Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Diminutivele...


68 raspunsuri la acest subiect

#21
Ancuta-Maria

Ancuta-Maria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 471 mesaje

Postat 26 septembrie 2008 - 14:37

Ei lasa, ala se accepta. Sotul meu ma mai striga cateodata prin casa "putzoanca" [:D][pk]

-----------------------------------------------------------------------
„timpul nu-i menajeaza pe cei care se cred in afara lui” (Francois Fayolle)

http://autenticradio.telnetcom.ro:8000/listen.pls Un radio pentru romani, de la inima la inima.

#22
GGina

GGina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 26 septembrie 2008 - 17:41

Mie imi plac diminutivele cind ma rasfat cu ai mei ,ne amuzam tare si ne pupacim mult.[:D]
In rest nu prea le folosesc.

"The stupid neither forgive nor forget; the naive forgive and forget; the wise forgive but do not forget.”
"I once thought that I had made a mistake, but I was mistaken".

" War doesn't determine who's right. War determines who's left."[:D]
"You know it's going to be a bad day when you jump out of bed and miss the floor." [:D]



#23
Eleni

Eleni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 26 septembrie 2008 - 18:13

Eu am un singur comentariu... amuzant si care nu se vrea deloc malitios: subiectul cu ura diminutivelor este deschis de o forumista pe care o cheama Ancuta... jur ca e simpatic.. am vazut subiectul de alaltaieri dar nu apucasem sa il deschid. Acum l-am deschis si asta mi-a sarit in ochi...

si ca sa fiu on topic, folosite cu sens si cu moderatie de ce nu? Mai ales ca atunci cand e copilul mic nu iti vine sa ii zic altfel decat copilas sau bebelus. Daca iei la citit subiectele, come on, folosirea lor e covarsitoare.
Ancuta, ups Anca [:D], iti vine sa le folosesti cand ai una bucata mica de copil langa tine.

Weekend lin,


Elena & Maria Bucuria

#24
Ancuta-Maria

Ancuta-Maria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 471 mesaje

Postat 26 septembrie 2008 - 22:28

Eleni, si numele meu ma enerveaza. Asa m'au botezat ai mei,, nah, atunci eram mica, acum... [:D]

Dar hei! si eu ma alint, si eu le folosesc cu moderatie, eu ma refer la cei care le folosesc non stop. [bibe]

PS: tre sa ii multumesc mamei ca nu m'a botezat Ancuta-Mariuta, totusi [alcool]

-----------------------------------------------------------------------
„timpul nu-i menajeaza pe cei care se cred in afara lui” (Francois Fayolle)

http://autenticradio.telnetcom.ro:8000/listen.pls Un radio pentru romani, de la inima la inima.

#25
mariamunteanu

mariamunteanu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.173 mesaje

Postat 29 septembrie 2008 - 14:09

Nici mie nu-mi plac diminutivele in exces, nu le folosesc aproape deloc. Pe copii ii invat de ex. pisica mica in loc de pisicuta, caine mic in loc de catel, mana mica etc. In felul acesta invata corect cuvintele, dar si faptul ca exista mare si mic.
In presa se foloseste termenul "micutii" in loc de copii, nu inteleg de ce.

Ancuta, ai avut noroc. Pe un coleg de-al meu din scoala il cheama Danut-Gigi si tare nu-i placea.

Maria

#26
diana_jors

diana_jors

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.159 mesaje

Postat 29 septembrie 2008 - 16:36

He he, putin offtopic - aveti idee cum sa o conving pe mama sa nu imi mai spuna "puiul mamii"? AM totusi 26 de ani... i-am spus de 3 ori, dar a tinut-o... fix in ziua in care i-am spus [:)]



Acum revenind, mi-am dat seama ca si eu folosesc diminutive cand vorbesc cu copilul... dar nu din cele care sa lungeasca prea mult cuvantul si sa il faca prea greu de inteles/pronuntat (gen pantalonasi) sau care mi se pare ca suna ciudat (gen ceiutz)... dar mai spun laptic, jucarele, branzica, ciorapei, si poate mai sunt vreo 4-5 care nu imi trec acum prin minte. Dar nu le spun asa exclusiv, le spun si normal - lapte, jucarii, ciorapi etc. si el le intelege in ambele forme.



Diana [mamica] de [cavaler] Alex (23 aprilie 2007)

#27
Mindy

Mindy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 29 septembrie 2008 - 22:23

Citat:
citat din mesajul lui ipearina

Obositor acest fel de vorbire! La fel de obositor ca exprimarile la plural, gen "ne ies dintzisorii", "ne curg mucisorii" etc.


Of, exrimarile la plural sunt chiar obositioare, le intilnim asa de des pe forum si in descrierile fotografiilor:
Suntem mari, avem doi anisori, stam in fundulet, prindem, jucarioarele cu manuta, mancam diversificat de la 6 luni, umblam, ne place la baita, bem apitza, scoatem mucisorii cu pompitza, etc.

Unele diminutive sunt dragute daca nu sunt folosite in exces. Copiii ar trebui sa stie de existenta ambelor forme.
Multe din poeziile si cantecele pe care le stiu contin diminutive: albinita, catelus, greieras, degetele, broscuta, casuta, copacel, burtica (soricel burtos.. vine pisica si papa burtica :) etc.
Poate ca de acolo le preluam multi dintre noi fara sa vrem. :)




#28
Stanescu

Stanescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 30 septembrie 2008 - 07:34

Fi-mea se pare ca are un discernamant propriu - ea are picioruse si manute, ceilalti maini si picioare, exista pisica si pisicuta si asa mai departe.
Nu am nimic cu diminutivele, chiar imi plac, folosite cu discernamant.

Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

#29
andruskandu

andruskandu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.758 mesaje

Postat 03 octombrie 2008 - 16:50



Si noi folosim diminutive[:D], dar vorbim, amandoi, si "ca oamenii mari". Andrei spune " de manuta", sau "de mana", cand e vorba sa mergem impreuna.

Sau spune si "pitica" , si "piticuta" la pisica.
Cum spunea cineva mai sus, copilul e bine sa le cunoasca pe ambele.
Si eu imi alint copilul cu "puiutul mamii, Andreiutz, Andreiutzel" s.a., dar nu in exces...

Pana la urma diminutivele fac parte din prima copilarie, zau asa....bine, bine, nu exagerat.


Andreea [mamica] lui [copil] Andreiut Puiut 11.06.2006

#30
ramonab

ramonab

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.953 mesaje

Postat 04 octombrie 2008 - 16:16

Si eu am o problema cu pluralul.Si ma enerveaza mai ales cand sunt intrebata:Cum sunteti, mai sunteti raciti, eu raspund, eu nu sunt, copilu e, sau cati ani aveti? eu spun: Eu ...., copilu atata.Si bineinteles ca se uita la mine ca la crazy woman.

Stiu ca asta e un fel de identificare a mamicii cu copilul, dar eu nu suport pur si simplu.

Iar diminutivele folosite in exces, nici nu mai spun.Repet, cele folosite in exces.Si nu toate cuvintele au diminutive.Dar unii nush cum reusesc sa le inventeze.

Merg in parc si le aud: Azi noi am facut papica si am mancat branzica cu dovlecel, si am baut mult laptic dupa care am mers la somnic si ne-am trezit cu chef mare de muzicuta, ne-am imbracat cu hainutele noastre fumusele si ne-am pus caciulita si am venit in parculet la copilasi!!!

Si o pot tine asa pana seara. Brrrrrrrrrrrrrrrrrrr!!!





RAMONA [mamica] si [copil] RAZVAN-MATEI 09.01.2008

RAZVANICI LA 8 LUNI [foto]

VEDETA LU MAMA[foto]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -