Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

uter didelf


12 raspunsuri la acest subiect

#1
MihaelaPsi

MihaelaPsi
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 14 septembrie 2008 - 20:38

Salutare tuturor mamicilor in devenire!
Sunt insarcinata in sapt 24 si am uter didelf. Sarcina este in uterul stang, cel mai mare. Am ramas insarcinata natural, desi in urma unor investigatii mi se spusese ca e imposibil (parea sa nu existe legatura intre utere si trompe). Acum am nste simptome ciudate, mai exact sangerari cu cauze neelucidate. La ecograf bebe e bine, placenta la locul ei, n-am hematom, colul stang e lung si inchis. Doctorul nu isi da seama de unde sangerez. Uterul cu sarcina pare sa fie ok, iar din dreptul sunt f putine sanse. Eu tind sa cred ca e din dreptul, mai ales ca am avut si dureri in dreapta la ultima sangerare mai abundenta, dar nu am nici o certitudine, nu sunt medic. Stiu ca sunt putine sanse sa mai fie cineva in situatia mea, dar totusi, daca ma puteti ajuta cu ceva, orice, v-as fi recunoscatoare.

#2
Stanescu

Stanescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 16 septembrie 2008 - 19:30

Este posibil ca sangerarea sa provina din uterul drept, datorita impregnarii hormonale de sarcina, de vreme ce spui ca in cel cu sarcina nu se vad modificari placentare. Cam cat de mare a fost sangerarea? Cum arata sangele? S-a mai intamplat si daca da, a fost legata de anumite evenimente - stres, oboseala, efort fizic? Ti-ai luat cumva tensiunea in timpul episodului hemoragic? Ce tensiune ai de obicei?
Poti sa imi raspunzi pe PM.

Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

#3
MihaelaPsi

MihaelaPsi
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 17 septembrie 2008 - 20:32

Am raspuns pe PM, dar cand am trimis a aparut textul "scuze, Stanescu nu primeste mesaje private", asa ca am copiat si aici ce am scris, pt siguranta.


Multumesc mult pt raspuns! Sunteti medic?
Sangerarile au inceput din sapt 17 (acum sunt sapt 24 spre 25). Atunci a fost ceva maro, in cantitate destul de mica, cat pt un absorbant zilnic. Dr meu era in concediu atunci, si medicul de garda care m-a examinat a ajuns la concluzia ca am candidoza si ca secretia era de la nivelul vaginului. Cred ca aveam, simteam de cateva zile mancarimi si usturimi, dar le-am ignorat crezand ca sunt din cauza modificarilor produse de sarcina. Am facut tratament pt candidoza si mi-a trecut, dar dupa au inceput iar secretiile. Curand au devenit din maro roscate, apoi si rosii, ca la ciclu. Dar, tot in cantitate redusa. Ma tot duceam la control si dr meu tot nu gasea o cauza. Eu le-am pus in legatura cu ceva efort. Prima a aparut la 2 zile dupa un contact sexual (acum nu mai am, dr mi-a interzis), apoi dupa ceva exercitii fizice (usoare), apoi dupa ce am fost in concediu la munte si am mers cam mult (pe trasee f usoare, de urcat si cu masina). M-am internat miercuri spre joi noaptea (10-11 sept) cu o sangerare mult mai "serioasa", ca la ciclu. In week-end-ul dinainte am fost plecata, n-am facut efort semnificativ, doar am mers in masina mai multe ore. Apoi am stat acasa, linistita. Cand am ajuns la spital mi s-a luat tensiunea, dar nu mi-au spus cat aveam sau eu nu-mi amintesc, eram f speriata. Eu ma stiu hipotensiva, dintotdeauna. In spital am facut injectii cu nospa si scobutil. Vineri mi-a iesit pe tampon ceva ciudat, un cheag de sange amestecat cu ceva tesut albicios, cam cat degetul mare de la mana; sangerarea s-a diminuat semnificativ dupa asta. Cu o seara inainte avusesem dureri intermitente in dreapta, ca la ciclu. Dr mi-a spus ca nu stie ce e, dar nu putea sa iasa din uterul cu sarcina pt ca acolo este inchis colul. La examinarea cu valve nu a reusit sa vada decat un singur col care nu sangera, dar nu stie pe care din ele. Duminica sangerarea parea ca s-a oprit si am fost externata. Acasa insa a inceput din nou, cu alt cheag/tesut ciudat, tot asa de mare, rosu tot si f tare. Acum sangerez putin, nu tot timpul, mai mult dupa-amiza si seara. Stau acasa, mai mult in pat.
Luni am facut eco 3D/4D. Fetita mea e f bine, dezvoltata normal. Dr a gasit ceva pe placenta care ar putea fi un hematom, insa mic si in resorbtie: "placenta inserata pe peretele anterior si pe bordul stang, grad de maturare I-II, grosime 4cm. La marginea proximala, lacuna transonica bine delimitata retroplacentar, de dimensiuni 1,87/0,9cm." Oricum mi-a spus ca nu e ingrijorator, chiar daca e hematom.
Cam asta e ce stiu. Am devenit mai optimista, nu ma mai ingrijoreaza atat de mult sangerarea, daca stiu ca bebe e bine, dar ar fi si mai bine daca as sti de unde e, ce e cu ea.
Daca mai aveti un raspuns pt mine, puteti sa-mi scrieti si pe adresa de mail: mihamanea@yahoo.com

#4
Stanescu

Stanescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 18 septembrie 2008 - 03:13

Nu stiu de ce nu a mers PM-ul, ca am mai primit mesaje azi. Da, sunt ginecolog.
Experienta mea practica e nula apropo de sarcina cu uter didelf, nici prin carti nu scrie mare lucru pentru ca sunt foarte rare, privite mai degraba ca niste curiozitati.
Asa ca in ce iti zic ma voi baza pe bunul simt.
Putin probabil totusi ca sangerarea sa provina de la placenta, dezlipirea fiind sus - situata.
Posibil sa fie o cervicita.
Nu stiu daca ti s-au recoltat culturi din col pentru chlamydia in special sau daca ti s-a facut ex. citobacteriologic.
Poate ca medicul ar putea incerca sa-ti faca, cu foarte multa blandete, o echografie intravaginala - ar putea vedea ambele coluri.
Cam asta imi vine in minte acu.

Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

#5
MihaelaPsi

MihaelaPsi
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 18 septembrie 2008 - 15:14


Nu mi s-au recoltat culturi din col pt analize. Dr s-a uitat la col dupa o posibila rana sau polip, si nu a gasit. Mi-a facut si eco intravaginala, treaba e ca nu poate face corespondenta intre ce vede cu ochiul liber (doar un col) si ce vede la eco. Motivul pt care nu a vazut celalalt col la examenul cu valve este ca eu stau f incordata, nu prea reusesc sa ma controlez. Din cauza operatiei de sept vaginal, si mai ales ca in ultima vreme nu am mai avut contact sexual, vaginul meu e mai rigid si cand "trage" de el ma doare, de asta nu reusesc sa ma relaxez. Recunosc, sunt si mai anxioasa din fire.
... Cand am aflat ca sunt insarcinata in ciuda diagnosticului de infertilitate primara, cineva mi-a spus ca sunt caz de manual. Vad ca in continuare sunt plina de enigme. Sunt constienta ca exista f putine cazuri ca ale mele, si chiar si acestea sunt probabil destul de diferite intre ele, de asta medicilor le este greu sa se pronunte. Eu continui totusi sa caut explicatii, raspunsuri. Multumesc frumos pt interes!

#6
justmeniko

justmeniko
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 22 septembrie 2008 - 18:02

Buna ziua...Am 18 ani,anul acesta am ramas insarcinata,iar in urma unui control mi s-a spus ca am o malformatie genitala.Mai exact am 2 utere,2 vagine si 2 coluri uterine.In Suceava doctorii mi-au spus ca nu pot pastra sarcina,uterele nu sunt sufiecient de dezvoltate si mi-au recomandat sa fac avort.Am fost la Iasi pentru a face avortul, iar doctorita respectiva mi-a spus ca trebuie curatat si celalalt uter deoarece a gasit un lichid in el...Am ramas nedumerita si acum ce se afla in celalalt uter.Urma sa imi dea raspunsul analizelor dupa o saptamana printr-un telefon,insa mare lucru nu mi-a explicat.A precizat doar faptul ca nu este nimic grav.Intrebarea mea este:cu aceasta malformatie pot duce o sarcina la capat avand in vedere ca pot ramane insarcinata?Multumesc mult!

#7
MihaelaPsi

MihaelaPsi
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 24 septembrie 2008 - 01:40

Draga Justmeniko,
Cred ca sunt asa de rare cazurile astea incat e greu sa gasim un medic care sa aiba experienta in sensul asta.
Mie mi s-a spus ca marimea uterelor nu e o pb (cel putin stangul e aproape normal), ca au vazut utere mai mici care au dus sarcina la capat. La tine nu stiu cum e. Diagnosticul de infertilitate l-am primit dupa histerosalpingografie si histeroscopie; parea sa nu existe legatura intre utere si trompe. Dar, uite ca am ramas insarcinata.
Stiu ca exista femei cu uter didelf care au copii. Imi aduc aminte de cazul foarte mediatizat al unei doamne din Iasi care a avut cate o sarcina in fiecare uter si i-a nascut la distanta de cateva minute, dar in ani diferiti. Cred ca ea facuse tratament, inseminare sau fertilizare in vitro, nu mai stiu exact.

#8
justmeniko

justmeniko
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 25 septembrie 2008 - 01:58

Multumesc mult pentru raspuns.Eu as vrea sa aflu mai multe despre riscuri la aceasta malformatie...lucruri de care ar trebui sa te feresti eventual.M-am speriat deoarece citisem undeva ca in ultimii 100 de ani doar 70 de femei din lume au dat nastere unui copil.

#9
Stanescu

Stanescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 27 septembrie 2008 - 05:17

Am mai conspectat si eu.
Justmeniko, s-au chiuretat ambele utere pt ca si uterul negravid sufera (endometrul) transformari deciduale in sarcine. Teoretic - deci ca la carte - ar trebui intai corectata malformatia - hemihisterectomie, ca sa zic asa.
Intr-adevar, riscul de avort in trim II sau de nastere prematura este crescut.
Exista posibilitatea de a duce o sarcina la termenul de viabilitate, dar de multe ori dupa avorturi in luni din ce in ce mai mari - uterul se "creste" treptat.
Imi pare rau ca nu am vesti mai bune.
Mihaelea, succes, ai 26 de sapt acum, nu? Stai cuminte si ai grija, fara plimbari la munte sau mers mult cu masina.

Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

#10
justmeniko

justmeniko
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 04 octombrie 2008 - 22:30

Multumesc mult pentru raspuns...


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -