Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Lucratul de acasa cu + si -


37 raspunsuri la acest subiect

#31
agness.mom

agness.mom

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 08 iunie 2008 - 00:50

Doamne, rory, m-am regasit in absolut tot ce ai spus...o intrebare; nu ai un id de mess ca sa mai schimbam o vorba-doua?
ca sa nu tinem topicu' in loc [:D]...oricum mersi mult de raspuns...
a, si pentru toate mamicile care fac acest pas de a lucra acasa le urez un big succes si felicitari ca au decis sa incerce si alte variante, pana la urma cat mai bune pentru ele...eu nu am nimic cu barbatii, sotul meu este un om extraordinar, dar de multe ori ei nu realizeaza ca "statul acasa" cu copiii este mai obositor decat un job full-time...cu atat mai mult ar trebui sa fim apreciate ca avem grija de copii, de casa si mai aducem si bani in casa, ce ziceti?
Felicitari inca o data...sa nu va multumiti nici o data cu ideea ca trebuie sa traiti cu un anumit venit...daca e loc de mai bine atunci: TOT INAINTE SI SA NU VA UITATI NICIODATA IN URMA, regretele nu-si au rostul intr-o viata cu impliniri... [cheers]

#32
agness.mom

agness.mom

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 16 iunie 2008 - 02:26

as vrea sa continui acest topic cu un raspuns la avantaje si dezavantaje apropos de lucratul acasa...probabil ca ati vazut mai sus tema pe care s-a discutat la un moment dat...ei bine, eu lucrez acasa (am CM si contract), in afara de designul interior, ca si corector de text...la o norma minima de 5 pagini/zi...600 ron/luna...deci se poate(este mai greu e drept), dar totul este in functie de cat timp poti aloca...eu zic ca merita...si asa cum eu l-am gasit pe acesta, probabil ca sunt mai multe variante...oricum, cu riscul de a ma repeta, lucratul acasa are numai avantaje...in 2 saptamani am facut o amenajare cu mobilier, iar ca si corector am castigat 500 ron...in tot acest timp m-am ocupat de casa...am alergat pe la gradinite si crese sa-mi inscriu copiii pentru toamna si mi-am intretinut gradina...motto-ul meu general "implementat" de scumpa mea mama, Dumnezeu s-o ierte: NU EXISTA NU POT, EXISTA NU VREAU...nimic nu este imposibil atata timp cat esti motivat, iar motivatia mea sunt copiii... [biz]

#33
hristina

hristina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 709 mesaje

Postat 16 iunie 2008 - 16:27

quote:
Originally posted by agness.mom

as vrea sa continui acest topic cu un raspuns la avantaje si dezavantaje apropos de lucratul acasa...probabil ca ati vazut mai sus tema pe care s-a discutat la un moment dat...ei bine, eu lucrez acasa (am CM si contract), in afara de designul interior, ca si corector de text...la o norma minima de 5 pagini/zi...600 ron/luna...deci se poate(este mai greu e drept), dar totul este in functie de cat timp poti aloca...eu zic ca merita...si asa cum eu l-am gasit pe acesta, probabil ca sunt mai multe variante...oricum, cu riscul de a ma repeta, lucratul acasa are numai avantaje...in 2 saptamani am facut o amenajare cu mobilier, iar ca si corector am castigat 500 ron...in tot acest timp m-am ocupat de casa...am alergat pe la gradinite si crese sa-mi inscriu copiii pentru toamna si mi-am intretinut gradina...motto-ul meu general "implementat" de scumpa mea mama, Dumnezeu s-o ierte: NU EXISTA NU POT, EXISTA NU VREAU...nimic nu este imposibil atata timp cat esti motivat, iar motivatia mea sunt copiii... [biz]



Draga mea,te rog da-mi si mie Pm cu adresa ta de mess sa te pot intreba mai multe lucruri despre postul de corector de text, te rog!
Astept un semn de la tine!

#34
dearChris

dearChris

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 302 mesaje

Postat 16 iunie 2008 - 17:54

Si eu vreau sa fiu corector [:)] te roooog, se poate sa imi dai si mie detalii pe Pm ? multumesc.

#35
Rozi

Rozi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 963 mesaje

Postat 16 iunie 2008 - 18:18

Corector de texte in limba romana sau alte limbi?

#36
hristina

hristina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 709 mesaje

Postat 16 iunie 2008 - 20:42

Si pe mine ma intereseaza cum e cu acest post de corector si daca se poate face colaborare si cu provincia,eu nefiind din Bucuresti!
Asteptam mai multe detalii;vad ca a starnit interes!

#37
agness.mom

agness.mom

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 17 iunie 2008 - 01:44

dragele mele...meseria asta de corector este si nu este...eu am ales-o de nevoie...ca sa le iau pe rand: textele corectate sunt 80% in lb. greaca, 15% engleza, restul franceza, germana sau latina...se poate lucra si cu provincia din cate stiu dar nu pot spune cu siguranta...esti platit/pagina dar poti corecta cate crezi ca ai timp; asta este problema principala: o pagina de corectat dureaza in jur de 1 h daca "te formezi" si esti platit cu 4 ron/pagina corectata. inclusiv pentru colaboratori se face contract si carte de munca doar ca la salariu probabil se va scrie "la norma"...se ponteaza de la 1 la 30 ale lunii iar banii se vireaza pe un card (la BRD) pe 15 luna urmatoare...totul depinde de cat puteti lucra...eu am doi copii si va spun ca este destul de greu...se poate, dar necesita extrem de multa atentie (pentru fiecare caracter grecesc cred ca sunt cel putin 6 tipuri diferite de accente si semne)
eu nici nu promovez ideea dar nici nu va spun sa nu incercati...poate ca sunt printre voi mamici/tatici care nu au atatea obligatii ca mine si atunci, de ce nu?
Cam asta ar fi...daca am ratat ceva, mai intrebati-ma[biz]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -