilului, dar este traumatizant pentru fetita, am vazut astfel de cazuri si copii sunt foarte afectati. Puteti si sa citati in instanta psihologul fetitei, dar pentru o examinare psihologica a copilului cu scopul de a stabili relatia cu mama si influenta mamei asupra ei aveti nevoie de acordul mamei, si ma indoiesc ca il veti primi. Ceea ce poate v-ar ajuta ar fi sa cereti o expertiza psihiatrica a mamei, o mama sanatoasa la minte nu ar spune niciodata ca daca ea a facut-o tot ea o omoara.
Va doresc sa gasiti, pana la urma, cea mai buna solutie pentru fetita, ea e cea care conteaza si nu merita sa sufere din cauza niciunuia dintre parinti.

#9
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 13 octombrie 2008 - 22:18

Citat:
citat din mesajul lui espiritu

o sa zica lumea ca sunt subiectiv dar eu am o mare inversunare pe justitia romana care cantareste cu fundul situatii delicate.am trait pe propria piele.justitia romana ca de obicei sucks!

ce virtuosi si integri ne dam din spatele monitorului.
in viata e ca la bal mascat :cand toata lumea isi scoate masca s-a dus veselia.




Da,Espiritu,exact!

La naiba cu mamele nebune,nu ele sunt problema!
problema in tara romaneasca e justitia care e de mare c--a--c-a-t.
Scuzati[:I]

#10
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 13 octombrie 2008 - 23:13

io nu sunt de acord deloc cu chestia asta intelept e cine cedeaza...cu scuzele de rigoare dar nu ii poti cere omului asta sa renunte la copil doar pt ca exa vrea sa se razbune. Ea face rau copilului, ea tb sa renunte la prostiile astea. Sincer in locul lui as ridica jumatate de justitie si politie in aer pt dreptul meu. El nu vrea sa ia acel copil mamei dar e tatal lui si are dreptul la jumatate din timpul copilului

Marina


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -