Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Topic - pasapoarte, acte, calatorii...


143 raspunsuri la acest subiect

#1
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 septembrie 2008 - 18:26

Topic dedicat



Pagina familiei / Mai multe...

Video

Pagina legislativa

#2
kid

kid

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.183 mesaje

Postat 10 decembrie 2008 - 18:11

Buna,



mi s-a furat portofelul saptamana trecuta si o data cu el, buletin si permis de conducere.

Ce trebuie sa fac? Am auzit ca daca il declar furat, trebuie sa platesc si amenda ca nu am avut grija de acte? Trebuie sa mai astept o perioada sau anunt la politie cat mai repede? Trebuie sa declar prin vreun ziar ceva ca nu le mai am?



Multumesc mult pentru raspunsuri!





Teodora Ana [mamica] de [copil] Mihail Vladimir(15.05.2007)





Capsunele minunate de mai-iunie 2007





#3
cmirela35

cmirela35

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 406 mesaje

Postat 10 ianuarie 2009 - 17:55

Am si eu o intrebare,probabil s-a mai discutat despre asta,dar nu gasesc eu topicul.
Sunt divortata,am 2 copii,si conform sentintei de divort copiii imi sunt incredintati mie.
As vrea sa plec cu copiii intr-o excursie peste hotare,si am o intrebare:am nevoie de aprobarea fostului sot pentru a iesi cu ei?
Sincera sa fiu,nu stiu cum as obtine aprobarea,caci el nu mai este in tara,deci care este solutia pe care o am in situatia in care tatal nu este de gasit?

Toata viata e o continua speranta...
Mirela

#4
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 12 ianuarie 2009 - 10:18

Trebuie doar hotararea definitiva si irevocabila de incredintare.



Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video

Pagina legislativa

#5
scumpioara

scumpioara

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 15 ianuarie 2009 - 22:32

Buna ziua.
Am si eu o problema legata de certificatul meu de nastere. L-am pierdut, insa atunci cand m-am dus sa cer un duplicat m-au cautat in registrul lor si nu m-au gasit. Am cerut o copie a certificatului din dosarul de angajare si m-am dus cu ea la Oficiul de stare civila pentru a le demonstra ca eu intr-adevar am avut un certificat emis de ei. Nici nu am observat ca pe certificatul meu era mentionata ca data de eliberare 29 iunie, eu fiind nascuta in martie. Cu ajutorul acestui certificat mi-a fost gasit intr-adevar numele in registrul de iunie si am obtinut duplicatul. Intrebarea mea este: care ar fi explicatia faptului ca acest certificat a fost eliberat in iunie? Este normal? Oare cum a putut mama mea iesi din maternitate fara un certificat eliberat in martie?
Sotul meu ma tot innebuneste ca poate am fost infiata. Ar fi o explicatie? Tatal meu a decedat, iar pe mama nu vreau sa o supar intreband-o asa ceva. Cu toate acestea, as dori sa inteleg ce s-a intamplat.
Imi cer scuze daca postez unde nu trebuie, nu am stiut care este locul cel mai potrivit.
Va multumesc.

#6
cmirela35

cmirela35

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 406 mesaje

Postat 16 ianuarie 2009 - 01:28

Marius,multumesc pentru raspuns,ma intreb de multe ori cum reusesti sa raspunzi la atatea intrebari de pe [dc],si uite ca te mai intreb ceva[:D]
E suficienta sentinta de divort prin care copiii imi sunt mie incredintati,sau nu?Si daca nu,ce trebuie sa fac?
Multumesc pentru raspuns[flo]

Toata viata e o continua speranta...
Mirela

#7
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 ianuarie 2009 - 13:59

Am precizat - este suficienta



Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video

Pagina legislativa

#8
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 ianuarie 2009 - 14:00

Citat:
citat din mesajul lui scumpioara
Buna ziua.Am si eu o problema legata de certificatul meu de nastere. L-am pierdut, insa atunci cand m-am dus sa cer un duplicat m-au cautat in registrul lor si nu m-au gasit. Am cerut o copie a certificatului din dosarul de angajare si m-am dus cu ea la Oficiul de stare civila pentru a le demonstra ca eu intr-adevar am avut un certificat emis de ei. Nici nu am observat ca pe certificatul meu era mentionata ca data de eliberare 29 iunie, eu fiind nascuta in martie. Cu ajutorul acestui certificat mi-a fost gasit intr-adevar numele in registrul de iunie si am obtinut duplicatul. Intrebarea mea este: care ar fi explicatia faptului ca acest certificat a fost eliberat in iunie? Este normal? Oare cum a putut mama mea iesi din maternitate fara un certificat eliberat in martie? Sotul meu ma tot innebuneste ca poate am fost infiata. Ar fi o explicatie? Tatal meu a decedat, iar pe mama nu vreau sa o supar intreband-o asa ceva. Cu toate acestea, as dori sa inteleg ce s-a intamplat. Imi cer scuze daca postez unde nu trebuie, nu am stiut care este locul cel mai potrivit.Va multumesc.
E Ok este locatai potrivita
Nu este obligatorie eliberarea certificatului de nastere odata cu declararea nasterii si intocmirea ACTULUI de nastere. (Ai dat peste o functionara desteapta acolo, care avea obligatia sa-ti explice acest lucru). Iar la iesirea din maternitate trebuie sa faci dovada inregistrarii nasterii prin orice mijloace - nu obligatoriu cu certificat. Certificatul (ca de aia e certificat!) CERTIFICA inscrisul din registrul de stare civila, este doar o dovada a inregistrarii nasterii. Pe noul tau certificat de nastere eliberat in locul celui pierdut (si care NU este duplicat!!!) este inscrisa data de ieri, deci... In concluzie - ori s-a pierdut primul si s-a eliberat altul dupa 3 luni , ori s-a eliberat mai tarziu - nu are nicio relevanta si nu inseamna sub nicio forma infiere.Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video Pagina legislativa

#9
scumpioara

scumpioara

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 16 ianuarie 2009 - 17:18

Multumesc, Marius.

#10
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 21 ianuarie 2009 - 17:23

Copii mei sunt trecuti in pasaportul meu dar le expira valabiliatea(la copii este termenul de 3 ani) al meu expira in 2016, intrebarea este trebuie neaparat sa le fac pasaport individual sau pot sa-i trec mai departe tot in pasaportul meu?

Multumesc.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -