Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 3 voturi

yoga si Dumnezeu


394 raspunsuri la acest subiect

#21
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 18 septembrie 2008 - 18:01

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro
Chiar nu vede nimeni ca, credinta e relativa zonei geografice si societatii in care traim? Daca cei care cred ca yoga este diavoleasca s-ar fi nascut in India mai exista oare un asemenea subiect?Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)A ticket to hell has never been funnier"You know your god is man-made when he hates all the same people you do."
Bineinteles, numai ca s-ar fi numit "Botezul in cazan-lucrarea demonilor" [:D]Eileen Nicole

#22
simonacip

simonacip

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.965 mesaje

Postat 18 septembrie 2008 - 19:21

Blackpanterro, credinta nu e relativa zonei geografice, scuza-ma ca-ti spun. Drept dovada ca Yoga se practica acum ca o "relaxare" cum spuneti voi, la noi in Europa. Cine are timp sa caute, sa cerceteze, sa se documenteze, cine e cu adevarat interesat de sufletul sau va descoperi ca ortodoxia este Calea, chit ca traieste peste ocean, in Asia sau mai stiu eu unde. S-au convertit o multime de oameni cind au realizat care este singura religie salvatoare. Dar desigur ca majoritatea nu e interesata decit de glume aberante (vezi alexia)...De altfel, calea e strimta si nu numai strimta, dar si dificil d eurmat si se stie asta, de accea nu se inghesuie toata lumea...



Simona, mami de baieti [8**]



David (10 nov 2004)si

Matei (24 aprilie 2008)


"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."

#23
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 18 septembrie 2008 - 19:28

Citat:
citat din mesajul lui Alexia27
Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro
Chiar nu vede nimeni ca, credinta e relativa zonei geografice si societatii in care traim? Daca cei care cred ca yoga este diavoleasca s-ar fi nascut in India mai exista oare un asemenea subiect?Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)A ticket to hell has never been funnier"You know your god is man-made when he hates all the same people you do."
Bineinteles, numai ca s-ar fi numit "Botezul in cazan-lucrarea demonilor" [:D]Eileen Nicole
Clar[:D]Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)A ticket to hell has never been funnier"You know your god is man-made when he hates all the same people you do."

#24
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 18 septembrie 2008 - 19:32

Citat:
citat din mesajul lui simonacip
Blackpanterro, credinta nu e relativa zonei geografice, scuza-ma ca-ti spun. Drept dovada ca Yoga se practica acum ca o "relaxare" cum spuneti voi, la noi in Europa. Cine are timp sa caute, sa cerceteze, sa se documenteze, cine e cu adevarat interesat de sufletul sau va descoperi ca ortodoxia este Calea, chit ca traieste peste ocean, in Asia sau mai stiu eu unde. S-au convertit o multime de oameni cind au realizat care este singura religie salvatoare. Dar desigur ca majoritatea nu e interesata decit de glume aberante (vezi alexia)...De altfel, calea e strimta si nu numai strimta, dar si dificil d eurmat si se stie asta, de accea nu se inghesuie toata lumea...Simona, mami de baieti [8**]David (10 nov 2004)siMatei (24 aprilie 2008) "Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."
Singura religie salvatoare?? Cine spune asta? Biblia? Popii? Cine?Daca tu te nasteai intro familie musulmana extremista, sau intr-o familie evree? extremista mai credeai asa?Asa te bucuri ca esti deja nascuta intr-o familie crestina(ortodoxa, care de multe ori s-a dovedit a fi extremista) si deja te afli in "religia salvatoare"Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)A ticket to hell has never been funnier"You know your god is man-made when he hates all the same people you do."

#25
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 18 septembrie 2008 - 19:37

Citat:
citat din mesajul lui simonacip

Dar desigur ca majoritatea nu e interesata decit de glume aberante (vezi alexia)



Simona, mami de baieti [8**]



David (10 nov 2004)si

Matei (24 aprilie 2008)


"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."





Vaaaai, pai se poate? Unde ti-e intelegerea si mila crestineasca fata de noi, astia, care preferam sa umblam pe bulevarde in loc de "cai stramte"?



Apropo, daca ti-ai scoate ochelarii de cal am putea avea si alt gen de discutii, dar asa...Tu iti dai seama ca ii faci practic pe toti care nu sunt ortodocsi candidati siguri la iad?!

Sunt curioasa ce parere are Hannen (care e musulmana), sau BeLucci(caree e baptista) si care, in paranteza fie spus, sunt muuuuult mai tolerante cu cei de alte religii decat a lor si nu baga pumnul in gura celor care nu-s ca ele.



Eileen Nicole

#26
simonacip

simonacip

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.965 mesaje

Postat 18 septembrie 2008 - 19:50

E singura religie salvatoare, religia Sfintilor Parinti. CIne are urechi de auzit sa auda.

Eu nu fac pe nimeni candidat la iad, fiecare dupa faptele sale (si oricum asocierea candidat si iad lasa de dorit..)



Editez: acum in conditiile in care se discuta atita despre ecumenism, e clar ca nu popii sau Biserica o spune...ci Sfintii Parinti



Simona, mami de baieti [8**]



David (10 nov 2004)si

Matei (24 aprilie 2008)


"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."

#27
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 18 septembrie 2008 - 20:04

Hai mai Simona cum sa nu vezi ca mai toti au religia familiei in care s-au nascut?

Cati sunt cei care se convertesc(prin casatorie sau alte motive) si aici nu ma refer la convertirea saracimii din Africa de catre catolici si baptisti.Aia saracii ar sluji pe oricine pt un blid de mancare...desi atat catolicii cat si baptistii nu misca un deget pt imbunatatirea situatiei in Africa.

Ei se multumesc cu faptul ca isi inmultesc slugile, eventual mai trag de pe ei cat pot...blidul trebuie sa mearga din mana indiferent ca ai sau nu ai...bleah!!



Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

A ticket to hell has never been funnier



"You know your god is man-made when he hates all the same people you do."

#28
simonacip

simonacip

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.965 mesaje

Postat 18 septembrie 2008 - 20:50

Blackpantero, tocmail asta incerc sa subliniez ca nimeni nu opreste pe nimeni sa vada care e religia salvatoare, nu?

Nu trebuie sa raminem cum ne-am nascut pentru ca asa s-a nimerit. Avem o mie si una de surse de documentare, fapte, minuni, etc...Cine ne opreste?Cind vrei o slujba mai buna, te perfectionezi, te apuci si inveti,ceri un sfat cuiva care cunoaste etc.

Cind faci o lucrare mai importanta la fel, iti iei eventual un meditator sa te ajute ...SI tot asa. Dar cind e vorba de sufletul nostru de ce nu faecm acelasi lucru(+ un duhovnic bun, e la fel de important ca si documentarea..?



Simona, mami de baieti [8**]



David (10 nov 2004)si

Matei (24 aprilie 2008)


"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."

#29
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 18 septembrie 2008 - 21:00

Simona, hai sa pun problema altfel, poate nu ne exprimam noi clar. Uite, de ex Coranul il recunoaste pe Isus, pe David, si pe inca cativa, nu stiu care (Hannen [flo], corecteza-ma daca gresesc, te rog), deci are undeva o radacina comuna cu crestinismul. De ce e asa imposibil de crezut ca, asa cum in Romania a venit Sf Andrei, la irlandezi Sf Patrick etc, prin tarile arabe sa fi fost Mahomed (din nou, scuze daca am scis gresit.) Prin fiecare parte a ajuns altcineva, si a propovaduit conform limbii si specificul locului.

De ce ar fi crestinismul (si culmea, ortodoxismul, care e doar una din religiile crestine) SINGURA religie corecta? Ca pana la urma, nu stiu sa fie diferente majore de conceptie, mai degraba de interpretare.



Eileen Nicole

#30
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 18 septembrie 2008 - 21:08

Citat:
citat din mesajul lui simonacip

E singura religie salvatoare, religia Sfintilor Parinti. CIne are urechi de auzit sa auda.



Religie salvatoare? Hm, foarte interesant!
Si cam ce face religia asta ca sa te salveze? Fii atenta ca salvarea implica o moarte ispasitoare. Dumneaei a murit sau e in curs? [:D].

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -