Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cat dau nasii la un botez ?


27 raspunsuri la acest subiect

#11
ralualexandrei

ralualexandrei

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 29 ianuarie 2009 - 20:00

Ca nasa am dat 10 mil la masa plus hainutze pana la un an,carucior un lantz de aur cu cruciulitza si o icoana.



Ca invitat dau cam 5 mil in cazul in care meniul este maxim un milion jumatate.



Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

#12
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 30 ianuarie 2009 - 19:40

Nasii in primul rand sunt parintii spirituali ai copilului. Deci important este sa se achite de aceasta datorie de-a lungul vietii copilului. Nasii trebuie sa ia cate un rand de hainute pt. ziua botezului si pt. ziua in care se face baita de mir, iar restul, cadou, bani...ce si cat isi permit. Daca oamenii fara posibilitati materiale doresc sa boteze un copil nu o pot face pt. ca nu au bani?

Taina botezului nu implica nimic material, ci numai spiritual.

Daca dai bani la botez si de-a lungul vietii nu faci nimic pentru fin, degeaba l-ai botezat.



Roli mami de Andrei [copil](16 ianuarie 2008) si Marc [bonjovi](9 iunie 2006)



ANDREI

MARC

VACANTELE NOASTRE IN 4

BAIETII MEI IUBITI



#13
ralualexandrei

ralualexandrei

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 30 ianuarie 2009 - 22:20

Sunt perfect de acord cu cele spuse de tine mai sus,acesta este idealul,insa dupa cum viata a tinut sa-mi dovedeasca e doar un ideal spre care majoritatea nici macar nu tinde.

Faptul ca mi-am daruit finii cum am crezut de cuviinta izvoraste din convingerea ca fiecare din ei este ca si copilul meu si cu asta cred ca am zis tot.



Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

#14
laurita25

laurita25
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 23 februarie 2009 - 11:14

si eu am fost nasica in iunie 2008.Ieri finuta mea a facut un an am fost la ea turta o vom face in mai asa vrea mamica ei ca va fi mai cald si vrea sa facem petrecerea la curte la margina bucurestiului(la tara).Pai ce sa va zic botezul a fost foarte frumos tot acolo l-am facut unde vom face si turta eu i-am dat 4 mil bani 3 mil am platiti biserica 1 mil jumatate lumanarea si hainute de vreo 3-4 mil cred + cercei de aur.nu am facut calculul dar eu cred ca nu am cheltuit mai mult de 12 mil si a fost un botez foarte frumos poate unde nu a facut petrecerea la restaurant.si mamica a fost multumita si finuta.Daca vrei sa increstinezi un copilas eu zic ca nu trebuie sa dai o gramada de bani sa te falesti e bine sa dai cat poti si cat ai cu timpul te poti recompensa fata de copil important e sa fi nas.In august voi fi si eu mamica.V-am pupat[gravi][;)]

#15
alexa_m

alexa_m

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 20 iulie 2009 - 12:45

Noi o sa fim curand nasi in Timisoara . Nu suntem din zona si as dori sa stiu cam cat ar trebui sa dam la masa ca si nasi. Botezul se tine la un restaurant destul de select din cate am inteles. Si daca stiti si cam cat este tariful la biserica...
Pana acum am cumparat pentru bebe un costumas de gala si un prosop, caci atat a zis fina mea sa iau. Am fost weekendul asta la un botez si parca totusi... erau mai multe lucrusoare pe acolo. Am si filmat, ca sa vedem ce trebuie facut.[:D]Deci, eu ma gandisem sa-i mai cumpar si o paturica ( pe masa pe care statea bebele era o paturica), fasa ( se leaga busuiocul cu fasa)si lumanarea de botez.Cam atat din ce am observat eu...In afara de ce am zis mai sus, mai trebuie ceva?
Cu lumanarea am o problema. Noi locuim destul de departe de Timisoara, oare nu o sa se topeasca pana acolo? Ar fi nepotrivit daca as ruga-o pe fina sa o cumpere ei de acolo si sa o platim ulterior?
Si inca ceva, la bebe ce cadouri ar fi nimerit sa-i cumparam? Eu as vrea sa-i iau si ceva util, dar si ceva care sa-i aminteasca de botez, sa reziste peste ani.


#16
petrean

petrean

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.654 mesaje

Postat 20 iulie 2009 - 13:05

Alexa..eu am avut botezul in 24 mai..si nasii au pus 10 milioane+haine+lumanari. Lumanarile le-am ales eu, si nasa s-a dus si le-a ridicat+platit. Nu e niio problema daca rogi mama sa aleaga lumanarea. Noua la biserica ne-a terbuit panza de mir(prosop), luamanri..si hainele copiilor..atat..fiecare biserica cu ale ei. (ortodocsi).



[baietel]Vlad si [baietel]Catalin-17.03.2009 si [copil] Andrei Luca -15.12.2006

Fa un gest umanitar



POZE



produse naturale

#17
maraki

maraki

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.336 mesaje

Postat 20 iulie 2009 - 14:21

Nasa trebuie sa imbrace copilul din cap pana in picioare. Iti trebuie de la pampers pana la pantofiori, prosop ca sa-l stergi dupa botez, panza de mir, caciulita. ulei pt preot ca sa-l sfinteasca si sa miruiasca copilul( uleiul asta il vei avea si a doua zi cand iei mirul copilului )o sticla de vin rosu pt preot, un prosop si sapun tot pt el, banii care-i dai ca taxa de botez. Daca nu te pricepi la hhainute, intreaba la magazin.



Monica

http://www.community...m/user/maraki36

mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )

Foto Angelo

Angelo1

Angelo2

Angelo3

Angelo4

filmulete maraki5



#18
alexa_m

alexa_m

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 22 iulie 2009 - 14:20

Multumesc pentru raspunsuri.
Petrean, am rezolvat cu lumanarea. Am sunat-o pe fina si am rugat-o pe ea sa ia una care-i place si sa o platesc dupa aceea.
Problema e ca a fost taticul la preot sa intrebe ce trebuie pentru biserica,dar nu si-a notat si nici nu a pus prea multe intrebari, asa ca ne-a lasat "in ceata" si incercam sa ne descurcam cum putem.
Ce este panza de mir? Prosop pentru bebe am luat, dar panza de mir nu. Sunt acelasi lucru?
Maraki, bine ca mi-ai zis ce trebuie pentru preot, caci la astea chiar nu ma gandisem [flo]Hainute pentru biserica am luat deja, erau set (costumas, caciulita, sosetute, botosei). O sa-i mai iau si altfel de hainute, cadou. Dar as fi vrut sa-i duc si un cadou mai special...si nu-mi vine nici o idee. Daca era fetita i-as fi luat bijuterii, dar fiind baietel...oare ce as putea sa iau?



#19
ralualexandrei

ralualexandrei

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 22 iulie 2009 - 15:58

Alexa panza de mir este o bucata de panza din bumbac pe care o gasesti in orice magazin cu articole pt bebelusi.In ea il primesti pe micul crestin cand este scos din cristelnitza.

Eu le-am luat cadou finilor mei (toti baieti[:D]) cate o icoana frumoasa cu sfantul al carui nume il poarta.



Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!








#20
alexa_m

alexa_m

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 24 iulie 2009 - 11:26

Dar nu poti sa primesti bebele ( cand este scos din cristelnita) intr-un prosop? Caci eu luasem un prosop pentru asta...[:-/]

Andra, ti-am vazut albumele, ai o familie foarte frumoasa! Felicitari!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -