Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copii din 1995-1998(23)


194 raspunsuri la acest subiect

#11
ralualexandrei

ralualexandrei

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 16 septembrie 2008 - 12:33

Eheheeee la noi a fost super am disparut din peisaj vineri eu si ursu mana-n mana am plecat ca doi porumbei la Brasov,orasul iubirii noastre.Am stat pana duminica si ne-am relaxat a fost de vis,au trecut multi ani de cand n-am mai fost doar noi doi,ne-am plimbat muuult ne-am pupat si mai mult parca aveam din nou 18 ani.

Ieri a inceput scoala si gradi,Maria nu s-a dus ca s-a pricopsit cu un virus pe care l-a adus Robert din cantonament,Robert in schimb a fost la scoala si a venit tare mandru ca li s-au dat manualele in ordinea mediilor asa ca ale lui sunt aproape noi si am scapat anul asta de cumparat manuale,insa m-am uitat aseara la pretul atlaselor cerute si mi s-a facut rau 75 de lei e cel de geografie,asta dupa ce acum 2 sapt am dat 150 de lei pe un dictionar al limbii romane,scumpa foarte scumpa a devenit invatatura.



La multi ani Silviutei si sa-i dea Dumnezeu o viata frumoasa!!!



Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

#12
Ana68

Ana68

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.714 mesaje

Postat 16 septembrie 2008 - 13:01

'Neata dragelor...



Alex a intrat deja in pita ,cum s-ar spune...Ieri eram putin suparata pe el,pe la ora 10.40 mi-a dat beep,l-am sunat imediat si n-a raspuns,apoi a trebuit sa sun pe altcineva si iara l-am sunat si tot n-a raspuns...si uite asa,pana catre ora 14 am stat pe o mare de ghimpi,cuie,pioneze,ace...si tot ce mai vreti voi ascutit.[bang]Intr-un final ma suna iar copilu'...degajat,relaxat...ca si cum nici usturoi nu mancase si nici gura nu-i mirosea.Ba mai mult mi-a zis ceva de genul ca la ce ma agit atata ca sprayul,ca stiu prea bine programul cand incepe scoala si ca el e mare si sa ma mai calmez o data...[bang]Oricum si-a luat mustrare de la mine...

In fine,mi-a povestit ca a mers impreuna cu prietenul lui la scoala,la ora 9 asa cum era anuntul de pe usa scolii.Insa afara ploua tare si nu prea erau elevi si parinti prin curtea scolii.Cert este ca mi-a zis ca a stat cu colegul si prietenul lui in curte...nu stiu pe unde...pana a aparut in peisaj si doamna diriginta,care i-a rugat sa mai zaboveasca putin pana mai vin si alti colegi si sa ii anunte ca ii asteapta la ora 11.00 in clasa.Treaba asta era undeva in jurul orei 09.40.Asa ca Alex a mai stat putin,a venit in fuga pana acasa,mi-a dat mie beepul buclucas si a zbughit-o inapoi la scoala.

La scoala mi-a povestit ca a fost in regula,diriginta i-a vorbit frumos si s-a purtat bine si cu el si cu restul clasei-sa dea Dumnezeu s-o tina naravul!Le-a dat orarul de care Alex zice ca este definitiv...insa eu ma cam indoiesc...are ore si de la 12,si de la 13,si de la 14,toate pana la ora 18,cu exceptia zilei de joi cand are ore pana la 19 si incepe la 14....si,cel mai rau,vinerea are ore de la 12 pana la 18.Mie una mi se par cam aiurea aranjate orele...dar daca asa e,asa e...nu comentez.Ma gandesc ca se va mai schimba ceva.

Asa ca azi are de la 12 pana la 18...si deja ii baga in materie...destul de multa si unele materii pe care anul trecut le facea o data pe saptamana,anul asta le face de doua ori pe saptamana.



Agho...bafta Anei in noul an scolar![flo]Ma gandeam citind ce ai scris de emotiile Anei...ca si Alex a avut emotii,sigur,insa n-ar fi recunoscut nici de ar fi fost decapitat![:D]



Mara,bine ati revenit si un an nou scolar plin de realizari lui Tibi![flo]



Ancule...cum mici?[:D][:D][:D]Elliot e ditamai flacaul si mataluta zici ca-i mic?![:D][:D][:D]Sper ca nu te aude...[:D][:D][:D]Ooooo,prima zi de scoala si la noi a fost lacrimogena si cu emotii mari,asa imi amintesc...eu eram gravida in 8 luni cu Luana si zau de n-ai fi zis ca si ea participa dn "casuta" ei la eveniment,ca atata se agita si imi pleca bortoiul in toate directiile...[:D][:D][:D]Alex era atunci ba rosu,ba galben,ba verde la fetisoara...[:D]Deci voi ati inceput anul scolar cu o petrecere...super![pk]Asa da incurajare de inceput de an scolar!Mult succes si bafta la scoala![flo]



Katy,succes si bafta si Anei tale la scoala...si spor la treaba cu speechul![flo]



Miha...multumesc de urari si le doresc fetelor tale asemenea si sa aibe un an scolar cu realizari foarte bune la cote maxime![flo]

Ziceai de emotii[:D]..uneori ma coplesesc si pentru ca sunt cumva genul care nu ma exteriorizez...ma macina emotiile,asa ca uneori imi doresc sa nu am parte de ele.Nu mai departe azi dimineata am vazut o scena la gradinita de imi venea sa si dau cu pumnul,dar sa-mi si tai venele de emotia transmisa mie.Sa iti povestesc:o duc pe don'soara Luana in grupa ei si ies din clasa sa plec spre servici.Pe coridor zgomot,zarva...plansete,urlete...si vad un pui de om cum o tinea pe mama lui de haine si urla de ziceai ca-i apocalipsa.Am dedus ca-i bobocel...Ti se rupea sufletul de jalea lui.O doamna ingrijitoare incerca sa-l ia in brate,mama lui tragea sa se desprinda de copil...si copilul arata precum o placinta intinsa din ambele capete...Intr-un final mama s-a smuls din manutele copilului,ingrijitoarea l-a luat rapid in brate si a inceput sa-l mangaie si sa-l linisteasca,copilul urla si plangea din ce in ce mai tare....si mama a tzashnit la propriu cu viteza catre iesirea din gradinita...cu o fatza de om disperat.Am mers si eu in spatele ei si cand am ajuns in holul de la intrarea in gradinita,mama asta stea intr-un colt al holului,cu fata in pumni si plangea bay frate de saltau hainele pe ea,cu hohote...de se uitau parintii la ea ca la urs.Mi s-a facut mila de ea,am retrait emotiile mele cu Alex apoi cu Luana la grupa mica...si din punctul asta de vedere am inteles-o...Insa pe de alta parte -si stiu ca suna aiurea si sunt rautacioasa la faza asta - imi enea s-o iau la palme,s-o scutur nitel sa-si revina si sa-i povestesc ca ea a decis sa-si lase pruncul la gradi si ca starea ei de disperare o transmite si puiului ei si de aceea are copilasul asa disperat...bashca e posibil ca micutul sa se si imbolnaveasca[q]....Am iesit rapid din gradi...am trecut pe langa femeia asta si pe-aci mi-a fost drumul...Chiar n-as fi putut s-o linistesc cu nimic.



Andra....uau...ce romantic![olala]Bravo voua!Ce bine v-a prins iesirea asta...de multa vreme imi doresc si eu asa ceva...Sanatate la copilasii virusati si bafta maxima la scoala si gradinita![flo]





Dragelor,va pup [pup] si sa aveti o zi minunata!Mai vorbim!



Ana-Maria,mami deAlex&Luana



#13
flower-power

flower-power

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 16 septembrie 2008 - 13:46

Fetelor si copilasilor din dotare ,un an scolar plin de rezultate bune si f bune va doresc ,copii sarguinciosi si cum ii mai vreti voi si emotii cat mai putine .
Miha ,draga nu suspina prea mult dupa emotii ca la noi sunt si la-nceput si ...dupa .Nu cred ca-ti spun vreo noutate ca e mult mai bun un sistem asezat decat unul in care nu stii la ce sa te-astepti de 19 ani incoace .Iar emotiile copiilor sunt in parte transmise si de catre parinti .Din pacate ,la un momentdat ajungi sa fii imun .Dar ,ma rog ,sa fim optimisti

Nu sistemul sanitar m-a deprimat (am avut grija sa bat cat drum a fost necesar cat sa ajung intr-un loc in care sa am incredere si sa fim tratati mai mult decat OK )ci numarul copiilor si gravitatea cazurilor .Pe de o parte a fost bine ca am facut internarea asa putand fi investigat in voie ,pe de alta parte nu te poti detasa total de ce vezi in jur .Noroc cc ca TB a stat mai mult in parculetul de langa hangarul elicopterului SMURD,asta fiind una dintre putinele lucruri pe care si le mai aminteste in leg cu spitalul .

Salut revenirea lui mQQm (nu stiu daca nu am facut-o deja)si a lui Katy .
Cat despre deductiile Ancai trebuie sa o deziluzionez in ceea ce ma priveste .Problemele cu forumul la mine au aparut inainte sa apara mQQm ,asa ca poate doar daca as fi vreo paranormala ceva [:D]

Cupilul meu ori nu a fost prea emotionat ori nu a lasat sa se vada .Deja cunoaste cam 10 copii ,asa ca sper sa se acomodeze usor d p asta d v .Cu profesorii sa vedem cum va fi,dar tragem nadejde sa fie ok.Deja pe diriginte l-am auzit spunand in cateva randuri ca va fi un soc pt ei ,iar mie mi s-a parut normal sa-i spun ca daca e constient de asta (la seriile trecute)de ce nu incearca sa faca sa fie mai lina trecerea ?(ca presupun ca nu-si doreste o clasa de socati?)Sunt sigura ca si el avea emotii ,sper sa fie de bun augur faptul ca are o fata de varsta apropiata cu ai nostri copii.

Restul ,cum ati inceput anul scolar ?
Anca ,nu stiu daca sa ma bucur ca Elliot si-a revenit [:)]? Da acuma ce vroiai sa ramana copilu' marcat ?




The most beautiful thing in life is LIFE itself

[hippi]Mara mami de[marinar] Tibi-Mares

#14
agho

agho

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 946 mesaje

Postat 16 septembrie 2008 - 16:14

Nu stiu altii cum sunt, dar eu, dupa prima zi de scoala sunt epuizata. [:D]
Temele de vacanta, evident ca nu sunt terminate.[bang] Iar m-am suparat mult de tot. Sufar de "suparacism".[:D]
And. o va lua de la capat cu prof. noi pe la vreo 7 materii. Cum sapt. trecuta a omis sa mearga la scoala,[bang] s-a ales cu o parte carti noi, altele vechi, dar in stare buna, totusi.
Macar la romana va avea o profa noua, ca cealalta s-a pensionat. Doamne ajuta sa invete si el romana!!! El va incepe cursuri la ora 12.45 si/sau 13.30. Diriga le-a mai povestit una, alta despre licee si cum unii copii s-au mutat de la un liceu care pare renumit, dar nu intotd. se adeveresc lucrurile si ca si un liceu mai putin renumit are prof. f buni etc. Si-a notat baiatul tot in caiet ca sa ne spuna lucrurile importante despre ce profesori au, orarul temporar samd.

Ana va incepe la ora 14.30 si va avea de lucru pana se va obisnui din nou cu scoala, dar si cu pleiada de profesori. Macar le cunoaste pe diriga si pe cea de muzica. In rest...


Mult succes tuturor!!!!!!!!!

#15
CriPOD

CriPOD

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.522 mesaje

Postat 16 septembrie 2008 - 23:02

Va doresc din inima si celor din Ro (ca celor obosite deja de scoala le-am urat acu 2 saptamani) un an scolar nou simplu, eficient si plin de progrese! Moama ce urare am scos!!! Si, cum zice profa de pian a copilei, cat se poate de smooz (aka smooth).






Common sense is not so common...[Voltaire]
[cit]Mom & [hippi]Miss DJ, 12, inside - out, stuff 'n [:-@]...


#16
Ana68

Ana68

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.714 mesaje

Postat 17 septembrie 2008 - 15:49

Helau,helau....stati la caldurica???Baaaayyyy...ce vreme urata si la Timisoara...cu ploaie si frig..brrrr!Seamana a noiembrie...[bang]



Ana-Maria,mami deAlex&Luana



#17
flower-power

flower-power

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 17 septembrie 2008 - 18:37

Ei as ! De unde-atata caldurica ?,mi-am tocit pingelele umbland azi (pe tocuri )dupa culegere de mate ,coperti pt carti care au cele mai ciudate dimensiuni [bang][alcool],etichete ,ca nu le mai doreste moncherul pe alea cu Winnie si alte personagii ,vrea cu formula 1 sau baschetbalisti (cica nu mai e tzanc[bibe]) Asa ca in ciuda faptului ca nu ma las niciodata pe ultima suta de metri ,mereu iau rechizite de pe unde ajung ,mai completam ce mai lipseste ,ce i se pare deosebit ,tot a trebuit sa mai dau o raita astazi .

De ieri a inceput sa primeasca teme deja ,la apucat 9 mesterind la mate (tipa e serioasa rau,e singura care n-a glumit cu ei [:)]),asta dupa ce in prealabil a impuscat 2 ore de somn la pranz .Astazi are de prestat o compunere de-o pag si 8 probl la mate .Vorba lu' mQQm ,noi am cautat-o .Sper doar sa devina ceva mai rapid ...
Voi ce mai ziceti?Ce mai faceti ?Cu ce va mai umpleti timpul ?
Tre sa ma mobilizez (intr-o zi [;)])sa pun poze de la Sighisoara unde ne-am oprit la intoarcere .



The most beautiful thing in life is LIFE itself

[hippi]Mara mami de[marinar] Tibi-Mares

#18
Sanca

Sanca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.448 mesaje

Postat 17 septembrie 2008 - 22:28

Buna dimineata fetelor,

Am venit la o cana de ceai verde, ca de luni ma tot screm sa scriu si nu am apucat.
Daca tot santem la capitol de adolscenti, dezbat un pic si prob pe care o am cu independenta. Eu tot imi fac planuri de zor ca in iarna sa mergem in vacanta in Rom pentru cateva saptamani de sarbatori. Elliot ma tot amenita de asta vara (cand mai era inca acolo), ca sa-l consult si pe el inainte de a lua biletele. El nu vrea sa mearga in Rom si la iarna, ca o vacanta i-a fost de ajuns, ca e prea mult pe drumuri, si vrea sa stea acasa. Insista sa-l las la mama cat timp mergem noi in Rom. Aere de independenta. Eu am stat un pic cu el la povesti aseara, si am incercat sa-i expun si din punctul meu de vedere, ca vara nu am petrecut-o impreuna, ca si iarna o luam in directii opuse, eu cand il mai vad, si cand ne mai distram ? A dat din umeri (adica, asta e problema mea, nu a lui...) si a zis ca el « really – really » vrea sa faca vacanta in San Diego... I-am zis ca il iau cu noi de Revelion si il las sa stea toata noaptea. Foarte serios, mi-a zis ca nu are nici un interes, ca ce sa faca de Revelion, sa ne vada beti ?? Auzi educatie.....
Asta a fost prima dilema.
Referitor la capitolul de la pitici. Despre grupa mai mica... Clasa lui Matei (4), in colaborare cu clasa a (5) care are numa 13 studenti, au planuit o excursie pe un vapor. Excursie pe care Elliot a facut-o de 2 ori – odata in cls a 4 la scoala publica, si odata cu cls a 5 cand s-a mutat la privat. Eu chiar m-am bucurat cand s-a propus la sedinta sa se faca excursia pe vapor anul asta. In mare e cam asa : pleaca pe vapor la ora 2 pm dupa scoala, echipati cu saci de dormit. Odata ajunsi pe vapor, sant transpusi in timp, cu 150 de ani in urma, cand nu erau mobile, ipods, ceasuri electronice... etc. Se discuta despre istoria Californiei, copii pregatesc dinnet si micul dejun, fac paza de noapte, cate o ora sau 2. Toate bune si frumoase, zero emotii, ca am mai trecut prin asta cu Elliot de doua ori. Acuma, au inceput sa vocifereze unii pariniti, ca o noapte pe vapor, fara parinti e traumatizant pentru copii, ca sant prea mici, etc. Plus ca mai nou ca sa poti participa la activitati cu copii trebuie sa ai o hartie de la FBI ca esti « curat si fara pacat » Avand in vedere ca acest scan e nou – de anul asta, multi parinti care mai « breast feed » pe copii lor, nu au aceasta hartie facuta inca, si sant foarte panicati. Cert e ca s-ar putea sa anuleze excursia din cauza la cativa parinti care nu vor sa-si traumatizeze pruncul.
Cam asa ne distram noi.
M-am intins la vorba... Mi s-a terminat si ceaiul....
Si aici a venit toamna. Se vede in culoarea frunzelor din pomi, ca au inceput sa se deschida frunzele la culoare, si sa capete o nuanta de galben. Ploaie... pana in decembrie / ianuarie, nu cred ca o sa ne ude. In schimb cred ca or sa ne puna sa economisim apa, ca stam prost la capitolul asta.
Mara astept pozele din Sighisoara.

[pup]

#19
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 18 septembrie 2008 - 00:37

Seara buna dragelor!



La noi toate bune si frumoase...scoala merge acum mai mult cu activitati sportive, asta inseamna toamna. Diana a avut tot felul de concursuri sportive cu scoala, n-a castigat nimic, dar important e ca a participat.

Azi am avut iar sedinta cu parinti si copii, am stabilit cum facem bani in continuare pentru excursia pe care o vor avea copiii in primavara/vara.

Eu tot cu scoala, am intrat de zor in teste. Am terminat la mate toate testele de la clasa, maine dau primul test national si sper ca saptamana viitoare sa termin cu matematica. Vreau sa incerc sa-mi iau ceva practica undeva, voi avea mai mult timp liber si trebuie sa exersez mai mult suedeza. Sper sa reusesc ceva, sa-mi tineti pumnii.

Iar vineri am primul test la suedeza, noi facem scoala serioasa, nu ca ccc copiii [:D].



Nu prea stiu ce sa va spun la fiecare in parte, cred ca saptamanile astea de inceput de scoala, pana se instaleaza putin rutina sunt mai grele. Asa ca rabdare si [flo].



Sanca, chiar zilele trecute imi povestea Diana ca o prietena a ei din cl.4-a a mers cu clasa si profesorii aici pe insula intr-o zona departata de civilizatie, unde au stat 2 zile si 2 nopti intr-o casa ca in epoca primitiva, fara curent/apa/caldura, au facut foc si au gatit in ceaun, au avut saci de dormit si apa probabil au avut din ceva fantana. O experienta de neuitat pentru toti, cica e un "must" pe care toate clasele il fac cam la varsta de 9-10 ani. Nu cred ca e deloc o trauma pentru copii, pacat daca alti parinti vor anula excursia.



Va pup cu drag pe toate, mai viu in we. [pup]





vorbe de copil...



Hobby





#20
Sanca

Sanca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.448 mesaje

Postat 18 septembrie 2008 - 04:09

Excursia lui Matei s-a amanat pana anul viitor [bang] Asta o sa le dea inca un an mamicilor sa mai isi alapteze [bibe]
Nu am raspuns la email-ul primit ca imi fac dusmani daca zic ce am pe limba. Prefer sa vin aici sa ma descarc.
Partea proasta e ca l-am entuziasmat si pe Matei degeaba. Mai bine nu-i ziceam nimica.... Dar in sedinta nu s-a zis "s-ar putea," hotararea era deja luata si probabil ca asta i-a deranjat pe unii, ca nu au fost ei consultati mai intai.[q]

Ok, eu mi-am zis oful, revin pana in week end.





Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -