Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

adoptie copil 0-2 ani


42 raspunsuri la acest subiect

#11
Tzuni

Tzuni

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.104 mesaje

Postat 20 aprilie 2008 - 12:40

Claudette, bafta multa! Si eu la sect 2 sunt. Si fetele de la DPC s-au purtat minunat. Tin pumnii!



__________________________________________________________

Tzuni [sofer] mic si drag si scump si pisicos

#12
kineta

kineta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 607 mesaje

Postat 22 aprilie 2008 - 01:24

TZUNISPER ca nu am deranjat prea tare cu intrebarile mele plictisitoare,la cat eram de disperata pt ca am trecut prin niste clipe grele pe 15 Aprilie,nu am mai stat sa citesc pagina de start,sorry,am sa o citesc cuvant cu cuvant,mersi oricum pt sfat. EMILIA[pup][flo]. claudette,[pup][flo],si eu tot in sectorul 2 stau.PANA in toamna cand sper sa pot incepe o noua procedura fiv,vreau sa depun dosarul de adoptie ,poate chiar sa reusesc sa obtin atestatul,oare este greu,cei de la DPC,incearca sa ne puna bete in roate,sa ne descurajeze,sau se bucura ca mai au o pereche de viitori parinti adoptivi,nu stiu zic si eu asa,ca banuiesc ca este f greu sa adopti un copil la noi in tara. MA gandesc cu o suta de mii de acte,ca ne vor trimite in o suta de locuri,parca vad ca "aia nu e bine,aia nu....",poate gresesc dar nu cred....

#13
Tzuni

Tzuni

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.104 mesaje

Postat 22 aprilie 2008 - 04:54

quote:
Originally posted by kineta
TZUNISPER ca nu am deranjat prea tare cu intrebarile mele plictisitoare,la cat eram de disperata pt ca am trecut prin niste clipe grele pe 15 Aprilie,nu am mai stat sa citesc pagina de start,sorry,am sa o citesc cuvant cu cuvant,mersi oricum pt sfat. EMILIA[pup][flo]. claudette,[pup][flo],si eu tot in sectorul 2 stau.PANA in toamna cand sper sa pot incepe o noua procedura fiv,vreau sa depun dosarul de adoptie ,poate chiar sa reusesc sa obtin atestatul,oare este greu,cei de la DPC,incearca sa ne puna bete in roate,sa ne descurajeze,sau se bucura ca mai au o pereche de viitori parinti adoptivi,nu stiu zic si eu asa,ca banuiesc ca este f greu sa adopti un copil la noi in tara. MA gandesc cu o suta de mii de acte,ca ne vor trimite in o suta de locuri,parca vad ca "aia nu e bine,aia nu....",poate gresesc dar nu cred....
Hai, mai kineta, cum sa ne plictisesti? Ideea era ca la subiectele alea gasesti tot ce ai nevoie in cele maimici detalii. Nu e scapat nimic! Haide, bafta multa! [flo][flo][flo]__________________________________________________________Tzuni [sofer] mic si drag si scump si pisicos

#14
ioanaalice

ioanaalice

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 371 mesaje

Postat 22 aprilie 2008 - 11:49

Kineta, bine ai venit in 'clubul' nostru!
Partea de inceput a adoptiei, de atestare, este una usoara. Actele sunt cateva, iar cei de la DPC sunt binevoitori cu viitorii parinti adoptivi.

ioana, mama lui Mihai
http://community.web...vhost=community

#15
kineta

kineta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 607 mesaje

Postat 22 aprilie 2008 - 21:56

IOANAALICEmultumesc pt raspuns,sper sa fie asa cum spui tu,adica sa fie usoara partea asta cu actele ,mie mi se face rau cand ma gandesc cu atata birocratie ....deci sa inteleg ca se obtine usor atestatul? DAR dupa aceea am inteles ca se face un curs,trebuie sa mergi in fiecare zi,sau doar Sambata si Duminica,si cat tine,dupa curs se da examen??? NU stiu intreb si eu,sa fiu cat decat pregatita,dupa Paste vreau sa merg sa vb la DPC sector 2,trebuie sa aflu adresa si programul,si la ce camera sa merg,ca banuiesc ca DPC,este o chestie destul de mare.

#16
emiliasidan

emiliasidan
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 23 aprilie 2008 - 18:51

BUNA,

noi am depus actele (a durat 1 sapt sa le facem.. analize, scrisori, venit.... tot) si joi asteptam prima vizita din partea DPC. din discutiile avute cu fetele de la DPC sect 3 (unde suntem noi) am inteles ca toate intalnirile, cursurile, dicutiile premergatoare atestatului se intind pe o perioada de maxim 3 luni.
In principiu atestatul "se da"... asa ne-au zis fetele de la DPC.... nu vad de ce sa fie probleme aici.
in ceea ce priveste cursurile, am inteles ca se tin cu 2-3 familii ca si noi, au loc la sediul lor si sunt menite sa ne invete ce trebuie sa facem ca si viitori parinti.
nu se da un examen dupa ele...
oricum aceste intalniri si cursuri sunt programate din timp astfel incat sa fie la ore accesibile tuturor.

multa bafta!

emilia stanciu

#17
lucuta

lucuta
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 01 mai 2008 - 10:30

Buna kineta, ma mai cunosti? am fost impreuna in salon la ultimul FIV, nici eu nu am reusit, am spus ca alta incercare nu mai fac, si am actele pentru adoptie depuse. Ma bucur ca ai facut alegerea aceasta, imi pare rau ptr. FIV, stiu ca vei mai incerca, dar ma bucur ca te-ai hotarat sa inceci si pe calea acesta.Fetele au dreptate, citeste cu atentie subiectele si te vei lamuri, daca nu iti voi trimite eu toate informatiile pentru depunerea dosarului.Succes

lucuta

#18
simo_75

simo_75

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 628 mesaje

Postat 03 mai 2008 - 23:38

buna fetelor!

Kineta- te inteleg perfect prin ce treci,ce simti si felul in care gandesti acum.Nu e usor insa trebuie sa intelegi ca viata merge mai departe si trebuie sa lupti.
Aduna-ti gandurile si gandeste pozitiv.O sa reusesti pana la urma sa ai fetiza mult dorita indiferent prin ce metoda.
Citeste tot despre adoptie, pune-le cap la cap si orice nelamurire o poti posta pe acest forum unde sunt atatia oameni cu suflet mare,
oameni cu care nu ne-am vazut niciodata si totusi suntem atat de aproape unul fatza de celalat.
Si noi suntem la faza de informare,cautare etc...
Stam in sectorul 2 si deocamdata avem unele probleme care nu pot astepta insa dupa aceea ne vom dedica in mod special acestui pas.
E greu sa pierzi sarcina dupa sarcina,eu l-am pierdut pe bebe la 7 luni insa am fortza sa merg mai departe.
O sa fie bine si o sa ajungi la un moment in care vei deveni foarte puternica incat nu iti va sta nimic in cale sa-ti implinesti visul.
Eu am ajuns la stadiul asta si ma simt super bine.
Deci:citeste tot si daca nu reusesti sa le pui cap la cap ma poti contacta pe bella_1320@yahoo.com si iti voi da anumite informatii.
Eu m-am documentat si pot sa te indrum macar la primii pasi in drumul spre adoptie restul il poti afla de la fetele care deja sunt mamici fericite.

Sa ai putere sa spui da, sa ai putere sa spui nu si in orice clipa grea sa ai putere sa fii TU

#19
simo_75

simo_75

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 628 mesaje

Postat 03 mai 2008 - 23:44

Tzuni am inteles ca tot la sectorul 2 ati fost.Sunt ok doamnele de acolo??Dragute?Sau depinde de cum le nimeresti??





Sa ai putere sa spui da, sa ai putere sa spui nu si in orice clipa grea sa ai putere sa fii TU

#20
Anca Wish

Anca Wish

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.497 mesaje

Postat 04 mai 2008 - 01:06

Simo, Tzuni iti poate spune mai multe, dar in cele doua vizite pe care le-am facut s-au purtat super.

Au avut rabdare sa-mi raspunda la multele mele intrebari fara nervishori. Sunt calde si dragute.



[foto]



SOS - salvati-ne copiii!

http://www.petitieon...-p04160042.html



"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -