Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 7 voturi

Relatia cu un copil de 4 ani


223 raspunsuri la acest subiect

#1
Deianira

Deianira

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.310 mesaje

Postat 03 mai 2008 - 02:41

De maine o sa am grija (din cand in cand) de o fetita de la un centru de plasament/orfelinat. Am cunoscut-o mergand de multe ori acolo in vizita si s-a lipit de mine si eu de ea [il]. O iubesc la nebunie, dar nu vreau sa o transform intr-o rasfatata, vreau sa o si educ, sa o si rasfat asa un pic[il], pe scurt vreau sa fie fericita cand e cu mine, sa se simta libera si iubita. In acelasi timp, mi-e frica sa nu sufere seara cand o duc inapoi si sa nu aiba senzatia de abandon [V]. Cine ma poate ghida un pic? Sunt studenta si nu am nemaipomenit de multa experienta cu copii (sper sa ma inteleg de minune cu ea, ca si pana acum, avand in vedere ca vom fi "in afara teritoriului ei".
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri

p.s. dupa ce va pleca intr-o familie maternala (nu sunt sigura ca dau denumirea corecta) vom tine legatura pe termen lung.

I LOVE HER [il]



Good things happen to good people.


#2
carmen77

carmen77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 999 mesaje

Postat 03 mai 2008 - 04:15

Deianira, am facut si eu asta cu un baietel de vreo 3 anisori tot in Timisoara acum vreo 7-8 ani ... a fost minunat, mai putin faptul ca plangea amarnic duminica, cand il duceam inapoi [q]. Dupa 3 saptamani am concluzionat ca mai mult il chinui, el ne vedea ca pe o familie ... nu stiu sincer ce sfat sa iti dau, mie mi-a cam rupt inima experienta.





[aerob] POZE NOI [foto]



Carmen [mamica]si [copil] Matei Gabriel + Marc






#3
Deianira

Deianira

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.310 mesaje

Postat 03 mai 2008 - 04:49

Carmen, eu nu am voie sa o tin peste noapte, dimineata o iau, seara o duc, psiholoaga a vorbit cu mine si mi-a pus anumite conditii, am discutat, vom vedea maine cu decurge totul (oricum mi s-a pus conditia sa tin legatura permanent cu ea si sa-i explic ca nu sunt mama ei, ca ne jucam impreuna si ne vedem din cand in cand, etc), fetita e foarte sociabila, abia astept sa o iau, am emotii deja [il]
Multumesc ca ai raspuns la subiectul meu [floare3].

p.s. esti timisoareanca si tu? [il]



Good things happen to good people.


#4
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 03 mai 2008 - 09:15

Ca sa-ti faci o mica parere despre ea, trebuie sa petreci timp. Copiii sunt foarte diferiti si in functie de asta va trebui sa te orientezi si tu. [flo]

Have fun, girlz ! [;)]



________________________________________



Daria & [zana]
GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani dans la 3,9 ani 1 2 3 [:D]



#5
ni-na

ni-na

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.324 mesaje

Postat 03 mai 2008 - 15:09

E frumos ce faci insa e cu doua taisuri.Copilul va investi enorm(ca si sentimente)si cand va fi plasat la asistentii maternali va fi nefericit pentru ca nu va primi atata atentie ca de la tine.Tu-l iubesti neconditionat,insa pt ei este si un job.Am remarcat la finuti mei,si la copii care vin in vizita la fiul meu:eu ma joc cu ei cand vin,coloram citim,jucam locuri,iar cumatra a avut parte de reprosuri ca nu-i ofera aceiasi atentie(e o mama buna,insa mai exista si alta gaza de 1 an care-i monopolizeaza interesul).Cumva vreau sa-ti spun sa nu depasesti limitele actuale daca nu vrei sa-l infiezi sau sa il iei in plasament .II VA FI MULT MAI GREU DUPA.

#6
Deianira

Deianira

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.310 mesaje

Postat 03 mai 2008 - 23:50

Offff, am scris un raspuns si am facut ceva prostie si nu s-a postat [:(]...

In primul rand va multumesc pentru raspunsuri [:)].
Am avut o zi minunata, ne-am jucat, ne-am plimbat, ne-am pozat, ne-am facut freze (ea mie [:D]), am discutat [;)], am papat si am si dormit impreuna asta dupa mai multe santaje si promisiuni.
Despartirea a fost un pic mai dificila, am bocit amandoua un pic asa, ea s-a lasat consolata de doamna, eu de Vama veche [:o)] [V], si am promis ca ne revedem cat se repede se poate pentru mers la Zoo sa vedem animalutele.
Cand va fi data in plasament, situatia va fi cam aceiasi, o sa o luam din cand in cand sa petrecem cate o zi impreuna.



Good things happen to good people.


#7
witeflower

witeflower

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 04 mai 2008 - 03:51

Am lucrat la un centru de plasament acum cativa ani, asa ca incerc sa te ajut cu cateva sugeatii.

Data fiind varsta mica a fetitei, e dificil sa nu se raporteze la tine ca la un parinte, daca va vedeti des, oricat i-ai explica - pt ca la varsta asta explicatiile rationale nu au foarte mare impact. Mai curand ar avea efect daca i-ai spune acelasi lucru sub forma unei povesti cu animalute.

De asemenea, cred ca v-ar ajuta mult
- sa stabiliti anumite zile/ore cand sa va vedeti (chiar daca nu intelege prea bine notiunea de timp, va stii ca daca azi e luni vii, iar daca e marti nu vii.
- sa respectati pe cat posibil si orele stabilite - pt a crea ceva clar si cu sens in viata fetitei.
- sa stabiliti cum procedati daca uneori nu puteti sa va intalniti in ziua sau la ora stabilita (poate intervine la tine ceva si nu poti, poate este ea bolnava sau prinsa in alte activitati )- cum comunicati sau ce faceti concret - si sa respectati aceasta regula).

Si, nu in ultimul rand, sa te gandesti ce vrei de fapt cu aceasta fetita pe termen lung.
Spui deja ca o iubesti f mult - e necesar sa iti clarifici sentimentele rolul pe care vrei sa-l joci in viata acestei fetite - sa nu-i spui din gura ca nu poti fi "mama", iar in sufletul tau sa te simti ca si cum ai fi...(pe copil si pe caine nu-l poti minti - ei simt instinctiv iubirea si ura, increderea si teama...).

De asemenea, conteaza mult ce e cu mama fetitei...Exista?










"Oamenii mari nu pricep niciodata singuri nimic. Si e obositor pentru copii sa le dea mereu lamuriri si explicatii"
(A. Saint-Exupery, "Micul print")

#8
Deianira

Deianira

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.310 mesaje

Postat 06 mai 2008 - 00:26

Whiteflower, eu deocamdata i-am zis ca o sa mai vin sa o vad si ca ne vom mai juca impreuna, o sa procedez asa cum ai zis tu si o sa-i zic ca eu vin la ea duminica.
Programul cu ea oricum e destul de clar, am ora fixa la care o iau si ora fixa la care o duc, o sa stabilesc o regula pentru intalnirile care se amana si o sa-i explic [:)] (Am noroc ca la centru este o doamna care o iubeste tare mult si fetita la fel, este tare atasata de doamna si ea ii explica multe lucruri si se ocupa de ea).
Cat despre mama ei, a plecat din tara si a abandonat-o acolo, fara sa renunte la drepturile asupra ei, deci nici nu poate fi adoptata [V].
Nu prea ma vad ca mama ei, datorita diferentei de ani dintre noi - 17 [8D], dar nu mai pot sa-mi impun sa nu ma atasez de ea pt ca asta deja s-a intamplat, oricum am de gand sa continui sa o iau in weekenduri si sper sa am o relatie buna si cu asistentii maternali care o vor lua, ca sa ne continuam programul nostru, crezi ca se va putea?
Multumesc din suflet pentru sugestii, abia astept sa fie duminica sa o iau iar sa o vad asa fericita [il].



Good things happen to good people.


#9
witeflower

witeflower

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 06 mai 2008 - 15:59

daca merge la asistenti maternali, depinde de cum te intelegi cu ei...au dreptul sa decida. Dar, daca le explici cum stau lucrurile, cred ca ar putea fi de-acord.

Cat despre atasamentul tau fata de fetita,nu e o problema ca o iubest; doar sa nu incerci sa-i spui ei altceva decat ceea ce simti, pentru ca te ghiceste oricum si cu-atat mai mult imaginatia ei o va lua razna. Ii poti spune chiar ca tii foarte mult la ea, ca o iubesti, dar ea are nevoie sa-si clarifice pozitia in viata ta...ca sa stie unde sa te aseze pe tine in viata ei...
Ii poti sune ca esti "prietena ei". Ca va veti intalni uneori, in week-end, iar in restul zilelor o vor ingriji asistentii maternali, care sunt ca niste parinti.

In legatura cu mama, daca nu o mai cauta de multa vreme (mai mult de 6 luni), poate fi somata sa reia legatura cu fetita, altfel decade din drepturi. Daca nu da semne de viata, se poate decide si in lipsa ei decaderea din drepturi. Dar trebuie ca cineva sa se lupte cu Protectia Copilului pentru asta...(Stiu, suna ciudat, pt ca ei ar trebui sa ajute, dar sunt niste legi aiurea facute si mai ales aiurea interpretate care numai in favoarea copilului nu sunt...).

! In cazul ca fetita intreaba de mama ei - ii poti spune ca nu o cunosti, dar poate va afla mai multe despre mama ei cand va fi mai mare. Iar pana atunci va fi ingrijita si iubita de oamenii din jurul ei, care deja o iubesc.
Ii poti spune ca unele mame sunt foarte bolnave sau foarte sarace, sau nu stiu cum sa aiba grija de copii - si de aceea nu pot avea grija de copilasii lor. Ca sunt foarte triste cand trebuie sa-i lase in grija altor oameni, dar trebuie sa faca asta, pentru ca ele nu se descurca.
Important este sa nu spui lucruri negative referitor la mama ei.





"Oamenii mari nu pricep niciodata singuri nimic. Si e obositor pentru copii sa le dea mereu lamuriri si explicatii"
(A. Saint-Exupery, "Micul print")

#10
Deianira

Deianira

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.310 mesaje

Postat 07 mai 2008 - 00:44

Multumesc MULT!!! [flo]
Chiar azi am fost sa depun cerere pentru duminica, iar mai tarziu am fost sunata de la orfelinat deoarece vor sa-mi faca un fel de "istoric" al relatiei cu A. care sa fie verificat de "sefi" [:D] pentru a-mi fi aprobate automat toate vizitele catre ea [il].
Ea deja vede ca eu o iubesc, vine la mine, ma pupa, povesteste la toata lumea de mine, e foarte buna sugestia de a-i spune ca suntem prietene [:)] p.s. niciodata nu mi-a trecut prin cap sa-i vorbesc de rau mama in caz ca ar intreba.
Multumesc de sfaturi, iti sunt extrem de recunoscatoare, sper sa nu te superi daca o sa-ti mai cer ajutorul si altadata.



Good things happen to good people.



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -