Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Preturile la apartamente in Bucuresti


148 raspunsuri la acest subiect

#41
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 05 aprilie 2008 - 13:18

quote:
Originally posted by Sneeuwklokje

quote:
Originally posted by ladyJ
pai poate tocmai pentru ca oamenii isi permit cu greu sa se lege la cap cu un credit pe 30 de ani.Pentru ca preturile sunt aberante.

Si da,nevoie ar fi de apartamente.Dar la preturi realiste.



Eu cred ca preturile sunt exagerate Dar ma socheaza afirmatia ta. Creditele de casa in tot "vestul" sunt pentru niste zeci de ani. Ideea de a lua casa cu banii jos este putin socanta pentru marea majoritate.
In general o casa e un credit pe durata unei bune parti a vietii active.

--------------
"You know what despair is; then winter should have meaning for you."





Daca ai sti cum se acorda creditele in Romania nu ai mai fi asa socata.
Din toate Europa asta mare si frumoasa,Romania este printre tarile cu cele mai mari dobanzi la creditele imobiliare.
Si asta nu ar fi tot.Mai adaugam si comisioanele(de multe ori neclare).Astfel ajunge o familie care isi cumpara un apartament sa datoreze bancii pana la 70% din salariu.Si asta lunar.

In aceste conditii,cine isi doreste piatra asta de moara la picioare?
Daca preturile apartamentelor-caselor-terenurilor ar fi realiste,daca bancile ar inceta specula,mult mai multe persoane si-ar permite,asa ca in Vest, sa-si achizitioneze o casa.

#42
danutz

danutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 813 mesaje

Postat 05 aprilie 2008 - 13:56

quote:
Originally posted by ladyJ
quote:
Originally posted by Sneeuwklokje
quote:
Originally posted by ladyJpai poate tocmai pentru ca oamenii isi permit cu greu sa se lege la cap cu un credit pe 30 de ani.Pentru ca preturile sunt aberante.Si da,nevoie ar fi de apartamente.Dar la preturi realiste.
Eu cred ca preturile sunt exagerate Dar ma socheaza afirmatia ta. Creditele de casa in tot "vestul" sunt pentru niste zeci de ani. Ideea de a lua casa cu banii jos este putin socanta pentru marea majoritate.In general o casa e un credit pe durata unei bune parti a vietii active.--------------"You know what despair is; then winter should have meaning for you."
Daca ai sti cum se acorda creditele in Romania nu ai mai fi asa socata.Din toate Europa asta mare si frumoasa,Romania este printre tarile cu cele mai mari dobanzi la creditele imobiliare.Si asta nu ar fi tot.Mai adaugam si comisioanele(de multe ori neclare).Astfel ajunge o familie care isi cumpara un apartament sa datoreze bancii pana la 70% din salariu.Si asta lunar.In aceste conditii,cine isi doreste piatra asta de moara la picioare?Daca preturile apartamentelor-caselor-terenurilor ar fi realiste,daca bancile ar inceta specula,mult mai multe persoane si-ar permite,asa ca in Vest, sa-si achizitioneze o casa.
Vrei sa spui ca te indatorezi cu 70% in momentul in are contactezi creditul. Dobanda si comisioanele de gestiune sunt fluctuante, si ajungi in cativa ani sa datorezi lunar si 130% din salariu. Cei care au luat credit ipotecar in a 2- a jumatate a lui 2007 si inceputul lui 2008, or sa simta cu adevarat efectul abia de la anul. Parerea mea este ca foarte multi nu or sa-si mai permita sa platesca ratele...si asta in max 1-2 ani.Iar in Austria si Germania, din cate stiu eu (si poate nu numai pe acolo) se practica des faptul ca la credit participa si copiii. Adica platesc parintii pana la pensie, si apoi copiii deveniti majori. Felul asta de credit o sa apara si pe p-ta romanesca relativ repede.Iar eu nu cred ca pretul la case va scadea curand. Poate doar la apartamentle ceausiste construite inainte de '77...deja sunt banci care nu mai accepta ipoteci pe astfel de apartamente, sau daca accepta, costul creditului e mai mare.Si te contrazic Capcaune cu cererea vs nevoie. E adevarat nevoia de case e mare in Rom, dar si cererea e mare. Sunt foarte multi cei care cumpara in scop strict speculativ, de cand tinutul banilor in banci nu mai e asa rentabil si mai ales de cand se plateste impozit pe veniturile din dobanzi.Oamenii au cautat sa investeasca in altceva, o parte s-au dus la bursa, dar astia sunt cei cu ceva cultura economica sau cei care au si bani multi, cea mai mare parte a depunatorilor au scos banii din banci si i-au bagat in terenuri si case. Nu cu scopul de a construi sau a locui acolo, ci numai cu scopul de a revinde peste un timp. ASTA a urcat artificial preturile. Si faptul ca o groaza de firme sau oameni cu bani si-au 'spalat ' in felul asta lichiditatile. Iar bomboana de pe coliva a pus-o agentiile imobiliare, niste 'lupi' care au speculat si ei la maxim diferenta dintre cerere/oferta. In tabloul asta s-au adaugat firmele de constructii neserioase, care promit mult si realizeaza putin...si care oricum au marje de profit si de 70%.Asa ca, pentru o familie medie care vrea o casa in Rom...este misiune aproape imposibila acum...Citeam zilele trecute ca la un targ de imobiliare s-au prezentat firme americane care au oferte nu bune ci foarte bune, fiindca la ei e tare greu sa mai vanda ceva acum...asa ca dragi romani, ne ramane alternativa sa cumparam case in Florida, mai ales ca se discuta de renuntarea la vize...[bang]Danutz, mami de Maria-sa Rares (14.12.2006) fulguleti

#43
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 05 aprilie 2008 - 14:32

quote:
Originally posted by danutz
quote:
Originally posted by ladyJ
quote:
Originally posted by Sneeuwklokje
quote:
Originally posted by ladyJpai poate tocmai pentru ca oamenii isi permit cu greu sa se lege la cap cu un credit pe 30 de ani.Pentru ca preturile sunt aberante.Si da,nevoie ar fi de apartamente.Dar la preturi realiste.
Eu cred ca preturile sunt exagerate Dar ma socheaza afirmatia ta. Creditele de casa in tot "vestul" sunt pentru niste zeci de ani. Ideea de a lua casa cu banii jos este putin socanta pentru marea majoritate.In general o casa e un credit pe durata unei bune parti a vietii active.--------------"You know what despair is; then winter should have meaning for you."
Daca ai sti cum se acorda creditele in Romania nu ai mai fi asa socata.Din toate Europa asta mare si frumoasa,Romania este printre tarile cu cele mai mari dobanzi la creditele imobiliare.Si asta nu ar fi tot.Mai adaugam si comisioanele(de multe ori neclare).Astfel ajunge o familie care isi cumpara un apartament sa datoreze bancii pana la 70% din salariu.Si asta lunar.In aceste conditii,cine isi doreste piatra asta de moara la picioare?Daca preturile apartamentelor-caselor-terenurilor ar fi realiste,daca bancile ar inceta specula,mult mai multe persoane si-ar permite,asa ca in Vest, sa-si achizitioneze o casa.
Vrei sa spui ca te indatorezi cu 70% in momentul in are contactezi creditul. Dobanda si comisioanele de gestiune sunt fluctuante, si ajungi in cativa ani sa datorezi lunar si 130% din salariu.Danutz, mami de Maria-sa Rares (14.12.2006) fulguleti
Da...cu atat mai rau.[:(!] A luat-o lumea razna...[xx(]

#44
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 05 aprilie 2008 - 17:32

Eu zic ca trebuie sa trecem la vinovati, alaturi de speculatori, agenti imobiliari, firme de constructii neserioase si bancile. Pai, ce banca e aia daca acorda credit la o persoana care se indatoreaza la 70% din venituri?!! E sigur ca persoana respectiva nu va putea rambursa creditul timp de 25 ani in aceste conditii.

Cit despre creditul cu dobinda variabila...e o maaare pacaleala. Si aici au luat plasa unii oameni, au semnat contractul in 2003, cind rata dobinzii era mica, in jur de 3.5% si acuma se trezesc cu rate la 5-6%, ceea ce implica o dobinda cu vreo 150-200 euro in plus/luna.

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)

#45
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 05 aprilie 2008 - 18:07

A trecut vremea cererii mari. Numarul tranzactiilor a scazut la jumatate fata de perioada similara a anului trecut si continua sa scada ca volum. Cauzele sunt evidente si nu dau semne ca ar disparea curand: criza ipotecara americana care a afectat marii speculatori mondiali, inflatia in crestere (atat in Romania cat si, atentie!, in toata UE) ce erodeaza puterea de cumparare si rata de economisire, scaderea solvabilitatii romanului. Sa nu uitam ca impozitele sunt extrem de mici pe case si terenuri si este inevitabila cresterea lor pentru ca a ramas cam singura sursa serioasa de venit la buget neexploatata. Iar dupa alegeri va veni nota de plata a pomenilor electorale (cresterea pensiilor, etc) cea ce va eroda si mai mult puterea de cumparare.
Deja investitia intr-o casa nu mai este rentabila. Chiria lunara este sub dobanda lunara pentru aceeasi suma investita. Iar eventualitatea revanzarii cu profit peste cateva luni sau cativa ani are o probabilitate ce tinde la zero.
Dar, ca si in cazurile Caritas sau FNI, multi dintre cei ce-au speculat in imobiliare nu pot pricepe in ruptul capului ca buba se va sparge. Cam cu aceleasi efecte.
Sfatul americanului patit intr-ale crizelor economice sau imobiliare este urmatorul: sa nu faci NICIODATA un credit daca nu-ti permiti in acelasi timp sa faci si niste economii! Ori in Romania majoritatea creditatilor sunt dincolo de limita solvabilitatii, veniturile lor salariale fiind suplinite de ale parintilor sau din alte surse gri, incerte sau temporare.


#46
Jasmine

Jasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.031 mesaje

Postat 05 aprilie 2008 - 18:28

Cererea de apartamente e mare,intr-adevar,in sensul ca o gramada de familii au nevoie sa-si cumpere apartment.Dar ceea ce conteaza pe piata este cererea solvabila,adica cererea venita din partea celor care isi permit sa cumpere,respectiv sa acceseze un credit ipotecar cu o rata mare pe o durata mare.Pentru ceilalti...ura si la gara,singura solutie e chiria.

Eu cred ca piata imobiliara nu se va prabusi.Va fi o oarecare scadere a preturilor,dar ea nu se intrevede in viitorul foarte apropiat.

Deocamdata pe piata este un blocaj.Cei care vand nu vor sa lase la pret ("am dat pe apartamentul meu 12000 euro acum cativa ani si nu concep sa-l vand cu mai putin de 120000 euro"!!!!) iar cei care pot sa cumpere la preturile astea sunt destul de putini.

In marea lor majoritate,apartamentele vechi au fost primite "cadou" de la Iliescu prin anii 90.Acea generatie constituie astazi gasca "proprietarilor" care vor sa ia pielea de pe tinerii care vor o casa.Generatia de azi nu mai are sansa sa primeasca ceva aproape moka de la stat,asa ca nu are decat sa cumpere de la generatia veche,la niste preturi absolut nesimtite.



#47
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 05 aprilie 2008 - 18:59

quote:
Originally posted by Jasmine

Eu cred ca piata imobiliara nu se va prabusi.Va fi o oarecare scadere a preturilor,dar ea nu se intrevede in viitorul foarte apropiat.

Deocamdata pe piata este un blocaj.Cei care vand nu vor sa lase la pret ("am dat pe apartamentul meu 12000 euro acum cativa ani si nu concep sa-l vand cu mai putin de 120000 euro"!!!!) iar cei care pot sa cumpere la preturile astea sunt destul de putini.







Jasmine,pai tocmai blocajul asta cum il numesti tu va duce la o cadere libera.

State cu o putere mare financiara,(SUA,Germania,etc)au intrat in crize econimice fara sa le poata ocoli.
Acesta e traseul,urci,cobori,urci cobori.Cu atat mai mult cu cat preturile actuale din Romania sunt artificiale.Au urcat peste noapte fara vreo baza solida.


Uite,Capcaunul a explicat foarte clar.
Ce crezi tu ca se va intampla,daca spre exemplu multe din familiile inglodate in datorii catre banci nu-si mai pot achita ratele?

#48
maminuta

maminuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 399 mesaje

Postat 05 aprilie 2008 - 21:05

Asa este fetelor,subscriu si eu ideii ca bancile poarta o mare vina pentru aceasta situatie a preturilor aberante de pe zona imobiliara....
Creditele se acorda destul de usor acum...
Eu am facut un credit in 2002 de 4000 de dolari la Banca Transilvania si tin minte ca m-au sucit atunci pe toate partile.desi aveam totul ok si suma reprezenta 1/4 din valoarea casei( cu restul veneam noi).
Acum,vreau sa iau 90.000 euro...si a fost suficient sa duc adeverintele de venit.Au verificat la serviciu( si la mine si la sotul meu cu un telefon) si gata!Am avut preaprobarea!
Aceasta usurinta ne-a si pus pe ginduri...motiv pentru care o tot lalaim cu acest credit.Tot vizitam case...dar cind vad oferta,ma ia groaza.Unii oameni fixeaza tariful fara sa tina seama de un minim de bun simt.
Momentan,la cum stau lucrurile la noi....nu se vor schimba lucrurile.
Suntem o piata atipica.


#49
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 05 aprilie 2008 - 21:18

quote:
Originally posted by Jasmine



In marea lor majoritate,apartamentele vechi au fost primite "cadou" de la Iliescu prin anii 90.Acea generatie constituie astazi gasca "proprietarilor" care vor sa ia pielea de pe tinerii care vor o casa.
Generatia de azi nu mai are sansa sa primeasca ceva aproape moka de la stat,asa ca nu are decat sa cumpere de la generatia veche,la niste preturi absolut nesimtite.





Cred ca generalizezi putin fortat atunci cand spui de "moka" si "cadou".

Parintii mei, socrii si majoritatea prietenilor lor si-au luat casa in rate. Un apartament de 3 camere valora in 1970 cand l-au cumparat ei aproape 100.000 Lei iar salariile lor erau sub 2000 fiecare pe vremea aia.
Si sa stii ca si imprumutirule la CEC ul comunist aveau dobanda.Au platit rate pana in 1990 adica 20 ani si crede-ma ca nu le-a fost usor deloc.
Singura diferenta era ca pentru ei locul de munca era sigur, nu fac alte paralele la cum au trait in frig si intuneric, cum auu crescut copii cand nu se gasea de mancare...

Nu stiu de ce tind sa cred ca majoritatea proprietarilor apartamentelor vechi sunt ca ei. Chiar si cei care au stat in apartamente ca si chiriasi la ICRAL si le-au cumparat imediat dupa revolutie (pentru ca inainte nu li s-a permis)au platit pretul pietei de atunci.

Fiecare generatie se loveste de greutati...ale lor au fost altele dar sa-ti cumperi casa cand treiesti numai din salariu n-a fost nicidodata usor si niciodata nu s-a facut fara scarificii.



#50
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 05 aprilie 2008 - 21:52

quote:
Originally posted by ramiris
quote:
Originally posted by Jasmine
In marea lor majoritate,apartamentele vechi au fost primite "cadou" de la Iliescu prin anii 90.Acea generatie constituie astazi gasca "proprietarilor" care vor sa ia pielea de pe tinerii care vor o casa.


Cred ca generalizezi putin fortat atunci cand spui de "moka" si "cadou".
Parintii mei, socrii si majoritatea prietenilor lor si-au luat casa in rate. Un apartament de 3 camere valora in 1970 cand l-au cumparat ei aproape 100.000 Lei iar salariile lor erau sub 2000 fiecare pe vremea aia.

Jasmine nu se refera la cei care au cumparat apartamente in perioada comunista ci la marea majoritate (caci cei pe care revolutia i-a prins proprietari au fost o minoritate) a chiriasilor apartamentelor comuniste care le-au cumparat in anii '90 la un pret fixat de stat mult sub pretul pietei abia in formare. Cadou pentru toti chiriasii de la Iliescu, cel care ii uraste pe adevaratii proprietari. La mijlocul anilor '90, cand pe piata libera apartamentele valorau deja cateva mii bune de dolari, majoritatea plateau rate de doar cateva sute de lei pe luna (salariile erau de cateva zeci de mii de lei pe luna) pentru a intra in posesia apartamentelor in care au stat cu chirie pe vremea lui ceasca.
Piata este profund distorsionata si din cauza impozitelor stupid de mici (1/1000 pe an din valoarea casei in timp ce in orice tara normala impozitul este de cca 1/100). Daca impozitul i-ar arde la buzunare sa vedeti cum ar sari toti cu oferte avantajoase la vanzare![:D] Ca sa nu mai vorbim de impozitele aproape inexistente pe terenuri, in lipsa carora cresc balariile pe zeci de mii de hectare in jurul marilor orase in timp ce proprietarii lor casca gura la trecatori poate-poate s-o indura vreunul sa-i fericeasca cu zecile de euro pe metru patrat pe care le viseaza.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -