Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Taxa botez biserica?


43 raspunsuri la acest subiect

#1
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 10 octombrie 2008 - 12:56

As dori sa stiu care mai sunt taxele "normale" sau hai sa zicem medii, pe care nasii trebuie sa le achite la botezul unui copil in Bucuresti.



Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

PICATURI DE VARA

#2
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 10 octombrie 2008 - 16:33

Depinde de biserica: intre 250 lei si 1200 lei (saptamana trecuta la Elefterie). La biserica unde am botezat noi fetita preotul nu are taxa - fiecare da cat crede de cuviinta.

#3
gabriella1

gabriella1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.055 mesaje

Postat 10 octombrie 2008 - 17:20

mi se pare mai de bun simt sa dea "fiecare cum crede de cuviinta" si sa nu exista o taxa. Din cate stiu eu ,preotii au salariu.E un fel de spaga mascata taxa asta?!



Acceleratorul de particule (LHC) a distrus deja lumea?

Gabriela



"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.



ajutati-l pe Bogdanel!

http://forum.desprec...TOPIC_ID=114245

#4
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 14 octombrie 2008 - 15:38

Sambata trecuta, in Bucuresti, biserica de cartier: 400RON pentru preoti (3 preoti) + 100RON pentru dascali (tot 3)

editez sa adaug ca este vorba de taxa aceea fara chitanta[:)]. Taxa/programarea a costat 60 RON si am primit chitanta.

#5
clauf1000

clauf1000

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 249 mesaje

Postat 17 martie 2009 - 02:09

in mod normal nu exista taxa, dar poti intreba subtil: cat va datorez...etc [:D] eu asa am facut. la biserica de cartier 500lei si 100 la cei 2 dascali.

[gravi] + [fetita] 20saptamani

#6
danat

danat

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 17 martie 2009 - 20:35

La sf Silvestru a costat acum 2 ani cu chitanta 600 lei, 3 preoti, si copilul botezat numai el, fara alti copilasi in acelasi timp.

Ceremonie facuta ca la carte, care a durat cca o ora.



Eu nu inteleg ca spaga acesti bani, caci si pt intretinerea/ renovarea bisericii se consuma niste bani, basca ce se aduna lunar cu lumina, gaze, apa si altele.

Poate ar fi mai util de adoptat sistemul de la catolici, cu o taxa anuala pe care o plateste bisericii fiecare credincios.

As fi curioasa atunci daca ar mai comenta cineva ceva [:D]









Dana [hia] mama lu'[cavaler]Radu Stefan(Fecioras de 2003)



"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"[pup]



Hobby

#7
ralualexandrei

ralualexandrei

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 17 martie 2009 - 20:52

Nu intelegi ca spaga acesti bani pt ca ai primit chitanta insa eu asa inteleg cei 850ron dati la ultimul fin pt ca asta au fost avand in vedere ca nu s-a eliberat nici o chitanta.Si la ceilalti precedenti la fel.

Daca s-ar fixa o taxa nu as avea nimic impotriva si nici ceva de comentat.



Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

#8
grati.ela

grati.ela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.921 mesaje

Postat 25 martie 2009 - 20:42

cand am cununat am pus in plic 200ron si l-am lipit. am invatat sotul sa spuna asa in cazul in care preotul e nemultumit: "parinte, de la mine mai putin dar de la Dumnezeu mai mult". in majoritatea cazurilor nu se da chitanta si asta se numeste shpaga (asa si un dr are nevoie de carti in folosul pacientilor, profesorii de ceva papa ca sa se poata concentra la ore...)

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.co...s/23738993@N08/

#9
nona_denis

nona_denis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 316 mesaje

Postat 31 martie 2009 - 12:48

Citat:
citat din mesajul lui danat
La sf Silvestru a costat acum 2 ani cu chitanta 600 lei, 3 preoti, si copilul botezat numai el, fara alti copilasi in acelasi timp. Ceremonie facuta ca la carte, care a durat cca o ora. Eu nu inteleg ca spaga acesti bani, caci si pt intretinerea/ renovarea bisericii se consuma niste bani, basca ce se aduna lunar cu lumina, gaze, apa si altele. Poate ar fi mai util de adoptat sistemul de la catolici, cu o taxa anuala pe care o plateste bisericii fiecare credincios.As fi curioasa atunci daca ar mai comenta cineva ceva [:D] Dana [hia] mama lu'[cavaler]Radu Stefan(Fecioras de 2003)"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"[pup]Hobby
Taxa de biserica exista, la sate si orase mici inca se plateste. Ai mei platesc biserica 100 lei pe an. Cu toate astea la orice eveniment se cere extra. De exemplu botez: 300 lei. La pomelnic 1 leu pe persoana. Totul fara chitanta. Totusi daca acesti bani ar intra in intretinerea bisericii ar fii ok. Pacat ca intra in buzunarul preotului.Mami de Denisache

#10
Crinutz

Crinutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 31 martie 2009 - 13:16

Citat:
citat din mesajul lui gabriella1
mi se pare mai de bun simt sa dea "fiecare cum crede de cuviinta" si sa nu exista o taxa. Din cate stiu eu ,preotii au salariu.E un fel de spaga mascata taxa asta?!Acceleratorul de particule (LHC) a distrus deja lumea?Gabriela"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.ajutati-l pe Bogdanel!http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114245
Stii cat are un preot salariu ???? Abia daca ajunge la 6-7 milioane dupa 7 ani, cu fel de fel de cursuri (daca nu le ai nu iei). Asa ca lasa salariu....Fara suparare !!! Ah, si unii mai taie si chitanta, mai fac si ceva cu banii pt biserica nu se baga chiar asa in buzunar. Ceea ce nu stiti voi e ca din veniturile astea proprii trebuie platiti angajatii de la biserica, taxe, tot felul de lucruri, daca nu cunoasteti nu aveti de unde stii. Sunt f multe de platit si statul nu ajuta. Bineinteles ca padure fara uscaturi nu exista dar nu bagati in aceeasi oala pe toti, cel putin nu pe cei din provincie. pt bucuresteni aveti perfecta dreptate, se ia enorm de mult pt servicii, ENORM !scuze ca am deviat de la subiect vroiam doar sa fac o precizare."Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"[flo]http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -