Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

retete arabesti/ramadan (7)


91 raspunsuri la acest subiect

#11
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 06 septembrie 2008 - 04:15

Citat:
citat din mesajul lui Ortansa

buna!

atterul se face asa(ma mir ca nu e inca in listuta):

-3 pahare de zahar tos+1 1/2 pahare de apa se pun la fiert.cand incepe sa se lege, se adauga o lingura de zeama de lamaie,se mai fierbe putin si se trage de pe foc.se adauga putina apa de flori de portocla sau de trandafiri(1-2 lingurite).


[pup]



Eu pun un praf de scortisoara, nu pun maa', mi se pare ca acopera aromele din interiorul cataifului..
Saptamina asta a fost foarte "lejera"[bang]..n-am tinut post ca am avut o singerare (nu au descoperit nici o cauza, asta e bine, si oricum s-a oprit), asa ca inshallah de miine sa incep si eu, ramine sa recuperez saptamina dupa Ramadan. De gatit, n-am cochetat cu aragazul, am facut maftool (cuscus) cu supa-crema de vegetale, fara carne, sempla[:D]-culmea e ca fi-miu, care uraste vegetalele, adora supa crema de vegetale[:D]-, am facut fatteh de pui o data, le-am mai trintit un pireu de cartofi cu nuggets de pui, nu prea am pierdut timp la gatit ca am pierdut timpul la doftori(dar macar a fost cu folos)..Ieri a adus omul cataif gata facute(clatitele), le-am umplut si le-am bagat la cuptor, dupa care am infulecat regeste si biensur, azi nu m-am urcat pe cintar, din motive lesne de inteles[:D]..Azi sintem invitati la niste prieteni, deci m-am scos iara, miine, mai vedem...
Monica, cum ai facut crevetii umpluti?[pofta] Ca partea cu pane si cu patul mi se pare mai simpla[:D]

#12
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 06 septembrie 2008 - 06:38

Cuscra,si eu sunt de ieri pe tusa,din motive fumeiesti [:D] .Ma simt asa naspa!Eu mai am de recuperat o sapt. de cind am nascut-o pe Israa(am nascut-o in ultima sapt. de ramadan,acum 4 ani,in noiembrie,iti dai seama ce s-a decalat postul??[:D])Nu-mi mai amintesc ,dar am senzatia ca anul urmator am postit vreo 2-3 zile din ce aveam ramas.

De la Inas am o luna intreaga,pe ea am nascut chiar inainte de ramadan!Si cu sapt. asta,m-am scos,dupa ramadan mai am o luna jumate de post![q][bang]

Da` postesc in iarna,inshaAllah,sa scap de datorie.

Cum e bebelica??Ce fain e ca voi gasiti acolo chestii de astea ca "acasa".Aici nu face nimeni ,nimic.Daca vreau ataif tre` sa ma pun sa-l fac eu singura.Am incercat inainte sa o nasc pe Inas,faceam repetitie.Mi-au iesit niste cataroaie,moama,moama!Da` a iesit siropul bun si erau dulci!

Era prietena mea la mine si parca o vad cum i se scurgea siropul pe dejte la vale!Ce vrei,asa-i la incepatori![:D]



Monica,la asta ma gindeam si eu,oare cum i-ai umplut![:D]Si cu ce?







Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu]



Pozici

Noutati

Amira scolarita

#13
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 06 septembrie 2008 - 07:00

Mey, asta e avantajul ca sint toate natziile aici[:D], gasesti de haleala de toate felurile, ba sint si supermarketurile dotate cu chestii, si arabesti, si indiene, chinezesti, japoneze, filipino + magazinele cu profil "continental" unde gasesti si gogosari la otet, castraveti murati, chiar ca nu are sens sa muncesti sa faci tu, le iei gata facute sau macar semi-preparate. Insa eu am probleme cu pestele, nu gasesc cod de ex. decit afumat, si mi-e teama sa nu fie vechi, la fel cu magazinele, au mai mult peste de apa dulce, noua ne place oceanic, din ala congelat am gasit numai de apa dulce[q]. Asa, creveti sint, de toate marimile dar sint destul de scumpi pret/cantitate, dintr-un kil de creveti nu intelegi mare lucru, ii hapai ca pe hamsii[:D].
Hai ca va las sa dormitatzi, afara de cuscra(cum mai esti?), pe care o trimit in parc si de acolo, pe seara, la Pizza Hut si acasa cu un DVD in buzunar sa-l vizioneze[olala]!

#14
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 06 septembrie 2008 - 09:07

Cuscra,avantaje si dezavantaje!Noi avem cod proaspat,dar ce-ti veni cu el??

Mey,nu ma duc in parc ca-i cald si eu sunt "varza".Le-am bagat in pool,acum au iesit ,le-am dat sa pape si se joaca de-a "cumparaturile" .Au coshuri si tot felul de fructe ,legume...stiti voi,tot setul de la supermarket![:D]

La Pizza Hut ,eu mai merge,dar cu omul ce fac?Ii dau prima masa pizza?Sarmanul![:D]





Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu]



Pozici

Noutati

Amira scolarita

#15
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 06 septembrie 2008 - 09:16

Codul e unul din favoritii mei ca nu are oase, adica nu-l maninci pe o parte si scoti oasele pe alta parte a gurii[:D], am eu belea cu pestii cu oase mici, decit sa maninc, mai bine lipsa, exceptie hamsiile[pofta] si magazinele din zona noastra sint patronate de chinezi, asa ca nu prea am incredere..Au tot dat pe la TV reportaje de cazuri de pesti adusi tocmai din China, crescuti cu tot felul de chimicale,stati nu stiu cit prin containere si adusi pe urma aici pe post de peste proaspat[bang]. E si o piata mare de peste, aproape de noi, insa tre sa-mi trimit sotul, ca el stie magazinele bune, insa el nu vrea peste in Ramadan ca "cere apa" a 2-a zi[:D]. Poate au azi peste unde mergem si-mi fac pofta[pofta], daca nu, tre sa astept pina dupa Ramadan sau mai bine ii zic_ca mi-e pofta[pofta] si sa-l fac sa-mi aduca[:)]

#16
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 06 septembrie 2008 - 09:22

Apropos de pizza, au deschis unii in zona noastra o pizzerie halal dementiala[:D], ai minca pina crapi[:D] si bineinteles ca au vinzare ca la balamuc, nu numai musulmani, ci si ne-musulmani, daca face omul pizza buna! Abia astept sa vina sapt. viitoare la noi niste prieteni, ei vin in fiecare vineri si se stie ca se haleste pizza de la aia, insa ieri nu au venit ca unul din copii era bolnavior.

#17
Annie80

Annie80

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.739 mesaje

Postat 06 septembrie 2008 - 11:27

Ramadam Kareem!
mai, fetelor, scuzatimi indrazneala, s iofftopicul, dar ma roade curiozitatea..Voi sunteti casatorite cu musulmani? Ati trecut la religia lor de tineti ramadamul? Si daca ratezi cateva zile tii in plus?

[pup]




------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

#18
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 06 septembrie 2008 - 11:42

Citat:
citat din mesajul lui Annie80

Ramadam Kareem!
mai, fetelor, scuzatimi indrazneala, s iofftopicul, dar ma roade curiozitatea..Voi sunteti casatorite cu musulmani? Ati trecut la religia lor de tineti ramadamul? Si daca ratezi cateva zile tii in plus?

[pup]

Da, Annie, sintem citeva musulmane (de fapt doar 2 mai sintem "active", restul au renuntat sa mai scrie, au fost episoade mai urite mai demult si s-au retras de pe DC)si sintem casatoriti cu musulmani[:)]. Tinem postul din luna Ramadan in principiu, insa ca femei mai avem "scuze"[:D], ba o nastere, o alaptare, ba CM si atunci e aproape imposibil sa tinem postul de la cap la coada. Zilele "sarite" se pot recupera dupa sarbatoarea de dupa terminarea postului, Eid, in timpul anului, dupa cum iti planifici, totul e sa recuperezi nr. de zile. Mi-as dori sa fim pe timpul Ramadan-ului in Emirate, anul asta nu o sa se poata, next time[:D]. Acum 2 ani cind am prins postul in Emirate, nu l-am tinut, il aveam pe bb in NICU si "productia" scazuse, asa ca nu l-am tinut, am recuperat dupa ce l-am intarcat pe bb. A fost frumos de Ramadan in Emirate, peste tot erau reduceri de preturi, vizite, invitatii la masa, insa inima mea era trista..




------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.


#19
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 06 septembrie 2008 - 11:56

cuscra,da ,si aici sunt probleme cu produsele din china.Si cu cele congelate,si cu legumele,fructele!

Noi avem noroc ca "are balta peste"[:D]

Astia`s innebuniti dupa peste,faza nasoala e ca il taie asa mic ,ce gasesti supermarket,numa` niste felioare.Sunt si intregi,e drept,proaspeti.Sunt si desfacuti si uscati sau cu tot felul de sosuri.La "seafood" nu ne plingem,stam bine!!



Auzi,am gasit in casa linte,da` numa rosie(orange) si maro.Am pus la foc,zii repede cum s-o fac?Ca eu n-am gatit nicio data,doar al meu face supa crema,cum io zice!

Asaaa,si fiindca n-am ce face(a se citi,nu postesc) ma bate gindul sa-i fac o suspriza lu` sosu (care a luat-o pe Israa cu el la munca[:D] sa ma scape de urlete) si sa-i fac niste "aish"[:D](adica lipii )

Vreau sa incerc reteta Monicai,sa vad ce are in ea ca eu am una cu margarina(pe care il inlocuiesc cu unt) dar unt n-am in casa,laptele s-o gatat acu vreo 3 ore ,thanks to Inas [:D] si faina putina.[:D]

E ca`s tare?[:D]

Ce mai surpriza o sa iasa,iti dai seama.Parca vad ca`l sun si ii zic,cumpara faina....(am o lene sa ies,plus ca Ina doarme si pina la maghrib mai e putin)

Apropo,la ce ora e la voi ?(noi am avut azi fajr la 3:57 si maghrib la 18:07,se scurteaza zilnic,na intram in toamna-iarna)



Annie,da sotul meu e musulman,la fel si eu.Nu,n-am trecut la religia lui/lor.Am ales islamul ca religie pt. noi!

Dovada,uite,cea mai buna dovada este postul.Nimeni n-ar posti cu o facem noi,daca nu ar face-o din inima,convins de ceea ce face!

Si uite norocuta,si sotul ei este musulman iar ea nu(scuze norocuta ca te dau exemplu,da` sa mai "darimam" niste mituri.stii tu[:D])



Hai cuscra,baga repede un mesaj,zii ce fac cu lintea aiaaaaa!



Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu]



Pozici

Noutati

Amira scolarita

#20
Annie80

Annie80

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.739 mesaje

Postat 06 septembrie 2008 - 12:22

Multumesc mult de raspunsuri, cum am spus eram doar curioasa . Fericire alaturi de alessi vostii si puiutzi
[asia]

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -