Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

PROBLEME GRAVE DE GLUTITIE-Help


221 raspunsuri la acest subiect

#21
heer

heer

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 122 mesaje

Postat 07 iunie 2008 - 16:53

buna Wnimra!Dumnezeu sa te auda si sa ne ajute!Astept cu nerabdare sa vad ce vesti o sa aduci de la pediatru.Am uitat sa-ti spun,pediatru nostru ma sfatuit sa nu reactionezcand copilul vomita(a vomat si acolola consultatie),deoarece e adevarat ca ei mai vomita si cand vorsa obtina ceva,daca vomita nu-i arata ca te enervezi sau te sperii.. be cool[jamaica]sooo we have to try!!!!!!
Multi pupici de la noi!
P/s Ati fost sa inotati?flacaului tau ii place apa?pediatru mia indicat inotul,cum sa-l fac sa dea din picioare in apa nu prea stiu[:0]

#22
wnimra

wnimra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.185 mesaje

Postat 07 iunie 2008 - 21:25

Bunaa HEER!

Ai dreptate cu varsatul si bagatul in seama.Asa ma invata si kineto, cand mai varsa la ea sa nu mai sar repede sa il ajut, deja face asa cand vrea sa manance , cand e nervos, cand il oblogi sa faca ceva ce nu ii place,etc.Eu il cert si ii explic ca nu este frumos si ma supar pe el, se enerveaza plange si nici nu il bag in seama, evident tace si isi revine dar cand vine vorba de mancat nu mai am nici o putere.

La pediatru ajungem intr-o sapt , max doua , depinde cum ne programeaza , eu as dorii mai repede ca nu mai am rabdare.Cu siguranta ca o sa te tin la curent.[floare3]

Iar despre inot, ce sa zic?! e inebunit dupa apa.L-am dus la plaja anul trecut si l-am bagat in colac, dar mai intai am alergat cu el in brate vre-o 5 min ca ne ''prinde valul'' si ii bagam picioarele fff putin, tipa de bucurie, apoi incet incet cu totul in apa,eu il trageam de colac si el a dat din maini si din picioare intr-o veselie.Nici nu stiam ca poate sa faca asa.
Va urez spor la inotat.Cu cat o sa fi tu mai entuziasmata cu atat va fi el mai curios.

pupici si ne mai auzim[pup]

http://community.web...103302750zREysg

#23
heer

heer

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 122 mesaje

Postat 23 iunie 2008 - 16:10

Salutari!Ce mai faceti ?cum va mai este?Noi nu avem noutati[vom]tot asa,nu papam dar de voma nu ducem lipsa.Am fost la mare,nu prea afost incantat data asta ,era cam rece si el bolnavior,atipat continu ca vrea sa inoate pana aatins apa cand avazut ca-i rece gata....in schimb,a fost f fericit in piscina si a pedalat nevoe mare!Pupici de la noi si sanatate!

#24
wnimra

wnimra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.185 mesaje

Postat 01 iulie 2008 - 02:03

Buna Heer![hia]

Scuze ca nu am mai scris.Am fost cam suparata, doctora pe care trebuia sa o vedem este in concediu, asa ca iar asteptam.La bucuresti inca nu am ajuns , sper la inceputul lui iulie.
In rest varsa ca de obicei , tot nu mananca la lingurita.Azi am facut comanda la pizza si am mancat in fatza lui pana i-au curs balele, abea abea a lins putin.In schimb ieri am fost la plaja si dupa 4-5 ore a papat iaurtul , fara tuse , fara voma , manca disperat,ce face foamea din om.O sa mai incerc cu lingurita , ma incurajez zi de zi sa ii scot de tot biberonul si sa ii dau la lingurita cat poate el.Imi este teama ca va manca foooarte greu si va slabi rau.E jale mare in capul meu.[bang]
Hai sa iti zic cum a fost la plaja.L-am bagat un pic cu picioarele sa vad cum reactioneaza si a fost disperat, nu stia cum sa galopeze mai repede in apa, are si colac cu chilot si l-am dus la apa mai mare ca sa ma simt si eu bine , super incantat, era si apa calda , am avut noroc, vreau macar 10 plaji sa ii fac , mi-a recomandat kineto macar sa inoate.

Vroiam sa te intreb cum ii merge tratamentul copilasului tau.A trecut putin timp si sper intr-o schimbare.Astept sa imi scrii.

Va pooop tare de tot.[pup]

http://community.web...103302750zREysg

#25
heer

heer

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 122 mesaje

Postat 31 iulie 2008 - 03:29

Buna!vad bine ca nimeni nu vrea sa intre pe subiectul asta.
Draga Wnimra,nu prea am noutati..copilasu meu vomita mai in fiecare zi, mai rau decat inaite.cand se sperie,isi mai face greata..si tot asa.Tratamentul ar trebui sa-l ia inainte de masa,de multe ori nu vrea sa pape,asa ca nu-i mai dau..o zapaceala.Cand nu papa nimic,cate 6-8 ore mananca 2-3 bobite de struguri sau cateva bucatele de spaghete.Baza e tot la biberon.
Voi ce mai faceti??

#26
wnimra

wnimra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.185 mesaje

Postat 31 iulie 2008 - 18:50

buna Heer !

La voi ma gandeam azi.Noi suntem mai bine un pic.Luni am venit din concediu, am fost cu Alex 10 zile la munte.Sotul meu a ramas acasa la servici si noi am fugit de oras cu nasii si niste prieteni.Aveam nevoie de putina relaxare si liniste.Duminica , pe 27 , a fost ziua lui Alex , a facut 3 ani, imi doream nespus sa fiu departe de toti sa nu vina nimeni la noi si sa inceapa vechea poezie: sa de-a Dumnezeu sa fie , sa se faca , etc .....prea prea multi dumnezei, m-am saturat.Nu am simtit ca aveam asa de multe de sarbatorit.Am plecat cu nervii la pamant si m-am intors mai optimista.De marti dimineata mananca la lingurita,este vointa mea impotriva vointei lui[duel], sper sa reusesc.Oricum nu am crezut ca va manca de nici un fel, am zis ca o sa stea lesinat , dar uite ca mananca.Este foarte greu , ma fenteaza , tipa , plange , da cu picioarele ,ce sa mai zic , un adevarat circ.Azi am gasit solutia , cand nu vrea sa deschida gura ii pun mana pe frunte , asta il enerveaza tare , se intoarce cu fatza la mine si deschide gura maraind , eu poc poc cu lingurita in gura lui , inghite si gata.Incerc ca raman calma , sa nu tip la el , ca sa nu asocieze mancatul cu crizele mele.Toata lumea imi zice de la medic pana la kinetoterapeut ca va face asa o perioada scurta, apoi se invata ca nu mai exista in viata lui biberoane si va manca mai bine.Eu sper sa fie asa , macar sa mestece pisat la furculita imi doresc ca sa isi de-a si drumul la vorbit.Mai astept abea l-am intarcat de biberon.
Totusi sunt foarte nelamurita , nu mai varsa.Fara tratament , fara nimic, ori ii este mai greu sa verse hrana solida, nu vreau sa zic hop pana nu sar gardul dar poate nu avea reflux ,doar un refelex la biberon, sper din suflet.
Astea sunt vestile de la noi, nu foarte grozave dar e un inceput.
Imi pare tare tare rau de baietelul tau.Incearca si tratament homeopat.Fetita de care iti mai povesteam mananca bine, dupa 3-4 luni si-a mai revenit, acum ia tratament homeopat si mama ei este foarte multumita, o sa ma interesez ce ii da si iti comunic.

La fel ca tine sunt uimita ca doar noi avem astfel de probleme cu copiii.Sti ce ?? macar sa fim doar noi iar restul sa nu aiba nimic, chiar ma rog sa nu mai treaca cineva printr-o astefel de experienta, plus ca sunt sigura ca va iesi soarele si pe strada noastra.
Te poop Heer si ne mai auzim , sper de bine.
Pupici dulci pt baietel.

http://community.web...103302750zREysg

#27
heer

heer

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 122 mesaje

Postat 31 iulie 2008 - 20:07

[bis][cheers]LA MULTI ANI!!!!!!!!!!!!!!Sa-ti traeasca feciorul si sa-ti aduca bucurii!Eu cred ca e un pas mare faptul ca ainceput sa pape la lingurita si mai ales ca nu mai vomita.[dual]BRAVOOO!
Ai mai fost la medicul despre care vorbeai?
Cum sta baetelul tau cu maselutele,cate are?Eu banuesc, in cazul nostru,voma e mai puternica cand ii ies dinti,masele.Acum il chinue tare rau un canin,gingia e alba de multisor dar dinisoru nu pote sparge,o fi si asta un motiv.
Daca poti sa-mi spui si mie in ce consta tratamentul homeopat ar fi fff bn.
Multumesc mult!pupici de la noi!

#28
mdanicoleta

mdanicoleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 346 mesaje

Postat 07 august 2008 - 22:13

Citat:
citat din mesajul lui heer

[bis][cheers]LA MULTI ANI!!!!!!!!!!!!!!Sa-ti traeasca feciorul si sa-ti aduca bucurii!Eu cred ca e un pas mare faptul ca ainceput sa pape la lingurita si mai ales ca nu mai vomita.[dual]BRAVOOO!
Ai mai fost la medicul despre care vorbeai?
Cum sta baetelul tau cu maselutele,cate are?Eu banuesc, in cazul nostru,voma e mai puternica cand ii ies dinti,masele.Acum il chinue tare rau un canin,gingia e alba de multisor dar dinisoru nu pote sparge,o fi si asta un motiv.
Daca poti sa-mi spui si mie in ce consta tratamentul homeopat ar fi fff bn.
Multumesc mult!pupici de la noi!


#29
mdanicoleta

mdanicoleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 346 mesaje

Postat 07 august 2008 - 22:35

buna seara
sunt mama fetitei despre care vorbeati si vreau sa va spun ca mananca la lingurita de la 6 luni, de cand am inceput diversificarea si in ultima perioada mananca f bine.5 mese din care 2 de lapte. homeopata mi-a recomandat ARCTIC SEA de la firma FOREVER , care de fapt e ulei de peste. e scump dar la noi a mers fff bine de cand ii dau. poti sa te inregistrezi la ei si nu platesti adaosul distribuitorilor, numai ca minim tb sa faci de 60 de euro.eu am luat de la o mamica de la kineto cu 860.000, fara adaos, are 60 de capsule pe care le intepi si i le dai in mancare.1 capsula la 2 zile si acum ne-a zis in fiecare zi dar eu nu vreau sa o umflu si am vazut ca s-a dolofanit a mea.
mai e un baietel acolo, denis care ia si el si tot asa ...mananca bine de cand le ia. homeopata incerca sa-mi explice ca ce contin capsulele astea nu le luam din mancare si bla, bla si eu ma gandeam cat sunt de scumpe dar va spun ca la mine a mers.
dar noi, pana la 6 luni ne-am rezolvat refluxul cu tratament de la budimex , dar am remarcat ca daca ii dau 3 mese de lapte pe zi nu le mananca cu aceeasi placere ca pe cele 2.
va pup ca maraie a mea

#30
mdanicoleta

mdanicoleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 346 mesaje

Postat 07 august 2008 - 22:56

buna, tot eu sunt!!!
am citit putin din ce ati scris voi si ma bag si eu in seama...
la inceput mergeam cu banana cu peste ( file de salau sau pangasius de la metro sau real) si-l fierbeam bine si-l pisam cu furculita si amestecat cu banana. manca a mea de rupea . acum am trecut la copan de pui taiat de tata, intr-o zi mai bine, azi mai rau...niste bucati de ma innecam si eu cu ele. se inneca si icnea si inghitea.
sper sa mearga si la voi bine. si la noi merge cu cantece cu jucarii si chiar cu umblat dar in ultima luna a luat aproape un kg.
noi am mancat cand eram mici humana AR ( special si scump).la inceput il lua bine dar pe la 5 luni cred ca s-a saturat de cat e de gros si nu l-a mai luat.
acum chiar ies
va pup


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -