Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

@ construit CASA! (12)


205 raspunsuri la acest subiect

#31
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 16 septembrie 2008 - 17:48

Guguluff, usi classen gasesti la hornbach si cred ca si la brico
Eld, noi avem scarile tot din beton si am gasit urmatoarea solutie pt placarea lor cu lemn: pe contratreapta zugravim cu structurata fina (pt a fi usor de intretinut) iar treapta o confectionam din blat de lemn masiv (pt bucatarie dar este natur) pe care il prelucram (la margini si lacuit, baituit)- rezulta app 20euro/treapta spre deosebire de peste 100euro pret primit de la fabricantii de scari (care folosesc acelasi blat...)

Bucurie!

#32
eld

eld

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 304 mesaje

Postat 16 septembrie 2008 - 18:37

Guguluff, noi am luat usile classen de la hornbach. Se gasesc in multe locuri din Bucuresti, pe la Mihai Bravu (aici am dat noi un avans iar usile nu le-am mai vazut, noroc ca avansul a fost f mic), Valea Cascadelor s.a.
Tala, e buna ideea voastra pentru scara, dar probabil ca ati gasit un mester lemnar. Noi nu am gasit si ne-am hotarat sa le placam cu granit, ca are cine sa ni-l lucreze. Sper sa nu se accidenteze fetele.

Eld, mami de fetite -Theodora[zana] (25.01.03) si Irina[copil](5.05.08)

#33
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 17 septembrie 2008 - 01:12

Citat:
citat din mesajul lui first_carmen
ce fel de usi de interior v-ati pus sau o sa va puneti la casa? (lemn, cu furnir natural, cu folie de plastic ...)Carmen mamica de Petru si Stefan din 28 iulie 2007Pozicile noastreCum crestem noi
MDF, germane, se numesc Grauthoff

#34
Bee

Bee

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.939 mesaje

Postat 17 septembrie 2008 - 18:05

Buna.
Noi gata finisatul interior, gata si anexa unde bagam centrala pe lemne. Mai avem de bagat sanitarele in casa (cazi, lavoare, WC-uri), de vopsit usile minunate din lemn masiv (fff uscat, mai usor decat bradul si care ca aspect seamana cu frasinul, cica [:D]. Ceva import Franta, dar cred ca-s facute de sclavi in Africa de le-am luat eu cu cca 150 E).
Balustrade n-am gasit suficient de ieftine din fier forjat asa ca le facem lemn+ profil rectangular fier.
Scara am acoperit-o cu gresie.
Renuntam cam la oricefel de mobila si facem si izolatia exetrioara. Deci o sa avem o minunata casa goala, dar incalzita si izolata spunem noi. De mutat de mutam pana la 10 Octombrie, ca sa nu mai dam banii pe chirie si sa punem osul la alte mici amanunte care momentan ne scapa.
Mi-e groaza de "curte". Bine ca vine toamna, iarna si om sta mai putin afara. Tb facuta muuulta curatenie.
Mai e lemnaria exterioara de vopsit..........
Si mai e si mai e. Brrrrrrr.
Cu constructorii? Multumitor, din punctul nostru de vedere, care numai pretentioso si carcotasi nu suntem. Daca au vazut ceva in neregula, au remediat fara sa le spun. Au lucrat ingrijit, cu atentie si sa zicem ca n-am ce sa le reprosez "din avion". pe alocuri au venit chiar si cu solutii.
Or sa ne faca si trotuarele.
Cam atat de la noi.
Spor la treaba.

Ana Teodora (22.12.2005) si Razvan Dimitrie (26.10.2007)
http://www.dropshots.com/dochia

#35
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 17 septembrie 2008 - 18:20

Incepe vremea proasta si asta nu-i ajuta pe constructori.

La mine au turnat peretii la demisol si fundatia la restul casei (unde nu am demisol) si terasa. Acum aduc pamant, sa pun intre fundatii, dar de unde pamant pe ploile astea? Ma rog, sper sa termin saptamana asta cu umplutura, sa pot incepe placa peste demisol si pardoseala la restul casei si terasa. Le torn impreuna.

Si apoi, cand o sa ies "la suprafata", incepe dansul.

Cat de departe sunt de finisaje...



poze multe cu noi[foto]Ana a implinit un an[foto] 2006[foto]2007[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#36
eld

eld

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 304 mesaje

Postat 17 septembrie 2008 - 18:45

Rufus, felicitari, ati mers foarte repede.
Noi am inceput casa anul trecut in octombrie si cum am inceput, cum au dat ploile. Acum, ca suntem aproape de final, trebuie sa amenajam curtea, iar ploaie[:D]. Ei, asta e. Dar e un noroi...
Bee, izolatia exterioara e absolut necesara, dupa parerea mea. Noi am pus polistiren de 8 pe latura dinspre nord si de 5 pe celelalte iar in casa e o atmosfera foarte placuta, calda, desi casa e goala si inca se lucreaza la ea.

Eld, mami de fetite -Theodora[zana] (25.01.03) si Irina[copil](5.05.08)

#37
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 17 septembrie 2008 - 19:33

Bee, daca vrei iti dau eu datele de contact ale celui care ne-a facut noua balustradele din fier forjat (si avem f multe si la exterior si la interior) la exterior, unde desenul este mai rar, ne-a costat 150lei pe ml la gata si la interior unde am indesit modelul din cauza de copil ne-a costat app 200lei pe ml. Mie mi se pare f bine la pret si executia este ireprosabila.

Bucurie!

#38
idoina

idoina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 18 septembrie 2008 - 19:30

Oooo,Tala,vreau si eu,te rog ,pe privat un contact pentru fierul forjat,si eu am marea problema a preturilor enorme!Ce spui tu e de vis!

idoina

#39
eld

eld

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 304 mesaje

Postat 19 septembrie 2008 - 16:44

Citat:
citat din mesajul lui Tala

Bee, daca vrei iti dau eu datele de contact ale celui care ne-a facut noua balustradele din fier forjat (si avem f multe si la exterior si la interior) la exterior, unde desenul este mai rar, ne-a costat 150lei pe ml la gata si la interior unde am indesit modelul din cauza de copil ne-a costat app 200lei pe ml. Mie mi se pare f bine la pret si executia este ireprosabila.

Bucurie!


Tala, da-mi si mie te rog pe PM datele de contact pentru fier, pretul mi se pare foarte bun.

Eld, mami de fetite -Theodora[zana] (25.01.03) si Irina[copil](5.05.08)

#40
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 19 septembrie 2008 - 16:53

Tala, da-mi si mie te rog pe PM datele de contact pentru fier, pretul mi se pare foarte bun.

Eld, mami de fetite -Theodora[zana] (25.01.03) si Irina[copil](5.05.08)
[/quote]

ti-as trimite dar nu ai pm activat

Bucurie!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -