Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Preturile la apartamente in Bucuresti


148 raspunsuri la acest subiect

#11
acina

acina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 998 mesaje

Postat 04 aprilie 2008 - 11:41

Irina, ma refeream la constructia in sine.

Dar poti sa-ti iei la periferie casa deja contruita cu acesti bani.



Anca [gravi] 32 sapt+ mami de Buburuz Andrei[copil] (13.02.2006)

Pozele Noastre

Povestea Nasterii

votati-ne in clipe de viata 2007 andrei si pestii

#12
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 04 aprilie 2008 - 11:44

quote:
Originally posted by karligutza



serul fiziologic (o apa cu putina sare [:D] in varianta scurta, deci nu mare filosofie) costa undeva la 20 ron (aprox. 5 euro) o cutie cu vreo 5 fiole de 5/10 ml.... extrem de scump! cand poate cu banii astia am putea cumpara vreo 2-3 litri de ser fiziologic












Chiar putem! Daca cerem la farmacie sticla de 500ml in loc de fiole. Eu am dat 2.5 Ron pe o sticla.



Apartamentele sunt extrem de scumpe la noi. Nu stiu de ce. Preturile sunt umflate artificial in mare masura. E nebunie curata unde se va ajunge. Nu cred ca preturile vor scadea. Cel mult vor sta pe loc, la apartamentele in blocurile vechi, dar de scazut nu cred. Pana la urma atata vreme cat exista cerere masiva e si normal sa nu scada preturile. Cata vreme exista cumparatori pentru apartamente de 250 de mii in aviatiei, de ce s-ar vinde mai ieftin? Iti faci casa cu banii astia si ce casa, dar iti mai trebuie si terenul care e si asta o caciula de bani.

Patriciu se dadea de ceasul mortii prin presa saptamanile trecute ca vaaaaiiii ce criza nemaipomenita ne asteapta in imobiliare [alcool]



Veniturile nu au crescut in acelasi ritm, ar fi fost bine.

Eu am dat in 2000 pe apartamentul meu de 2 camere 9000 de dolari, iar acum este undeva in jur de 75-80 de mii de euro. EDIT: Aaa, citesc ca o garsoniera in berceni e atat, cred ca trebuie sa ma mai informez [:o)]





Andreea mama de Filip si Georgia

#13
LiliaToma

LiliaToma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.318 mesaje

Postat 04 aprilie 2008 - 11:58

La noi in bloc, garsoniera de 19 mp-60 mii euro

Eu cand ma mai uit la preturi, imi vine sa plang, cred ca nu o sa jaung niciodata sa imi iau casa cu asa pret, nici credit nu imi da nimeni atat, dar si rata asa mare, cine sa o plateasca...



Lilia si Amelia(26.09.2004)



Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)



#14
lilina

lilina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.921 mesaje

Postat 04 aprilie 2008 - 12:38

da,asa e, preturile sunt foarte mari la apartamente

si eu vreau sa vand apartamentul meu de 2 camere si sa-mi fac o casa (am deja terenul)

recunosc, ca tin de pret pt.ca am investit foarte mult in el si cand vad alti vecinii ca isi vand apartamentele la preturi mari dar fara nici un fel de imbunatatiri, nu imi vine sa scad nici un leut

initial, am zis sa ne luam un apartament in bloc nou, dar la banii aia, nu merita, aproape 200.000 euro !!! cu banii aia imi fac o mandrete de casa



Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)

poze cum s-a nascut bebe, site-ul lui bebe


#15
danutz

danutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 813 mesaje

Postat 04 aprilie 2008 - 12:40

Medox, nimik din ce ti-a zis prietena ta nu este exagerat, asta este realitatea actuala in Romania.

Cert este ca nu mai gasesti o garsoniera decenta sub 75.000 eur, un apt. de 2 camere sub 115.000-120.000 eur sau unul cu trei camere sub 135000eur.

Noi locuim la 2 camere, in Titan, la 2 minunte de un parc mare si superb si la 15 min de centru (de mers cu masina in conditii de trafic normal).

Am cautat o solutie sa ne mutam la un apt mai mare in aceeasi zona sau o casa la max 10-15 km de intrarea in oras aproape un an...si nu am gasit!

Un apt de 3 camere in zona se vinde ca painea calda iar pretul variaza intre 135.000 si 170.000 eur...bloc construit dupa '77. Ambii avem venituri peste medie, putem face lejer credit ipotecar, cu rata de aprox 1000 eur/luna...dar nu ne-am putut apropia.

In noiembrie apartamentele se vindeau de pe o zi pe alta, azi aparea anuntul si in cateva ore se semna antecontractul, gasisem la un mom dat un apt mai la periferia cartierului, de 3 camere, cu grad de confort mai mic decat al nostru de 2 camere, care era la 136.000 eur, voiau avans pe loc de 5000 eur si restul banilor in max 3 saptamani. Am stat si ne-am gandit, apt. ala avea nevoie de renovari capitale, trebuiau cheltuiti min inca 10.000 ca sa-l faci locuibil cat de cat...pur si simplu am considerat ca nu merita cheltuiala...

Mai gasisem si un ansamblu de casute la care constructia incepea din toamna undeva pe langa IMGB, la 10 min de metrou...accesibile ca pret. Voiau 15% avans, iar restul in transe de 25-30% pe stadii de executie, diferenta de 5% la finalizarea constructiei care ziceau ei ar fi fost in vara asta. In total casa ar fi fost 150000 eur plus TVA.

Am stat, ne-am gandit, ne-am interesat de constructor...si am abandonat ideea. Casa avea doar parterul de caramida si restul din lemn pe structura de OSB, era lipita de alte 2 case, nu exista drum de acces, adica mergeai 10 min cu masina in plin camp ( nici nu vreau sa ma gandesc in caz de ploaie sau zapada), iar toate utilitatile (racordul la curent si gaze) nu intrau in pret. Plus ca constructorul nu inspira prea multa incredere ...drept dovada ca acum acele case sunt la stadiul de fundatie...

Am dat exemplele asta ca sa explic cat de mare e speculatia pe imobiliare in Romania.

Cererea este disproportionat de mare comparativ cu oferta, terenurile si apartamentele noi se cumpara in proportie de 70% in scop speculativ, iar creditele ipotecare permit un grad de indatorare de 70% si chiar si avans zero. E adevarat ca sunt si foarte scumpe!!! Lucrez intr-o banca si vad cum se dau aceste credite, si cat de mult costa ele, dar totusi foarta multa lume isi permite un astfel de credit. In plus se adauga speculatiile agentiilor imobiliare, care si ele urca artificial pretul. De cand cu criza ipotecara din USA, toata lumea a sperat ca preturile vor da inapoi si la noi. Momentan preturile au stagnat sau au mai crescut doar putin comparativ cu luna decembrie!!! Iar ritmul creditarii nu s-a diminuat...

Asta e Romania!!!



Danutz, mami de Maria-sa Rares (14.12.2006)



fulguleti



#16
lilina

lilina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.921 mesaje

Postat 04 aprilie 2008 - 13:20

danutz, si eu stau tot in Titan f.aproape de parc si tot la 2 camere

ce coincidenta !!!



Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)

poze cum s-a nascut bebe, site-ul lui bebe


#17
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 04 aprilie 2008 - 13:24

este adevarat ca preturile au sarit ingrozitor si nesimtit de mult - dar uitati ca o buna perioada de timp nu s-au construit absolut deloc apartamente noi. de abia au inceput in ultimii 5 ani. si nu pe atat cat ar trebui. avand in vedere ca veniturile au crescut un pic si mai multe familii isi pot permite acum o rata la un credit fata de acum 10 ani era normal ca cererea de locuinte sa creasca. si cand oferta e extrem de mica.... s-a "justificat" cresterea exponentiala a preturilor la apartamentele existente.
ce sa va zic de Constanta, unde preturile la apartamente au fost intotdeuna aberante, unde se construieste ingrozitor de putin (ca ansambluri rezidentiale ma refer... adica bloace [:D]) si unde salariile nu-s la fel de mari ca in Bucuresti.
stiu ca si in Cluj e situatia asta.... si cred ca e la fel si in majoritatea oraselor mari.

Roxana

#18
arghirmonica

arghirmonica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 379 mesaje

Postat 04 aprilie 2008 - 14:17

No hadeti sa va zic cum ii pe la Cluj[:D].Va zic preturi din cartiere nu din centru.O gars 60 mii euroi,ap 2 camere 75000-85000,3 camere 110-120 mii,4 camere 125 mii in sus.Toate aceste preturi variaza in functie de ce au prin ele..de obicei urca normal[bang]
Prin centru nu prea stiu da bag sama ca-i mai scump decat eftineturile din cartiere....[bang]

#19
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 04 aprilie 2008 - 14:34

Un coleg de serviciu de-al sotului si-a cumparat apartament intr-un bloc nou si el e singurul roman dupa scara, restul sunt straini care zici el si-au cumparat apartamentele cu banii jos. ma gandesc ca poate si asta sa fie o cauza a cresterii aberante a preturilor?1
oricum suntem de tot rasu[bang]

...mami daca nu mananc acuma, intru'-n grebla foamei!!!!

#20
oanna3

oanna3

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 434 mesaje

Postat 04 aprilie 2008 - 14:53

in TM noi am luat ap (avans in octombrie) de 4 cam cu 110.000 eu iar acum 4 cam e 170.000 (dar cu 15 mp in plus)

l-am luat cu credit si evaluatorul a venit cand inca nu era pus parchetul , usile interioare si zugravit.... deci me mai muncea mult la el ... si l-a evaluat la 130.000....

e aberant ce se intampla

Ne puteti vota: Adevarul Craciunului - pag 3 si Gemeni pag 21

http://www.dropshots...iplets_RAI#date
http://www.dropshots.com/mihai3
http://picasaweb.goo...ur/TripletiiMei
http://www.dropshots.com/oanna3
http://community.web...com/user/oanna3
http://forum.desprec...?TOPIC_ID=92869 - povestea noastra

Oanna, mami de tripleti Rares, Andrei si Ingrid ( 20.06.2006)


iubesc si sunt iubita


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -