Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

retete arabesti/ramadan (7)


91 raspunsuri la acest subiect

#1
monica-elizabet

monica-elizabet

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.288 mesaje

Postat 02 septembrie 2008 - 04:53




RETETE ARABESTI [yami][papica]
Capitol 1 Capitol 2 Capitol 3 Capitol 4 Capitol 5 Capitol 6SUMAR RETETE: (capitol 1) [:D]1.Cous-Cous ( retete: veve+ann33)2.Lipie ( reteta:monica-elizabet)poza Lipie 3.Un alt fel de Lipie(faina+malai)(monica-elizabet)4.Lahmeh Beajin(reteta: rhoneea)poza aici aici si aici5.Supa de Bourghul (reteta dodo)6.Tawouk (reteta rhoneea)7.Supa crema de linte cu lamaie(reteta:Luna75)8.Basbouasah (reteta Luna75)poza9.Fatouch(salata)(reteta rhoneea)poza10.Marinata de pui(reteta Luna75)11.Baba Ghannnouge(salata de vinete)(reteta Luna75)poza aicisiaici 12.Kafta(reteta Luna75)aicisiaici13.Shakshouka(reteta dodo)poza aici si aici14.Bame cu carne(reteta Luna 75)poza15.Sfoof(reteta Ortansa)poza si aici16.Placintele sarate si dulci(retete kossir)17.Supa pentru micul dejun din Maroc(reteta kossir)18.Baghrir(reteta kossir)19.umpluturi pentru baghrir(kataif)reteta hannen20.Kataif(reteta Ortansa)aluatul inainte de a pune drojdia , aluatul crescut , in tigaie , coape fatza-verso si gata de papat21.Un fel de rulada dulce(reteta hannen)poza22.Moughrabie(reteta Ortansa)23.Mluhie(reteta ririan)24.Magluba(reteta ririan)25.Mansaf(reteta ririan)poza26.Mluhie supa(reteta hannen)27.Tabouleh(reteta rhoneea)aici aici si aici28.Shaworma(reteta monica-elizabet)ingrediente asezate pe lipie gata de papat29.Ashta pentru Kataif(reteta Ortansa)30.Imilui(clatite marocane)(reteta kossir)31.Batabot(painici)(reteta kossir)poza32.Shakrie(reteta preluata... monica-elizabet)33.Baclava(reteta preluata... monica-elizabet)34. Chiftele din carne de miel cu sos de iaurt si lamaie(reteta preluata...monica elizabet)35.Frike(reteta amoodia)grau verde prajirea migdalelor si frike la final36.Giros sau Doner Kebab(reteta preluata... monica-elizabet)37.rosii umplute (reteta hannen)38.Moujdara(reteta Luna 75)39.mancare arabeasca(in engleza)...aici si mancare libaneza in engleza aici (noni930)40.aje(clatite/chiftele din legume) reteta Ortansapoza41.Koshari(reteta hannen)42.Shareya(reteta hannen)43.salata de vinete(reteta hannen)poza44.Prajitura cu gris poza45.Conopida pane reteta hannenSUMAR RETETE: (capitol 2)Scurta introducere despre bucataria libaneza retete+poze 1.Sos tarator (reteta Ortansa)2.Reteta pentru peste prajit(hannen)3.Fate libaneza(fara carne)(reteta Ortansa)poza4. Mouhamara(reteta Ortansa)5.Rulada din muschiulet, imbracata in aluat, cu umplutura de ficatei(monica-elizabet)intreaga si sectiune6.Reteta pentru vinete mici (reteta hannen)7.Supa de adas rosu(reteta dodo)8.Mujdara(reteta libaneza)(reteta Ortansa)9. Umm Ali varianta1 Umm Ali varianta2 si UmmAli varianta3 cu poze (retete hannen)10.File arabesc poza11.Booza alhaleeb(inghetzata) cu ciocolata booza cu lapte si fistic reteta Ortansa12.Asabiet ElAroos rulada dulce "degetele miresei" reteta Ortansa13.Reteta foaie placinta14.Kofta cu sos de rosii reteta hannen15.Mahshi reteta hannen16.Tahina pasta de susan reteta hannen17.Pui egyptean reteta hannen18.Um Ali reteta Ortansa [flo]19.Tahini sos(pasta de susan)20.Burghul be dfeen(mancare de grau cu carne) reteta Ortansa21.Kabbe batata(sufleu de cartofi) reteta OrtansaSUMAR RETETE: (capitol 3)1.Falafel reteta dodo2.Riz bi Haleeb(orez cu lapte) dodo3.Marinata pentru piept de pui pane reteta hennen4.Orez cu lapte reteta hannen5.Musaca cu vinete reteta darene6.Imam Baildi vinete reteta dumitrulaura7.Omleta cu pastrama de vita reteta egypteana, hannen8.Kebab-ji reteta Ortansa9.Prajitura cu migdale monica-elizabet 10.Waraga Malfouf -sarmalute in foi de varza fara carne reteta dodo11.Supa-crema de ciuperci si "castroane"din paine reteta monica-elizabet Poza12.Mouhalabya (budinca din pudra de orez} reteta Ortansa13.Moughli (budinca de pudra de orez si caraway) reteta Ortansa14.Moughli desert libanez(o alta reteta+poze) Ortansa15.Awama-Gogosi insiropate reteta Luna7516.Gogosi cu alt fel de aluat reteta Luna7517.Pui marocan reteta Luna 7518.Tajina marocana cu gutui caramelizate reteta Luna7519.Friptura de pui cu legume reteta Luna7520.Salata de vinete Mustafa reteta Luna7521.Pui marocan cu vinete, rosii si alune reteta Luna7522.Spaghette Maroc reteta Luna7523.Pui marocan II reteta Luna7524.Artichokes umplute reteta norocuta25.Batata Bi Kezbera (cartofi cu coriandru si usturoi) reteta Ortansa26.Cum pregatim anghinarele reteta Ortansa27.Wasfasahla retete, dictionar ingredinete, etc....in limba engleza (norocutza)28.Peste la cuptor Nu este reteta arabeasca monica-elizabet29.Peste la cuptor in engl reteta norocuta30.Creveti cu orez reteta norocuta31.Creveti Tempura (un fel de pane) reteta hannen32.Creveti la gratar monica-elizabet 33.Garnitura de orez pentru peste reteta norocuta34.Mahshi reteta siriana reteta amoodia35.Sos de usturoi 1 reteta monica36.Sos de usutori 2 reteta dumitrulaura37.Mlukhie reteta siriana(cu poze) amoodiaSUMAR RETETE: (capitol 4)1.Fatteh cu pui reteta Luna752.Salata siriana monica-elizabet3.Keshk reteta norocuta4.Makhlouta mancare de boabe reteta Ortansa5.Hamiss reteta monica-elizabet6.TOFU diverse retete Hannen7.Retete pentru Bob verde si uscat dodo8.RetetaBob verde Ortansa9.Falafel reteta libaneza Ortansa10.Fooll Mudammes in engl dumitrulaura11.Miso soup reteta japoneza hannen [:D]12.Mancare de fasole verde reteta Ortansa13.Hummus reteta crista1314.Salata cu ton reteta Ortansa15.Fish nuggets reteta Ortansa16.Paste cu ton reteta norocuta17.Kabbe cu iaurt reteta OrtansaSUMAR RETETE: (capitol 5)1.carne de oaie la cuptor2.Aripioare de pui cu coriandru si usturoi reteta Ortansa3.Chiftelute Dim Sum reteta Ortansa4.Fattah cu pui si tahina reteta norocuta5.Hummus reteta Ortansa6.Sarmalute in foi de vitza reteta norocuta7.Kofta reteta norocuta8.Placinta cu curmale reteta Ortansa(in engleza)SUMAR RETETE: (capitol 6)1.Ablama (dovlecei umpluti pe pat de orez) reteta Ortansa2.reteta pentru iepure reteta norocuta3.Kebab meluki reteta Buluci4.Peste Mazguf reteta Buluci5.Anghinare reteta alina716.Praz reteta alina717.Vinete murate reteta alison8.Vinete umplute si murate reteta Ortansa(in engleza)9.Tajine reteta marocana norocutza10.Pui cu ardei gras reteta norocuta11.Castraveti murati reteta norocuta12.Cum pregatesc de vita? reteta monu, dodo, monica-elizabet13.Biryiani(orez cu pui) reteta Buluci14.Reteta cu vinete norocuta15.Salata cu naut reteta norocuta16.Salata sfecla rosie cu labneh reteta norocutaSUMAR RETETE: (Capitol 7)1.Lipii arabesti reteta hannen2.Harisi prajitura reteta Monica ElizabetRETETE TURCESTI [turban]1.Manti coltunasi turcesti cu iaurt reteta Cllaudia2.Cacik supa rece de castravete cu iaurt reteta Cllaudia3.Linte cu orez reteta Cllaudia4.Mititei turcesti reteta cllaudia5.Linte cu morcovi si maghiran reteta cllaudia6.Kuzu Kapama tocana de miel reteta cllaudia7.Ghiveci Turcesti reteta cllaudia8.Baclava turceasca reteta cllaudia9.Desert cu iaurt reteta cllaudiava astept cu retete noi[pofta][:D]monica Prajituri si papa bunPapa de post

#2
monica-elizabet

monica-elizabet

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.288 mesaje

Postat 02 septembrie 2008 - 04:59

Inceput de Ramadan, Capitol nou

[pup]



Ramadan Kareem! fetelor







monica



Prajituri si papa bun

Papa de post







#3
monica-elizabet

monica-elizabet

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.288 mesaje

Postat 02 septembrie 2008 - 21:51

hello pe unde sunteti?

eu pentru azi mi-am prospus un Lahmeh Beajin ca-i cel mai simplu de facut si mie imi place mult [:D][pofta]



monica



Prajituri si papa bun

Papa de post







#4
norocuta

norocuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 373 mesaje

Postat 03 septembrie 2008 - 19:48

Monica Io' zis: "prezent" [:D], da' cu scuze ca am disparut zilele trecute...brusc.
Baiatul mare e la bunica, sotul a mancat mai mult la birou, iar eu mi-am prins capul in alte chestii...de-aia nu am prea dat prin bucatarie, nici la propriu, nici la figurat.

Am o restanta pentru Hannen, la care atasez scuze pentru intarzierea raspunsului.
Citat:
"Norocutza,de astea facea si soacra-mea si-am invatat si eu cum sa le congelez,mazare,fasole verde...
Ce mi-i facut cu foul Anul asta inca n-am cumparat.Pina acum ne trimitea un egyptean din tokyo care se ocupa cu de-astea alimentare,tot la can ,erau faine,numai le incalzeai ,puneam tahina...si gata !Sotul le pregatea in fiecare dimineatza.
Sa vedem ce facem anul asta,cred ca foamea(sincer,foul e asa de bun,tine de foame nu gluma)
Eu n-am facut nika si sotul a propus ca al cuscrei ,sa mincam numai mincaruri usoare!!!Cica vrea sa slabeasca!A propus supe neaparat si felul doi ceva usor.Ce-o fi acel ceva usor ,habar nu am!

Asaaa,deci voi v-ati preumblat prin romania,Ortansa,Norocutza!
Cum a fost vacanta???

Cuscra,io ce sa fac,ie post maine sau nu?
Norocutza,tu postesti??


Imi pare rau ce aud de foul...era bine sa fie o cat de mica comunitate acolo de unde sa va procurati din cand in cand cate ceva din chestiile specific arabesti. Ai vazut ce bine e acum in Ro si prin multe state ...in toata lumea ...sunt mici magazine cu specific oriental.

In Romania a fost frumos, dar "scurt" in ciuda numarului de zile cat am stat. Eu am fost pe post de "guma de mestecat" ca toti trageau de mine in toate directiile, asa ca mie mi-ar mai trebuie o vacanta sa pot sa inteleg ceva. Am luat si un virus de-am zacut toti si pe rand si deodata...ne-am si plimbarit, dar una peste alta abia asteptam sa ma intorc in Cairo [:D]..."acasa" ii zice, nu?!

Legat de post..initial mi-am propus sa o fac si eu...de dragul sotului, dar fiindca m-a lasat singura (are mult de lucru si le ofera de acolo cina)...inca nu s-a intamplat [:I].

Azi am gasit kataif, la brutaria de unde obisnuiesc sa cumpar paine. Am luat ca Gheorghe un kg ...nu stiu cine le va manca [8D].
Acum trebuie sa intru prin listuta sa caut niste umpluturi.
Sotul a adus niste dulciuri (cadou de la un coleg de birou), dar sunt foarte tari pentru dintii mei si cu muuult zahar. Nu stiu sa va zic numele lor, poate am timp sa le pozez si sa intreb si cum "le cheama" [:)].

______________________________
www.piersicute2006.blogspot.com

#5
norocuta

norocuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 373 mesaje

Postat 03 septembrie 2008 - 20:08

Ajutoor! Cum se prepara siropul de zahar (ater) pentru kataif?
Am gasit reteta de umpluturi.

Multam Moni[asia], multam' Ortansa, Hannen, Kossir, fetele care le-au oferit [asia], dar...nu stiu cum sa fac siropul.

Daca stie careva si varianta cu miere nu ma supar, ca avem miere in casa...

Va multumesc anticipat!

#6
monica-elizabet

monica-elizabet

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.288 mesaje

Postat 03 septembrie 2008 - 23:17

norocuta [pup] ce noroc pe tine [:D] gasesti kataif in brutarii [:D] acushica intra Ortansa si=ti zice cum sa faci siropul [:D]

eu azi n-am facut nimik arabesc...deocamdata [:D]

[pup] pe toate



monica



Prajituri si papa bun

Papa de post







#7
norocuta

norocuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 373 mesaje

Postat 04 septembrie 2008 - 18:36

O sa scriu incet ca e cam liniste pe aici [:D]

Azi vom avea la masa: ciorba de shareya cu lime, sambusa, orez egiptean, bame, pui la gratar (am niste mirodenii noi si vreau sa le incerc), garghir si muraturi.
La desert sunt "tariciunile" alea de care va povesteam [alcool] si 'ataif in devenire ca mi-a promis sotul ca ma ajuta.

Eu aseara am dat o gustare la kataifele astea asa...cu miere...moaama ce bune sunt...
Azi am luat lapte praf (ca nu prea folosim si nu aveam in casa) si deseara voi face si din cele cu nuci si cele cu eshta.


Mai fetelor, dar chiar asa...pe unde sunteti...maine e we, de fapt de azi (in tarile arabe [:)])...deci nici o speranta de galagie.

O zi buna tuturor!

______________________________
www.piersicute2006.blogspot.com

#8
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 04 septembrie 2008 - 18:53

norocuta,[pup] suntem pe aici da` abia ne miscam,ca rimele pe uscat[:D]Nu merg deshtele pe taste de nici un fel,dar`mite in bucatarie!

Eu am avut primele zile de post tare grele.Azi a fost vreme de ploaie,cer noros si am rezistat mai bine!

De gatit,nimic cu care sa ma laud!Dupa o supa de pui in prima zi(cu puiul la interval),salata (si nu-mi mai aduc aminte ce a mai fost pe masa) cu care ne-am chinuit 2 zile(nu reuseam sa-l terminam) am simtit ca vreau supa japoneza,mi s-a parut mai "racoritoare" decit grasimea din pui.[8D]

Asa ca eu la arabescuri n-am intrat deocamdata si cum sunt migaloase,pe caldurile care se anunta la noi,cred ca Ramadanul asta zic paaaaaaaaas![:D]

cuscra,tu mai traiesti?[:D]Da raportul colea,cum stai/stati??

Va pup pe toate,inclusiv pe monica harnicutza noastra![pup]



Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu]



Pozici

Noutati

Amira scolarita

#9
monica-elizabet

monica-elizabet

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.288 mesaje

Postat 04 septembrie 2008 - 22:42

eu astazi am facut creveti pane umpluti pe pat de salata...nu e arabesc dar m-am gandit ca e interesant si sa vi-i arat si voua [:D]



AICI



monica



Prajituri si papa bun

Papa de post







#10
Ortansa

Ortansa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 06 septembrie 2008 - 00:30

buna!



atterul se face asa(ma mir ca nu e inca in listuta):



-3 pahare de zahar tos+1 1/2 pahare de apa se pun la fiert.cand incepe sa se lege, se adauga o lingura de zeama de lamaie,se mai fierbe putin si se trage de pe foc.se adauga putina apa de flori de portocla sau de trandafiri(1-2 lingurite).





[pup]



"An apple a day"&"Prima comuniune",

cele mai importante clipe ale vietii mele.

O poveste cu "Mere verzi"







I've g[il]t DC under my skin


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -