Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

PROBLEME GRAVE DE GLUTITIE-Help


221 raspunsuri la acest subiect

#11
wnimra

wnimra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.185 mesaje

Postat 19 mai 2008 - 01:53

Buna Heer!

Nu ma plictisesti deloc , dimpotriva, este relaxant ca pot discuta pe tema asta.Este frustrant ca nu mananca la lingurita , nu stiu cat il mai pot alimenta cu biberonul sanatos.La voi e ciudat ca papa la lingurita dar in cantitati mici mici.E groaznic in ambele cazuri dar la noi e mai naspa , daca nu ia lingurita sa isi controleze muschii fetzeii, gatului nu va vorbii[neand].Sa iti mai povestesc ceva.
La kineto vine o mamica cu o fetita de 7-8 luni , mi-a zis ca ia miotilin si losec mups( pt refulx ) , eu disperata o intreb cum mananca si cat varsa,normal, iar ia ma surprinde cu un raspuns belea, fetita ei nu varsa deloc in schimb nu mananca mai deloc, ceva cazul vostru, mancare din ce in ce mai putina, varsaturi fff rare, mi-a explicat ca este vorba tot de reflux , ca sunt de doua feluri , unul cu varsaturi ca la noi si un gen de reflux cu papipca foarte putina.Inca nu au vazut imbunatatiri mari in urma tratamentului, o sa o mai intreb.
Prietenii mei mi-au zis ca i-au dat GAVISCON(pudra) 4-5 luni.Nu stiu daca mareste si pofta de mancare.Oricum cazul lui s a rezolvat , mananca destul de bine.
Iar pt pofta de mancare mai exista INFANTFORMULA (se gaseste la farmacia homeopata, costa acum 2 ani 50lei sticluta).Este cu multe vitamine, datorita acestui produs ne-au iesit analizele super , i-a oferit tot ce avea nevoie in organism , papa atunci doar lapte si deja trebuia sa manance diversificat,medicul de fam l-a recomandat pt pofta de mancare.
Acum despre kineto.Facem de la 10 luni la particular aproape zi de zi.Era atat de grav incat mi-a fost teama sa merg prin centre si apoi sa astept alte programari, teama de a nu vedea rezultate, asa ca am bagat kineto in el la greu , avand extrapiramidal se recupereaza mai greu , abea acum sta in fund singur si inca nu il pot lasa si sa plec linistita dar macar sta. Dana a noastra face bobath, kabat si vojta va incepe de la 1 sept sau oct.Mi-a zis ca daca nu va evolua destul pana la toamna se pune si cu vojta pe el , e o terapie grea si sper sa nu fie nevoie , acum e mare pricepe si nu stiu cum va suporta.
Sunt tare suparata ca nu se recupereaza mai repede , pasii sunt mici si deja ma gandesc cu groaza cand va merge la gradinita , scoala , daca va urma o scoala normala , este greu si va fi si mai greu[q].El intelege ce vb , raspunde prin da si nu ( da din cap DA sau NU ), dar de vorbit e jaaale.
Mda... ma gandesc ca poate mai intra cineva pe aici si mai povesteste din experienta , sau cineva care a reusit sa faca mai multe , ne mai luminam si noi.
Imi pare rau ca a varsat asa de rau, ca sa te consolez Alex a varsat de 5 ori la terapie , era cu fatza in sus pe o minge maaare si il legana , ma rog mai multe , se sperie , enerveaza , incepe tuse apoi tipa si beahh beahh.Il sterge si face cu el fara pauza , asta mic lesina de nervi , vede ca nu ii iese pasenta si uite asa distractie, sa vezi cand varsa in piscina cu bile ([batcap] hahahahahaha ma bufneste rasul plansul ) sterg la ele intr-o veselie ,iar Alex e tare interesat de activitate si incepe sa vb cu mine in limba lui.
Pe 27 am programare la neuro, o sa dezbat iar pr deglutitiei ( la subiect am gresit nici nu am scris bine[ups]), a zis dr ca ma trimite la un medic bun sa vedem ce o sa iasa , daca nu rezolv nimic o tai la Buc , o sa te tin la curent , intreb si de vitamine.

Hai ca acum te-am plictisit eu[:-@].Dar macar ma urc in pat mai linistita.

Multa sanatate si sa ne auzim cu vesti mai bune.
pupici pt toti copiii[pup]

http://community.web...103302750zREysg

#12
heer

heer

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 122 mesaje

Postat 19 mai 2008 - 04:34

Multumesc mult!chiar e ff bn ca ai desc subiectu asta.Te rog daca mai vezi pe mama cu fetia cu prob de reflux intreabo cum ii merge.In seara asta a facut ceva nou [xx(]avomat asa pe jumatate adormit...uff..nu mai stiu cum o scot la capat ca nu mai am rabdare..am si niste insomnii groaznice si sunt nervoasa[bruta],parca asta ii mai trebue lui micutu.Am citit ca voita e tare de ajutor si tare ma bate un gand,ca sila noi progresele sunt mici si pt ca nu mananca mai si regreseaza..asa e de slab si fara vlaga.Noi stam in sezut acum dar nu f bn e inca spastic si singur nu se ridica doar daca il asez.
Despre vorbit nu-ti perde speranta,sunt copii nascuti fara probleme care incep sa vb pe la 4 ani,deci are timp sa pape cu lingurita si sa invete sa vb.Dumnezeu e mare!Tu vb cu el cat demult poti!
Sper sa nu intind coarda prea tare[:-/]poti tu te rog mulllllllllllllltt pe doamnaa cu care faceti voi kineto daca stie de cineva in Iasi care face voita.Multumesc!
ma iau si pe mine gandurile,ce vom face? cum va fi cand va trebui sa mergem la gradi?si cand va putea merge?

#13
wnimra

wnimra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.185 mesaje

Postat 20 mai 2008 - 01:55

Buna Heer!

Ma amuz ca doar noi doua dialogam aici.[8D]
Azi la kineto m-am intalnit cu mamica care are o fetita cu reflux ca al vostru.A terminat tratamentul dar imbunatatiri mari nu se vad.Vor sa mai umble pe la medici in cautarea altei solutii.

Nu am intrebat-o pe kineto a noastra nimic despre IASI pt ca in seara asta am intrat pe forum si am vazut ce ai postat.Dar maine o intreb sigur.

Imi ziceai ca a varsat pe jumatate adormit.La noi era lege.Il culcam si dupa juma de ora il auzeam tusind aiurea, uneori nu intram la el ca se potolea dar alteori il gaseam intr-o BALTA si dormea acolo.Nopti la rand era dezbracat , spalat, patul schimbat, mirosea de te traznea, nu imi mai iese mirosul din nas mult si bine.Acum e mult mai rar , se controleaza ceva mai bine dar face urat cand vin cu mancarea , daca pierd secunde pretioase pana ii bag biberonul in gura sansa de a varsa rau tare e foarte mare , trebuie sa fiu rapida si cu multa grija cand ii bag biberonul in gura sa il ia din prima ca se poate ineca si uitea asa ...........o intreaga odisee.
Stii cum e la noi ?? ....''Razboiul stelelor'' -sezonul 5, ep 12 [poc]

Inca ceva.Incearca sa stai linistita.Cu siguranta isi va reveni baietelul tau si va manca.Iar de recuperat sunt convinsa ca va fi bine.Am un exemlu la terapie, un caz de tetrapareza spastica si acum are 5 ani , merge , intelege tot , vorbeste si deja nu se mai pune problema ca nu va recupera ca sa mearga la o scoala normala.
Mai incearca cu diversificarea mancarii.Noi am fost povatuiti de dr neuro sa facem asa:
-ne asezam la masa impreuna cu el(cocotat in scaunelul lui ca sa ajunga bine)
-macarea pe masa, in anumite limite ca sa poate manca si copilul, de ex nu pui pe masa sarmale si hai sa mancam, asa ceva mai usor
-voi va apucati de mancat si il invitati si pe el
-nu vrea il lasi in pace
-nu insisti sa ii bagi lingurita in gura
-dar sa aiba si el farfurie si sa fie servit ca la marile restaurante[cina2]
-cu cat nu ii dati importanta cu atat el va fi mai interesat de ce se afla in farfurie si isi poate lua sa manance singurel
sper din suflet ca ti-am dat o idee buna, daca nu imi pare tare rau

La noi din pacate nu merge , are o coordonare asa de proasta la manute ca abea le duce la gura, vreau sa fac chestia asta cu el dar numai noi si pe masuta lui , cu un placaj de lemn(placajul gros ca sa nu poata sa il rastoarne) pe care e un castronel lipit, pt ca da cu manuta si rastoarna fara sa vrea , ma gandesc ca poate poate baga in gura si da de gust singur, daca isi baga mana in gura ca vrea nu varsa , daca ii bag eu cu mana mea ceva e jale.

Mai scriu maine seara sa iti zic de Iasi.Pana atunci sanatate.
Il pooop tare pe junior[pup]


http://community.web...103302750zREysg

#14
heer

heer

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 122 mesaje

Postat 21 mai 2008 - 13:45

Multumesc mult de tot!am incercat si asa cum spui tu!In cel mai bun caz ia 2-3 bucatele si le inghite,in rest scuipa sau arunca tot...
acum are vreo luna de cand e rau de tot,mananca mai putin decat un bebe de o luna,vomita si dupa gata..nu mai vrea[q]
Trag sperante ca o sa mai intre cineva sa aud ca a avut aceasta prob si sa rezolvat,numai stiu incotro sa merg.La kineto e asa de fara vlaga si nervos foc de aproape nu se poate lucra.Ma trezesc si eu vb ,nu mai pot si vreu altceva..
Tu cum ii dai gaviscon ,inainte sau dupa masa?pe cutia de geviscon scrie dupa masa,farmacista a zis inainte.Din pozele postate de tine,eu vad ca sunteti tare frumusei si voinici,vad ca sta bine in picioruse[bis],Pupici de la noi!
Multa santate si rabdate!

#15
wnimra

wnimra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.185 mesaje

Postat 23 mai 2008 - 15:40

Buna Heer! [hia]

Am intrebat-o pe kineto daca cunoaste pe cineva care face vojta din Iasi si nu stie pe nimeni, dar mi-a zis sa iti spun asa, sa mergi la medicul neuro de acolo si sa iti de-a pe cineva ca este imposibil sa nu stie.

Imi pare tare[:(] rau ca baietetul tau nu mananca si a inceput iar sa verse, nici nu stiu ce sa zic.Noi nu am inceput gaviscon, asteptam sa mergem la neuro apoi la un alt medic si sa discutam problema.O sa intreb si pt voi, oricum o sa te tin la curent.
A! era sa uit , dar un control la stomacel cu bariu ai facut? sa nu fie o alta problema, de mananca atat de putin.
Imi poti zice cate kg are la aproape 2 ani?sa nu te superi ca te intreb

Ma bucur ca ti-au placut pozele , nu sta in picioare decat sprijinit si cu ghetute,fara ele sta pe varfuri, cine stie cand o sa il vad pe picioarele lui , mai trece apa pe dunare, important este ca evolueaza.

Va pooop si sa aveti pofta maaare, o sa ma rog pt fiecare lingurita.[pup]



http://community.web...103302750zREysg

#16
heer

heer

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 122 mesaje

Postat 25 mai 2008 - 11:31

Am intrebat de neurolog,zice ca nu stie nici ce e vojta[bang].Anul trecut am facut bariu si rezultatul a fost:reflux gastric si tranzit intestinal incetinit.Sper ca acum puiutzu meu sa aiba 9 kg,poate mai putin[:-/]Multumesc pt tot!
Multa sanatate si pupici!

#17
wnimra

wnimra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.185 mesaje

Postat 28 mai 2008 - 01:25

bunaaa Heer !

Am intrat sa imi cer scuze dar azi nu am ajuns la neuropsihiatru cu Alex.Mi-a cazut un dinte dintr-o lucrare si m a programat aproape de ora lu' Alex asa ca am reprogramat pe 3 iunie , peste o sapt.Atunci o sa intreb de absolut tot , imi fac lista sa nu uit nimic mai ales ca dr o sa plece in concediu.

In rest suntem relativ bine, ieri mi-a varsat bine de tot si m-am enervat asa de rau ca abea m-am calmat.In seara asta iar isi facea pofta de varsat ca se apropia ora de masa si tusea.L-am certat un pic , se uita la mine asa de nervos si parca mai rau facea.Uneori am impresia ca face asa ca vrea.[bang]off m-am saturat

Sper ca sunteti bine si baietelul tau si-a mai revenit un pic.
Va pup , sanatate multa.


Chiar nu mai bazaie nimeni pe aici?? numai noi[huta]





http://community.web...103302750zREysg

#18
wnimra

wnimra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.185 mesaje

Postat 04 iunie 2008 - 00:48

buna Heer!

Azi am fost cu Alex la neuro si am discutat numai despre cum?cand?si in ce fel? il alimentez.Din pacate nu am primit nici un raspuns care sa ma multumeasca, mi-a explicat ca din 10 copii cu tetra 7 nu mananca , au probleme cu inghititul , masticatia , etc.Tot ce pot sa fac este sa ii opresc voma cu medicamente si sa ma rog , sa astept pana cand timpul le va rezolva pe toate.
Sunt foarte trista[:(] , acum trebuie sa imi fac alt plan de bataie.
In legatura cu baiatelul tau , i-am explicat cat de cat si mi-a zis sa ii administrezi vitamine in continuare avand in vedere ca are o greutate destul de mica ( Alex la 2 ani avea 10 kg, personal nu cred ca este atat de slab ), si sa insisti cu lingurita cat poti de mult.Vitaminele nu sunt neaparat pt pofta de mancare , sa fie el cat mai sanatos si in timp va manca.
Stiu ca nu este un raspuns multumitor , suna a sablon , dar asta fac toti medicii.
Intr-un final pr mea ramane nerezolvata.Azi iar a varsat un pic , sa zic ca se controleaza mai bine dar cine stie , pana la 18 ani o sa manance.

Va doresc sanatate multa si ne mai auzim pe forum.[floare3]

http://community.web...103302750zREysg

#19
heer

heer

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 122 mesaje

Postat 06 iunie 2008 - 00:20

[flo]buna Wnimra,Scuze nu am mai intrat de multisor,am probleme cu net-ul[q],Multumim tare mult,esti o scumpa[pup]!
Am fost si noi la medic,si avem MOTILIUM pt 3 luni 4*/zi alte vitamine cu b-uri si carnitina pt 2 luni2*/zi.Altceva nimic,...sa nu-l fortez sa manance cat vrea cand vrea....
Doamne fereste poate nu avem de asteptat pana la 18 ani sa manance si ei ca toti oameni.Ce a spus doctoru in legatura cu Gaviston?
Chiar nimeni nu mai intra aici sa-si dea cu parerea macar?Daca doctorii spun ca sunt asa multe cazuri de glutitie de ce nimeni nu vrea sa vorbeasca cu noi?
Ma bucur ca voi sunteti mai bine,pupici pt junior de la noi!

#20
wnimra

wnimra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.185 mesaje

Postat 06 iunie 2008 - 15:40

Buna Heer! [hia]

Abea am asteptat sa ajung acasa ca sa iti scriu.M-am intalnit la kineto cu mamica aceea cu fetita care nu manca mai deloc.Stii ca iti povesteam ca ia acelas tratament pe care il ia baietelul tau acum.Mama ei era un pic dezamagita ca nu a vazut efectul , eeeee dar azi cand am vb cu ea era foarte fericita ....... a intrerupt tratamentul cu MOTILIUM si ce mai lua pt ca fetita ei mananca foarte bine.Copilul are 7 luni si papa la o masa o banana mare cu un mar la lingurita , tot.Asa ca dupa 3 luni de tratament a inceput sa progreseze.Acum sa stai linistita , pana la 18 ani o sa schimbe 3-4 prietene.[olala]

In legatura cu Gaviscon , dr noastra nici nu a auzit de el.Sapt care vine fac o programare la un alt medic, e tot pediatru dar se pricepe destul de bine in astfel de cazuri, chiar si terapeutii, neuropsihiatrii o recomanda.Sa vedem ce ne zice, macar sa oprim varsaturile si tot ar fi mare lucru.

In rest va urez sanatate si sunt sunt sigura ca dupa 3 luni o sa va laudati cu castronele intregi golite.Ne mai auzim pe aici dar slabe sanse sa mai intre cineva .
Multi pupici [recevere]

http://community.web...103302750zREysg


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -