Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Reprezentant medical?


23 raspunsuri la acest subiect

#1
TOMALAVINIA

TOMALAVINIA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 13 septembrie 2008 - 10:16

Buna! As dori sa aflu cit de solicitanta e aceasta meserie.
Am fost la un interviu, si, in caz de selectie sa imi fac o idee despre acest job.

Mamica MARIEI(4.11.2004)si CRISTINEI(14.12.2006)

#2
diuna

diuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.160 mesaje

Postat 14 septembrie 2008 - 00:47

Si eu sunt interesata de subiect. Puteti sa-mi spuneti daca petreceti foarte mult timp la volan?
Am o afectiune a coloanei si...poate mi-ar fi greu. Dealtfel ma tenteaza sa aplic, cochetez cu ideea de vreo doua luni. Ne lamuriti si pe noi, va rugam?

#3
TOMALAVINIA

TOMALAVINIA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 14 septembrie 2008 - 10:09

Sa speram ca ne ajuta cineva cu informatii........

Mamica MARIEI(4.11.2004)si CRISTINEI(14.12.2006)

#4
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 14 septembrie 2008 - 18:12

Cu ceva ani in urma erau solicitati pentru acest job absolventi ai facultatii de medicina, dar datorita lipsei de oferta de munca, acum sunt acceptati si cei fara studii medicale.

In principiu munca consta in promovarea produselor firmei catre medici sau farmacisti. Asta presupune ca va trebui sa cunoasteti foarte bine produsele, competitorii, argumentele de vanzare, si va trebui sa cunoasteti tehnici de promovare, pasii vizitei, etc - toate acestea se invata in trainingurile pe care angajatorul vi le va face.

In principiu va trebui sa vizitati un numar de clienti pe zi (in medie 10) - prin "clienti" se intelege medic sau farmacist. Inceputul este destul de greu, pana va formati relatia cu acesta - ulterior nu vi se va mai parea greu.
In afara de aceste vizite, va trebui sa participati la congrese, seminarii, prezentari de produse etc - care se pot tine in localitatea voastra, sau oriunde in tara.

Ar fi bine sa aflati de ce zona raspundeti - poate fi vorba de un sector din Bucuresti, sau poate fi vorba de mai multe judete - in functie de asta va dati seama ce fel de drumuri aveti de facut uzual. Vi se pune la dispozitie autoturism de serviciu, telefon, etc.

Comparativ cu alte joburi, acesta ar fi un job destul de ok, in sensul ca angajatorii sunt majoritatea companii multinationale, in care se respecta drepturile angajatului, dar pot exista si exceptii (de aceea ar fi bine sa va informati despre ce angajator este vorba, care ii este pozitia pe piata din RO dar si in lume, etc).

Daca va mai intereseaza ceva va rog sa ma intrebati mai concret, va raspund cu placere.

#5
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 15 septembrie 2008 - 11:28

Fiind vorba despre o companie de generice, promovarea produselor este mult mai simpla, in sensul ca medicii carora le promovezi produsul deja cunosc molecula respectiva (de la produsul original); promovarea la generice se axeaza mai mult pe alt gen de avantaje - pretul mai mic, oferte speciale, etc.

Salariul ar trebui sa fie un minim net de 400 EURO lunar (salariu fix), asta pentru persoane fara experienta; cu cat dobandesti experienta in domeniu, cu atat salariul fix creste - este un job foarte solicitat (parca am mai spus ca oferta de oameni cu experienta este limitata, dar si fluctuatia de personal este mare)- exista reprezentanti cu salariu fix de 800-1000 EURO.

In afara de salariul fix, se primesc bonusuri pentru indeplinirea targetului (de fapt activitatea ta va fi evaluata in functie de indeplinirea acestui target). Pentru companiile de produse generice clientii principali, alaturi de doctori, sunt si farmaciile - trebuie sa te asiguri ca exista produsul tau in farmacii.

Marimea bonusului difera de la firma la firma, exista firme la care bonusul nu reprezinta mai mult de 25% suplimentar fata de salariul fix, dar la alte companii poate ajunge si 200% suplimentar.

Munca este foarte solicitanta, mai ales la inceput - cu timpul (adica in ani de zile), dupa ce iti formezi relatia cu clientii din zona ta, nu va mai fi atat de complicat; exista reprezentanti care isi fac targetul doar dand cateva telefoane, sau sunt altii care muncesc din greu sa si-l faca - totul depinde de relatia pe care o faci.

Cu deplasarile - iar, nu stiu ce sa-ti spun, ar fi bine sa afli exact ce zona ai (un judet? mai multe?) ca sa poti sa-ti faci o parere.

#6
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 15 septembrie 2008 - 12:01

N-as vrea sa se inteleaga ca majoritatea reprezentantilor ajung in timp sa dea doar cateva telefoane si atat - este vorba de exceptii.

In orice caz, nu este un job de birou, ci de teren. Presupune deplasari - in localitate sau in afara ei.
Avantajul angajarii la o companie prezenta de ceva timp in Romania este faptul ca ti se pune la dispozitie tot: baze de date cu clientii pe care ii ai de vizitat, trainingurile necesare, coaching, ai un sef care este dator sa se ocupe de tine si sa te orienteze pe directia potrivita, ai colegi ce pot activa pe aceeasi zona cu tine (aceeasi clienti) cu care te poti sfatui, etc.

Laivinia, parca ai spus ca va trebui sa promovezi produsele exclusiv la medici - asta inseamna ca exista deja un reprezentant pe farmacii, care se ocupa cu disponibilitatea produsului pe zona.

#7
TOMALAVINIA

TOMALAVINIA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 15 septembrie 2008 - 14:30

Daaa,Adina, exista deja pe farmacii, un reprezentant al firmei.
E miezul zilei,deci e clar ca nu am fost selectata ptr al doilea interviu(astfel suna de dimineata, banuiesc).
Iti mltumesc ptr informatii, m-ai luminat.Acum am cunostinte desppre acest job.

Mamica MARIEI(4.11.2004)si CRISTINEI(14.12.2006)

#8
TOMALAVINIA

TOMALAVINIA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 15 septembrie 2008 - 14:34

Am uitat sa mentionez ca era vorba de jumatate din Jud Bihor si Tot jud Maramures.

#9
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 15 septembrie 2008 - 14:41

Poate te suna - cine stie ce program au si ei luni dimineata.

Sa mai zic ceva. Cand vizezi un astfel de job, (anunturi banuiesc ca sunt cu nemiluita) - este bine intai sa cauti informatii despre firma respectiva (google e la indemana), ca atunci cand mergi la interviu deja sa stii cateva lucruri legate de firma respectiva.

Din CV-ul trimis pot sa vada cu usurinta daca ai sau nu experienta in domeniu, asa ca n-o sa-ti ceara sa stii detalii prea multe despre sistem, insa un argument cheie in angajare ar fi motivatia pe care o are persoana respectiva - sa-si doreasca sa lucreze in acel job, sa fi cautat sa vada despre ce este vorba, ce firma e, ce fel de produse...conteaza foarte mult la un interviu.

#10
diuna

diuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.160 mesaje

Postat 17 septembrie 2008 - 14:38

Iti multumesc pentru raspuns. Concret si suficient pentru mine.[flo]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -