Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Taxa botez biserica?


43 raspunsuri la acest subiect

#11
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 31 martie 2009 - 13:52

Citat:
citat din mesajul lui Crinutz
Citat:
citat din mesajul lui gabriella1
mi se pare mai de bun simt sa dea "fiecare cum crede de cuviinta" si sa nu exista o taxa. Din cate stiu eu ,preotii au salariu.E un fel de spaga mascata taxa asta?!Acceleratorul de particule (LHC) a distrus deja lumea?Gabriela"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.ajutati-l pe Bogdanel!http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114245
Stii cat are un preot salariu ???? Abia daca ajunge la 6-7 milioane dupa 7 ani, cu fel de fel de cursuri (daca nu le ai nu iei). Asa ca lasa salariu....Fara suparare !!!"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"[flo]http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007
Asta nu eun motiv sa ia spaga! Fara suparare!
Citat:
in mod normal nu exista taxa, dar poti intreba subtil: cat va datorez...etc eu asa am facut. la biserica de cartier 500lei si 100 la cei 2 dascali.
In mod normal exista taxa pentru care se taie chitanta, si de cele mai multe ori nu enevoie sa intrebi nimic subtil pentru ca dupa slujba majoritatea preotilor cheama nasul in altar sa "faca o rugaciune" La ultimul botez am ramas masca dupa ce am aflat cat a costat "rugaciunea" si am concluzionat ca preotii de felul asta profita grosolan de faptul ca nasele nu au voie in altar ca altfel n-ar mai fi asa distractiva "rugaciunea", pentru ei, evident...Creatiile meleAndreea mama de Filip si Georgia

#12
eleniada

eleniada

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 22 aprilie 2009 - 12:43

Exista taxa pt botez, este/ar tb sa fie afisata. daca cineva doreste sa plateasca in plus, o poate face. salariile preotilor sunt platite din aceste taxe, si nu de la bugetul statului

#13
housepocket480

housepocket480

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 441 mesaje

Postat 22 aprilie 2009 - 14:00

Fetelor, vreau sa va explic eu ca vad ca dupa ce ca nu stiti, mai sunteti si rele si comentati...la ce ati mai botezat si cununat nu stiu... cum s-or simti finii vostri cand va aud vaietandu-va asa! si mai vreau sa fac un comentariu la care tin foarte mult. de obicei se vaieta cei care au foarte mult, nu cei care nu au si acesta este un lucru verificat pe cunostinte de-ale mele care au de nu mai stiu pe ce sa arunce dar cand vine vorba de biserica, vor sfestanie la ora 10 seara, vor la stanga, vor la dreapta vor si in sculare si in culcare si cand sa plateasca o taxa, vai ce mult e!
Si acum sa va explic.
1. referitor la salariu.... un preot in bucuresti ia (acum, dupa maririle oadata cu profesorii) 6-7 milioane, iar daca e paroh, ia 8 milioane vechi fetelor ..Da? Bun, voi cat aveti? Sunt ferm comvinsa ca cele care s-au vaietat ai de n ori mai mult si tot nu le ajung....
Bun... stiti voi cata scoala au facut ei sa ajunga aici.... multa.... 2. Exista o taxa stabilita nu de stat, nu de patriarhie, ci de fiecare biserica in parte prin Consiliul ei parohial (cel putin 6-7 oameni) pentru fiecare serviciu... botez cununie....etc... taxa care intra pe registrul de venituri si cheltuieli ale bisericii. Daca preotul nu ti-a dat chitanta asta nu inseamna ca nu contabilizat suma pentru ca tie iti elibereaza un certificat de cununie sau un certificaty de botez sau un certificat de inmormantare si se inregistreaza aeste acte in registrul bisericii sa se stie cine, unde, cand a fost botezat... Eu m-am botezat la tara si m-am dus dupa 20 ani sa caut certificatul meu de botez si l-am gasit cu preotul de acum nu de atunci in arhiva bisericii...
Aceste taxe difere de la o biserica la alta... exista biserici de cartier unde taxa e modica (200.000 vechi sau chiar cunosc biserica in Dr. taberei unde nu se ia nici o taxa... pentru ca au super sponsorizari) si biserici cum e Elefterie, Domnita Balasa si in general bisericile din centru unde sunt taxe imense pentru ca nu mai fac fata preotii vara la cate nunti au... fetelor, snobismul se plateste... am vazut prietene care au dat 20 mil la Sf Spiridon in centru pentru o slujba de 10 minute, cu fost scosi din biserica cand se canta la multi ani pentru ca venea urmatoarea nunta dar ce mai, si-a facut nunta la centru......si ce s-a mai vaietat dupa... si am trimis-o si la ea in cartier sa-si faca botezul fetitei si a platit 400.000 vechi deci ... se poate... Dar prostia si fudulia se platesc.... Preotii de acolo se vad in situatia de a avea si 20-30 nunti intr-o zi de vara si cununa pana la ora 23 seara in vara...dar nu au ce sa le faca... ca vin cu interventii sau amenintari... ca vin cu presa daca nu ma cunun aici...
3. Preotul acela sta la dispozitia voastra sambata, duminica,seara tarziu, ca deh.... de asta e preot...la inmormantari, la sfestani, la parasatase, sa mearga cu masina lui...zeci si chiar sute de kilometri ca doar ii dai "spaga" 200.000 vechi...

Spor la cununat si botezat si nu va mai vaietati ca faceti mai rau pacate comentand.
Numai bine

Mama lui Matei Alexandru

#14
grati.ela

grati.ela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.921 mesaje

Postat 23 aprilie 2009 - 12:02

Citat:
citat din mesajul lui housepocket480

Fetelor, vreau sa va explic eu ca vad ca dupa ce ca nu stiti, mai sunteti si rele si comentati...la ce ati mai botezat si cununat nu stiu... cum s-or simti finii vostri cand va aud vaietandu-va asa! si mai vreau sa fac un comentariu la care tin foarte mult. de obicei se vaieta cei care au foarte mult, nu cei care nu au si acesta este un lucru verificat pe cunostinte de-ale mele care au de nu mai stiu pe ce sa arunce dar cand vine vorba de biserica, vor sfestanie la ora 10 seara, vor la stanga, vor la dreapta vor si in sculare si in culcare si cand sa plateasca o taxa, vai ce mult e!
Si acum sa va explic.
1. referitor la salariu.... un preot in bucuresti ia (acum, dupa maririle oadata cu profesorii) 6-7 milioane, iar daca e paroh, ia 8 milioane vechi fetelor ..Da? Bun, voi cat aveti? Sunt ferm comvinsa ca cele care s-au vaietat ai de n ori mai mult si tot nu le ajung....
Bun... stiti voi cata scoala au facut ei sa ajunga aici.... multa.... 2. Exista o taxa stabilita nu de stat, nu de patriarhie, ci de fiecare biserica in parte prin Consiliul ei parohial (cel putin 6-7 oameni) pentru fiecare serviciu... botez cununie....etc... taxa care intra pe registrul de venituri si cheltuieli ale bisericii. Daca preotul nu ti-a dat chitanta asta nu inseamna ca nu contabilizat suma pentru ca tie iti elibereaza un certificat de cununie sau un certificaty de botez sau un certificat de inmormantare si se inregistreaza aeste acte in registrul bisericii sa se stie cine, unde, cand a fost botezat... Eu m-am botezat la tara si m-am dus dupa 20 ani sa caut certificatul meu de botez si l-am gasit cu preotul de acum nu de atunci in arhiva bisericii...
Aceste taxe difere de la o biserica la alta... exista biserici de cartier unde taxa e modica (200.000 vechi sau chiar cunosc biserica in Dr. taberei unde nu se ia nici o taxa... pentru ca au super sponsorizari) si biserici cum e Elefterie, Domnita Balasa si in general bisericile din centru unde sunt taxe imense pentru ca nu mai fac fata preotii vara la cate nunti au... fetelor, snobismul se plateste... am vazut prietene care au dat 20 mil la Sf Spiridon in centru pentru o slujba de 10 minute, cu fost scosi din biserica cand se canta la multi ani pentru ca venea urmatoarea nunta dar ce mai, si-a facut nunta la centru......si ce s-a mai vaietat dupa... si am trimis-o si la ea in cartier sa-si faca botezul fetitei si a platit 400.000 vechi deci ... se poate... Dar prostia si fudulia se platesc.... Preotii de acolo se vad in situatia de a avea si 20-30 nunti intr-o zi de vara si cununa pana la ora 23 seara in vara...dar nu au ce sa le faca... ca vin cu interventii sau amenintari... ca vin cu presa daca nu ma cunun aici...
3. Preotul acela sta la dispozitia voastra sambata, duminica,seara tarziu, ca deh.... de asta e preot...la inmormantari, la sfestani, la parasatase, sa mearga cu masina lui...zeci si chiar sute de kilometri ca doar ii dai "spaga" 200.000 vechi...

Spor la cununat si botezat si nu va mai vaietati ca faceti mai rau pacate comentand.
Numai bine

Mama lui Matei Alexandru


una e taxa achitata bisericii pentru serviciul X si alta e SHPAGA...da, si medicii si profesorii au scoala si salarii mici dar la ei asa se numeste "onorariul" fara chitanta.

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.co...s/23738993@N08/

#15
ralualexandrei

ralualexandrei

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 23 aprilie 2009 - 16:06

Nu mi se pare nici rautate si nici ca-mi fac pacate daca nu consimt cu zambetul pe buze sa dau sume mari unui preot care eventual mai si dracuie in biserica sau care urla sa ies sa imbrac copilul afara,in noiembrie?!,ca asteapta mortul la usa,cred ca acesti bani multi dealtfel ar fi fost mult mai folositori copilului botezat ca doar is atatea cheltuieli.

Si da scoala multa am facut destule dintre noi cu toate acestea spaga nu am primit majoritatea si chiar daca avem ,nu mult ,insa destul ,eu una am muncit fiecare banutz si nu numai pana la ora 23 ci uneori pana dimineata,insa a fost alegerea mea si nu cred ca merit sa ma compatimeasca careva pt asta.

Aaaaa si finii mei ,parintii copiilor nu au fost nici ei de acord cu suma,si lor li s-a parut mare si lipsita de bun simt si au fost primii care au deschis discutia,asta asa ca fapt divers.



Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

#16
Crinutz

Crinutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 24 aprilie 2009 - 18:36

housepocket480, de acord cu tine. Nimeni nu stie ce e in spatele muncii unui preot, toti vad doar ca iau bani dar nu vad si cheltuielile la care sunt supusi. Si mutrele celor care vor sfestanie la o anumita ora, a celor care vor nu stiu ce botez si nu stiu ce nunta....in general mutrele....Si da, bravo celor de la bisericile mari asaltate de fitosi, ca iau atatia bani ca pt ei stau atatea ore in picioare....daca vreti mai ieftin, mai decent, fara sa te dea nimeni afara mergeti fratilor si la bisericeile mici de cartier unde nu sunt 30 de nunti intr-o zi si 20 de botezuri si atunci nu va va trimite nimeni sa va imbracati copilu afara ca asteapta mortu' sau nunta sau....

dar adevarul e ca nu "da bine" sa mergi la orice biserica, trebuie sa fie mare, fastuoasa sa vada prietenii ca "avem cu ce".

Si apropo de spaga, unde se ia spaga??? Adica daca cere pt cor, pt biserica asta e spaga ? Spaga e atunci cand trebuie sa dai bani pt un serviciu ca sa ti-l faca. Eu inteleg ca nu v-a refuzat, v-a facut serviciul si apoi a cerut.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"[flo]

http://community.web...om/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

#17
grati.ela

grati.ela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.921 mesaje

Postat 26 aprilie 2009 - 01:30

Citat:
citat din mesajul lui Crinutz

[red]
Si apropo de spaga, unde se ia spaga??? Adica daca cere pt cor, pt biserica asta e spaga ? Spaga e atunci cand trebuie sa dai bani pt un serviciu ca sa ti-l faca. Eu inteleg ca nu v-a refuzat, v-a facut serviciul si apoi a cerut.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"[flo]

http://community.web...om/user/Crinutz - Grecia 2006/2007


din moment ce platesc taxa aferenta serviciului (si-s 4 botezuri in acelasi timp!) nu gasesc de cuviinta sa mi se pretinda nici 50 bani in plus...daca vreau eu sa dau bine daca mi se spune CU MOJICIE atunci, scuze, e SHPAGA in pielea goala. Cat despre biserici de fite...eu am facut botezul baiatului langa casa (deci in cartier) si preotul i-a spus nasului cand i-a lasat 150ron ca-si rade de el...doar au fost 3 preoti...nasul i-a zis ca si 4 botezati... la multi preoti nesimtirea e la ea acasa...

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.co...s/23738993@N08/

#18
housepocket480

housepocket480

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 441 mesaje

Postat 28 aprilie 2009 - 11:46

Grati.ela si celelalte fete "cuvioase"
nu te contrazic, dar eu am alta experienta decat o spui tu aici.
Am vazut atatea cazuri cand au dat bani de la sine fara sa li se ceara (sa dea bine in fata lumii si in fata preotilor ca nasu a avut bani multi ) si apoi au spus ca li s-a cerut de la obraz de catre preoti sa li se dea... NU MAI CRED POVESTI DE ADORMIT COPII. Rau e ca va aud copii de astfel de povesti si ii mai indepartati si pe ei de biserica.
Hai sa-ti mai zic cu cine semeni tu... cu gura presei.. De Izvorul Tamaduirii au fost foarte multe fete de pe acest site (citeste la capitolul cu rugaciune) la Constanta la Hram unde s-a stat la coada spre izvor. La stiri s-a spus ca s-au dat la un cort de mancare carnati fasole si s-a inghesuit lumea (dar nimeni nu a vazut asa ceva) dar lumea din tara a vazut ce au aratat la teleizor (nu au avut imagini cu carnatii dar asa au spus). Si iata cum e iar imaginea bisericii tavalita si a romanilor prosti care se inghesuie la o gura de mancare!
Asa si tu... Nu bag mana in foc ca ti s-a cerut de la obraz.
Hai sa-ti mai spun eu cum se fac botezuri gratuite (pur si simplu preotii iau pana si tigani care nu isi permit niste haine de botez si roaga pe cineva din parohie sa fie nas de botez numai sa nu ramana copilul nebotezat).
Hai sa-ti mai spun eu cum fac inmormantari gratuite la oameni care au copii in strainatate si nu vin nici macar la inmormantarea parintilor lor (dar sunt in SUA, in Caraibe, in Seichelle, sau nu mai stiu prin ce tara) dar vin vara la mare la soare, dar la inmormantarea parintilor nu....
Hai sa-ti mai spun cum fac inmormantari la morga gratuite la oameni care nu au nici macar haine de ingropat si cosciuge...
Hai sa-ti mai spun cum solicita in biserica ajutor pentru inmormantarea unor oameni da-ti afara de proprii copii, ca vin la biserica si spun ca nu au unde sa stea...
Dar asa e, dupa tine ii baga in buzunar..
Si ma mir cum de nu ai vrut sa imparta taxa de botez la patru si daca ai avut de botezat fetita sa-ti dea si discount ca nu a bagat-o in altar ca pe baieti..[:D]
vezi tu cum sunt oamenii ca tine... snobi... isi cumpara o rochie de botez sau de cununie de 1,5 - 2 milioane se imbraca la tol festiv toata familia de 10 mil cumpara cele mai scumpe lumanari, fac cele mai mari cheltuieli, dar cand sa dea bani la biserica (ca doara acolo e botezul, nu la restaurant) e mult un milion, ce ii dau spaga preotului? Si ce urat ai spus spaga?
Hai sa-ti mai spun eu ceva... Cunosc situatii in care directori, politicieni, oameni mari, nu au trecut cu anii pe la biserica si boscorodeau despre preoti asa cum faci tu acum si li s-au imbolnavit copii (poate chiar unicul copil pe care-l aveau) si le-au spus doctorii ca oricati bani le-ar da nu au ce face pentru copil sau ca numai o minune le poate salva copilul si sa-i vezi cum mergeau la preotii pe care alta data ii refuzasera pentru o sponsorizare sa arunce cu donatii la bieserica si stateau in genunchi in fata preotilor sa se roage sa nu le moara copilul si uite ca Dumnezeu se milostiveste de ei si le mai da o sansa... Mai mergi si tu pe la manastirea radu voda sa vezi ce de VIP-uri nenorocite sunt pe acolo si o sa-ti dai seama singura de ce iti povestesc acum.
Dar tu cu siguranta daca vorbesti asa urat despre preoti faci parte din categoria in care au fost odata oamenii pe care ti i-am descris mai sus! Sper sa nu fi nevoita vreodata sa te indrepti catre biserica in astfel de circumstante, mai bine ai face-o acum si sa te caiesti ca urat mai vorbesti "IN NUMELE BANULUI" (care sti ca e dracu).
Numai bine si nu mai scrie asa prostii si neadevaruri ca se vede ca nu calci pe la biserica decat la evenimente cu Staif


Mama lui Matei Alexandru

#19
Deianira

Deianira

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.310 mesaje

Postat 28 aprilie 2009 - 14:00

Housepocket, noroc ca o cunosti tu pe Gratiela si stii ce face si ca e o mincinoasa si ne informezi si pe noi [bang][8].



Good things happen to good people.


#20
ralualexandrei

ralualexandrei

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 29 aprilie 2009 - 02:19

Crinutz asa pt informarea ta generala faza cu datul afara ca asteapta mortul s-a petrecut la o biserica din cartierul Chitila,daca acolo e zona centrala si e biserica de fitzeee.... sa ma ierte Dzeu ,ca n-am stiut. Si da se numeste spaga ceea ce cer unii preoti si nu-mi retrag cuvintele pt ca mi s-a intamplat sa ma intrebe de la obraz "Cat dai?"asta acum 7-8 ani cand voiam sa-i faca o slujba la mormantul tatalui si am zis 100(o suta de mii de lei vechi)raspuns"pt o suta n-am timp,mentionez ca eram in cimitir respectivul slujise 10 minute la alt mormant si as fi dorit sa slujeasca si la al nostru.

Asa ca indiferent cat va ascundeti dupa deget sau il scoateti pe Dzeu la inaintare exista preoti spagari si nu au nimic in comun cu Dzeu si cu cele sfinte.Sunt oameni intre oameni si padure fara uscaturi nu exista,numa' ca in Bucuresti ne-au cam napadit uscaturile.



Housepocket mi se pare execrabil modul cum ai atacat-o pe Gratiela ,aici combatem idei nu persoane si daca ai argumente solide expune-le insa nu arunca cu noroi intr-un om pe care nu-l cunosti numai pt ca nu-ti impartaseste opiniile ,parca Dzeu ne invata sa fim toleranti?!

Ahh si sa stii ca nu sunt cuvioasa si nici nu ma pretind ,merg in Casa Domnului ,ma rog,de cate ori simt nevoia,nu semnez insa condica la biserica in schimb incerc sa fiu un om mai bun zi de zi si sa-i ajut pe toti cei pe care cred si pot sa-i ajut,cred ca asta conteaza mai mult decat daca as bate matanii in fiecare duminica.



Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -