Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Nazdravani de oct-noi-dec 2003 (86)


227 raspunsuri la acest subiect

#21
Laura Takacs

Laura Takacs

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 621 mesaje

Postat 10 mai 2008 - 21:21

' Neata mai spre dupa masa! Invit gagicile la o cafea cu Kahlua, sau numai o Kahlua [alcool] ca prinde bine in weekend. Io " cucaiesc" (de la cook) un tort cu portocale si am doua aluaturi la dospit. Azi sunt foarte libera, am gatit joi si am curata ieri. Ce inseamna sa te organizezi, dom'le. Ai timp pt alte " distractii". M-am apucat de facut paine, franzela de sapt trecuta a iesit super, asa ca acuma m-am aventurat la o paine normala.

Maine e Mother's Day aici, fara vreo semnificatie prea mare pt mine, dar I go with the flow. Alex mi-a facut la gradi un puzzle dintr=o poza de-a lui- cu ajutorul "duamnelor" foarte dragut. Pe el scrie " I love you to pieces". Of, m-am topit. Baietii mi-au facut o felicitare din hartie si cu decupaje, au colorat-o, si fiecare mi-a scris ceva, dupa cunostinte.

Deci cum ziceam, am aluaturile la dospit, ma duc sa fac dintr-unul langosi. Cred ca nu-i nevoie sa va zic ca nu am reusit sa slabesc nici un gram. Cu atatea mancaruri cine naiba poate.

Vik, io cred ca mai am linku' ma duc mai tarziu sa vad cupiii. Carmen, lasa mey, ca si baietii sunt buni, iti aduc fetele mai tarziu.

#22
carmen77

carmen77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 999 mesaje

Postat 11 mai 2008 - 01:50

Haha, Laura, nu am nici o indoiala [:D] .. despre partea cu adusul de fete acasa ... [alcool], tocmai ce am vizionat "Juno" si ma gandeam: Doamne, ce ne asteapta!! [alcool]. Btw, cine nu l-a vazut filmul, vi-l recomand cu caldura, ff fain.



[aerob] POZE NOI [foto]



Carmen [mamica]si [copil] Matei Gabriel + Marc David






#23
vikinga

vikinga

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.892 mesaje

Postat 12 mai 2008 - 17:08

Felicitari de ziua mamei! Tre sa ne obisnuim si cu zilele astea vestice, pt ca cei mici se bucura de micile atentii facute, sotii daca-s strainezi stiu ca tre sa vina cu flori, cadouri, iesiri la resto asa ca de ce nu[:D], rau nu fac:))) Oricum 8 martie e ziua femeii deci ar cam trebui sa invat sa astept mai nerabdatoare ziua asta:)
Mai voi o mai tineti minte pe Sabrina? Fetita aia blondina si draguta si scumpa ca o pisicuta cuminte, mai aparea in poze cu Aldo cind era mic. Well Sabrina are acum 17 ani, v-am mai zis io ca s-a apucat de fumezat, sex, anticopnceptionale de multisor, de pe la 15 ani, am vazut-o de vreo 2 ori si ametita in ultimele luni, sper ca de la o bere nu de la marijuana[alcool].
Ei bine ea mai avea o prietena cu care mai venea pe aici, si aia tot piscita cuminte in vizite, e cu un an mai mica, are 16 ani si well insarcinata in 7 luni! Amindoua blondinele cumintele m-au vizitat sa intrebe de hainute si alte accesorii pt bb, ca o sa fie tot fetita. Is pe spate! Amica Sabrinei, cea insarcinata vine dintr-o familie dezorganizata, tatal alcoolic, a parasit familia de multi ani, ma-sa libertina, doarme mai mult la noul iubit. Si fetita de 16 ani deja locuieste cu tatal copilului care are vreo 25 de ani, el nu vrea sa se casatoreasca, macar are un job.
Prin iarna cind impachetam hainutele Nadjei credeam ca o sa ajunga la o amica ce tot lucreaza la un bb, are 36 de ani, si ia uite ce chestie unde ajunsesera lucrusoarele! Cum nu stau bine cu banii s-a bucurat asa de mult de hainute, marsupiu, scaun de masina, leagan, scaun de baite si toate nebuniile ce le-am mai luat eu. Uite ca poti sa faci si aici pomana.
Baiatul prietenei mele, are 13 ani si povestea ca are o colega d eclasa insarcinata si ea!!! la 13 ani! Si niste colegi de aceeasi virsta dar turci, indoctrinati de mici cu ura pe femei si pe greselile lor cica in pauza o lovesc cu pumnii in burta, o imping, o scuipa. Si copiilor le e frica sa-i pirasca, ca-s rai si organizati intre ei, nah ura uneste mai mult ca dragostea, asa e dee cind lumea. Cind am auzit m-a izbit asa o greata!! Sper sa gasim calea de mijloc cu ai nostri copii!
O sapt frumoasa va urez!

Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo



#24
Laura Takacs

Laura Takacs

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 621 mesaje

Postat 12 mai 2008 - 19:24

Wow, Vik, ce de vesti pt luni dimineata (la mine)! Nu ma mir totusi, mai nou incep din ce in ce mai tineri. Ce sa mai zic, fiecare isi creste copiii dupa cum o/il duce capul. Sincera sa fiu, inca nu m-am gandit laastefel de lucruri, desi cu Calin am inceput sa discut de "birds and the bees" ca sa nu afle cupilu' gresit de pe autobuz, sau de prin pauze de la altii. Ce-i mai interesant e ca eu par a fii mai "echipata" sa discut lucrurile astea cu el, decat tac'su.

Multumim pt urari! Si la voi se tine Ziua Mamei in luna mai? Baietii mei au facut gulash la ceaun afara cu foc de lemne. Ca sa-l citez pe sot, "ca ungurii vechi pe pusta". Acuma nu stiu ce-au "mesterit" la el, dar a durat vreo 3-4 ore pana a fost gata. A iesit super, mi-am luat din el si la serviciu, sa le fac la astia pofta.

Vik, eu nu ma zdrobesc tare mult cu cadourile pt Romania. Ca mai nou daca nu duci de la $100 in sus ceva, nu are valoare, cel putin la cei pe care-i cunosc io. Asa ca ce duc e simbolic, vorba aia sa nu ma duc cu mana goala (desi iau cupiii cu mine [:D]).

Va doresc o saptamana placuta, ma apuc si eu de ceva lucru.

#25
vikinga

vikinga

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.892 mesaje

Postat 13 mai 2008 - 00:18

Am vazut odata la tv, era o intrunire in ale gulaschului ori ceva de gen, prin ardeal se tinea dar erau si unguri din ungaria si undeva in aer liber faceau gulaschul la ceaune imense si foc de lemne. Gulaschul ardelenilor e la fel de sfint ca tochitura moldoveneasca la noi, pe care am gustat-o prin restaurante in tara in fel si chip[vom], cu sos de rosii, ori cabanos ori mai stiu eu ce minuni. Prima oara eu am mincat gulasch aici in germania si am fost uimita de cit de bun e! Eram convinsa ca e mincare specific ungureasca dar nemtii zic haaa pai cum..asta e mincare nemteasca de cind lumea[:D]. Pe urma un austriac din viena insurat cu o amica nemtoaica zice ah nemtii astia ce stiu ce e mincarea adevarata:)), normal ca ce e bun de la noi au copiat si bineinteles ca gulashul e originar din austria, se face din strabuni. Ea ca si sarmaua balcanica:))
Am o carte cu mincaruri traditionale nemtesti si acolo e dat gulaschul in 3 variante: nemtesc, vienez si unguresc[:D]. Mai fac si eu uneori, dar sa stii ca unguresc nu am facut, poate intrebi sotzul de reteta si de ai timp sa o scrii.

Da asa cu vestile de pe aici, or fi si tineri cit de cit in limite normale, nu or fi toti asa dar oricum cei pe cai aiurea nu vin chiar toti din familii dezorganizate. Oricum asta e prima cauza. Ori alta chestie, un sirb din ala traditional crescut la tara riguros are o fata. Asa a tinut-o cu dintii, avea voie asta si atit, nu are voie prieten pina la 17 ani, nu are voie mai tirziu de 8 si nu stiu cite alte ingradiri si controale. Si la petrecerea de sf al liceului a ajuns in coma alcoolica urita la spital, dar aventura pina sa o gaseasca! Au dat de ea pe plaja, era in coma pe nisip singura. Si e de belea ca aici e cu flux si reflux si au mai murit asa adormiti pe plaja, bauti ori drogati ori mai stiu eu..Acum are 19 ani, rebela, inraita, nu vrea sa auda de taica-su, el e de vina pt toate si tot asa..

Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo



#26
Laura Takacs

Laura Takacs

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 621 mesaje

Postat 13 mai 2008 - 01:11

Reteta de gulash e simpla. Nu am cantitati ca el face dupa ochi. Carne de vita, porc, si oaie-amestec (noi am pus ieri porc, pt ca nu aveam in casa vita), ceapa cat mai multa, morcovi, telina- radacina si verde, patrunjel,ardei gras, rosii, chimen pisat, boia (ingredientul de baza), ulei sau untura, apa, cartofi, sare, piper. Incingi bine ceaunul, pui ulei, prajesti ceapa, adaugi carnea, pui apa, apoi adaugi zarzavaturile taiate bucati (mai putin cartofii, care-i pui mai spre sfarsit), la urma pui condimentele dupa gust. Le fierbi pana scade apa, dar nu tare de tot, tre' sa iasa ceva intre o ciorba si felul doi, adica o ciorba mai groasa. Se poate servi cu smantana (si un Zantac pt cui i se rascoleste stomacul [:D], adica moi).

#27
vikinga

vikinga

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.892 mesaje

Postat 13 mai 2008 - 03:00

Ce-i zantacul asta? Un medicament ori vre-un soi de palinca[:D]?
Cred ca amestcul ala de oaice-porc-vita de un gust demential! Asa ar trebui sa incerc. Cam aceleasi ingrediente ca asta nemtesc. Grasime neaparat nu ulei, fara telina. Si parca si fara chimen, parca era un alt condiment in plus. Si la paprica trebuia si dulce in mare parte dar si iute vreo 2 lingurite.
In fine, danke sehr:)
Azi ne conversam vad, fetele nu vor si pace sa se bage dom'le[hot]

Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo



#28
super mami

super mami

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 13 mai 2008 - 10:02

Neata.

Vik...groaznic ce pov tu.....13 ani.....[alcool]
Imi pov si mie o prietena care are o fetita de 12 ani ca acum incepe sa se schimbe si ea, mai mult dpdv fizic.
E un copil tare bun si cuminte.
Dar am obs si eu....cu un an in urma o alergau ai ei sa o pieptene dim......acum face crizute ca nu-i sta parul bine si se spala pe cap la 7 dim plina de nervisori ca sa-l aranjeze.
Dar baietii de la scoala mai mult o stiu de frica, iar fetele ii cer ajutorul cand au probleme.
Are un fizic mai deosebit....super lungana si dolofana.
Daca ma gandesc bine ( acu' c-am scris aici ) cam asa e bubulina mea la 4 ani. [bang]
Se gateste, se aranjeaza, cere codite de tot felul, de haine nici nu mai zic ca-mi creste tensiunea asa la prima ora, baietii o stiu de frica [:D]

Sper sa fie un copil bun si cuminte. Facem tot ce ne sta in putinta de pe acum. Sper sa fie suficient.

M-am cam ingrasat un kilut de bine ce slabisem si eu putin.
Si am ajuns la concluzia ca trebuie sa fac miscare.....clar.
Dar la sala nu vreau si nici n-am cand.
Asa ca zilnic o sa fac plimbari in ritm rapid .....seara dupa bicilceta Isabelitei.
Oare dau si eu ceva jos asa?
Azi o sa incarc si eu niste poze.....sper.

Ieri am gasit un labrador pierdut. Adica ne-am trezit cu ea in casa. M-am speriat groaznic .. cand am vazut un fund mare si alb cautand prin niste pungi. Era moarta de foame. F frumos exemplarul, bland si frumos.
Cred ca i-am gasit si stapan.
La inceput ma batea gandul, dar dupa ce a baut apa si a fact lac in jurul ei...m-am linistit ca prin minune.

N-am noutati de povestit, munca, munca si iar munca.
AMR fix 2 saptamani. [:D]
Pupacim pe toata lumea, sa aveti o zi mumoasa [pup]


Alexandra



#29
ciuf

ciuf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 13 mai 2008 - 19:47

Supermami, nu stiu de ce, dar tare mi te imaginez cu un catelus flocos in gentuta si musai fundita rosie la gat.

Hai ca mai aveti un strop si va vine noul membru al familiei. Sunt curioasa cat o sa o tina bucuria pe Isa. Ca ai mei nici nu il mai baga in seama pe bietul Cezar care a imbatranit, ii miroase gura, cade parul ... o incantare. Ma bate gandul sa il ducem sa ii facem detartraj, dar parca mi-e teama ca matza vecinilor a murit de la anestezia facuta tot pentru curatirea dintilor.

Sambata fuseram cu bicicletele. Lucutul lui mama a mers 10 km fara nici o problema. Am facut pauza dupa 5 km, aruncat pietre in apa (mai ca era sa cada in Arkansas river), mancat si intors. Nu s-a matzait absolut deloc, a mers cot la cot cu noi.

Insa de ieri tuseste rau de tot. Azi-noapte am dormit cu el ca imi este sotul plecat si numai somn nu am avut. S-a chinuit mititelul sa doarma si se tot trezea ca il apuca cate un acces din ala de tuse.

Mai am doua examene, maine si joi si sunt gata. O sa am vacanta 3 saptamani.

Supermami, Eva mea e cam cum o descrii tu pe Isa. Ii place sa o imbrac, cere anumite rochite si vrea neaparat codite sau moate facute. Iese pe usa cu poseta pe umar, ochelari pe nas, parca o vad pe Jacqueline Kennedy. Ii mai lipseste o esarfa in cap.

Vik, ma sperii cu asa exemple. Sa te fereasca Dzeu sa iti scape copilul din mana.

Azi am simt tare obosita, ma doare capul, nu am chef de nimic si mai sunt si la serviciu.







Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)

Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele

Binecuvantarea





#30
vikinga

vikinga

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.892 mesaje

Postat 14 mai 2008 - 02:30

Valeria te felicit pt imediata vacanta, o meriti din plin! Ce hotarire ati luat vis a vis de plecarea copiilor in ro? Eu una i-as lasa impreuna, asa pt ei e mai usor, li se mentine un element de stabilitate, bine pt voi o sa fie mai greu fara amindoi. Iar in ro i-as lasa doar de ai mei ar sta la casa intr-un orasel mai mic si verde. Ca in oras mare, aglomerat, la bloc nu ar fi ceva placut pt ei. Locuri de joaca nu sunt prin zona unde stau ai mei, copii se joaca in fata blocului(si-s in jur numai coloci de beton de 10 etaje), e un parculet plin de boschetari si alti catei de bloc plus mincatoarele de seminte, mizerie, iarba tocita. De asta am exclamat cind am vazut pozele copiilor Laurei facute in ro. Ce loc verde, ce frumos! Asa da. Mi-as dori o casuta la munte in ro, undeva ascuns departe de locurile turistilor.

Super mami pai nu anuntati la politie ca ati gasit un ciine? Ca poate il cauta careva. Si noi am gasit unul asa era in fata casei. A dormit la noi o noapte dar dimineata a venit stapina anuntata de politie. Dupe il cautase toate noaptea a sunat la politie si protectia animalelor, in ambele locuri anuntasem si noi patrupedul gasit.

Ce-mi place cind povestiti de fetitele cochete! Adevarul e ca hainutelept fetite sunt criminale! Doamne ce dragalasenii poti gasi! Pina si un pantalonel si un tricou arata delicios de dulcele!

Azi am fost la mare, s-a jucat Aldo inebunit in valuri, cu toate ca apa e inca rece pt mine, el vad ca s-a simtit bine. Pe urma la trambuline din alea mari, din alea de trebuie copii legati si sustinuti de corzi elastice, pe urma inghetata, suc de mere, wafeln proaspat facute cu zahar pudra vanilat, miros de-ti ia mintile, asta mica un balon cu o printesa...sa locuiesti intr-un loc turistic e de belea la buzunar! Copiii vor, incep sa se milogeasca, tu sa negocieze si tot asa:) Ca la litoral fetelor:)



Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -