Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

tehnica dentara


21 raspunsuri la acest subiect

#1
monicasolga

monicasolga
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 17 aprilie 2008 - 13:16

Salut.Nu am mai postat de mult dar am intrat mereu pe forum. Asi
rea un sfat si m-am gindit la voi.Lucrez ca cons.juridic la o primarie la vreo 50 km de casa.partea proasta este ca salariul este f mic,din care se mai duc si pe drum o buna parte, nu imi place ceea ce fac(cand am dat la facultate toti ereau cu Dreptul si ASE)si atunci cand nu iti place ce faci eu cred ca nu are rost sa continui la nesfarsit,m-am saturat de naveta pana peste cap;partea buna ,este programul destul lejer(primar este maica-mea),cu copii mici va dati seama ca mi-a prins bine ,de asta am si stat atat,am aproape 8 ani vechime.Am mai gasit si la mine in oras dar datorita programului nu am putut sa ma incurc.Si totusi imi doresc sa fac altceva sa castig mai mult acum ca copiii s-au facut mai mari(cls a I si grada.)
Soacra mea este tehnician dentar(pensionara)si a castigat foarte multi bani si inca mai castiga(in apropiere de sarbatori a castigat si 40 mil.pe lunaasta in conditile in care nu se mai implica atat sa aiba clienti pt ca este totus munca migaloasa si ea are si o varsta care nu ii mai permite atata efort) ,are un cabinet acasa ,in oras. Se tine de mine sa ma duc la colegiu de tehnica caci spune ea este o meserie ff banoasa pe care poti sa o faci acasa,si nu te bate nici un sef la cap, cel putin la noi in oras este o criza de tehnicieni.Problem este ca aceste colegii sunt la Bucuresti ,Arad(acolo sta sora mea),Cluj etc, si nu mai stiu daca este si la Craiova,( eu stau in tg-jiu)nu prea are cine sta cu copiii,oricum nu m-as putea duce mai mult 3zile pe saptamna,asta in Arad ca a-si sta la sora mea.Vroiam sa stiu daca stiti ceva de aceste cursuri daca prezenta este obligatorie ,se da examen la intrare ,auzisem ca se dau doar probe practice.Voi ce credeti?Mi-ar fi greu datorita copiilor,sotul are o societate si e mai la inceput nu are timp mai deloc,dar cred ca este timpul sa fac ceva, un efort mai mare ca sa putem sa le oferim mai tarziu tot ce vor, pt ca timpul trece copii cresc si odata cu ei si pretentile lor materiale.
Astept un sfat de la voi?Sa ma duc la colegiul(este de 3 ani)sau sa imi caut un alt servici.
















msolga

#2
lorellay

lorellay

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 17 aprilie 2008 - 17:29

Buna..si eu am auzit ca e o meserie banoasa..ai putea incerca..3 ani trec repede....o sa va descurcati sa vezi ...doar sa vrei
Nu se poate face la ff?

Lorellay [gravi]7+ si [copil]Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!
http://community.web...user/lorellay15

#3
OanaP

OanaP

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 18 aprilie 2008 - 20:10

Daca as fi in locul tau, eu m-as duce. La facultate (zi) in penultimul an nici nu prea ma duceam la cursuri. Le luam de la colegi, iar la seminarii ma duceam numai la cele la care conta prezenta in nota de la examen sau daca chiar voiam sa invat. Oricum din toata facultatea singurul lucru care mi-a folosit a fost contabilitatea si clasificarile. ATAT. Restul l-am invatat in practica, dupa terminarea facultatii.

Ca si familie cred ca ati pierde o oportunitate fff mare - faptul ca "afacerea dentara" este deja inceputa. Tu o preiei si o dezvolti cat ai nevoie. Pe termen scurt pare dificil, dar pe termen lung cred ca se va dovedi mai mult decat inteligent.

Sincer, cred ca greu ti-ar fi sa te angajezi undeva. Atunci vei face ce zice angajatorul si dupa 8 ani de program lejer, te vei intalni cu multe constrangeri.

Oricum, indiferent ce alegere vei face iti doresc succes!

#4
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 18 aprilie 2008 - 23:03

Eu cred ca e importanta prezenta, mai ales spre sfirsit cind se face mai multa practica. Ideea e ca trebuie sa fii un bun tehnician ca sa ai succes.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

#5
diuna

diuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.160 mesaje

Postat 19 aprilie 2008 - 21:17

Daaaa, du-te!Sunt, totusi, numai trei ani, din care daca scazi sambetele si duminicile, si vacantele si sarbatorile legale...hai ca nu e asa mult...Nimic nu se face fara sacrificii.

#6
denisabia

denisabia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 21 aprilie 2008 - 01:10

Sfatul meu ar fi sa mai astepti 1-2 ani pana sotul isi consolideaza societatea, insa cel mai important este daca ai indemanare in acest domeniu?N-ai precizat daca soacra ta nu te-a pus sa faci practic ceva sa vezi cum te descurci.Sunt mai multe meserii banoase, dar trebuie sa ti se mai si potriveasca.
Sunt anul 2 la stomatologie in Cluj si pe parcursul anului am facut multe lucrari destinate tehnicienilor, asa ca mi-am putut forma o parere.Desi tehnologia a avansat mult si lucrul practic s-a redus, totusi contributia tehnicianului e esentiala.Trebuie sa-ti placa, sa ai mana, desi se invata si pe parcurs, e nevoie de multa rabdare.La noi se tine examen de admitere la anatomie, mai exact un test grila.Laboratoarele nu le poti absenta, cursurile depinde de profesor.Sa stii ca orarul este incarcat.Acum depinde si de facultate.
Sa ai in vedere ca vei fi in contact permanent cu substante nocive, e o meserie ce necesita precizie, finete, insa munca e sedentara si iti va afecta organismul.Vei lucra indirect cu oamenii, va trebui sa executi lucrari de multe ori fara sa stii nimic despre pacient ca sex, varsta ca in tara greu se mai schimba lucrurile.Nu constientizezi inca cerintele din domeniu, stai langa soacra ta si urmareste-o si abia apoi ia o hotarare.

http://community.web.../user/denisabia

#7
monicasolga

monicasolga
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 21 aprilie 2008 - 21:21

Va multumesc mult pt. parerile voastre,si am sa ti cont de ele .

msolga

#8
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 21 august 2008 - 15:34

Si eu m-am inscris la o facultate de tehnica dentara la noi in oras(eu sunt din Focsani), se face la frecventa redusa..doar in weekend practica...cred ca e buna meseria dar nus ce voi face edupa ce termin..oare trebuie neaparat sa-mi deschid cabinet sau ma poate angaja cineva care are deja cabinet?imi puteti raspunde?..am terminat si o facultate de Drept cam degeaba pt ca in oras la mine numai pilele si banii sunt luate in considerare..si m-am gandit ca ar fi ok sa fac tehnica dentara mai ales ca imi place medicina..sfaturi plsss

#9
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 21 august 2008 - 18:23

Nu astepta sa termini scoala, cauta un tehnician dentar care te accepta sa mergi sa faci practica.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

#10
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 12 septembrie 2008 - 19:41

Ms mult de sfat, oare ma ia cineva pe langa el dak n-am experienta? Aveti idee?
Nu vor doar cu studiile terminate?
Ms pt raspunsuri![pup][pup][pup]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -