Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

retete arabesti/ramadan (6)


203 raspunsuri la acest subiect

#11
monica-elizabet

monica-elizabet

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.288 mesaje

Postat 30 aprilie 2008 - 00:55

Ortansa [pup] si multam de lamuriri... multi, multi...nu erau cred ca maxim 120 de libanezi care venisera la biserica...dar toti oameni cu credintza.

azi bantuind pe jos prin orash(fiindca de obicei eram cu astia mici dupa mine si nu puteam bate cu piciorul orashul dar am profitat ca erau la gradi/scoala) am descoperit un magazin&restaurant libanez...nu va pot spune cum la 8,30 dim mancam dulciuri arabesti si cumparam tot ce vedeam cu ochii pe-acolo [:D]

alison [pup] uite iti dau si reteta de cozonacel pufos pe care o fac eu este testata si iese super bun de fiecare data

Cozonac 1 Cozonac 2 si Cozonac 3 reteta continua sub fiecare poza...



monica







#12
norocuta

norocuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 373 mesaje

Postat 30 aprilie 2008 - 14:20

Salut fetele!

Abia azi ce am apucat sa ating calculatorul, chit ca sunt pe fuga.

Moooaaama cum arata cozonacii tai, [pofta] Monica...eu nu am facut ca mi-e frica, dar cum e vorba aia...nicodata nu spune niciodata.

Am facut oua rosii, placinta cu branza, un tort de cioco si reteta aia de ton adaptata, in loc de toast, am folosit choix, gogoselele alea mici (compozitia ca la ecler).

Fiind singura crestina din familie am facut un obicei si servim cu totii, soacra, fratii sotului cu familiile lor, asadar le-am ambalat pe taote la cutii si au fost teleportate la soacra.

Pentru noi, acasa am facut iepure, ciorba de moloheia, evident cu orez, salata, etc.




______________________________
www.piersicute2006.blogspot.com

#13
monica-elizabet

monica-elizabet

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.288 mesaje

Postat 30 aprilie 2008 - 16:32

[iepu] n-am mai mancat de cand eram mica si atunci nu am stiut ce-am mancat...cum l-ai pregatit poate gasesc si eu sa cumpar [:D]
[pup] pe toate

monica




#14
norocuta

norocuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 373 mesaje

Postat 30 aprilie 2008 - 17:25

Si eu la fel, imi amintesc ca era fcaut cu sos tomat, cu vin rosu, tot tacamul...

Eu doar am gustat ca sotu' e mare fan [:)].

Pai Dl. Iepurila a fost ma intai spalat/curatat bine de tot, lasat 1,1/2 ora in apa cu otet, apoi pus la fiert cu ceapa timp de 15 min. si se arunca apa.

Se pregateste o noua tura de fiert, in putin unt lasand sa se toapeasca 2-3 bobite de mastika. Se fierbe cu ceapa, la final sare, piper, foia dafin (mica), paprika (putin) si ceva "meat spicies". Se face relativ repede, ultima faza fiind pe gratar.

In mod normal, inainte de a fi pus la gratar, trebuia uns cu un amestec de: suc lamaie, ketchup, sare, cimbru, ulei. Sotul meu a preferat numai cu unt si , mi s-a parut un pic cam "uscat" desi a stat max 15 min. la grill.


#15
Ortansa

Ortansa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 30 aprilie 2008 - 23:53

buna seara!

eu sunt la cura...de cozonaci:-D.nu i-am pozat,mai am doar unul,sper ca maine sa-l trag mumos in poza:-D.reteta mea e la fel ca cea a Monicai,numai ca eu pun doar galbenusuri.albusurile le bat spuma cu o cana de zahar+cacao+nuca sau zahar+nuca de cocos+stafide imibibate in lichior si umplu cozonacii cu cele 2 umpluturi.



azi am facut de papa Ablama.m-am uita pe listuta si-am vazut ca nu exista reteta.

iat-o:

Ablama(dovlecei umpluti pe pat de orez).

-1 kg dovlecei mici

-500 gr carne(miel sau vita)

-sare,condimente

-bulion,cateva rosii coapte

-2 cepe,usturoi

-2 pahare de orez basmati(sau orice orez cu bobul lung)

-o mana de fidea subtire

-boabe de pin(daca se exista:-))



Se scobesc bine dovleceii.Se prajesc in ulei pana ce devin usor aramii.

Intr-o tigaie se caleste o ceapa tocata marunt,cativa catei de usturoi si boabele de pin.Se adauga carnea tocata,sarea,condimentele.



Se umplu dovleceii cu carnea si se aseaza intr-o tava.Se face un sos din 2 pahare de apa,2 linguri bulion,sare,piper,o foaie de dafin.Se toarna sosul peste dovlecei.se adauga o ceapa taiata solzisori si rondele de rosii.Se da la cuptor,pana ce sosul scade putin.

Separat se pune intr-o oala 2-3 linguri ulei sau unt clarificat,pe foc.Cand uleiul incepe sa se incinga se adauga fideaua maruntita usor cu mana.Se amesteca repede un minut,pana ce fideaua devine aurie.Se adauga orezul spalat si se caleste usor,apoi se pun 4 pahare de apa.Se incorporeaza bine,se lasa focul la maxim pana incepe sa clocoteasca,apoi se reduce focul si se lasa sa fiarba.



Dovleceii se servesc peste sau alaturi de orez.

















"An apple a day"&"Prima comuniune",

cele mai importante clipe ale vietii mele.

O poveste cu "Mere verzi"







I've g[il]t DC under my skin

#16
alison

alison

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 695 mesaje

Postat 01 mai 2008 - 10:18

buna!cum lipsesc nitel,cum se umple de retete pe aici!monica,multumesc!ce multe ai pregatit!eu un cozonac si o pasca de la mama,idem de la soacra-mea...si gata cu coptul!adica mint:am facut si eu o pascuta.si in afara de cea a mea ,care e gata ,restul zac prin bucatarie ,vor fi aruncate mai mult ca sigur.pacat de munca!si ca nu le-am dat de pomana la timp...

ortansa,multumesc !astept poza!reteta ta de dovlecei pe pat de orez se poate face si fara sa prajesc nimic?(ca am un colecist...si mai vreau sa mi-l pastrez,il iubesc,face parte din mine!)eu fac dovlecei umpluti cu aceeasi comp. ca la sarmale,nu prajesc nothing si ies comestibili.nu au savoarea celor cu compozitia calita,dar merg.

norocuta,la mine acasa ,cind se cresteau iepuri,mama ii gatea tare simplu:spalati,zvintati,pusi la tigaia cu ulei ,putina apa si condimente,in special cimbru si usturoi si iesea o minunatie de friptura,dulce si frageda si f. alba.cei de cimp ii gatea mai elaborat,cu cartofi, cu otet,scosi din astea si facea de obicei o mincare rece,cu ceapa ,bulion,masline si dafin de ne lingeam boticurile.

o zi buna!pa![pup]toate!



alison,mami de simonhttp://b3.lilypie.com/ouVHp2.png

primadatalamare ,pag.35

fulgii ,pag.21

#17
norocuta

norocuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 373 mesaje

Postat 01 mai 2008 - 14:51

Alison [pup] uite cine e cunoscator [cool], ai dreptate, iepurele mancat in copilarie, facut de mama cu sos tomat si vin, era vanat. Asta a fost cumparat din Cf si bag seama ca era "de casa", carnea e alba si dulce, iar ficatul fin la gust.
Mai avem unul congelat, asa ca il voi testa cu reteta de la tine [:)].

Ortansa [pup] multumim pentru Ablama [pofta]. Cum e mai bine sa fie dovleceii: mici, mici ori mai marisori?
Cred ca voi face si eu saptamana viitoare.

#18
monica-elizabet

monica-elizabet

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.288 mesaje

Postat 01 mai 2008 - 17:16

eu n-am gasit nici iepure si nici dovlecei [:D] pe cei din urma sigur ii gasesc dar pe conu' [iepu] cred ca trebuie sa-l mai caut ceva [:D]

monica




#19
alison

alison

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 695 mesaje

Postat 01 mai 2008 - 20:20

sal!eu chiar am vazut dovlecei,iar la carrf. nu am ajuns inca,acolo au mereu iepurasi.norocuta,uitasem de vinul rosu-negru pe care-l folosea mama la prepararea vinatului...mi-ai trezit de-a amintiri!tata a fost un vinator impatimit,iar noi gustam din toate experimentele culinare ale maica-mii!si au fost citeva!



alison,mami de simonhttp://b3.lilypie.com/ouVHp2.png

primadatalamare ,pag.35

fulgii ,pag.21

#20
alison

alison

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 695 mesaje

Postat 04 mai 2008 - 12:52

buna!un subiect cazut in dizgratie cumva?trec eu aku sa semnez condicuta si sa va urez o duminica placuta!la noi e o vreme groaznica,tre' sa stam in casa si sa gatim pt. miine.dar duc lipsa de idei.pina una alta imi voi face un suc verde,cu menta proaspata,culeasa din gradina mamei mele.va avea cu siguranta ceva din gustul copilariei ![pup]toate!si dati-mi vreo idee de bucate,please!



alison,mami de simonhttp://b3.lilypie.com/ouVHp2.png



poze


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -