Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Vacanta in Turcia (8)


225 raspunsuri la acest subiect

#1
felicia74

felicia74

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.682 mesaje

Postat 25 septembrie 2008 - 00:00


Capitolul 1, Capitolul 2,capitolul 3capitolul 4capitolul 5 capitolul 6 capitolul 7Hai sa continuam aici[:)]

#2
felicia74

felicia74

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.682 mesaje

Postat 25 septembrie 2008 - 00:08

Ne-am intors de la Botanik duminica, intradevar nu m-a dezamagit, il recomand drept un hotel curat, cu personal muncitor si prietenos (uneori chiar prea prietenos, dar asa sunt turcii in general, se baga in sufletul tau). Iar gradina e de vis!
Cineva se plangea de mancare, noi insa am fost foarte multumiti. Nu am fost decat la restaurantul principal, deoarece avea loc de joaca pentru copil. Din cele peste 50 de feluri de mancare are oricine ce alege.
Mini-disco a avut mare succes la fii-mea, si acum striga prin casa "mini-mini-disco!".
Plus ca perioada a fost tocmai buna, maxim 34 grade ziua, seara vreo 27. De pe 20 sept s-a stricat vremea si la ei, pe 21 scazuse temperatura sub 25 grade, vai de cei care au venit dupa noi.
Mergeti cu incredere, eu nu prea am avut ce sa le reprosez, chiar am petrecut un concediu foarte reusit.

Cornel wow, dar de ce e asa scump hotelul tau? Totusi, diferenta fata de Delphin e de 200 euro, ce ofera in plus?

PS: de la alti romani am auzit lucruri rele despre Belinda Hotel si Cristal Resort (cel din Okurcalar, de langa Botanikul nostru).

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

#3
Alecsia

Alecsia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 471 mesaje

Postat 25 septembrie 2008 - 11:54

Eu m-am intors acum o saptamana de la IC SANTAI - Belek. Pot sa va spun doar ca am avut o vacanta de vis. Le multumesc lui CornelB si Moniland , cu care m-am sfatuit inainte sa plec. Pentru cine doreste informatii suplimentare, raspund cu placere.
-------------------------------------------------------

"Sunt atatea minunatii pe lume pentru fiecare, doar ochi sa ai sa le vezi, inima cu care sa le simti si brate sa le cuprinzi si-atunci ale tale, toate vor fi..."



#4
Moniland

Moniland

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.865 mesaje

Postat 26 septembrie 2008 - 01:47

felicia, plec si eu de sambata la Botanik. Trebuie sa am o preferinta in privinta cazarii? Am ineteles ca in unele vile e mai bine decat in altele. Unde sa cer?

Alecsia, ma bucur ca ti-a placut. Eu am mai fost de atunci la inca 2 hoteluri tot 5* dar tot Santaiul mi-a placut mai mult. Acum sa vad daca Botanik-ul il intrece ca preferinta. [:D]

#5
Alecsia

Alecsia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 471 mesaje

Postat 26 septembrie 2008 - 11:56

Citat:
citat din mesajul lui Moniland

felicia, plec si eu de sambata la Botanik. Trebuie sa am o preferinta in privinta cazarii? Am ineteles ca in unele vile e mai bine decat in altele. Unde sa cer?

Alecsia, ma bucur ca ti-a placut. Eu am mai fost de atunci la inca 2 hoteluri tot 5* dar tot Santaiul mi-a placut mai mult. Acum sa vad daca Botanik-ul il intrece ca preferinta. [:D]


Moniland, vacanta placuta iti doresc. Sa ne povestesti cum a fost la Botanik. Agentia mi-a recomandat acest hotel, dar eu tot Santai am ales. Si intradevar a fost minunat.
------------------------------------------------------------------

"Sunt atatea minunatii pe lume pentru fiecare, doar ochi sa ai sa le vezi, inima cu care sa le simti si brate sa le cuprinzi si-atunci ale tale, toate vor fi..."



#6
Moniland

Moniland

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.865 mesaje

Postat 26 septembrie 2008 - 12:23

Da, da, zic tot cand ma intorc. [:D] Pacat ca Botanikul e asa departe de aeroport, dar lumea zice ca merita cele ~ 2 ore de transfer.


#7
felicia74

felicia74

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.682 mesaje

Postat 26 septembrie 2008 - 20:29

Moniland nu pot face comparatie, eu nu am stat decat intr-unul (orkide se numeste) si nu l-am ales. camera arata exact ca pe site-ul lor.
Din ce am vazut din afara, mai erau la fel Mimoza si Palmen, Park erau blocul la parterul caruia se afla restaurantul principal - aici aveau balcoanele mai mari. Si mai era un bloc, nu mai stiu cum se numea, care avea unele camere ce dadeau spre parcul de distractii, deci era cam zgomot. Insa parcul se inchidea la 9,30, asa ca nu era deranjul prea mare.


Una dintre nemultumirile mele era ca disctratiile de seara ptr cei mici se petreceau simultan - si desenele animate, si mini-disco si masinutele mergeau cam in acelasi timp si noi alergam (efectiv) de la una la alta. Cred ca macar parcul de distractii ar fi putut sa fie deschis pana la 10, ca sa se sature copiii (si mamicile, de fapt, si eu m-am dat[:D])

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

#8
CornelB

CornelB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 06 octombrie 2008 - 11:22

felicia, nu stiu ce sa zic, anul acesta nu m-am documentat foarte mult despre preturi; IC Green avea o vegetatie si mai bogata decat cea de la Delphin De Luxe sau Botanik [daca poti sa-ti imaginezi asa ceva :)]; avea si alte plusuri, dar si minusuri comparativ cu Delphin-ul.
Ma gandesc ca totusi diferenta de pret a fost data mai mult de zona/statiune, si nu de acele plusuri... Lara, ca sa nu mai vorbesc de Belek, este o zona mult mai scumpa decat Alanya [ceva similar cu ce-i la noi pe litoral, diferenta dintre Mamaia si Jupiter, sa zicem]

"Be the change you want to see in the world"

#9
Alynutza

Alynutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.099 mesaje

Postat 09 octombrie 2008 - 15:24

Si eu m-am intors saptamana trecuta din Turcia.

Am fost la Crystal Family Resort and SPA in Belek.

Nu stiu cine zicea aici ca nu e o alegere buna, dar noi am fost multumiti. Hotelul este nou (din cate am inteles dat in folosinta in 2006) si arata ca atare. Camerele sunt ok din toate punctele de vedere. Mancarea a fost variata, extrem de multa si foarte buna. In plus, am avut ultimate all inclusive, ceea ce insemna ca puteai gasi ceva de mancare la orice ora din zi sau din noapte.

A tinut si vremea cu noi asa ca am avut o vacanta de vis.

Ceea ce poate fi privit ca un minus este faptul ca zona pare a fi data recent in exploatare turistica, asa ca este inca in constructie si vegetatia din jurul hotelului nu e chiar luxurianta, dar pe noi nu ne-a deranjat acest aspect.



Daca doreste cineva detalii, raspund cu placere.



PS: multumesc CornelB, descrierea ta detaliata a statiunilor din Antalya m-a ajutat sa aleg Belek-ul (eu doream neaparat plaja cu nisip) si am fost multumita de alegere.





Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.


prajituresc si bucataresc

Two years now, and he's still Mr. Perfect.


#10
bonsai

bonsai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 512 mesaje

Postat 09 octombrie 2008 - 23:23

intrebare!

pt anul viitor imi doresc un concediu in turcia,intr-o zona in care plaja e cu nisip,nu pietre.

doar in belek e plaja cu nisip?


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -