Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

retete arabesti/ramadan (6)


203 raspunsuri la acest subiect

#1
monica-elizabet

monica-elizabet

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.288 mesaje

Postat 26 aprilie 2008 - 16:56



RETETE ARABESTI [yami][papica]
Capitol 1 Capitol 2 Capitol 3 Capitol 4 Capitol 5SUMAR RETETE: (capitol 1) [:D]1.Cous-Cous ( retete: veve+ann33)2.Lipie ( reteta:monica-elizabet)poza Lipie 3.Un alt fel de Lipie(faina+malai)(monica-elizabet)4.Lahmeh Beajin(reteta: rhoneea)poza aici aici si aici5.Supa de Bourghul (reteta dodo)6.Tawouk (reteta rhoneea)7.Supa crema de linte cu lamaie(reteta:Luna75)8.Basbouasah (reteta Luna75)poza9.Fatouch(salata)(reteta rhoneea)poza10.Marinata de pui(reteta Luna75)11.Baba Ghannnouge(salata de vinete)(reteta Luna75)poza aicisiaici 12.Kafta(reteta Luna75)aicisiaici13.Shakshouka(reteta dodo)poza aici si aici14.Bame cu carne(reteta Luna 75)poza15.Sfoof(reteta Ortansa)poza si aici16.Placintele sarate si dulci(retete kossir)17.Supa pentru micul dejun din Maroc(reteta kossir)18.Baghrir(reteta kossir)19.umpluturi pentru baghrir(kataif)reteta hannen20.Kataif(reteta Ortansa)aluatul inainte de a pune drojdia , aluatul crescut , in tigaie , coape fatza-verso si gata de papat21.Un fel de rulada dulce(reteta hannen)poza22.Moughrabie(reteta Ortansa)23.Mluhie(reteta ririan)24.Magluba(reteta ririan)25.Mansaf(reteta ririan)poza26.Mluhie supa(reteta hannen)27.Tabouleh(reteta rhoneea)aici aici si aici28.Shaworma(reteta monica-elizabet)ingrediente asezate pe lipie gata de papat29.Ashta pentru Kataif(reteta Ortansa)30.Imilui(clatite marocane)(reteta kossir)31.Batabot(painici)(reteta kossir)poza32.Shakrie(reteta preluata... monica-elizabet)33.Baclava(reteta preluata... monica-elizabet)34. Chiftele din carne de miel cu sos de iaurt si lamaie(reteta preluata...monica elizabet)35.Frike(reteta amoodia)grau verde prajirea migdalelor si [url="http://i2.photobucket

#2
monica-elizabet

monica-elizabet

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.288 mesaje

Postat 26 aprilie 2008 - 17:00

Paste Fericit!
[paste]

[pup]

monica




#3
ache

ache

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 481 mesaje

Postat 26 aprilie 2008 - 18:54

Merci, Monica. Dar deja am pus carnea la marinat dupa o reteta greceasca.
Sarbatori fericite![paste]

anca
[gravi] 35+ [baietel]bb Adam

#4
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 26 aprilie 2008 - 18:55


[hopsieu] un nou capitol [cool] si la cat mai multe retete dupa Sarbatoare

Va doresc si eu [paste] alaturi de o urare superba

Fie ca lumina si caldura Pastelui sa va incalzeasca sufletele, sa va lumineze mintile, sa va deschida inimile spre iubire, credinta, iertare. Sa fim mai buni, sa ne bucuram din plin de frumusetea tuturor lucrurilor care ne inconjoara si sa daruim iubire celor dragi.
Dumnezeu sa va dea un curcubeu la fiecare furtuna, un zambet la fiecare lacrima, o promisiune la fiecare grija, o binecuvantare la fiecare pas


Cu rabdare si perseverenta limita e cerul

#5
alison

alison

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 695 mesaje

Postat 27 aprilie 2008 - 00:27

hristos a inviat!pace si armonie in suflete![pup]toate!



alison,mami de simonhttp://b3.lilypie.com/ouVHp2.png

primadatalamare ,pag.35

fulgii ,pag.21

#6
monica-elizabet

monica-elizabet

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.288 mesaje

Postat 27 aprilie 2008 - 05:52

Adevarat a inviat!
[paste]

monica




#7
monica-elizabet

monica-elizabet

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.288 mesaje

Postat 28 aprilie 2008 - 03:00

am uitat sa va povestesc ca in noaptea de Inviere am fost la o biserica Libaneza [:D] slujba putin diferita fata de ce stiam eu din ro si de prin alte parti, insa m-am bucurat tare mult ca am putut sa impartasesc copilashii si sa iau Lumina...am sa merg mai des aici...nici nu stiam de bisericutza asta...
dupa slujba au organizat o masa festiva si ne-au invitat pe toti sa ciocnim oua si sa servim din bucatele preparate de ei...mancarici traditionale bineinteles [:D]
din ce era pe-acolo una singura nu stiam ce-i cu ea...un fel de ciulama, continea piept de pui taiat marunt, grau sau arpacas si un sos la fel ca la ciulama...[:D] oare cum se numeste?
[pup] [paste]


monica




#8
alison

alison

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 695 mesaje

Postat 28 aprilie 2008 - 19:59

buna!monica,habar nu am ce ai mincat!oricum,cred ca a fost frumos pt. voi toti sa mergeti la biserica.noi am stat toata ziua azi in casa...a plouat si suntem cam raciti.azi am papat si eu fripturica de miel(am condim. cu menta ,piper,cimbru,sare,vin) si mi-a parut f. buna.cred ca ar merge cu nitica mamaliguta calda...mde,doar sunt moldoveanca...[pup],la re!



alison,mami de simonhttp://b3.lilypie.com/ouVHp2.png

primadatalamare ,pag.35

fulgii ,pag.21

#9
Ortansa

Ortansa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 29 aprilie 2008 - 09:53

monica,stiu despre ce vorbesti,dar am uitat cum se numeste[^](intreb sotul diseara).este grau fiert pana se ciulamizeaza[:D] cu carne de miel-de obicei-dar poate n-au avut miel acolo si-au pus pui:-).se face de obicei la sarbatorile mari si se serveste la tot boborul:-)-biserica se ocupa cu asta-in gospodarii nu prea se gateste felul asta.ma bucur ca ai gasit o bisericuta libaneza,sa te duci cat de des poti,are sa-ti placa tare mult.bisericile organizeaza tot felul de expozitii,petreceri(kermez) pt. copii,excursii.inseamna ca aveti o comunitate importanta de libanezi in zona,nu?(adevarul e ca in Liban sunt vreo 4 mil. de libanezi iar in afara granitelor sunt vreo 8 mil. parca:-)





eu n-am gatit nimic deosebit zilele astea,ieri am facut orez cu pui si legume-e o reteta chinezeasca adaptata.si cozonaci pufosi ofcarz.



Cristos a inviat!



o saptamana minunata!



"An apple a day"&"Prima comuniune",

cele mai importante clipe ale vietii mele.

O poveste cu "Mere verzi"







I've g[il]t DC under my skin

#10
alison

alison

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 695 mesaje

Postat 29 aprilie 2008 - 22:09

ortansa,ceva poze cu cozonacii pufosi?sau e off topic?ca eu nu stiu sa fac...si mi-ar trebui si o reteta probata...



alison,mami de simonhttp://b3.lilypie.com/ouVHp2.png

primadatalamare ,pag.35

fulgii ,pag.21


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -