Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Efectul Mozart


66 raspunsuri la acest subiect

#21
lorelaim

lorelaim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.488 mesaje

Postat 14 septembrie 2008 - 18:27

Apropo de muzica si matematica:

http://en.wikipedia....and_mathematics

http://www.math.uchi.../musictotal.pdf

http://www.michael.b...thandmusic.html



Lorelai



May 3, May 2, May 1

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

#22
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 14 septembrie 2008 - 20:10

va rog eu, nu ma iau de ortografia nimanui, da ma zgarie rau de tot, va rog eu din sufletelu meu, MOZART



[:D]



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

______________



Sabina, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#23
Ingrid S

Ingrid S

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.834 mesaje

Postat 14 septembrie 2008 - 20:57

Inainte de a ramane gravida auzisem de efectul Mozart. Am citit si pareri pro si contra (de fapt nu contra, ci doar ca nu e real). Am ales sa-i pun muzica clasica, mie imi place enorm. Recunosc ca in preferintele mele, Mozart se situeaza undeva mai jos, dupa Chopin, Liszt, Bach si Bethoveen. Dar nu regret ca am invatat-o cu muzica buna, ii place si asculta linistita, am fost la Filarmonica cu ea, n-a adormit si n-a scos un cuvant. Era fascinata si vreau sa repet aceasta.
Nu stiu daca datorita lui Mozart a dezvoltat o preferinta pentru jocurile logice si numere. Poate ca si genetica a jucat un rol. Dar e clar interesata de aceste jocuri si sta si cate o ora sa le rezolve.

Ingrid S si Diana
http://www.dropshots.../Ingrid28_photo

#24
lorelaim

lorelaim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.488 mesaje

Postat 15 septembrie 2008 - 13:10

Eh - am uitat de Johan Strauss II (aseara m-am rasfatzat cu un vals [:D]), am uitat si de Beethoven cu Oda bucuriei si Fur Elise si Sonata Lunii, de Bach, dar si de Verdi (Doamne ce faine opere are - numai cand imi amintesc de Traviata, de Nabuco, de Aida) si Bizet cu a sa Carmen...

M-atzi facut sa sterg praful de pe cateva CD-uri [:D] si sa dau intre timp si niste cautari pe youtube [:D]

Cred ca o sa punem in cui un picutz "En passant par la Lorraine" [:D] si o sa ne rasfatzam si cu altceva.

Multzumesc [flo]



Lorelai



May 3, May 2, May 1

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

#25
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 16 septembrie 2008 - 00:58

B.nica si eu sunt destul de profana in muzica, doar ca-mi place s-o ascult. Matematica o ghicesc in structura. In special la preclasici, sunt mai usor de "descifrat" [:D] Poate d-aia preferatii mei sunt romanticii [:D]
Auditii placute!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#26
ingeras70

ingeras70

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 415 mesaje

Postat 30 septembrie 2008 - 13:27

De obicei se asculta ce muzica iti place,nu-i asa??Eu am ascultat odata Mozart si am sunat-o pe urma pe soacra mea si am luat-o la rost de i-au mers fulgii...De atunci nu ma priveste cu ochi buni,deci ginditi-va inainte de a da Mozart la copii.Mi-a facut asa curaj Mozart ca i-am zis ce aveam de zis de vreo 3 ani,de s-a mirat femeia de curajul meu.Asa cu efectul Mozart asta!!

#27
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 01 octombrie 2008 - 06:52

Citat:
citat din mesajul lui ingeras70

De obicei se asculta ce muzica iti place,nu-i asa??Eu am ascultat odata Mozart si am sunat-o pe urma pe soacra mea si am luat-o la rost de i-au mers fulgii...De atunci nu ma priveste cu ochi buni,deci ginditi-va inainte de a da Mozart la copii.Mi-a facut asa curaj Mozart ca i-am zis ce aveam de zis de vreo 3 ani,de s-a mirat femeia de curajul meu.Asa cu efectul Mozart asta!!


[:-)))][:-)))]

si mie-mi era jena sa spun cum incerc sa-mi retin cascatul la orele de pian a lui fiu'meu!

http://www.floriinro.ro/




#28
onix

onix

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 14 octombrie 2008 - 12:44

Va spun si eu propria experienta. Informatician fiind fara prea multe cunostinte muzicale dar cu placerea de a audia, in momentul cand cel mai mare din baietei, atunci la 5 ani, a inceput sa manifeste interes pentru pianul varului meu am decis sa incerc sa-l dau la ore de pian. Daca merge merge, daca nu ....
Ca urmare Alex e in al cincilea an la pian (scoala populara).
Cum nu stia sa scrie, am ajuns sa fiu secretara la orele de teorie muzicala. Concluzia mea e ca pur teoretic muzica e o matematica, plus un semiton, minus un semiton, cvarta, cvinta samd. Am ajuns sa stiu foarte multa teorie si chiar imi fac placere orele de pian si teorie.
Bineinteles rezultatele "matematicii" numita muzica sunt mult mai melodioase si inaltatoare, dar in mod sigur exista conexiuni intre cele doua domenii.
In afara de aceasta, din ce-am observat la fiul meu, faptul ca isi coordoneaza cele doua maini duce la noi abilitati. Bineinteles ca apoi construim si cine stie ce naveta spatiala din lego :)
Nu am pretentia sa devina un muzician (nu l-am dat la scoala de muzica), se descurca, are piese care ii plac altele care nu-i plac, are afinitati spre exemplu pentru Bach si Czerny in momentul de fata. Dar, atata timp cat nu e o obligatie si nici un lucru mai presus de capacitatile lui continuam sa ne dezvoltam pentru sufletul nostru si in muzica.
Anul viitor sper sa am succes si cu cel mic.
Nu odata mi s-a intamplat sa mi se umezesca ochii atunci cand piese care imi plac le aud cantate de copilasul meu!


Ramona si baietii - Alex (5.07.1999) Andrei (14.02.2004)

#29
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 12 noiembrie 2008 - 03:10

Daca nici Onix nu v-a convins ce inseamna muzica pt. un copil dotat !
Am impresia ca multi parinti isi inchipuie ca daca ei nu au afinitate pt. muzica nici copiii lor nu au.
Gresesc si este pacat ca sunt privati micutii de o mare satisfactie.

#30
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 26 noiembrie 2008 - 17:19

Personal sunt afona. De ascultat muzica ascult, dar nu clasica.
Copilul in schimb vrea la lectii de pian. Adica merge la lectii de pian pentru ca ii place si vrea sa mearga.
Nu pot sa-mi dau cu parerea daca te ajuta sau nu in alte dpomenii, dar in mod sigur daca esti complet lipsit de ureche muzicala ca mine, nu are cum sa-ti placa.
Personal nu as categorisi oamenii dupa faptul ca asculta sau nu muzica clasica tinand cont de faptul ca te nasti cu sau fara ureche muzicala.
La fel nu categorisesc oamenii dupa priceperea in a aplica teorema Gauss Ostrogradski pentru ca am senzatia ca si cu inclinatia catre stiinte exacte te nasti ....



Sorana si Monica (6 ani)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -