Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Abuzul domestic - in actualitate


156 raspunsuri la acest subiect

#21
Yasmine

Yasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.020 mesaje

Postat 02 octombrie 2008 - 22:34

Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO

Yasmine [flo] (eu sint Alyssa)

Cum poti sa il previi? Dar mai ales sa nu intri intr-o astfel de relatie? Sa ai un self esteem sanatos si ridicat!
Sa iti stii adevarata valoare si sa stii ca nimeni, in nici o situatie nu are voie sa te jigneasca, sa te faca sa te simti inferioara, sa te bata! Daca se intimpla, mergi mai departe.

Sa stii ca nu ai venit pe lumea asta sa rezolvi problemele nimanui, sa salvezi pe nimeni, sa fii Superwoman! Asta vorbind ca toti, absolut toti abuzatorii au o mica problema pe care se asteapta ca TU sa o arezolvi pentru ei, ca tu sa ii ajuti!


Este trist ce s-a intimplat, dar si mai trist ca Larisa este in gura tuturor acum. Va fi supusa presiunii si influentei persoanelor "de bine" al sportului romanesc sa taca din gura ca se se musamalizeze toata povestea.
Familia sotului ei... ce sa spun de toata jena. Sa nu uite insa ca ea este mama nepotilor lor. Macar pentru asta un pic respect nu ar strica!

Ii va fi greu, foarte greu mai ales ca este la faza in care l-ar ierta daca s-ar schimba... offf... daca!


Stim amandoua ca nu se schimba!
Si mai cred ca amandoua am vazut in interviul lui Marian, scuzele si eschivarile alor nostri.
Pe de o parte in prima clipa am simtit ca e bine ca a iesit in fata cu povestea ei Larisa, pe de alta parte cred si eu ca si tine, ca riscul ca ceilalti sa se bage e mare, si ea sa-l ierte. Mi s-a rupt sufletul cind am vazut-o vanata la ochi, am privit parca intr-o oglinda.

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena

#22
Happy_in_TO

Happy_in_TO

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 02 octombrie 2008 - 23:54

Inca ceva: eu cred ca ar trebui schimbata legea in Romania. Aici daca vin politistii si constata ca este abuz domestic (destul de clar in cazul lor!) il ridica imediat pe abuzator si ii da interdictie la o raza de un km de locul de munca sau de domiciliul victimei.

Victima nu trebuie sa faca nici o plingere la politie, nici nu poate retrage demersurile la insistenta lui sau prietenilor lui! Deci Legea il condamna, nu victima!

Este totala idiotenie sa vina politia si apoi sa dea din umeri si sa plece lasind victima impreuna cu cel care a abuzat-o! Veniti dumneavoastra la sectie... ce prostie!

#23
Yasmine

Yasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.020 mesaje

Postat 03 octombrie 2008 - 00:04

Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO

Inca ceva: eu cred ca ar trebui schimbata legea in Romania. Aici daca vin politistii si constata ca este abuz domestic (destul de clar in cazul lor!) il ridica imediat pe abuzator si ii da interdictie la o raza de un km de locul de munca sau de domiciliul victimei.

Victima nu trebuie sa faca nici o plingere la politie, nici nu poate retrage demersurile la insistenta lui sau prietenilor lui! Deci Legea il condamna, nu victima!

Este totala idiotenie sa vina politia si apoi sa dea din umeri si sa plece lasind victima impreuna cu cel care a abuzat-o! Veniti dumneavoastra la sectie... ce prostie!


Si aici il ridica, dar nu-l urmareste in continuare, decit daca victima depune plangere.
Daca exista suspiciunea de vatamare corporala deosebit de grava (aici, inseamna sa calci victima cu pantofi cu talpa, adidasii nu sunt destul) sau viol abia atunci se sesizeaza procuratura, si atunci chiar daca victima isi retrage plangerea, urmarirea penala continua.

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena

#24
Aprilie

Aprilie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 142 mesaje

Postat 03 octombrie 2008 - 01:30

Ma bucur sa "te vad" iar,sper ca atit tu cit si Yasmine si Andreas sinteti bine,sanatosi!

nu cunosc prea multe amanunte de la noi dar stiu ca nu te joci cu asa ceva si ca te scutura astia de-ti sar fulgii pt asa ceva !

daca primesti o palma si vine politia ,care vede o pata rosie pe fata,il salta pe individ imediat.catuse,tot tacimul...
asa si trebuie,sa te simti protejat de lege.

nu stiu cit s-au schimbat lucrurile in Romania in privinta asta...ca atita bataie am vazut inainte sa plec...si nimeni nu facea nimic.



#25
gabriella1

gabriella1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.055 mesaje

Postat 03 octombrie 2008 - 10:56

in Romania poate sa te bata sotul pana iti invineteste tot...daca nu te omoara,nenea nu raspunde penal...
In cazul in care esti divortat legea sta putin mai altfel...e ca si cum ti-ai bate vecina sau pe tanti de la paine.
Biata sotia a lui Dragulescu, e o mana de femeie... nici n-ai ce bate la ea...Pacat si de copii...bietii copii !

Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

ajutati-l pe Bogdanel!
http://forum.desprec...TOPIC_ID=114245


#26
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 03 octombrie 2008 - 11:32

Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO

Yasmine [flo] (eu sint Alyssa)

Off topic:Asta da surpriza! ma bucur ca va este bine, Alyssa [pup]

#27
Ancuta-Maria

Ancuta-Maria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 471 mesaje

Postat 03 octombrie 2008 - 11:38

Hai sa va povestesc ceva, oarecum tangential cu subiectul... Acum vreo 2 ani, lucram apartament, am schimbat mobila de bucatarie, etc. Dupa vreo 2 zile, sa iau ceva din dulap si... imi cade corpul suspendat al mobilei direct in... crestet. Mi s'au invinetit ochii. Nu numai unul... nuuuuu, amandoi. De atunci vecinii si bunica mea, sunt toti convinsi ca sotul meu ma bate [:D]
Daca o fi patit la fel si sotia lui Marian?[pk]

-----------------------------------------------------------------------
„timpul nu-i menajeaza pe cei care se cred in afara lui” (Francois Fayolle)

http://autenticradio.telnetcom.ro:8000/listen.pls Un radio pentru romani, de la inima la inima.

#28
pepene

pepene

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 328 mesaje

Postat 03 octombrie 2008 - 18:52

Yasmine, ti-am raspuns pe privat. [:)]

#29
Aprilie

Aprilie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 142 mesaje

Postat 03 octombrie 2008 - 19:44


Citat:
citat din mesajul lui Ancuta-Maria

De atunci vecinii si bunica mea, sunt toti convinsi ca sotul meu ma bate [:D]


Ha,ha,ha, mi s-a intimplat si mie ceva semanator ; fusesem la dentist si asta mi-a dat o injectie (imi lucra la un incisiv sau poate canin, nu-mi amintesc); imediat dupa,a inceput sa mi se invineteasca de-a lungul nasului pina sus,sub ochi...se putea confunda cu un pumn in "far" [:D]
colegii de birou stiau ce s-a intimplat (pt ca invinetirea incepuse imediat dupa mersul meu la dentist si avusese o traiectorie "atipica",de jos in sus) dar eram jenata pe strada...cind unii se uitau ciudat la mine.

#30
aura_m

aura_m

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 311 mesaje

Postat 04 octombrie 2008 - 10:46

Acum am citi, nu am vazut emisiunea Happy Hour, cand Veronica de la Clejani a venit cu ochiul vanat. De cand cu cazul lui Dragulescu Maruta aduce in emisiune numai femei batute, ar trebui sa fie o emisiunea de divertisment ca doar este "happy", ar trebui sa se vorbeasca despre alte lucruri. In ziua cand a fost invitat Dragulescu in emisiune, au aratat un interviu cu sotia lui, apoi un intreviu cu Andreea Banica suspectata ca ar divorta, acum Veronica de la Clejani la fel ( daca este cumva o gluma, este de prost gust ), maine-poimaine sa o mai invite inca o data pe Marijuana batuta iar de tatal ei.

AURA


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -