Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cat dau nasii la un botez ?


27 raspunsuri la acest subiect

#21
petrean

petrean

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.654 mesaje

Postat 24 iulie 2009 - 11:33

panza de mir..e actualul prosop..la noi atat a terbuit..nici ulei..nici vin..nimic. Tot au dat preotii. Cred ca depinde foarte mult de biserica. Copiii mei au fost luati in prosop cand au fost scosi din apa...ca panza de mir era pusa pe masa unde urmau sa fie imbracati. preotul cand am intrebat ce ne trebuie la biserica a spus"prosop+certificatele de nastere"



[baietel]Vlad si [baietel]Catalin-17.03.2009 si [copil] Andrei Luca -15.12.2006

[batetoba]Votati[batetoba]

un dolarel?



[bum]POZE[bum]

Povestea noastra

#22
cgeea

cgeea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 276 mesaje

Postat 26 iulie 2009 - 23:43

Intr-adevar, depinde foarte mult de biserica si de zona in care te afli... "Cate bordeie atatea obiceie..." Mai bine ar fi sa intri la subiectul mamicilor din Timisoara

http://forum.desprec...81&whichpage=19

poate te pot ele ajuta.

Noi am botezat 2 copii (unul la Iasi si unul la Bacau) si n-a fost la fel [:D] desi s-ar fi zis ca diferente nu ar fi trebuit sa apara. Oricum ar fi, copilul trebuie imbracat din cap pana-n picioare la biserica si inca o data la scosul din mir (dupa 24 sau 48 de ore, depinde de obiceiul zonei), atunci cand nasii il imbaiaza. Si daca tot ii faci baie, sa nu uiti de cele necesare: sampon, sapun, ulei de masaj,.... Poti sa cumperi si un halatel de baie, o jucarie...

O jucatie ar trebui cumparata oricum, langa trusoul pe care il pregatesti.

Despre ce se cumpara pentru biserica... preotul stie cel mai bine. La primul copil botezat m-am lasat in baza mamicii, care mai avea un copil iar eu inca nici unul, si am luat... cum m-a taiat capul.

Mi-a facut preotul o caterinca-n biserica...

Mai bine ar fi daca l-ai ruga pe tatic sa ceara numarul de tel al preotului si sa vorbesti tu cu el la telefon.

Oricum, cu atatea sfaturi, va iesi sigur totul ok.

Sa va traiasca finutul si felicitari.

[flo]



Gea, mami de Catinca-Ruxandra



frumoasa mamei

sotul meu

#23
alexa_m

alexa_m

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 29 iulie 2009 - 10:50

Multumesc pentru raspunsuri, ma ajuta foarte mult.
Pana la urma m-am hotarat. O sa sprijin bebele , cand il scoate din apa, intr-un prosop. Pe masa pe care sta bebele o sa pun o paturica frumoasa.
Pentru preot nu o sa duc nimic, fina mea a zis ca aduc ei prosop, sapun, vin ... Nu stiu daca trebuie neaparat, dar macar sa le aiba la ei.
Cgeea, de scosul din mir e prima data cand aud, dar nu cred ca o sa apuc sa particip la asta pentru ca noi plecam a doua zi dimineata din Timisoara. Am inteles eu bine, te-a certat preotul ca nu ai adus ce trebuia? Nu stiu cum si-a permis asa ceva, dar in ziua de azi nu ma mai mira nimic.
Referitor la preot...Finii mei au platit deja taxa de botez, nu au stiut ca de obicei nasii fac asta [:)]Ei bine, cand au platit taxa, preotul le-a sugerat ca nasii trebuie sa lase ceva si ei dupa botez...Cu alte cuvinte le-a zis sa nu uitam ca trebuie sa lasam spaga. Si saracul finul meu, care este prieten cu mine de o viata, se fastacise tot in telefon, nu stia cum sa ne zica despre asta...
[:D]L-am linistit spunandu-i ca stiam ca asa se procedeaza.

#24
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 07 august 2009 - 10:51

Si cat mai dau nasii in vara asta, la botez? Dar la preot, cam cat se da, dupa botez? Nu a cerut taxa de botez finilor si noi stim de la nunta, ca preotul batran a spus ca dam cat vrem, cat putem... Dar am tot citit de 300lei dati acum cativa ani; o fi bine tot atat sau trebuie macar 100 euro? Nu de alta dar stiu ca se da mai putin ca la nunta, totusi.



ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

My workshop

#25
alessia2005

alessia2005

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 644 mesaje

Postat 13 septembrie 2009 - 14:57

Noi la botez,in aprilie, am primit de la nasi 16 mil, cercelusi de aur, si hainute. Iar noi ca nasi acum 4 ani am dat hainute si 8 mil...la tara la niste persoane modeste. Sanatate!

#26
lucab

lucab
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 22 septembrie 2009 - 11:29

noi botezat si am cununat in aceasi,de fapt cununia civila a fost facuta in vara.de fapt initial era programat doar botezul,apoi au profitat de ocazie si s-au si cununat religios,fara a fi imbracata mireasa...daca ma gandesc sa socotesc se aduna o suma frumusica cheltuita de noi.
lumanarea a fost 100 ron, hainitele 300 ron,taxa la biserica pe chitanta si fara 200 ron, cercei aproape 200 ron,plus hainite la spital la nastere,susete,sticla de lapte si articole pentru baia de a doua zi..sapun,sampon,servetele,pampers. M-au costat 300 ron si lumanarile de nunta....deci se cam aduna.Pe langa ne-am fact haine...ca asta e..Am dat cat am putut noi,nu cred ca ar trebui sa se gandeasca la bani cand isi aleg nasii...daruiesti cat iti permiti sa fie din suflet ,nu cu parere de rau.

ralu

#27
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 25 septembrie 2009 - 12:34

A trecut botezul, am dat cat a primit si Alessia.[:)]Si in plus, lumanarea (care a fost un fiasco, desi destul de scumpa, feriti-va de floraria Tria's[bang]), hainute pentru biserica, prosoape, fasa, crasma, le-am facut pe unele, pe altele doar le-am brodat, oricum a iesit frumos trusoul. La biserica am platit si corul si aranjamentul floral, ca asa a vrut preotul, nu a mai cerut nimic tatalui fetitei, am platit noi tot, dupa botez. Dar nu-mi pare rau, a iesit ceva deosebit, fata de botezul fetitei mele, unde nu am fost multumita deloc.

Am mai luat ceva cadouri si un rand de haine la scoaterea din maternitate, cercelusi, la scaldatoare am luat un prosop, 2 randuri de haine de casa, o rochita draguta cu sosete, botosi, caciulita, body, in care am imbracat-o apoi.

Una peste alta, asta conteaza sa iasa frumos si finuta sa creasca aproape si de nasi, sa-i considere parte din familie. Imi e tare draga.[bibe]



ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

My workshop


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -