Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 29 voturi

FIV in Austria


207 raspunsuri la acest subiect

#21
KITTA

KITTA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 09 mai 2008 - 01:42

In sfarsit, s-a deschis subiectul propus de mine. Asa, cum a zis si Avalonhaideti sa il imbunatatim cu ultimele informatii in domeniu din strainataturi si sa fie un subiect la... obiect! Asa ca Carsteadaca te documentai suficient la capitolele stufoase ale FIV-ul gaseai toate rapunsurile.
Pisixeu zic sa revenim si cu datele exacte asupra preturilor, sa nu le dam vise fetelor degeaba. De exemplu, pentru Polar Body Diagnosys se plateste in plus 1000 Eur, doar nu credeati ca e moca? Mie, si in general celor cu ovocite putine, dr. nu le recomanda fiindca e costisitor si oricum in final se vor introduce cei care vor fi buni in aceasta etapa, mai departe se va vedea daca vor rezista ei de la mama-natura. Dr. de acolo in general se gandesc f. atent si la partea materiala. De exemplu, mie intre Puregon si Ginal F mi-a recomandat Gonalul fiindca e aceeasi substanta, dar la 1/2 pret. Eu voi reveni in week-end cu datele complete, inclusiv cu lucarile din Anglia, dar pe scurt toate clinicile din Austria fac toate tehnicile, depinde de ce ii trebuie fiecaruia. De exemplu, de la mine nu o sa aflati despre problemele masculine pentru simplu fapt ca macar pe astea nu le avem, deci ne le discutam cu dr. dar asta nu inseamna ca ele nu se vor aplica acolo unde este cazul.
KoraPopDa, DHEA se da numai cu reteta in Austria. In Germania nu stiu si se da 0.25 mg de 3 ori/zi. Mie mi-a spus ca e suficient si o luna si jumatate, de fapt mi-a dat chiar 120 pastile. Eu pana in Austrai nu auzisem de ele, dar cum am povestit au iesit la iveala. Atentie, asta nu inseamna ca toate trebuie sa ia, doar asa de imbunatatirea calitatii ovocitelor.
Despre naturiste ce sa spun, incerc pe pielea mea, luna aceasta au fost buen, dar le voi mai verifica si lunile urmatoare si abia mai tarziu trag o concluzie. Acum poate ajuta si DHEA!

#22
anastacia

anastacia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 09 mai 2008 - 16:53

quote:
Originally posted by luck

Avalon
FELICITARI pentru noul subiect , este senzational !!!
Legat de "fetele care nu au obtinut ovule destule, eu am o bioloaga care mi-a dat tratament inainte de FIV cu flavonoide, formula IV, carotenoide, ulei de somon, in sfarsit niste chestii care se zice ca imbunatatesc structura celulelor si maresc sansele de a produce ovule sanatoase, nu stiu cat de devarat este, eu am luat dup primul FIV si pana la al 3lea,si am obtinut ovule din ce in ce mai multe si mai bune"
- m-ar interesa mai multe informatii , persoana de la care le ai nu intra pe forum ??



Banuiesc ca aceste medicamente nu se gasesc in Romania[:-/]
Foarte bun subiect Avalon[cheers]


#23
KITTA

KITTA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 11 mai 2008 - 21:00

Fiindca sunt la capitolul Austria, am analizat mai bine din toate punctele de vedere si pot sa va spun asa: la Wunschbaby Viena este mai ieftin, nu dau preturile pe site, dar mie mi-au spus 2895 Eur+ TVA incluzand tot: ICSI, AH, 1000 Eur este PBD (Polar Body Diagnosys)este 1000 Eur. Compar toate astea cu preturile de pe site-ul baby4you. Partea buna este ca la Wunschbaby s-a obtinut primul copil prin FIV in 1982 in Austria, iar partea proasta este ca nu au un site atat de stufos si bineinteles atragator ca si baby4you. Baby4you s-a infiintat in 2002. Restul considerati voi! Apropos, pe prima pagina a capitolului FIV nu este trecuta si aceasta clinica cu site-ul: www.wunschbaby.at. Poate o trece cineva ca eu nu ma pricep!

#24
pisix

pisix

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.557 mesaje

Postat 12 mai 2008 - 02:22

O-hoo, daca e sa vorbim de preturi, sa vedeti lista de la clinica din Bregenz !
Mi-au trimis-o vineri si erau f mari. Da astia au si PISCI si IMSI.

Kitta tu analizezi doar dpdv preturi dar noi, care suntem disperati pentru ca, calitatea spermei ne taie mult din aripi, tehnici noi de testare a spermatozoizilor pot creste considerabil sansele.
Eu oricum in iunie ma duc la ambele clinici si sper sa ma pot hotari

Si inca ceva: eu nu incerc sa fac reclama sau sa influentez pe cineva spre o clinica (de altef, nici eu nu stiu inca unde vreau sa merg pt FIV 3). Deci nu am incercat sa fac o comparatie intre clinici ci doar sa relatez de tehnicile pe care le-am gasit la o clinica sau alta.

Asadar nu te contrazic in nici un fel ...
Si eu daca nu mi-as dori o clinica cu P-ICSI /IMSI, poate as lua in calcul clinica de la Viena.

PisiX,
Viitoare Mami (O data si-o data)


#25
Avalon

Avalon

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.596 mesaje

Postat 14 mai 2008 - 16:20

Imi cer scuze pentru intarzierea raspunsurilor, nu vreau sa fiu chiar off-topic si va spun ca am inceput sa ma gandesc serios la o noua incercare in alta parte unde nu este nimic lasat la voia intamplarii... In concluzie, cercetez cu interes tot ceea ce ati scris despre clinicile din Austria, multumesc pentru informatii si o sa incerc (dupa ce imi revin putin) sa contribui si eu cat pot la acest subiect. De aseemnea, Camy,[flo] voi scrie despre tratamentele naturiste dupa ce ma voi fi sigura ca ceea ce am incercat eu este ok.

Luck, ce am scris eu era un citat (despre acele vitamine care imbunatatesc calitatea ovocitelor), vezi ca acolo e trecut si un nume si un nr de telefon al unei bioloage... cat despre DHEA-S (apropo de ce au intrebat anastacia si Kora, a scris si KITTA, se gasesc in Austria dar in mod sigur trebuie reteta pt ele.

Carstea, pt fiv in Romania gasesti pe prima pagina a subiectului "fiv" tot ce vrei despre clinicile romanesti.

Si acum vin cu alta poveste a unei fete care si-a incercat norocul peste hotare:

"Nu prea stiu care e regula pe la noi cu in vitro, mie ginecologul mi-a spus ca are nevoie de unul singur bun, deci faptul ca am avut 6 milioane/ml a fost mai mult decat suficient. Eu am fugit de sistemul medical imputit din Romania (mama mea a murit in decembrie dupa un cancer care a rapus-o in 6 luni iar serviciile medicale au fost deplorabile, medicii nostri - marea majoritate - nu sunt oameni ci doar masini de facut bani... mi-am jurat ca nu mai pun picior in vreun spital la noi dupa ce 6 luni am trait efectiv prin spitale...) Poate si asta a fost o cauza pt fiv nereusit, dar nu vreau sa intristez pe nimeni, trebuie sa fim optimiste, in cazul meu, ma gandesc ca unde Dzeu inchide o usa, deschide o fereastra! Ma rog, nu neaparat Dzeu, dar macar asa o lege a compensatiei ceva tot exista...
------------
Asadar am mers la o clinica privata in Austria, Goldenes Kreuz se numeste, cei doi medici parteneri in clinica sunt extraordinari si metodele pe care le aplica sunt cele mai noi in lume, de exemplu la implantarea embrionilor se foloseste si o baza lichida, un fel de lipici (chiar glue se numeste) care ajuta la fixarea embrionilor. Din experienta mea, dupa tratamentul anticonceptional care trebuie sa dureze minim 18 zile, in cazul in care nu exista probleme, chisturi, etc, se incepe stimularea hormonala propriu-zisa, care nu cred ca dureaza mai mult de 10-12 zile (cel putin in cazul meu). Urmeza punctia si dupa 72 sau 120 de ore implantarea embrionilor. Implantarea la 72 de ore se face in cazul in care in urma stimularii rezulta un numar mic de embrioni, deci ar exista riscul sa nu reziste pana in a 5-a zi, conform unor pareri iar conform altor pareri, se considera ca dezvoltarea embrionilor se face cel mai bine in mediu natural, asadar in uter, nu in laborator. Nu am auzit sa se faca mai devreme de 3 zile. In celalalt caz, se asteapta 5 zile pentru a se observa divizarea embrionilor, pt ca cei care s-au divizat in 8 celule deja sunt de cea mai buna calitate (A) si aceia vor avea cele mai bune sanse. Eu am crezut ca asta e procedura peste tot in lume... Si eu am fost foarte surprinsa de multe chestii pe care le-am citit aici pe forum.
3 zile sunt de fapt 48 ore de la fertilizare si 72 de la punctie. Deci prima varianta se aplica si la noi. Ce m-a surprins cel mai tare a fost faptul ca, din ce am citit pe forum, poate am inteles eu gresit totusi, exista oarece spitalizare (spunea cineva ca erau mai multe fete pe salon) sau asistenta medicala in ce priveste tratamentul la noi (in sensul ca nu poti sa faci singura injectiile). Eu nu am stat in spital decat 30 de minute dupa punctie (pe care am facut-o sub sedativ, deci am dormit si nu am simtit nimic, nicidecum sub anestezie, fie ea locala ori generala), si asta pentru ca au insistat ei sa raman un timp intinsa pe pat, desi eu plecasem deja cu branula infipta in vena, eram in drum spre masina ...

Ce dezavantaje sunt in Austria, fata de Statele Unite sau alte tari tari in in vitro: fiind o tara catolica, orice teste genetice pe embrioni sunt interzise prin lege, la fel si reductia selectiva in cazul sarcinilor multiple (in cazul in care sa zicem s-ar prinde 4 embrioni, in alte tari 2 sau trei se elimina printr-o procedura speciala de intrerupere de sarcina), deci nu se implanteaza decat un maxim de 3 embrioni si asta numai dupa 30 si ceva de ani. Ca pret sunt ok, din ce am citit pe forum, sunt comparabili cu cei din Romania, poate chiar mai ieftini. Medicamentele in schimb presupun ca sunt ceva mai scumpe, eu am platit data trecuta 950 Euro total (puregon si celelalte), de data asta o prima transa de 850 Eur (Menopur si celelate) si acum am mai primit o factura de 500, din care 342 pentru extra Menopur (75 IE, 10 bucati) Asta inseamna ca am facut doar 5 sau 6 zile tratament de stimulare, acum imi dau seama...
Eu nu cunosc foarte bine procedura, dar iti pot spune ce stiu eu: se numeste IVF ICSI (intracytoplasmic sperm injection) si este o procedura destul de comuna, cu siguranta se face si la noi. Diferenta e ca spermatozoizii (cei buni, nu trebuie sa fie milioane si nici olimpici, ci doar atatia cati foliculi ai si sa aiba o singura coada ) se injecteaza cu un ac fin in folicul, deci nu trebuie sa mai dea din coada nici sa patrunda prin peretele foliculului, trebuie doar sa fie "acceptati" de folicul. Desigur, este cea mai avansata procedura de fertilizare dar, hey, vestea buna e ca exista si se face (in special in cazul in care numarul de spermatozoizi este sub 5milioane/ml), deci va incadrati perfect, nu va mai chinuiti cu tratamente inutile!

Acum imi dau seama ca si noi (eu si sotul meu) suntem pe la 6 milioane (spermatozooizi), deci cel mai probabil s-a facut ICSI si in cazul nostru, dar eu sunt foarte aiurita, niciodata nu am dat atentie la detalii care ma privesc direct, dar de altfel citesc o gramada despre altii... Ei, cu sau fara ICSI, noi din 6 milioane (ori 4 ml egal 24 milioane) am gasit 13 buni care au fertilizat tot ce au prins asa ca, te rog, nu mai fi trista, o sa ai bb si inca o sa fii o mami tinerica. Eu am 30, nu stiu daca am mai zis si crede-ma, sunt optimista desi, sa fiu sincera, nici nu prea mai stiu cum platim toate facturile ... Dar nu imi pasa, maine plec "sa-mi iau bb-ul" si luni dimineata la 10.30 voi fi insarcinata. Daca nu, mai incercam. Din nou si din nou si din nou, pana reusim sau dam faliment=murim incercand .
Si pe nota asta veselasha, ca e tarziu si nu mai sunt prea coerenta... Eu zic fruntea sus, baby, HAI SA FACEM NISTE BB mici!!
---------
Am facut deci ET luni, doi embrionasi (blastocysts - adica au in jur de 120 de celule, habar nu am cum le spune pe romaneste) unul, de nota zece si celalalt de nota 7... De data asta am stat cuminte, n-am mai sarit in masina sa conduc pana la Bucuresti ca data trecuta... Culmea ironiei, testul adevarului trebuie sa-l fac pe data de ... 8 martie...
A propos, am primit progesteron 0,4 g de data asta, in loc de utrogestan 6/zi ca prima oara, doar unul seara, la culcare
----------
Nu prea stiam mare lucru de "lipici", am cautat unpic pe net si uite ce am gasit:
"EmbryoGlue™ media is designed for embryo transfer. It contains hyaluronan and nutrients that are required to support the embryo from transfer to implantation and the biomechanical interactions during implantation.
EmbryoGlue™ facilitates rapid diffusion with the viscous hyaluronan-rich uterine fluid, and contains recombinant human albumin to ensure safety, efficacy and consistency. "
Deci nu e neaparat vreun super glue ci e denumirea mediului (lichid) in care sunt dezvoltati embrionii. Este in final un produs farmaceutic nou despre care se crede ca faciliteaza implantarea si adeziunea (zice producatorul) embrionului. Nu stiu daca iti e de vreun real folos...

Acum inteleg de ce ginecologul meu mi-a spus

#26
Avalon

Avalon

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.596 mesaje

Postat 14 mai 2008 - 16:40

Am mai gasit niste clinici, in Viena si nu numai:
http://www.kinderwun.../eng/index.html
http://www.kinderwun.../Wunschkind.HTM
http://www.ivf.at/UK/default.htm

#27
iana_mari

iana_mari

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.285 mesaje

Postat 14 mai 2008 - 17:48

Avalon foarte interesanta povestea fetei.[flo]

#28
ali

ali

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 732 mesaje

Postat 14 mai 2008 - 20:26

Am citit ce ati scris , e foarte bun subiectul.
Eu nu mai am nevoie de Fiv pentru ca Dumnezeu m-a ajutat pana la urma cu IA sa raman insarcinata, dupa aproape 8 ani de incercari.
Inca citesc ce se mai scrie si aici pentru ca inteleg foarte bien prin ce treceti fiecare in lupta voastra.
Am vrut doar sa va spun ca am citit pe undeva ca se recomanda acupunctura celor care fac FIV.
Poate ar fi de luat in calcul pana la urma.Poate ar ajuta organismul la ovulatie sau la fixarea embrionilor...Cine stie
Va doresc mult succes in lupta voastra si sa va ajute Dumenezeu sa vi se implineasca visul.

ali

#29
pisix

pisix

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.557 mesaje

Postat 14 mai 2008 - 23:03

ali - esti foarte draguta multumim mult pt gandul tau bun si da, asa e, am fi in stare sa stam si intr-o ureche ca sa ramanem gravide ...insa vezi tu, am ajuns asa avansate incat acupunctura ma face sa zambesc cand eu deja am ajuns sa citesc despre tehnici de care multi medici din Romania nici nu au auzit ... Dar intr-adevar am auzit despre acupunctura insa parerile sunt asa impartite incat acum, dupa ani in care am incercat de toate ... nu prea mai crezi orice
Anyway, felicitari pentru reusita ta si sa ai un bebe sanatos si o sarcina usoara !
Avalon - am citit "povestea" relatata insa din cate imi amintesc dr imi spusese ca imi poate transfera cati embrioni vreau desi acum parca am dubii ca stiu ca eu l-am intrebat de 3 si nu mai multi; acum am verificat si intr-adevar PGD e ilegal la ei dar daca nu ma interesase ... nu am vazut asta.
Hmm ... mie mi se pare ca vom tranforma acest subiect in FIV Austria.
Si stiti de ce ? Pentru ca mi se pare ca oriunde te duci in Austria e mult mai bine decat la noi: preturile sunt aproape similare, au mai multe tehnici, mai multa experienta, austriecii totusi au seriozitatea specifica nemtilor, si stii ca ce-ti zice aia face, etc
Am observat ca toata lumea care a vorbit de o clinica din austria, a vorbit cu foarte multa incredere.
Eu de cea din Wels (bine, acum cochetez si cu Bregenz dar mai vedem), Kitta cu Viena, povestea de mai sus si parca am mai citit la FIV de cineva , ideea e ca toate clinicile sunt super-serioase, sunt foarte puse la punct cu noutati, arata bine, medicii extrem de deschisi si amabili si sufletisti, esti tratat asa cum trebuie, etc
Avalon hai sa punem pe prima pagina toate clinicile stranse, vrei ?
Mie mi-ai dat tema acum, incep sa le studiez ...
Hai ca fac eu o scurta prezentare despre fiecare daca tot citesc si le postam apoi cu descriere, ca asa ...toate se numesc cu Kinder si incepem sa ne confuzam [:D]

#30
Avalon

Avalon

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.596 mesaje

Postat 14 mai 2008 - 23:18

De acord!

Poate ma ajuti tu cu o lista pe care sa o mai completam ulterior cu tot ce e nevoie, ca sincer eu m-am cam incurcat in atatea linkuri si as vrea sa le trec pe prima pagina pe toate. Eventual propun ca la fiecare sa scriem cateva cuvinte, impresii ale celor care au trecut pe acolo.

As mai avea de adaugat o clinica la care a reusit colega noastra de forum, galuscuta: http://www.szalay.at/english.htm


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -