Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Probleme oftalmologice la prematuri


8 raspunsuri la acest subiect

#1
sanziana72

sanziana72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 846 mesaje

Postat 10 mai 2007 - 20:06

Fetita mea s-a nascut prematur la 36 saptamani si 4 zile. Deci un prematur mare care nu a avut probleme pana acum (are 2 ani jumate).



Acum, au descoperit la un control oftalmologic (pt o alta problema) ca ii lipseste reflexul foveolar (e ceva legat de macula de pe retina) la amandoi ochii. Si se pune problema daca asta vine din prematuritate sau e ceva ce a aparut ulterior.



Am citit pe internet ca dezvoltarea ochilor se definitiveaza cam in ultima luna de sarcina, dar nu am gasit mai mult.



Pana acum ea a mai facut vreo 3 funduri de ochi si nu i-au gasit nimic (la 4 luni, la 1 an si ceva, la 2 ani). Ce-i drept, e prima oara ca au pus-o la un aparat (pana acum ii faceau uitandu-se pur si simplu cu lanterna).



Stiu ca exista retinopatia de prematuritate despre care insa scrie ca apare la prematurii micii si care ar consta in dezvoltarea anormala a vaselor de sange pe retina.



Ma intereseaza care este experienta voastra pe partea oftalmologica si daca stiti mai multe despre lipsa reflexului foveolar.



Ni s-a recomandat de asemenea sa ii facem EOG (electro-oculograma) si ERG (electroretinograma) si nu reusesc sa gasesc un loc care sa faca aceste lucruri in Bucuresti sau Brasov.



Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei





"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)



#2
cristina_t

cristina_t

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 167 mesaje

Postat 14 mai 2007 - 14:20

Buna Sanziana,

Dr. Burloiu (Bucuresti) face teste mai speciale pt ochi (cu electrozi pe cap etc), nu stiu sigur daca testeaza nervul sau retina; suna-l la 0723597218 sau la cabinet la 0213109185.
Poate si la Spitalul De Urgente Oftalmologice Bucuresti - incearca sa prinzi la telefon pe dr. Balta ca el e spec in retina. Daca nu-l prinzi: la un moment dat eu am avut nevoie de niste informatii, am trimis un fax pe adresa spitalului si m-a sunat chiar directoarea, dr. Monica Pop.

Info de pe net: am citit la un moment dat despre o clinica de neurooftalmologie din Brasov, cred ca merita macar sa discutati la telefon cu doctorita respectiva: Clinica NEUROFTA str. I. Maniu 59 Telefon: 0268-417071 (cred ca e parte din clinica Ocusan vad ca apare ca e-mail ocusan@fx.ro ?!) uite ce zicea netu':
"
Dr. Sisak Edith
examinari clinice neurologice neurooftalmologice
examinari electrofiziologice neurologice si neurooftalmologice
"
Nu stiu mai multe despre acest reflex. Sanatate!


#3
sanziana72

sanziana72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 846 mesaje

Postat 15 mai 2007 - 17:02

Buna Cristina, multumesc mult pt informatii. Nu reuseam nici cum sa aflu unde se pot face aceste investigatii.



Am sunat la Dr Sisak Edith si fac asistenta mi-a spus ca fac ERG (numai ca dureaza 20-30 minute si ar trebui sedata fiind atat de mica). De EOG a ramas ca se intereseaza.



Dar voi incerca si la Bucuresti.



Multumesc inca o data.



Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei





"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)



#4
cristina_t

cristina_t

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 167 mesaje

Postat 16 mai 2007 - 13:14

Cu placere Sanziana. Vad ca ne tot intersectam pe topicuri legate de sanatate .. te rog daca faci testele imi scrii si mie unde/ce /ce rezultate/concluzii etc, poate vom avea nevoie si noi de aceste teste pt cea mica.

#5
sanziana72

sanziana72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 846 mesaje

Postat 21 mai 2007 - 21:35

Cristina, inca nu am facut aceste teste si nici nu stiu cum si daca le vom face.



Din cate am inteles, ca sa le faca trebuie sa ii puna un ac undeva langa ochi, ceea ce nu e prea placut si probabil ca nici nu prea va sta. Altii ne-au spus sa o sedam pt examen. Cred ca de fapt nu a mai nimeni la copii atat de mici. Nici nu stiu ce sa fac. Cred ca mai astept vizita urmatoare la medic sa mai intreb o data.



Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei





"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)



#6
cristina_t

cristina_t

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 167 mesaje

Postat 22 mai 2007 - 13:28

Sanziana, stiu un copil de 2 ani cu ROP care a facut PEV la dr. Burloiu. De asemenea dansul vede/opereaza prematuri, bebelusi, pt. a stopa ROP. Ce vreau sa zic e ca are experienta cu copii mici, are si aparatura la cabinet. Incearca sa vorbesti cu dansul la telefon.

#7
sanziana72

sanziana72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 846 mesaje

Postat 23 mai 2007 - 16:34

Am fost la dl Burloiu la control si dansul a zis ca nu are nimic. Dar s-a uitat cu ochiul liber si nici nu i-a pus atropina.



Asa ca nu stiu ce sa mai cred. Oare la Medicover aveau un aparat mai performant !? Ma voi duce din nou la control peste vreo 2 luni la doctorita care a vazut ceva ca sa ne spuna daca mai vede acea problema si daca ne indica in continuare sa facem acele examinari.







Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei





"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)



#8
cristina_t

cristina_t

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 167 mesaje

Postat 28 mai 2007 - 11:53

Adica dr. Burloiu a apreciat ca reflexul foveolar este normal, si ca nu e nevoie de ERG ?

Uf prin cate mai treceti si voi!

quote:
Originally posted by sanziana72
Ma voi duce din nou la control peste vreo 2 luni la doctorita care a vazut ceva ca sa ne spuna daca mai vede acea problema si daca ne indica in continuare sa facem acele examinari.


da, buna idee, dar eu nu i-as aminti ce a zis data trecuta :-)




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -