Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 3 voturi

yoga si Dumnezeu


394 raspunsuri la acest subiect

#391
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 05 octombrie 2008 - 00:03

Citat:
Sfantul ii zise atunci: „Ei, asadar, daca esti de acord cu mine, nu te pune in dezacord prin faptele tale! Pentru ca tu stii, acum, ca Dumnezeu a creat toate lucrurile, ridica-te si vino in Biserica, marturisind Simbolul credintei ortodoxe“.


In anul 325 nu avea cum prea-cuviosul Spiridon sa vorbeasca de credinta ortodoxa. Confesiunea ortodoxa a aparut muuuuult mai tarziu.


P.S. Apropos de minuni: consider ca cea mai teribila minune este transformarea ce se petrece in inima omului - cand vezi cum un om care era depravat/rau/orbit de ura cade in genunchi in fatza Creatorului si devine de nerecunoscut, un om dupa voia Lui.
Am vazut cu ochii mei o astfel de minune si am auzit o multime de astfel de marturii.




#392
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 06 octombrie 2008 - 11:37

Lady, iti era dor de mine, daa? :-))





Mai, chestia asta cu Isus care era deopotriva om si Dumnezeu (Om adevarat si Dumnezeu adevarat) este foarte greu de inteles si am ajuns la concluzia ca nu poate fi dezbatuta asa, pur si simplu, intr-o discutie pe forum.

O iei ca atare, la fel cum iei existenta lui Dumnezeu :-).

Isus pe pamant este un dar nepretuit al lui Dumnezeu pentru noi si suntem prea limitati ca sa putem explica exact miracolul intruparii.

Luam asta ca atare si, daca totusi ne e greu sa o digeram, putem sa analizam in amanunt ce s-a intamplat dupa rastignire (nu ma refer neaparat la Inviere, ci la tot ce a avut loc dupa).

Eu una, dupa ce ma gandesc la dupa rastignire nu mai am nici un dubiu ca Isus este Dumnezeu :-).







Apropo de afirmatiile ca ucenicii ii spuneau lui Isus numai "Invatatorule".

Nici vorba! Numai "Doamne" ii spuneau. Singurul care ii spunea "Invatatorule" era Iuda Iscarioteanul.

Doamne aici, Doamne si aici, Doamne si aici, Doamne si aici, Doamne si aici si oriunde cauti in cele patru Evanghelii.







Se mai spune ca Isus nu a adus un altfel de mesaj, altfel decat al profetilor de dinainte de El.

Nici vorba!

Isus a avut un mesaj total diferit, tot timpul a sustinut divinitatea Sa si acesta este motivul pentru care fariseii si carturarii L-au vrut mort.

Isus isi sustine divintatea!.

Nimeni, niciunul din profetii de dinainte de El nu au sustinut ca prin ei se poate ajunge la Dumnezeu.



Divinitatea lui Isus



Divinitatea lui Isus.





Astea sunt citate dintr-un singur capitol al Bibliei. Din unul singur! Oricare din cele patru Evanghelii ai deschide, gasesti astfel de declaratii ale lui Isus :-).





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.


#393
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 06 octombrie 2008 - 16:23

Citat:
citat din mesajul lui Elena


Citat:
Sfantul ii zise atunci: „Ei, asadar, daca esti de acord cu mine, nu te pune in dezacord prin faptele tale! Pentru ca tu stii, acum, ca Dumnezeu a creat toate lucrurile, ridica-te si vino in Biserica, marturisind Simbolul credintei ortodoxe“.


In anul 325 nu avea cum prea-cuviosul Spiridon sa vorbeasca de credinta ortodoxa. Confesiunea ortodoxa a aparut muuuuult mai tarziu.





evident, asa cum nici Avraam nu avea cum sa fie crestin intrucat crestinismul a aparut muuult mai tarziu

in text se vorbea despre "dreapta credinta" nu cred ca se pomenea de nici o confesiune...si apropo, Sf Spiridon era ierarh, adica o categorie mult contestata de recent aparutele confesiuni crestine

#394
AmethystRain

AmethystRain

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 170 mesaje

Postat 07 octombrie 2008 - 18:43

Irina,[asia]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -