Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Lucratul de acasa cu + si -


37 raspunsuri la acest subiect

#11
CriPOD

CriPOD

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.522 mesaje

Postat 01 mai 2008 - 23:53

Am uitat sa va multumesc ca socializati, macar virtual cu mine! [:D]




Common sense is not so common...        [Voltaire]                 DJ

#12
oanagabriela

oanagabriela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.479 mesaje

Postat 02 mai 2008 - 01:51

Vin si eu cu o parere, desi nu ma lucrat de acasa decit ocazional: eu nu as putea sa fac asa ceva o perioda mai lunga (o exceptie fiind cind sint copiii mici, cind intr-adevar este un mare avantaj). Chiar daca nu sint f.vorbareata, simt nevoia sa plec de acasa, sa ies din acelasi "mediu" familiar, cu toate inconvenientele de trafic etc. Cred ca ideal ar fii ceva in genul: 2 zile acasa si 3 zile la birou (preferabil la alegere). Pentru tine poate o alternativa de socializare este sa cauti ceva in genul "club", legat de o activitate care iti face placere (muzica, dans, aerobic, jucat carti sau alte hobby-uri). Asa poti intilni si persoane din afara casei si sa faci ceva care iti face placere. Eu stiu persoane care merg la cluburi de lectura sau de desen, sau chiar la dans. Eu cred ca merita incercat.
De exemplu eu ma gindesc de multe ori ca daca nu as avea nevoie sa muncesc pentru bani, as face benevolat la o casa de copii, de batrini sau ceva similar.

Oana, mama lui Antonia

#13
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 02 mai 2008 - 03:34

mQQm,uite,asa cum a spus si Oana,poti socializa si in afara ´´biroului´´.Nu e musai sa mergi la munca ca sa cunosti oameni,chiar nu.

Incearca variantele expuse mai sus,un curs de ´´ceva´´ un club,sport,etc.
Sunt activitati la care participa multa lume,ai ocazia sa socializezi de exemplu la sala pana nu mai poti respira[:D](pe bune)

Eu cred ca problema la tine nu este faptul ca nu lucrezi intr-un birou si astfel nu socializezi.
Problema e ca,esti intr-o tara straina in care nu cunosti aproape pe nimeni.Motiv pentru care ti-e dor si de banalitatile spuse la printer[:D]Asa este?

Probabil dupa ce vei cunoaste mai multa lume pe acolo,iti vei forma niste grupuri de prieteni cu care vei iesi mai des,(un lunch)vorbi la telefon,mers la cinema,invitatii acasa.....si nu o sa-ti mai para o asa corvoada munca la domiciliu.

Trebuie sa iesi din casa pentru a socializa.Doar ca nu e musai sa ´´iesi´´ mergand la birou zi de zi:-)
Gata,stiu! inscrie-te la un curs de gatit.Si daca tot vei gati mai mult,du-te neaparat la sala.:-)

#14
Podeanu

Podeanu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.558 mesaje

Postat 02 mai 2008 - 05:49

Cristina eu cred ca , cu virsta devenim f pretentiosi chiar si cu noi insine.Si mai cred ca si uitam repede motivele ptr care am ales acest drum...self employed.

Precum stii, si eu sunt in aceeasi situatie. Am acum 7 luni si ma uit in urma si nu realizez cind a trecut. In primele 2-3 saptamini imi venea sa pling , imi lipsea ora mea de lunch in care aflam tot despre familiile colegelor/show-ri la tv, etc. Ma simteam data la o parte.
Apoi incetul cu incetul am inceput sa cunosc colectivul de la diferitii clienti la care ma duc saptaminal. E drept ca spre deosebire de tine eu nu muncesc numai de acasa, am clienti regulati. Si uite asa socializez cu diferite persoane in diferite zile.

Astazi am fost la fostul loc de munca unde , ca si tine, mare lucru nu am facut ca m-am socializat cu toata lumea. Constat ca ma incarca de energie ziua petrecuta acolo, dar cind termin mandatul ma simt si fericita ca nu mai am de "raspuns" la 12 sefi. Sunt sefa mea deocamdata.

pacat ca suntem asa departe, socializai cu mine.

Eu una sunt multumita ptr moment, dar poate peste 2-3 ani mi-oi schimba parerea.

Pupici de la Montreal

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face...

#15
CriPOD

CriPOD

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.522 mesaje

Postat 02 mai 2008 - 09:29

Dragelor, va pup zgomotos!



Ca si metoda de crestere a optimismului propriu pe necazul altuia, iata: am un coleg care a plecat acum un an si ceva in Koreea ca sotia lui (koreeanca) dorea sa se duca acasa cu niste vise foarte ambitioase de marire profesionala. Si bietul baiat, si-a facut geanta, si-a pupat familionul (el e canadez) si s-a carat in Koreea. Acuma situatia mea e briza, ca el chiar nu cunoaste pe nimeni acolo decat pe nevasta, lucreaza tot pentru noi, nu vorbeste limba, nu-i place mancarea si se deranjeaza la stomac saptamanal. Nu va mai zic ca e cam cel mai inalt de pe strada si nici macar odata pe an nu apuca sa vina la birou, si de vorbit, cand noi dormim el e treaz, cu cine?! Pt client e super, ca are businessul deschis 24/7. Si l-au trimis in delegatii, odata in China si odata in Japonia.[biz] Ala necaz, haha...



ladyJ, apoi cate decade sa mai astept sa cunosc mai mutla lume, c-am trecut deja de una?! Adevarul e ca ai nimerit niste chestii "right on", ai dreptate, emigrarea are ceva de-a face serios cu situatia. Cat ai copii mici, iti ocupa cat timp ai, abia mai bagi niste viata sociala independenta printre. Dupa ce cresc, insa, te uiti in jur, ai timp dintr-o data si n-ai cu cine.

Hai ca m-am dus, nu neg, la ymca la aquafitness cu religiozitate o vreme. Doar ca eram cam inconjurata de mosi si babe, [:D], eu zburdam printre ei, eram molto vivace si erau cam gelosi, nu vroiau sa fim prieteni. La sala chiar n-am succes, ca aici nu vorbeste lumea la sala.



oanagabriela, m-oi uita, dar unde sa le gasesc cluburile astea? Amuzant e ca aveam o vreme cand m-am gandit sa pun anunt la mica publicitate "caut prieteni pentru copil", uite ca m-a ajuns si pe mine. Cred ca amestecat e cel mai bine, si acasa si la birou, doar ca la mine, daca merg la birou cam bate vantul, ca-i flexibil.



Dana, da, stiu, te pup si io, mi-ar place de numa'! Ai noroc cu mersul la clienti, e fain asa, superb, situatia ta e avantajoasa. Las' ca ne teleportam noi in curand si-atunci sa vezi cum nu mai conteaza ca esti departe. Asa este, sa stii, cu vrasta, nu mai ai rabdare pentru toate, esti mai selectiv, nu mai investesti in relatii care e clar ca nu duc nicaieri. Eu in primii 2-3 ani de lucrat de acasa am fost doar happy, ziceai ca am castigat lozul cel mare, in ultima vreme m-a ajuns.



Cred ca la mine e si un complex de imprejurari acum... tocmai a plecat mama de 2 saptamani, dupa inca una a plecat si fiu-meu, cu care ma certam toata ziua si e prea linisteee. Fie-mea, my best friend, a crescut si incepe si ea sa fie independenta (o incurajez chiar) si uite, am ramas, eu cu catelul (si voi), sa reflectam la viata mea sociala. Vorbitor, ce-i drept, catelul, da' nearticulat. [:D] Si triggerul principal, au plecat prietenii nostrii cei mai buni cam acum un an...



... noroc cu forumu' [:D]...



Noa, happy work from home atunci (din cand in cand)![hot]



edit: tocmai a inceput Friends, you know what I mean...




Common sense is not so common...        [Voltaire]                 DJ

#16
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 03 mai 2008 - 03:58


[bis] cu un dezavantaj enorm al lucrului de acasa - nu iti termini[bis]niciodata atributiile de serviciu caci ba suna telefonul,o stire bomba la Tv,copil care nu se decide morcov sau mar,de ai pus intrebarea pe Dc si ai si un profil pe face..k sau ...who is who - dai faliment sigur (de nu esti jongleur)

Cu rabdare si perseverenta limita e cerul

#17
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 08 mai 2008 - 19:03

mQQm, eu lucrez si de mai mult timp acasa si chiar nu am nici un motiv sa ma plang, imi place la nebunie.

Muncesc cand si cat vreau, fac exact ce imi place, ma trezesc la ce ora vreau (adica pe la 10, ca ma culc pe la 4-5 - ca eu noaptea ma simt cel mai bine [:D]), ma pun la birou - cu cafeaua sau ceaiul in mana, mai dau cateva clicks, mai citesc cate un forum doua, mai muncesc un pic... trai nineaca, parca sunt tot timpul in vacanta.

Se mai intampla sa am dead-lineuri sau clienti mai mofturosi (asta cand e vorba de design, ca in rest muncesc doar pt mine) insa si acolo se rezolva usor.

Cat despre socializare, noroc de prietenii din liceu si facultate [:)] Plus, cei intalniti online.

Fetele te-au sfatuit bine - nu doar la munca poti intalni oameni. Mergi intr-o excursie, fa un curs sau chiar inscrie-te pe un forum local - ai posibilitatea sa intalnesti oameni foarte apropiati (fizic) de tine cu care te poti imprieteni, iesi, etc [:)]

#18
arminad

arminad

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 893 mesaje

Postat 10 mai 2008 - 21:01

mQQm,asa de mult imi plac subiectele deschise de tine ca uite e al doilea pe ziua de azi la care raspund ,eu care nu scriu cu anii ,mai mult citesc.
La mine lucrurile stau cam asa .M-am trezit de la 22 ani la 5 jum dimineata sa ma duc la servici si-am tot facut asta vreo 15 ani ca am ajuns dependenta .Am incercat cind primul copil era mic sa stau pur si simplu si doar sa sa-l cresc dar n-am avut stare asa ca m-am apucat de l;ucrat acasa ,imi permitea meseria sa o fac.Am costatat ca e un dezastru pt mine ,aveam senzatia ca nu fac nimic bine si pe deplin asa ca am fugit cu o suta la ora la servici .La al doilea copil m-am "asigurat ca ma voi intoarce urgent la servici tocmai sa evit lucratul de acasa ,de data asta chiar aveam nevoie de bani .N-a tinut ca a venit emigrarea peste mine.A trebuit sa stau acasa ,de data asta chiar nu am avut incotro .Nu imi place dar nici n-as merge pe varianta lucratului acasa desi la mine ar fi mult mai convenabil,copiii mei sunt inca mici .Cred ca depinde mult de fiecare persoana .Aveam o prietena in RO care avea trei copii mici si lucra de acasa dar avea un talent si o fermitate extraordinara de a delimita exact orele de lucru ,sarcinile.Mie imi lipseste acest talent ,pur si simplu trage toata lumea de mine cind sunt acasa de imi vine sa ma inchid in baie .

"Problema e ca,esti intr-o tara straina in care nu cunosti aproape pe nimeni.Motiv pentru care ti-e dor si de banalitatile spuse la printerAsa este?"
Nimic mai fals .Am avut o perioada de stat acasa in Romania si stiam toata stada si jum din oras dar nu avea nimeni timp de povestit cu mine.Daca ma apuca aici cheful de povestit am o mamica de la fiu-meu de la gradi care ar fi in stare sa povesteasca o saptamina la telefon sau in persoana .Cred ca as mai gasi inca vreo zece in parc sau la magazinul din colt care sa imi povesteasca inclusiv citi bani cistiga si ce-a facut ieri dar nu asta imi lipseste si probabil ca nici tie .E atmosfera aia de la servici ,cu tunete si fulgere de multe ori ,cu bune si rele dar mie totusi mi-a placut desi am schimbat in viata si diferite orase ,si dif sluje ,am avut si sefi piinea lui d-zeu dar si scirbosi de-ti mincau sufletul.Viata mea mi s-a parut mai intreaga asa ,mergind la slujba .Am devenita mai sincera cu mine insami ,cu virsta ,asa ca spun inca odata hotarit ,vreu la servici si nu acasa ,oricit de rau si de greu ar fi .


#19
CriPOD

CriPOD

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.522 mesaje

Postat 11 mai 2008 - 10:51

arminad[:D], vezi ca mai e doar unul... la anunturi tehnice, aproape ai terminat pe azi![pup]



rall, stiu, stiu, stiu! Si exact de-aia inca lancezesc si incerc sa gasesc alte cai de socializare. Chiar si DC mai compenseaza un pic. Am povestit si cu el-ul meu, da' refuza orice socializare non-romaneasca, zice ca ar trebui sa fie beat sa se supuna la asa ceva in timpul liber.[:-)))] Da' el nu-i telecommuter, si are si limba de lemn [:D] La "activitati" am decis ca nu ni se potriveste (cel putin nu tp motivul asta), e prea structurat, eu nu reactionez bine la capastru (aka ore fixe, programe). Haha, no wonder!



arminad, in ultima mea fraza cred ca-i raspunsul. Adica eu sunt foarte, foarte fericita cu metoda asta de munca. Doar ca trebuie sa gasesc mai multa actiune dupa-masa. Si sincer, cred ca-i o utopie. Nicicum nu-mi iese! Uf!





edit... am uita sa va bolduiesc [:p]


Common sense is not so common...        [Voltaire]                 DJ

#20
arminad

arminad

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 893 mesaje

Postat 11 mai 2008 - 22:21

quote:
arminad, vezi ca mai e doar unul... la anunturi tehnice, aproape ai terminat pe azi!

Cum de nu-l vazui?Ca si acolo aveam ceva de zis ,si pe fruntea mea scrie clar inatentie.

quote:
arminad, in ultima mea fraza cred ca-i raspunsul.

Da ,acum am inteles ,esti varianta feminina a lui sotu'.el functioneaza mult mai eficient fara 'capastru' si mie mi-a trebuit ani sa inteleg .Numai ca el nu e curios de prea multa socializare deci e un om fericit asa.
Eu sunt varianta 'robotel ',cu program si tocmai asta e problema ca astia ca mine nu mai au chef dupa 6-8 sau chiar zece ore de socializare ,le-a ajuns pe ziua aia .Mi-aduc aminte de cite ori ba nu deschideam usa ,ba scoteam telefonul din priza.Eu mi-am cunoscut prietenii la servici sau datorita serviciului .Acuma ma socializez cu mamicile lu asta micu,cind o creste musai sa plec din casa .


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -