Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Evolutia motrica la prematur-experienta noastra


126 raspunsuri la acest subiect

#11
petricica

petricica
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 02 septembrie 2008 - 16:05

buna ziua mamici[flo].di propria-mi experienta va pot spune 2 metode extraordinare de terapie pt copilasii prematuri care se dezvolta motoric mai incetisor.noi am facut zi de zi timp de un an.in momentul in care copilul incepe sa mearga in patru labe,sau sa se traga asa pe coate,locul ideal de exersat sunt treptele.o mana la barbita sa nu se loveasca si cu cealalta impins usor de la fundulet.face minuni.pt cei care nu au trepte se poate improviza cu putina imaginatie.a 2 metoda este leganatul intr-o patura de exemplu,asa ca intr-un hamac.de o parte si de cealalta stau parintii si prind patura de colturi.copilul isi va dezvolta diferite grupe de muschi si isi va forma echilibrul.cand am iesit cu chantal din spital medicii au preconizat ca va merge cel devreme la 2 ani si 2 luni.si dupa cum v-am povestit deja am reusit mult mai repede.va pup.o zi frumoasa

#12
Ella2008

Ella2008

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 04 septembrie 2008 - 17:41

[font=Arial]Va pup cu drag pe toate!



Nici ca m-as fi gandit eu sa primesc atatea raspunsuri incurajatoare! Va multumesc din suflet tuturor! [pup]Da, asa cum spuneai si tu Sanziana, evolutia copiilor maturi sau prematuri nu poate fi inscrisa in tipare. Iata, Ella mea exact dupa ce m-am panicat si v-am cerut ajutorul si parerea, a inceput sa se rostogoleasca in toate directiile fara ajutor. [:D]Trebuie sa avem deja mare grija caci este extrem de rapida: o las pe paturica ei, pe covor si o gasesc cine stie unde. De asemenea o vad cum incepe sa-si intinda bratele si cum incearca sa ridice funduletzul atunci cand sta pe burtica. Semn bun, nu?! Cred ca ne indreptam spre mersul de-a busilea. Acum ea are 7 luni si 3 saptamani necorectate, aproape 8kg si 67cm. Tare curioasa sunt: cand va face ea singurica primii pasi? Doamne, ajuta-ne noua tuturor si copilasilor nostri!



Aaaaaa, si am uitat sa va spun (cu toate ca acum ies din tema!): acum o luna ne-au iesit primii dintisori. Si vai, ce mai durere pentru doi dintzisori! Acum ne ies ceilaltzi doi de jos si din nou plangem si suferim. Singurul lucru care o mai ajuta este masajul gingiei pe care il facem noi, cu degetul.



Mergem sa papam acum!

Asteptam cu drag sa ne povestitzi despre voi si ingerasii vostri!



Alina si puiutzul Ella


#13
petricica

petricica
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 05 septembrie 2008 - 10:41

draga alina.cu dintisorii am petrecut si noi muuuuuulte nopti albe[bang][bang].sufeream si eu impreuna cu ea.pana cand la sfatul unei prietene,am bagat lingurite la congelator si i-am dat mereu sa ,,muste" pe ele.ajuta mult.va doresc o zi frumoasa!

#14
natynic

natynic

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.571 mesaje

Postat 10 septembrie 2008 - 12:32

Ella, mi-ai luat-o inainte caci si eu tot mi-am propus sa deschid acest subiect. Foarte util pentru noi toate caci uite, ne mai linistim auzind cum a fost cu altii.
Fetita mea s-a nascut la 30 de saptamani cu 1,3 kg si 39 cm. Are acum 7 luni si o saptamana, necorectate. Pana acum o luna nu si-a tinut deloc capul! Se rostogoleste f bine pe burta si pe spate de aproape 2 luni! (a si cazut odata din patul mare, in mai putin de 1 minut de nesupraveghere), in schimb nici vorba sa stea in fundulet, nici nu vrea macar. De vreo saptamana incearca sa mearga in 4 labe, adica isi ridica funduletul si se impinge in cap inainte. Cum am mai spus si la alt topic, face kinetoterapie pt ca isi tine capul pe spate si spatele f arcuit. Mi s-au dat sperante dar mi s-a cerut multa rabdare. Sunt pregatita -cred- pentru faptul ca va fi dpdv motor in urma copiilor de varsta ei dar Doamne ajuta sa fie bine pana la sfarsit.
Dupa cum se vede, si cazul nostru e diferit, etapele nu se respecta...Dar mai vreau ssi eu sa aud alte relatari...

Naty
mamica [copil] Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!


#15
Ella2008

Ella2008

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 12 septembrie 2008 - 16:04

Saluti,

Ah, Naty, tare ma bucur cand auzind povestea altor mamici de ingerasi ne mai linistim un pic cu toatele! Si se pare ca si puiul tau evolueaza la fel de atipic ca si al meu. Insa am vesti minunate: am vorbit cu pediatrul de aici si mi-a spus ca este foarte important ca Ella mea se rostogoleste in toate directiile si ca isi suge dedetelele de la picioare. De fapt asta este mai important decat statul in sezut! Hm, habar nu aveam!
Ceea ce este insa haios este ca si puiul meu a cazut de pe pat cam in 20 de secunde dupa ce am plecat de langa ea: am simtit ca mor, mi s-a rupt inima pentru ea![bang] De atunci o asez numai pe covor, in mijlocul casei.
As vrea sa te intreb insa despre arcuirea spatelui: cat de des isi arcuieste spatele fetita ta? Si pentru cat timp? Bineinteles ca mi-a intrat si mie teama in suflet deoarece si Ella mea isi arcuieste spatele dar nu mult. Te rog, spune-mi cate ceva despre voi in acest sens!
Inainte de a incheia as vrea sa te felicit pentru curajul de care dai dovada! Eu parca nu sunt tot timpul asa de pozitiva! Jos palaria!

Va pupam cu drag si va uram multa sanatate!
Alina si puiul Ella (apropos si Ella mea este de fapt Elena)


#16
natynic

natynic

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.571 mesaje

Postat 12 septembrie 2008 - 16:30

Ella, stai usor ca nici eu nu sunt mereu asa pozitiva...Mai ales ca sunt si membra a unei odisei de aici, in care puiul meu e singurul prematur si cand vad poze si filmulete in care alti bebelusi mai mici ca ea (chiar ca varsta corectata) stau deja bine in fund, merg in 4 labe si in premergator si au deja 3-4 dinti mi se strange inima de teama...
Iulia isi arcuieste spatele mai putin de cand si-a descoperit picioarele[:D] si incearca sa o ia inainte in 4 labe. Inainte ar fi stat permanent cu capul dat mult, mult pe spate. Din cauza asta, abia dupa aproape o luna de kinetoterapie si la 6 luni! a inceput sa-si tina capul, nici acum nu-l tine perfect, tot are tendinta de a-l lasa sa cada pe spate dar se redreseaza singura. Mi s-a spus ca e rezultatul unei "minime leziuni cerebrale" datorata prematuritatii, desi la ecografia transfonatnelara nu s-a vazut nimic patologic. Si ca va recupera prin gimnastica, dar mai devreme de 2-3 luni sa nu ma astept la rezultate spectaculoase. Asa ca astept...

Naty
mamica [copil] Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!


#17
ali

ali

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 732 mesaje

Postat 22 septembrie 2008 - 19:17

Vineri am implinit 3 luni necorectate.Avem 6 kg si 63 cm.Nu-mi vine sa cred ce bine a crescut.De cateva zile cand il pun pe burtica isi intoarce caputul dintr-o parte in alta.SI cand reuseste illaud si zambeste tare mandru.
Voi ati facut controale oftalmologice pana la 6 luni?Noi am fost deja de 2 ori si urmeaza sa mai mergem.Si dr neonatolog cu care am nascut ne-a spus ca pana la 2 ani trebuie mers regulat la conrol la ea la spital.

ali

#18
natynic

natynic

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.571 mesaje

Postat 30 septembrie 2008 - 17:34

Am fost la oftalmolog, mai ales ca Iulia a avut o retinopatie incipienta; ultima data pe la 4 luni cred, cand medicul a zis ca e ok, mai facem control la 1 an, dar asta pt ca avea asociat si un canal lacrimal infundat; intre timp se pare ca si asta s-a rezolvat.

Naty
mamica [copil] Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!


#19
Ella2008

Ella2008

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 26 octombrie 2008 - 14:27

Draga Ali,

Pai voi sunteti o mare minune a lui Dumnezeu: 3 luni, 6 kg si 63 de cm?! Wow! [flo] Stiu copilasi nascuti la termen ce nu ating aceasta greutate la 3 luni! Felicitari si sa va apere Maica Domnului de toate cele rele! Bineinteles ca si noi am crescut (dar mai putin caci suntem fetite!): avem 9 luni si jumatate necorectate, aproape 9 kg si 70 de cm. Mananca si ea foarte bine, multumesc lui Dumnezeu: de 3 ori pe zi lapte, o data piure de legume (250g) cu un pic de carne (ii dau carne de la 8 luni) si o data piure de fructe cu cereale integrale! Tare fericita sunt ca putem sa o hranim corespunzator deoarece nu este mofturoasa! De asemenea suntem in vecinatatea lui "de-a busilea" si stam pe fundulet chiar si o ora, insa cateodata cadem pe o parte obosite ca o gogoasa. In rest ce sa-ti spun? Ca si puiul tau este foarte mandra cand reuseste ceva nou si atunci o laudam si noi foarte tare! Inca sunt foarte curioasa vizavi de momentul in care va putea sa faca singura primii pasi...
Am vazut de asemenea, Ali ca ai pomenit de controlul ochilor... Mie nu mi s-a recomandat si sper ca s-a procedat asa deoarece ochii Ellei sunt fara indoiala in regula.
Acum trebuie sa plec pentru ca s-a trezit: cred ca o supara dintisorul ce sta gata sa iasa! [bang] Avem deja cinci si al saselea trebuie sa apara si el. Ella este un copil linistit ce adoarme usor dupa ce o asez in patutul ei dar de cateva seri plange tare, tare mult de durere. Tin sa spun ca pediatrul mi-a recomandat sa-i pun un supozitor de paracetamol pentru copii atunci cand durerea este prea puternica. Poate ca te va ajuta si pe tine acest sfat cand puiul tau va mai creste un pic. De asemenea marturisesc ca durerile de dinti au inceput cu 2 luni inaintea aparitiei primului dinte, adica asa pe la 4 luni! [audinti]

Astept cu drag sa-mi mai povestesti de baietelul tau...
Multi pupici si sanatate va dorim amandorora!
Alina si puiutul Ella





#20
ali

ali

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 732 mesaje

Postat 04 noiembrie 2008 - 13:29

Da Ella.Andrei e o minune de la Dumnezeu.Ai dreptate.L-am primit de la Doamne Doamne dupa 7 ani de incercari si tratamente dupa a 5 inseminare artificiala.In fiecare zi ii spun 'Minunea lui mama'.Asta ca sa stie si el [:D].Avem deja 4 luni si 2 sapt si crestem bine.
Intre timp am fost la primul control la dr neonatolog cu care am nascut si m-a invatat niste exercitii care sa-l ajute sa-i ajunga din urma pe cei de varsta lui.Si se pae ca au inceput sa dea rezultate.Unul dintre exercitii e stand copilasul pe spate sa-l ridic de manute pana in fundulet.La inceput caputul ramanea pe spate dara acum dupa aproape o luna de exercitii il trage foarte usor dupa el.DAca il pun pe burtica si il sprijin pe coate isi tine foarte bine caputul sus.Un exercitiu pe care nu prea l-am facut e leganatul in patura.Stiti si voi ce ne placea chestia asta cand eram mici.Se pare ca ii stimuleaza alte grupe de muschi.

Acum avem mici probleme care sper sa fie trecatoare.Am luat vaccinul de 4 luni si nu mai prea mancam.E tare nasoala chestia asta.Incepe parca sa se traga la fata.Maine avem o sapt de la vaccin si sper sa-i treaca.
Referitor la dintisori se pare ca-l chinuie si pe el pentru ca roade tetina cand ii dau de mancare.I-am pipait cu un deget gingiile si ma musca.Nu am simtit nici o inflamatie dar vorba ta probabil ca deja incep sa doara.
Am o prietena care a nascut in Franta si zicea ca ea la baietelul ei i-a dat niste granule homeopate pentru dureri si a trecut usor peste perioada asta.Astept sa primesc si eu granulele astea.
Mi-ar place sa mai tinem legatura.
Va pupam si noi si mult succes in continuare.

ali


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -