Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scandinavii... se intoarce (3)


344 raspunsuri la acest subiect

#11
doruletz

doruletz

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.979 mesaje

Postat 16 mai 2008 - 19:50

quote:
Originally posted by lilanda

PS. hah.. da' baizauei, futuna nu-i a lui Sarko?? parc-asa stiam! :-))




ba da, asa e, acolo domneste regele Sarko si regina Carlita [:D]. Iar limba oficiala alaturi de franceza e futuniana:) Poate ne zice Itsme cum ii zice la alcool pe limba aia[alcool]



Io am scuze ca mie mi se termina vacanta (de primavara) si nu stiu cum sa fac sa incep mai repede alta. d'aia stau si-mi storc neuronu de vreo 3 zile si nu-s capabila de mare lucru in rest. Sau asta o fi efectul intarziat al prajitorilor din ro combinate cu berea nemteasca?



In rest, io astept sa comentez ce scrieti voi [:D]









#12
Rayuela

Rayuela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.311 mesaje

Postat 17 mai 2008 - 13:05

Bre,da ce scuze ofilite:)
Io nu m-am mutat ,dar deja casa asta imi da dureri de capatina.Par egzamplu,ieri am avut o conferinta cu cumatrul consort si niscai preteni,io am pus pe tapet ordinea zilei si am hotarit urmatoarele:
La subsol se va fuma.Punct.
Dupa care a urmat o cearta la cutite pret de 4 ore,ca toti erau contra ideii.Ca cica sint o iresponsabila si o sa puta toata casa a tutun si blablabla si m-am enervat.
Foarte tare[fum]

#13
Adela99

Adela99

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.202 mesaje

Postat 17 mai 2008 - 13:44

rayu, vara nu cred ca e o problema sa fumati afara si pana la iarna :) te obisnuiesti [hot] ... da' io te inteleg si sunt curioasa ce argumente ai avut

nu ma pricep io, da'vezi si cum ii cu ventilatia, pe unde si cum circula aeru'

#14
lilanda

lilanda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.366 mesaje

Postat 17 mai 2008 - 14:15

Haha, mama rayu, daca ma-ntrebi pe mine de tigari ...[}:)] Baga si tu o hota in subsol sau pune aer conditionat :-)

mihaela, cum fura examenele?? Scapasi de suedeza de tot sau ai trecut pe alt nivel? Anyway, felicitari ca de-acu' esti in vacanta.

doru, cum fu bre in Romania, ia vino si mai povesteste pe-acilea. Si-n Rothenburg, ati prins vreun festival sau tot timpul e asa pe-acolo, de umbla aia cu sosete desperecheate si pe cai??? :-) Sa va fie de bine vacanta de primavara!!!

Sabina, pai lasa-l pe bebe Gheo sa dribleze minjiiile-alea...macar cineva s-aduca bani in familia voastra, nu?? [:D]

itsme, La Multi Ani de ziua Victoriei; cum ar veni, aveti si voi vacanta de primavara.

Papa, danke de urari...da' de ce esti deprimata??



"I am a deeply superficial person" - Andy Warhol

#15
doruletz

doruletz

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.979 mesaje

Postat 17 mai 2008 - 15:09

pai in ro nu facuram mare lucru decat am mancat, am mancat si iar am mancat, ne indopau toti pe unde treceam de zici ca ne credeau scapati de la auschwitz. Alexandra si-a descoperit vocatia de paznic de gaini si rate ca numai intre ele a stat, mai spusei io.

In rothenburg planuisem noi inca de la plecare sa ne oprim ca citisem ca e cel mai frumos orasel din germania. Insa habar n-aveam peste ce o sa dam acolo, cand patrunseram pe una din portile orasului, indreptara unii tunu spre noi si altii ne faceau semne amenintatoare cu sabiile. si noi am crezut la fel, ca asa se imbraca astia de prin partile locului, ca am nimerit in masina timpului sau ca se toarna vreun episod din Vizitatorii 15.. Era de fapt un festival de Rusalii, Meierstrunk sau asa ceva, ii sarbatoreau memoria unuia care bause 3l de vin ca sa salveze orasul. Obiceiul era ca trupe d'astea de "medievali" localnici sa "colinde" pe la buticuri si hoteluri (aveau ei un cantecel, ceva cu Vaterland, doar asta intelesei) de unde primeau diverse daruri pe care le carau intr-o trasurica. Erau si targuri si spectacole si piese de teatru pe strada, un fel de sighisoara cam la puterea 100. Ceea ce ni s-a parut amuzant era seriozitatea cu care isi considerau oamenii rolurile, adica p'aci daca se deghizeaza lumea pt vreun festival o face in bascalie, de 'fun', acolo toti erau seriosi si f naturali de parca asa se duceau ei la job in fiecare zi, costumele nu pareau nici ele scoase de la naftalina ci aratau ca si cum ar fi fost purtate zi de zi.



Rayu, da de ce bre sa nu se fumeze nici la subsol, doarme vreunu din voi acolo sau ce?



hai ca ma viu io









#16
speed

speed

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.334 mesaje

Postat 17 mai 2008 - 21:53

noi am avut un sfirsit de saptamina dureros, vineri dimineata in timp ce prestam cu voiosie la locul de munca m-au sunat de la scoala micutei sa merg s-o iau ca s-a taiat la mina si ar trebui s-o vada un doctor...nu intru in detalii ca si acum mi se increteste pielea cind ma gindesc...acum e bine micuta.de fapt nu stiu cit de bine,ca tocmai ce-a dus-o daddy la scoala romaneasca...)) (el e responsabil cu transmiterea limbii romane la generatia tinara). fiindca micuta a protestat energic i-a promis ca o va duce la circ (???) dupa scoala...

tocmai ce am citit articolul asta http://www.washingto...d=moreheadlines si ma intreb daca asta e de ordinea zilei in America sau doar cazurile extreme isi fac aparitia prin presa. si mai ales paragraful asta m-a lasat nitel masca A 4-year-old in Texas was given an in-school suspension after a teacher's aide accused him of sexual harassment for pressing his face into her breasts when he hugged her.


edit; doruletz,as fi taaare recunoscatoare pentru niste sugestii.suntem aproape hotariti (cam 70% ) sa mergem la vara pe coasta de azur.n-am rezervat inca nimic fiindca sunt in mare incurcatura.pentru noi cel mai convenabil e sa ne stabilim la nisa (avem zbor direct pina acolo si din cite am citit pe ici pe colo e o baza buna dpdv al transportului public de a explora restul coastei).in schimb am citit ca plaja e cam bolovanoasa si ca e mai frumoasa si nisipoasa cea din cannes ))).plus ca sunt o puzderie de hoteluri si apartamente si fiecare au revizii bune si proaste si nu mai stiu pe care sa le cred. campingul iese din discutie.poti sa ajuti o familie necajita )) cu un sfat-doua ? daca nu ne hotarim cit de curind o sa trebuiasca sa mergem in Sardinia ! ))

#17
doruletz

doruletz

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.979 mesaje

Postat 18 mai 2008 - 03:22

speed, sper ca nu fu grava taietura oricum imi inchipui ca te speriasi da' daca se dusera la circ probabil ca e de bine:)



io nu prea am habar despre Coasta de azur ca pe acolo am ajuns doar in trecere (spre si dinspre corsica) plus ca am stat odata cateva zile in cannes cand fuseram la o nunta (nu era in sezonu de plaja). Insa il intrebai pe A ca el e mai din partea locului, zise ca el ar alege Nice, ca e oras mare si ai ce vedea iar Cannes e abia un orasel -cam cat caracalul asa-:))) cu cateva stradute. In ce priveste plaja cu pietricele, se pare ca unii o prefera cica nu-ti mai intra nisipu peste tot:) (cam asa arata)

Despre transport si vizite in imprejurimi nu stiu mai nimic insa cred ca au dreptate cei care zic ca Nice e mai adaptat fie si numai pt ca e oras mai mare.

Dupa parerea mea problema zonei aceleia e aglomeratia, vara e plina ochi de turisti dar asta e valabil mai peste tot unde e plaja si mare calda.

Hoteluri sunt intradevar cu gramada asa cum ai remarcat deaj, trebuie sa fie deasemenea si 'gites' sau 'hôtes'(case sau apartamente de particulari). Daca vrei sa mergi la sigur alege un hotel care face parte dintr-un lant: Accor(Novotel, Ibis), Kyriad, Best western etc; E adevarat ca sunt f impersonale si standard dar nu prea ai surprize. Altfel hotelurile mici sunt simpatice si conviviale (noi am stat intr-unul d'asta cand am fost la nunta aia la cannes insa nu mai stiu cum ii zicea) si de obicei ofera ceea ce scrie pe site ca ar oferi. Cel putin noi n-am fost niciodata surprinsi neplacut de cate ori am rezervat in Franta, fie hotel fie un "gites" din asta. Asta nu inseamna ca surprizele nu se exclud dar sper sa nu fiti tocmai voi exceptia.

Nu cred ca ti-am fost de mare ajutor, adevarul e ca nu prea cunosc Franta decat din auzite :))

Sardinia e insa frumoasa si ea daca nu ti-e frica de vapor. Iar in Corsica e si mai frumos:)













#18
speed

speed

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.334 mesaje

Postat 18 mai 2008 - 03:47

merci beaucoup dorulets ! deci ramine nice sau sardinia (cum ai compara mere cu pere dar asta e ceva normal la noi)...eu votez cu nice.abia astept!
ps: micuta are citeva copci la minuta dar asta nu a impiedicat-o sa inscrie puncte seriose la bowling (se pare ca circul a plecat spre alte meleaguri iar persoana insarcinata cu educatia romaneasca a considerat ca bowlingul e un inlocuitor potrivit pentru dresura de elefanti)

#19
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 18 mai 2008 - 16:24

lil' inca nu stiu rezultatul, marti ar trebui, dar avem utflykt cu toata scoala asa ca sper ca miercuri sa stiu cum "stau". Nu scap de suedeza doar trec de la SFI(suedeza pentru emigranti) la SAS(suedeza ca a 2-a limba)...adica o voi studia mai "in adancime" [:D].



rayu, spor la gasirea unei solutii de compromis!



speed, imi pare rau ca micutza s-a accidentat, dar ma bucur ca e bine! Se pare ca a fost saptamana accidenteleor...Silvia si-a tras marti la camin sertarul personal, in care isi facea curatenia de desene adunate peste an, pe picior si si-a invinetit degetul mare. 2 zile a plans ca nu poate umbla si fugi. Apoi a cazut pe scari aici acasa si s-a lovit la cap. Noroc cu scarile de lemn, ca a iesit numai un cucui, daca erau de beton poate era si un cap spart [bang]. Apoi ieri Diana a fost la un concurs de orientare si a alunecat in fuga coborand un deal plin de pietre, a venit cu partea dorsala julita si vanata...

Despre Nisa, noi am stat acolo o noapte la Mercure Accor, camera e micutza dar a fost OK, insa fara mic dejun. Noi n-am facut plaja, am colindat doar coasta si am fost la Monaco. Dar plaja e pietroasa intr-adevar. Zona insa e frumoasa. Parca am citit la "vacante altfel", scria cineva ca ar fi tren pana la Cannes si e ieftin. Vezi si tu ce au scris fetele acolo...



Dorulets, mi-a placut de Alexandra cu animalele si pe "ulitza". Nu veniti la saptamana medievala in august aci la noi? Distractie si [alcool] daca tot ati inceput in Germania! [:D}



Noi vrem sa gratarim azi, cred ca suntem putin "dusi" avand in vedere ca sunt 6 grade...[pk].





vorbe de copil...



Hobby





#20
speed

speed

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.334 mesaje

Postat 19 mai 2008 - 01:48

mihaela, merci frumos de sugestii. vad ca ai avut si tu o saptamina plina...((( eu si micuta am stat acasa azi,jumatea mea s-a dus la pescuit solo ...si a venit acasa cu 11 pastravi! era sa lesin cind i-am vazut...da avem o regula stricta: cine prinde pestii ii si curata !


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -