Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Preturile la apartamente in Bucuresti


148 raspunsuri la acest subiect

#31
stefaniya

stefaniya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 738 mesaje

Postat 04 aprilie 2008 - 21:07

Acum cateva luni si noi ne gandeam sa vindem un apartament ce-l avem aici si sa cumparam in Romania ceva pt inchiriere DAR ne-am razgandit dupa ce am vazut pe net pretul imobiliarelor. Asa ca mai bien pastram apartamentul ce-l avem aici pt chirie si mai tarziu pt baietelul nostru.

La tv am vazut o stire cum ca inca 7 ani de-acum incolo vor mai merge imobiliarele si inca vor creste dupa care vor stagna....dar cine crede ca va stagna.Cred ca imobiliarele chiar sunt o afacere buna. Dar sa nu vina vreun cutremur sa se duca la pamant.



De ce se indatoreaza lumea asa? Pt ca are! La noi magariile sunt,fetele care fac banii usor peste hotare vin cu ei in tara si nu el interezeaza daca merita sau nu,ca nu sunt munciti. Te uiti pe strada si vezi masini de lux de parca ar fi dacii.Iar omul de rand nu are ce face si se chinuie si el sa traisca.Sunt atatea moduri de magarii in Romania,incat bani sunt.



Si tot legat de preturi,am fost acasa de curand si merg intr-un magazin cu mai multe module,nu firme speciale ci doar patroni.Un stand cu blugi 600ron.Am intrebat ca sa fiu sigura daca nu ma insel,dar mi-a confirmat si tipa 600ron.Normal ca reactia mea a fost,POFTIM?? Si ea imi zice,pai daca nu va convine duceti-va si luati-va blugi de-aia de 100ron de care isi permite orice amarat.

Eu cred ca asta spune multe lucruri.







CARL IUBITUL 05.04.07 si mami Stefaniya

#32
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 04 aprilie 2008 - 22:40

quote:
Originally posted by stefaniya



De ce se indatoreaza lumea asa? Pt ca are! La noi magariile sunt,fetele care fac banii usor peste hotare vin cu ei in tara si nu el interezeaza daca merita sau nu,ca nu sunt munciti. Te uiti pe strada si vezi masini de lux de parca ar fi dacii.







CARL IUBITUL 05.04.07 si mami Stefaniya










Stefania,[:-)))][:-)))][:-)))]



Adica femeile usoare(romance) de peste hotare urca preturile la apartamente?Si la masini de lux?

Pai e foatre tare atunci.Ar trebui premiate ca sunt de-a dreptul o bomba in domeniul economic.





Foarte simpatica esti[cool]

#33
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 04 aprilie 2008 - 23:23

Extraordinar! Stie cineva preturi din Iasi? Un apartament de 3 camere in cetru (in spate la Unirea) si unul de 2 camere la gara (Mcdonalds). Si eu care spuneam ca astia in UK is exagerati![xx(]

#34
Rozi

Rozi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 963 mesaje

Postat 05 aprilie 2008 - 00:41

quote:
Originally posted by briza_marii
[br[...] tocmai ce am vb cu un agent care zicea "ca sigur preturile cresc", si as vrea sa stiu totusi care e realitatea [...]


Orice agent va spune, cui vrea sa cumpere, ca "sigur" vor creste preturile (deci cumpara acum! ca sa-mi iau eu comisionul), si acelasi agent va spune, cui vrea sa vanda, ca tot "sigur" preturile vor scadea (deci vinde acum! stii, comisionul meu...).

Cine e atat de naiv incat sa creada un agent, sau sa acorde credit 100% vreunui analist care, in presa, declara ca stie exact si sigur ce se va intampla? Sunt doar previziuni, presupuneri, uneori incercari de manipulare a pietei.

Parerea mea!

#35
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 05 aprilie 2008 - 01:33

Se tot pomeneste cererea mare de apartamente. FALS! Cererea este mica. Caci in jocul cererii si ofertei notiunea de cerere se refera la banii pe care posibilii cumparatori ii pun pe tava licitatiei.
Nu cererea este mare ci nevoia de apartamente este mare, ceea ce este cu totul altceva.

#36
stefaniya

stefaniya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 738 mesaje

Postat 05 aprilie 2008 - 02:05

quote:
Originally posted by ladyJ
quote:
Originally posted by stefaniya De ce se indatoreaza lumea asa? Pt ca are! La noi magariile sunt,fetele care fac banii usor peste hotare vin cu ei in tara si nu el interezeaza daca merita sau nu,ca nu sunt munciti. Te uiti pe strada si vezi masini de lux de parca ar fi dacii. CARL IUBITUL 05.04.07 si mami Stefaniya
Stefania,[:-)))][:-)))][:-)))]Adica femeile usoare(romance) de peste hotare urca preturile la apartamente?Si la masini de lux?Pai e foatre tare atunci.Ar trebui premiate ca sunt de-a dreptul o bomba in domeniul economic.Foarte simpatica esti[cool]
Ma refeream in general,daca cietsti mesajul meu ai sa vezi ca ma refer la magariile din Romania,nu doar fetele. Pai cati pesti sunt si cate sunt peste hotare,cate nu au luat apartamente asa ca pe paine? Daca unu are o afacere si ii merge,ca vorba aia sunt bani,normal ca-si cumpara si un apartament mai bun.Si astea sunt maruntisuri dar se stie ca in orice domeniu sunt magarii.Hai sa-ti zic,cunosc in Insula mare a Brailei cum merge treaba,cata furaciune. Daca tu vrei sa te opresti doar la o chestie si asociezi cum vrei,n-ai decat.[bis] Ca fapt divers,e aici o strada,daca te plimbi cu siguranta auzi o groaza de romance,si nu cauta de munca! CARL IUBITUL 05.04.07 si mami Stefaniya

#37
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 05 aprilie 2008 - 03:19

quote:
Originally posted by stefaniya
quote:
Originally posted by ladyJ
quote:
Originally posted by stefaniya De ce se indatoreaza lumea asa? Pt ca are! La noi magariile sunt,fetele care fac banii usor peste hotare vin cu ei in tara si nu el interezeaza daca merita sau nu,ca nu sunt munciti. Te uiti pe strada si vezi masini de lux de parca ar fi dacii. CARL IUBITUL 05.04.07 si mami Stefaniya
Stefania,[:-)))][:-)))][:-)))]Adica femeile usoare(romance) de peste hotare urca preturile la apartamente?Si la masini de lux?Pai e foatre tare atunci.Ar trebui premiate ca sunt de-a dreptul o bomba in domeniul economic.Foarte simpatica esti[cool]
Ma refeream in general,daca cietsti mesajul meu ai sa vezi ca ma refer la magariile din Romania,nu doar fetele. Pai cati pesti sunt si cate sunt peste hotare,cate nu au luat apartamente asa ca pe paine? Daca unu are o afacere si ii merge,ca vorba aia sunt bani,normal ca-si cumpara si un apartament mai bun.Si astea sunt maruntisuri dar se stie ca in orice domeniu sunt magarii.Hai sa-ti zic,cunosc in Insula mare a Brailei cum merge treaba,cata furaciune. Daca tu vrei sa te opresti doar la o chestie si asociezi cum vrei,n-ai decat.[bis] Ca fapt divers,e aici o strada,daca te plimbi cu siguranta auzi o groaza de romance,si nu cauta de munca! CARL IUBITUL 05.04.07 si mami Stefaniya
Stefania,nu am vrut sa te supar.Mi s-a parut amuzant mesajul tau si chiar m-ai bine-dispus[flo]Am inteles ce vrei sa spui.Dar nu stiu zau daca asta e motivul cresterii ARTIFICIALE a preturilor.Oricate apartamente si-ar cumpara fetele ´´cu munca la negru´´ sau hotii,tot nu este cererea atat de mare incat sa se ajunga la niste aberatii de preturi precum cele actuale.

#38
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 05 aprilie 2008 - 03:23

quote:
Originally posted by capcaunul

Se tot pomeneste cererea mare de apartamente. FALS! Cererea este mica. Caci in jocul cererii si ofertei notiunea de cerere se refera la banii pe care posibilii cumparatori ii pun pe tava licitatiei.
Nu cererea este mare ci nevoia de apartamente este mare, ceea ce este cu totul altceva.



Desigur.Cererile sunt sub asteptari.
De ce nu sunt cereri mari?pai poate tocmai pentru ca oamenii isi permit cu greu sa se lege la cap cu un credit pe 30 de ani.Pentru ca preturile sunt aberante.

Si da,nevoie ar fi de apartamente.Dar la preturi realiste.

#39
Sneeuwklokje

Sneeuwklokje

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 05 aprilie 2008 - 06:09

quote:
Originally posted by ladyJ
pai poate tocmai pentru ca oamenii isi permit cu greu sa se lege la cap cu un credit pe 30 de ani.Pentru ca preturile sunt aberante.

Si da,nevoie ar fi de apartamente.Dar la preturi realiste.



Eu cred ca preturile sunt exagerate Dar ma socheaza afirmatia ta. Creditele de casa in tot "vestul" sunt pentru niste zeci de ani. Ideea de a lua casa cu banii jos este putin socanta pentru marea majoritate.
In general o casa e un credit pe durata unei bune parti a vietii active.

--------------
"You know what despair is; then winter should have meaning for you."

#40
mychydutza

mychydutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 05 aprilie 2008 - 11:23

asta e intradevar un subiect fierbinte. ne-am luat in 2005 un apartament cu 2 camere conf 2 cu 26 mii euro, acu cica se vand cu 85mii. aberant! cum sa dai pe 40mp 85 mii euro????????? un apartament cu 2 camere peste o suta de mii?????????? vroiam sa ne mutam la 3 camere dar nici o sperantza deocamdata si nici in viitorul apropiat.traim intr-0 romanie de kk!parerea mea.

*mihaela*




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -