Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Diminutivele...


68 raspunsuri la acest subiect

#1
Ancuta-Maria

Ancuta-Maria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 471 mesaje

Postat 22 septembrie 2008 - 18:48

Nu stiu daca am incadrat corect subiectul. Daca nu, rog moderatorii sa il mute.
Ceea ce vreau sa va intreb este cat de bine este sa vorbim copiilor doar cu diminutive (ceiut, laptic, manuta, baita, papica ... etc). Nu afecteaza procesul de invatare? Mi s'a intamplat sa ma joc cu o fetita de 2 ani si sa intreb "si nasul ursului unde e?". Moment in care s'a uitat nedumerita, iar mama ei.. "spune mamica unde'i nasucul ursuletului?". Abia atunci a inteles...
Recunosc ca pe mine ma scot din sarite. [:D]

-----------------------------------------------------------------------
„timpul nu-i menajeaza pe cei care se cred in afara lui” (Francois Fayolle)

http://autenticradio.telnetcom.ro:8000/listen.pls Un radio pentru romani, de la inima la inima.

#2
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 22 septembrie 2008 - 19:38


Din contra, noi evitam pe cat se poate sa vb cu diminutive. Ne-a invatat o pediatra batrana. In primul rand sunt mai complicate, mai lungi fata de cuvantul normal, si deci mai greu de reprodus. Apoi nu suna tocmai a vorbire normala. Plus ca ma si enerveaza vorbirea matzaita.

.. da ne si rasfatam cu "burtica" si uneori "laptic". Altele nu-mi amintesc acu.. cu siguranta or mai fi. [:D]


[mamica] de M (6) si G (1)


#3
sanziana27

sanziana27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 23 septembrie 2008 - 10:53

Din cate am citit prin carti se recomanda ca parinti sa vorbeasca corect, sa nu corecteze copilul, sa nu repete dupa bebeleasca copilului sa nu "imprumute" expresii pronuntate gresit de catre copil si sa se amuze; sa se comporte ca un ADULT!

Si ai dreptate ce-l inveti aia stie. De ex. mie mi s-a parut stupida faza: cand copilul invata sa aplaude sa-i spui ca face "doua-doua", ii spuneam "bravo si aplaudam", ei se intampla sa-i ceara sa faca "doua-doua" si el sa se uite nedumerit la mine!



[gravi] 37+ cu [baietel]David Gabriel si mamica de Dragos Mihai(26.09.2006)

Povestea iubirii noastre mici



AMR 3 saptamani !!!!



#4
dana210773

dana210773

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 23 septembrie 2008 - 11:03

Asa am invatat si eu ca trebuie sa ii vorbim copilului ca unui adult, sa nu folosim cuvinte aiurea, diminutive si mai ales sa nu vorbim asa " mitziit"!

dana

#5
Ancuta-Maria

Ancuta-Maria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 471 mesaje

Postat 23 septembrie 2008 - 13:08

Si eu ma mai rasfat cu cei mici (eu ma rasfat, nu ei [:D]) si mai vorbim asa...cu diminutive si matzait, insa de la joaca pana la a intelege copilul numai expresii de gen "Mi'e sete mami, da'mi apica" [:D], e drum lung.

-----------------------------------------------------------------------
„timpul nu-i menajeaza pe cei care se cred in afara lui” (Francois Fayolle)

http://autenticradio.telnetcom.ro:8000/listen.pls Un radio pentru romani, de la inima la inima.

#6
lorellay

lorellay

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 23 septembrie 2008 - 13:38

Nici noi nu folosim...nu am folosit niciodata...

Poat doar cateva..de ex."scaunel"...dar era vb chiar de scaunelul lui mic..deci nu era vb de scaun...

A..si il mai intreb daca face "pipilica"...asa de mult imi place cum suna si ma distreaza..bineinteles ca el zice "nu mam, fac pishu..nu stii sa vorbesti?!"[:D]



Sorana [zana][gravi]30+ si [hagi]Codrin 3 ani

Where there's a will there's a way!

[foto]

[Despre Codrin]

Poate va place poza mea...[foto]sunt...lo1.

#7
Tisina

Tisina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 23 septembrie 2008 - 15:17

Pe mine ma scot din sarite diminutivele. Cand eram insarcinata cu baiatul, cautam cu sotul un nume care sa ne placa la amandoi si neaparat sa nu aiba diminutiv. Asa i-am spus Dragos. Dar cum credeti ca ii spunea vecina mea? Dragoselu! [bang] Hidos! Cu greu am dezvatat-o sa ii mai zica asa.
Si apropos de intelegerea cuvintelor, abia o nascusem pe fiimea, iar aceeasi vecina il intreaba pe Dragos "unde e surioara ta?" La care el, foarte candid ridica mainile si zice "aici!", indicandu-i subtioara. [:D] El stia ca are sora, nu surioara.

Tisina

#8
betiana

betiana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 385 mesaje

Postat 23 septembrie 2008 - 17:24

Dragi mamici de pitici, chiar in clasa I exista teme de genul "Hai sa alintam cuvintele" ( ex: Eu spun mic... Tu spui ...micuts). Deci si diminutivele trebuie cunoscute de catre copii.Dar asta nu inseamna ca trebuie sa le vorbim in diminutive, dar nici sa le excludem. Ursul este mare, urias. Iar ursuletul este mic si este puiul ursului. Trebuie sa existe un echilibru in modul in care folosim vorbirea curenta, cat si diminutivele.

betiana

#9
Deianira

Deianira

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.310 mesaje

Postat 23 septembrie 2008 - 21:29

Nici eu nu folosesc de obicei diminutive cu A. dar azi m-am ascultat ([:D]) si m-am surprins ([:D]) spunandu-i "suculet" in loc de suc. Apoi mi-am dat seama ca la al meu ii spun suc, si la al ei, pentru ca e pentru copii suculet :-)).
Nici eu nu ma prostesc cu ea pentru ca vreau sa invete sa vorbeasca ccc corect, acum e la stadiul in care invata sa zica cuvinte complicate, cum ar fi portocaliu, pe care oricat as incerca sa o faca sa-l spuna corect tot "pocotaliu" iese [pk].



Good things happen to good people.


#10
Clover

Clover

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 972 mesaje

Postat 23 septembrie 2008 - 23:00

Povestea cu Dragoselu mi-a amintit cand am auzit-o prima data pe soacra adresandu-se odorului ei in fata mea. Cu diminutiv... copilul avand peste 20 de ani. Penibil!

Diminutivele au locul lor in vorbire atata timp cat nu se exagereaza. Adica un pui de urs e "ursulet", da un urs adult nu e.





Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -