Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

METODE NOI DE RECUPERARE EFICIENTA in CP


225 raspunsuri la acest subiect

#21
moshtoma

moshtoma

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 18 septembrie 2008 - 19:28

@wnimra, sunt DISPERAT, nu ..informat.....sau ma rog ...informat din disperare...[titanic]..!!!

Privind costumul...exista recuperare cu tehnica costumului de cosmonaut, "Adeli suit"...cei care au fost in Ukraina l-au vazut...copilul este incorsetat cu multe chingi si elastice de tot felul....nu e eficient dupa parerea mea....si mai sunt costumele robot....care sunt mai SF decat Lokomatul....
Privind sfatul tau pretios, nu merge, gandeste-te bine....iau un exl aiurea...10 familii x 3000 euro sa zicem=30.000 euro....20 fam=60.000 euro...etc...pai cu 3000 euro nu stai nici o sedinta de recuperare in nici-una din tarile de care zici....sau ma rog poate te descurci o tura prin Polonia sau Turcia....deci apa de ploaie, frectie la picior de lemn....o tura de Ukraina ajunge la 3000 euro...si ce faci cu o tura....trebuie sa mergi minim de 3 ori /an...
Revenind, prioritate ar insemna in practica sa poti pune conditii gen... eu(altul..). care m-am sacrificat si am pus banul platesc ora aproape formal, pe cand unul care nu a facut-o ....nu stiu, hotaraste cealalta parte cu care m-am asociat...in momentul in care toti care pun banul jos, adica "cotizeaza"...ajung la un procent considerabil din suma totala...pot pune inclusiv conditii de exploatare, de pret, etc, etc...doar se face un parteneriat.... ceva genul Ukraina...oricum niste preturi "sociale".. Bine, cel mai frumos ar fi ca un mare om de afaceri sa puna toti banii si sa ne ajute....da Doamne...[ruga] atunci ar fi altceva...toti am avea sa zicem parte de tratament egal....dar si atunci aparatul ala are o garantie, are nevoie de service, sunt multe....deci pe undeva el trebuie sa scoata niste bani, macar si pentru a fi intretinut post-garantie...
Ia numara tu cati parinti posteaza aici pe thread-urile cu CP..si vei gasi mai mult ca sigur peste 20.... "groaza" aia de euro nu e chiar asa de gro...zav de mare.... nu uita ca pic cu pic se umple ...marea....
Ca sa stau 6 luni ..cat zici tu....mi-ar trebui CEVA mai mult decat 3...4...5 mii de euro....si cand am zis CEVA.....m-am exprimat eufemistic de-a dreptul....Si ca sa fiu foarte sincer....daca aveam "groaza" aia de bani..nu stateam noi cu copilul in Romania asta de kko... sfaramandu-mi creierul pentru solutii de genul de mai sus...

#22
wnimra

wnimra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.185 mesaje

Postat 19 septembrie 2008 - 00:52

Multumesc pt raspunsul sincer.
Ce sa zic, sper ca intr-o buna zi sa pot merge la sibiu sau oriunde in Romania si sa imi fac copilul bine.
Alex are 3 ani , sapt asta am fost praf, pt ca el nu a putut merge la gradinita cu ceilalti copii, cu asta am zis tot.


http://community.web...103302750zREysg

#23
adlemi

adlemi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 492 mesaje

Postat 19 septembrie 2008 - 02:35

Este foarte interesant aparatul si eu cand l-am vazut chiar i-am spus sotului meu "trebuie sa-l importam". Asa ca moshtoma poti conta pe mine cand se vor strange fondurile.
Chiar daca Andrei al meu s-a recuperat bine, poate il vor ajuta in plus si una doua sedinte cu lokomat-ul.Si sper sa-i ajute pe toti copii...
Eu aici am mai gasit niste aparatura medicala pentru recuperare:
http://www.btl.ro/mf/fizioterapie/
Poate folosesc si acestea.


Adlemi si [copil]Andrei(24.02.2004)
http://community.web.../user/adlemi105
http://community.web...er/adlemi_airal
http://craiustefan.3x.ro/

http://www.dropshots.com/adlemi




#24
tudoras

tudoras

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 20 septembrie 2008 - 00:07

buna. am si eu un baietel de 3,3 luni cu parapareza spastica si sindromul HYC. deci stiu despre ce vorbiti.dar treziti-va . nu stiti in ce tara de kko traim? nu vreau sa supar pe nimeni pt ca si eu imi doresc ce e mai bun pt copilul meu.citesc tot ce scrieti in fiecare zi chiar daca nu poste.de cand cu lokomatul imi storc creierii in a gasi o solutie. cred ca cea mai posibil plauzila solutie este mihaela radulescu in vederea unui teledon.
nu stiu de ce am un feeling ca este singura sperantapt ingerasii nostrii.sincer va doresc nervi de otel si rabdare multa.
dumnezeu este cu noi oricum.
pupici pentru cei mici.

alina muntean

#25
wnimra

wnimra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.185 mesaje

Postat 20 septembrie 2008 - 02:48

Buna !

Noi lucram deja cu aparatura medicala pt recuperare pe care a gasito adlemi.Mai exact magnetoterapie, nu este cu cilindru, copiii se pot speria ca sa stea acolo 20 de min dar in schimb kineto a noastra a cumparat o placa dreptunghiulara , ii culca pe ea si picioarele pe un patratel si stau acolo 20 de min dupa care ii ia la gimnastica inca 30 de min.Chiar am pus mana pe placa si se simte super, o amortire usoara si placuta, alex care este spastic il ridic relaxat, o bere si o blonda ii mai lipseste[:D].


Imi place subiectul asta , imi permite sa visez.Pana acum suntem 3 sau 4 care ne dorim Lokomat in Romania.Ce zici moshtoma? incet incet se fac ''valuri''.


http://community.web...103302750zREysg

#26
wnimra

wnimra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.185 mesaje

Postat 20 septembrie 2008 - 02:48

Buna !

Noi lucram deja cu aparatura medicala pt recuperare pe care a gasito adlemi.Mai exact magnetoterapie, nu este cu cilindru, copiii se pot speria ca sa stea acolo 20 de min dar in schimb kineto a noastra a cumparat o placa dreptunghiulara , ii culca pe ea si picioarele pe un patratel si stau acolo 20 de min dupa care ii ia la gimnastica inca 30 de min.Chiar am pus mana pe placa si se simte super, o amortire usoara si placuta, alex care este spastic il ridic relaxat, o bere si o blonda ii mai lipseste[:D].


Imi place subiectul asta , imi permite sa visez.Pana acum suntem 3 sau 4 care ne dorim Lokomat in Romania.Ce zici moshtoma? incet incet se fac ''valuri''.


http://community.web...103302750zREysg

#27
wnimra

wnimra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.185 mesaje

Postat 20 septembrie 2008 - 02:49

Buna !

Noi lucram deja cu aparatura medicala pt recuperare pe care a gasito adlemi.Mai exact magnetoterapie, nu este cu cilindru, copiii se pot speria ca sa stea acolo 20 de min dar in schimb kineto a noastra a cumparat o placa dreptunghiulara , ii culca pe ea si picioarele pe un patratel si stau acolo 20 de min dupa care ii ia la gimnastica inca 30 de min.Chiar am pus mana pe placa si se simte super, o amortire usoara si placuta, alex care este spastic il ridic relaxat, o bere si o blonda ii mai lipseste[:D].


Imi place subiectul asta , imi permite sa visez.Pana acum suntem 3 sau 4 care ne dorim Lokomat in Romania.Ce zici moshtoma? incet incet se fac ''valuri''.


http://community.web...103302750zREysg

#28
Oceanica

Oceanica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 22 septembrie 2008 - 00:27

Moshtoma - poti sa te bazezi si pe noi la cotizare pt Lokomat, indiferent in ce centru din tara va fi amplasat aparatul.

Ada

http://community.web...67...ity=lFFqPh


#29
moshtoma

moshtoma

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 23 septembrie 2008 - 14:57

@Ada, am retinut,
@Adlemi, idem.
@Alina, acesta e si "feeling"-ul meu. Indiferent ce solutie de finantare apare la orizont, ca e teledon, ca e un mare om de afaceri, ..etc, NOI trebuie sa fim uniti. Pentru ca asta nu e un aparat individual !!!. E scump si trebuie sa incercam sa punem cap la cap toate elementele.
@wnimra, valurile sunt cam mici deocamdata...sunt EXTREM de "pesimisto-optimist"..sau invers....SINCER ma asteptam la ceva tsu-nami, dar vad ca lumea prefera caile individuale.... Nu am socotit, dar o voi face, -asa estimativ- adunati si voi care cat a cheltuit cu Uzilibat-ul, care cu Ukraina, care cu delfinii si veti vedea ca undeva la jumate suma tot ajungem..sau ma rog tindem.... alti parinti s-au dus la Munchen la KinderZentrum..... Am dat un titlu semnificativ acestui thread in speranta ca MULTI vor fi curiosi, dar vad ca lumea....nu se informeaza....Eu pot sa inteleg, unii nu au timp, altii au cazut in butoiul cu dezamagiri....etc, etc...
Indiferent de adeziuni eu voi continua sa merg mai departe...Deocamdata impreuna cu un centru de recuperare sunt in tratative cu sursa pentru un pret rezonabil pentru Romania. Cand voi avea pretul "pe masa"..caut finantarea. Care se inscrie, ok, welcome, care nu ..asta este....poate se gaseste cineva care sa aduca aparatul asta fara atata "agitatie".... si atunci suntem cu toti cu ..UN PAS..mai in fata... vai ce cuvant magic am scos...UN PAS...DOI PASI...visul meu pentru copilul meu..... zicea cineva de un finlandez..poate sare iepurele de acolo....

@TUTUROR, nu uitati, acest aparat merge pe principiul neuroplasticitatii, singurul care repara SURSA problemei....restul magneto, botox, parafine, ciupeli de fibra musculara, etc, etc merg pe efecte minime si temporare...
Pe neuroplasticitate merge Vojta, hipoterapia, etc. Dar Vojta se opreste la un moment dat, limita fiind data de varsta creierului. Pentru cei care au creierul trecut de limitele Vojta, deja "formatat", s-au inventat aceste aparate, si se vor mai inventa si altele- cititi articolele de specialitate din linkurile mele sau altele asemanatoare- care continua in mod natural pathing- ul nervos...

#30
babette

babette

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 320 mesaje

Postat 23 septembrie 2008 - 19:41

Draga Moshtoma,
Nu cred ca "ceilalti" sunt neaparat dezamagiti sau preocupati pe cont propriu. Cred mai degraba ca nu-si dau seama de rezultate (daca vor fi sau nu) sau mai curind multi nu au posibilitati. Toti urmarim cu sufletul la gura tot ce se scrie pe forum si tot ce se descopera! Dar fiecare le stie pe ale lui, si unii rabda in sinea lor. Eu, desi as vrea enorm sa-l duc pe bebe si in Ucraina si in Turcia etc, am doua motive principale si mu....ulte secundare pt care nu pot s-o fac.
Vladut face niste crize care nu sunt in totalitate stopate ( are interdictie la efort!) si al doilea motiv este si faptul ca "tatal"lui care nu a participat niciodata la cresterea lui trebuie sa dea acordul pt a iesi din tara; daca i l-as cere ar pune conditii de neimaginat desi se presupune ca-i e "tata". Ei,..... nici banii nu ne dau afara din casa si nici n-am gasit surse suplimentare. Si eu am un handicap locomotor si de cite ori incerc sa ating subiectul cu cineva (ma refer la contractul de mecenat) ma face sa ma simt prost si ma pune in postura de cersetor. Am renuntat sa mai ating subiectul!
E mare pacat pt ca eu tot ma zbat sa-i ofer tot ce se poate si am chiar si rezultate bunute. Vladutul nostru merge de un degetel, uneori mai bine, alteori mai greu dar se deplaseaza si singur pe linga ceva de care sa se tina usor! Asta imi da sperante si am sa ma lupt sa fie si mai bine.
Pt Lokomat am sa vad ce am sa pot si eu. Oricum va tin pumnii.
Sa fim cu totii sanatosi sa ne sustinem copilasii!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -