Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

METODE NOI DE RECUPERARE EFICIENTA in CP


225 raspunsuri la acest subiect

#11
wnimra

wnimra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.185 mesaje

Postat 15 septembrie 2008 - 21:52

hello!

Asta da veste buna.Sa aveam in tara noastra aparatul minune.Cum ai reusit??[cool]

Sper din suflet sa iti vezi copilul mergand.La al meu picioarele sunt mai bune iar mainile sunt varza.Avand nucleii bazali afectati e greu de prezis cand va fi cat de cat ok.

[bicla]papa

http://community.web...103302750zREysg

#12
moshtoma

moshtoma

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 16 septembrie 2008 - 18:13

Citat:
citat din mesajul lui wnimra

hello!

Asta da veste buna.Sa aveam in tara noastra aparatul minune.Cum ai reusit??...


De multe ori vedem ceeace vrem sa vedem...eu te inteleg..wnimra draga...am zis ca "poate iese ceva"....deci nu am reusit inca nimic....scuze ca te aduc cu picioarele pe Terra (si culmea in Romania...)Am discutat cu ei, si am avansat ipoteza ca am putea forma un grup care sa cotizeze cu o parte din suma, contra unor prioritati absolute....Astept acum niste raspunsuri...Poate aveti si voi care pe unde ceva posibilitati sponsori....etc....Am putea forma un grup, facem un proiect si mergem cu el in protap atza...direct la Becali....si am putea face o treaba privata....de aceea ma miram ....cati suntem pe aici "prin spatele calculatorului" cum ziceai tu...am putea iesi la lumina....cu niste chestiuni concrete...
Eu daca as avea bani acum as cumpara un teren intr-o zona OXIGENATA bine, si OZONATA bine, adica la munte si as face acolo o clinica privata pentr copii cu CP din tara cu posibilitati SUPER, cu calarie, bazine, etc.... Da UE bani pe diverse proiecte....poate ar da si pentru un asemenea proiect...care numai privat ar avea sanse...Nu vad STATUL (degeaba) roman miscand un deget pentru noi.... se ...asha..pe ei pentru niste amarate de bilete gratuite pe CFR si alea pe clasa a doua...si promit in legi marea cu sarea..iar in viata...este ZERO....

Da-i copilului tau de lucru cu manutzele, plastilina, sa se joace cu coca de paine, sa se umple de faina, din cap pana in picioare, cu ce vrea el...(numai sa iasa...la spalat) sa scrie cu mainile manjite pe oglinda....Terapia cu oglinda este f buna....jocuri cu cuburi de indemanare, etc...sunt sigur ca stiti ce aveti de facut...la Hocoma exista si un aparat special pentru manute....se numeste Armeo..dar voi puteti sa-i luati un joistick cu jocuri de urmarire, poc-poc, masini, sau volan (cu trepidatii)+ pedale-este set ptr PC...

#13
wnimra

wnimra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.185 mesaje

Postat 17 septembrie 2008 - 02:46

buna

Sunt cu picioarele pe pamant , foarte pe pamant din pacate.M-am exprimat grestit, ma refeream cum de ai reusit sa ajungi la Sibiu si sa discuti deja despre aparat,alea alea.(din ce oras esti?)
Chestia cu oglinda este o idee buna rau.La asta nu m-am gandit, am niste ruj care nu imi place si cred ca iese la spalat[:D].Joi ma duc sa ii iau o bicicleta simpatica tare, un model perfect pt nevoile lui Alex si cu calculatorul mi-ai dat idee.Asa scap de doi,copilul si sotul.Ms ms ms mult.Vine iarna si sa nu inebunim de atata stat in casa.La Constanta bate naspa vantul ca mai bine te plimbi prin balcon decat afara.

Mai astept vesti.Numai bine[recevere]


http://community.web...103302750zREysg

#14
moshtoma

moshtoma

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 17 septembrie 2008 - 13:58

DORESC sa formam un GRUP de INITIATIVA pentru a aduce Lokomat -ul pediatric in Romania. Avem doua alternative:
- Sibiul (avatajul ca este institutie, este aprox in centrul tarii, deci acces egal, are personal medical de specialitate, notez ca nu sunt din Sibiu) cu care putem colabora juridic ca asociatie familiala sau fundatie sau ce&cum vreti
- o chestiune complet privata, caz in care unul sau mai multi trebuie sa-si sacrifice timpul umbland ici si colo, inclusiv pe la Ministerul Sanatatii....Dezavantaje, trebuie gasit sediu potrivit -mai greu, personal medical asistent- trebuie sa stiti ca aparatul se vinde cu trainingul de specialitate adecvat. Poate unii dintr voi sunt asistenti medicali, profesori de sport, etc..si ar avea nevoie de un job...La treaba asta privata putem gasi ceva fundatii, Prigoana, Becali, etc care ne-ar putea ajuta.

Eu astept sa ma contactati pe emailul personal -vedeti profilul meu- sa-mi dati niste date de contact. Ca principiu trebuie sa fiti dispusi sa cotizati cu o suma, nu stiu inca, functie de cati ne adunam, de cat vrea sa contribuie cealalta parte-spitalul in cazul primei variante....Poate fi un parteneriat fifty-fifty, in care noi sa avem prioritate ca si contributori, etc...sau vom putea fi majoritari, caz in care putem fixa niste conditii pentru exploatarea lui in afara cercului nostru, etc...multe sunt de discutat..
Daca aveti idei, pareri, opinii despre variante, poate ati vazut zone din tara mai ozonate, accesibile tren-auto, cum vedeti voi problema, etc, etc, scrieti va rog in email !!! La urma urmei putem face un TELEDON, sau o emisiune televizata, etc....
Si inca un aspect: daca stiti ca la un moment dat puteti da inapoi, din motive fie ele si obiective, va rog nu va inscrieti ....e mai bine asa !!!. Poate cineva face un efort MAJOR sa puna o suma, iar apoi se retrage subit....Cum explicam apoi celorlalti ca trebuie sa completam acea lipsa...ma rog apar discutii si incurcaturi nerecomandabile...

#15
moshtoma

moshtoma

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 17 septembrie 2008 - 14:06

Vreau sa mai adaug ceva semnificativ: poate ca cei care au fost in Ukraina STIU: acel centru de recuperare este o TREABA PRIVATA, PUTERNIC sustinuta de guvern. Deci SE POATE !!!!

#16
isi

isi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 18 septembrie 2008 - 00:13

interesant cat costa mai exactaparatul anul asta se deschide o clinica privata la 1mai tipul e finlandez si a bagat vreo 300miieuro in clinica il stiu eventual ii pot sugera trebuia sa ma sune cand ii da drumul dar cred ca nu e gata cu constructia chiar trebuie sa ii caut nr. de telefon .Sau daca castig la loto deschid eu o clinica privata cu tot ce trebe si cu spuma kineto saptamana asta parca este report.PANA una alta noi trgem tare cu 3vojta si un bobat \zi nemtii or spus ca e un pic cam mult dar se vede la isi rezultate si noi otinem tot asa saptamana asta am facut un an de cand ne-am mutat in sibiu a fost un sacrificiu enorm dar a aparut luminita la capatul tunelului acum un an abia se rostogolea si abia statea pe burta acum mergem in 4 labe intradevar nu diferentiem bine picioarele dar ne dam jos din pat siguri anul trecut nu spunea decat mama acuma spune 3poezii numara pina la 10 si deja are personalitate e o isteata stie toate animalele si fiecare cum face chiar a meritat efortul ne intoarcem acasa deoarece mami a invatat sa faca gimnastica bobath si vojta pentru un copil cu tetrapareza spastica eu zic ca e o.k.[nu este o minciuna tot ce am spus este adevarat si nu este nimic umflat]

#17
wnimra

wnimra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.185 mesaje

Postat 18 septembrie 2008 - 00:58

hello!
Moshtoma, se poate in Ucraina ca tot ce este acolo nu e de la ei, e de la nemti.Avem o mamica la kineto care abea a venit a doua oara din Ucraina si ne-a zis ca acel centru este ridicat de nemti, de la temelie pana la aparatele ultra-moderne.De aceea nemtii au o anumita reducere, nu unii ci toti.Ca sa mergem noi scoatem 3000 de euro ei probabil cu 500 600 euro mai putin.
La ce ai mai scris ma abitin deocamdata.Un sigur lucru nu mi-a placut, acest aparat inca este o ''fata morgana'' si deja devine ''exclusivist''.

http://community.web...103302750zREysg

#18
moshtoma

moshtoma

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 18 septembrie 2008 - 13:44

@wnimra- cunosc treaba in Ukraina, de aceea am afirmat ca a fost o treaba privata. Grupul acela de nemti au ales Ukraina din mai multe motive. Primul a fost profesorul Kozijavkin. Al doilea ca era o tara cu preturi mici...si altele... Morala: hai sa cautam si noi niste nemti..sau finlandezi....[:D]

Privind exclusivitatea si fata morgana.... dupa indelungi sapaturi am aflat abia ieri doua preturi destul de contradictorii.... dar pot intelege, ptr ca unul era pentru SUA, unde Hocoma, producatorul are un subsidiar exclusiv ptr USA ( $195.000 cf acestui articol http://www.masshight...th-circuit.html ), unde firesc sunt peste 44 bucati vandute, iar o tara ca Irlanda ("very significant - €250,000")abia are numai un aparat, si asta dupa 12 luni de agitatie sa stranga fondurile necesare - http://www.hevans.ie...t.php?pageid=62

Este tehnologie "noua", nu e deloc fata Morgana...e ceva REAL...dar asa cum poti vedea in articolul lui Ryan McBride -"Circuitul sanatatii" se pare ca dupa unele pareri in curand preturile vor scadea dupa ce vor fi aparut mai multe oportunitati in robotica...

Cu noutatile astea este o problema, este nevoie de cativa ani ptr studii clinice, iar cand studiile sunt favorabile- cazul Lokomatului- , producatorii sar in sus de bucurie si-si freaca mainuile ptr ca le vor veni bani multi....parerea mea ca este EXTREM de SCUMP Am ramas stupefiat cand am vazut ca in Australia de exemplu la HyperMed, un centru clinic unde se face HBOT&Lokomat sunt aceste preturi(atentie dolari australieni):



0-50 ore: $140/hr HBOT, $220/hr Lolokamt+HBOT si $280/hr numai Lokomat;

51-100 ore: $120/$200/$250

101-150 ore: +$100/$180/$200



La Centrul Hyperbaric din Dublin o ora de HBOT este numai (!)50 Euro....Dar sa nu uitam ca ei se raporteaza la nivelul lor de trai, la salariile lor, etc, etc...

Din punctul nostru de vedere sunt descurajante.... dar..nu e viata noastra o batalie...[cavaler] pentru copiii nostri ? Eu voi continua sa caut o modalitate.. acesta este VISUL meu..o clinica cu cele mai bune conditii si terapii de recuperare.... si cand voi avea oportunitatea sa prezint Proiectul acesta CUIVA potrivit, o voi face...[ruga]



Stiu ca puteti fi descurajati uneori, si eu sunt si am fost si poate voi mai fi... dar daca speranta moare....ne ducem si noi...[popa]

Sunt in asentimentul tau wnimra...pe mine ma deranjeaza ca cei care produc asemenea echipamente UITA ca cei pentru care le destineaza sunt LOVITI de SOARTA in general....si ei isi umfla conturile pe seama acestor necajiti.... nu procedeaza asemenea unui mare OM, -dau numai un exemplu- care a scos o BIBLIE, o editie EXTRAORDINARA, care la lansare a spus "nu vreau pentru mine nici-un ban"..".. doar munca de tiparire trebuie platita..cumva, dar pentru asta s-au gasit oameni cu multi bani, generosi, care au inteles ROLUL lor in lumea asta...."



Poate vomn gasi si noi un asemenea OM.... citem ieri ca domnul Tiriac era suparat ca datorita birocratiei nu a putu face o fundatie unde urma sa bage multi bani....poate dati careva de el....avem noi un proiect.....[dc]



@isi- spune-i la Finlandez ce ai aflat aici, si daca se poate da-mi numarul sau orice date de contact pe emailul meu. Poate il lamurim sa ia aparatul acesta. 1 Mai este o locatie excelenta, are apa termala, cam departe pentru multi, dar ma rog exista trenuri masini si chiar ..avioane....Eu unul as fi dispus sa "cotizez"... Daca mai multi am fi dispusi la acelasi gest... am avea niste prioritati..

Sau poate castigi tu la loto..[comoara]. isi ce umor mai ai si tu..pai daca aveam noi noroc..... noroc au altii, nu stiu cum, in orice caz nu cred ca sunt alesi de Dumnezeu......[ilp]

#19
wnimra

wnimra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.185 mesaje

Postat 18 septembrie 2008 - 15:53

Buna

Mai exista un costum foarte sofisticat in China , acela costa 100.000 mii de euro, eram sigura ca Lokomat se duce spre 160.000 de mii de euro.Sper sa il avem si noi.

Imi place ca esti informat moshtoma si nu stiu de unde ai atatea resurse ca sa poti merge mai departe.Esti de apreciat.

http://community.web...103302750zREysg

#20
wnimra

wnimra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.185 mesaje

Postat 18 septembrie 2008 - 16:00

Era sa uit!

Inca ceva. Ce inseamna sa ''COTIZEZI'' ???
La un pret exorbitant cati sa ne strangem si cat sa dam ca sa aveam si prioritate? Pt ca daca esti dispus sa dai o groaza de euro te sfatuiesc prieteneste sa mergi cu copilul in spania , polonia, italia , turcia... unde sunt aceste aparate si stai 6 luni acolo si veniti invingatori.
Nu da cu piatra doar am zis si eu.

http://community.web...103302750zREysg


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -