Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Topic - pasapoarte, acte, calatorii...


143 raspunsuri la acest subiect

#141
azumi

azumi
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 26 septembrie 2015 - 10:34

Buna ziua, sunt ani buni de cand nu mai sunt activa pe acest forum, dar uite ca acum am nevoie urgenta de ajutorul vostru. Pe scurt situazia mea e asta: divortata in 2005 in Japonia de cetatean japonez (divort consensual la primarie), cu un copil  lasat mie spre crestere si educare de catre tata care, de la data divortului, nu a mai avut nici un fel de relatie cu el, (menzionez ca baiatul avea cateva luni cand am divortat noi), nici nu sd-a implicat economic sau in alt mod in cresterea lui. Am facut procesul de recunoastere al divortului japonez in Romania, deci am hotatrare definitiva si irevocabila de la Tribunal care zice ca recunoaste toate efectele divortului in Japonia. 

Ar fi frumos sa fie totul ok.... Pe baza acestei hotarari eu am putut sa-i fac copilului meu un pasaport si sa-l scot di tara, pana acum. Ieri mi s-a negat de catre ambasada romana in Italia acest drept pe motiv ca s-au schimbat legile si ca nu mai este de ajuns hotararea tribunalului roman de recunoastere, ba imi trebuie si hotararea originala in japoneza cu apostila de la Haga, tradusa si legalizata in romana. Problema este ca eu nu am avut o hotararea de divort prorpiu zisa, era un certificat de divort depus la dosar la timpul procesului de Exequatur sau cum il chiama, si un Registru de familie al fostului meu sot in care era inscris acest divort. Actele eliberate de Primaria japoneza au validitate 3 luni maxim 6 cred, deci nu mai este valabil nimic din ce aveam. In plus, nu poarta apostila de la Haga intrucat la vremea respectiva nu mi s-a cerut asa ceva. 

Asta e situatia foarte pe scrut. Problema este: sotul sot a disparut total din viata noastra, nu stiu daca traieste sau e mort, nu stiu unde locuieste, nu-mi raspunde la nr de tel pe care il am eu de acum 11 ani.  

Copilul meu deci nu are nici un drept? Cine sa-mi trimita mie un alt Registru de familie, cu apostila de la Haga, deci am inteles ca trenuie dus actul la MInisterul de Externe japonez, cand dumnealui nu raspunde nici la tel? 

Cum pot rezolva situatia asta.... ma ucide, va spun drept. 



#142
crista-s

crista-s

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.003 mesaje

Postat 27 septembrie 2015 - 09:08

Azumi citeste cu atentie traducerea pe care o ai tu, trebuie sa scrie pe ea ca e hotărâre judecătorească rămasă definitivă și irevocabilă; prin care iti este incredintat minorul.

Aici gasesti actele necesare pentru aceasta procura la Milano

http://milano.mae.ro/node/930

 

 

Daca nu ai aceasta hotarire trebuie ori sa mergi in audienta la consulatul Japoniei in tara unde locuiesti ( Italia, Romania etc ) si sa vezi ce poti obtine cu ajutorul lor ori sa discuti cu un avocat.

" Cine sa-mi trimita mie un alt Registru de familie, cu apostila de la Haga, deci am inteles ca trenuie dus actul la MInisterul de Externe japonez," cu siguranta se poate obtine de la consulatul Japonez.



#143
azumi

azumi
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 29 septembrie 2015 - 22:03

Crista, noi avand un divort administrativ (la primarie) mi s-a dat un koseki tohon- registru de familie, in care este inregistrat divortul meu si casatoria ulterioara a fostului sot... In traducere scrie ca-mi este incredintat, doar ca nu am apostila de la Haga pe ea probabil pentru ca nici actul original n-o avea. Am divortat acum zece ani, ne-am mutat de vreo doua ori, probabil ca le-am pierdut originalele. Sincer, nu mai stiu, stiu doar ca pana acum nimeni nu a cerut vreodata actul in japoneza... O sa ma interesez la ambasada Japoniei sa vedem ce pot face. O seara buna



#144
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 29 septembrie 2015 - 22:51

eu stiu ca de la primarie se obtin toate recordurile (originale, copii legalizate) cu privire la casatorie, nastere , deces.

iar apostila se pune pe acest document la autoritattile legeale din zona.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -