Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Lista Gradinite - bila alba /bila negra - sector 2


199 raspunsuri la acest subiect

#21
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 02 aprilie 2008 - 01:56

ENYA

* Numele gradinitei : Gradinita nr.201 "Clopotel" (de stat, sector2)
* Grupa la care e copilul si cand a inceput sa frecventeze gradinita : gr.pregatitoare, sept.2006
* Punctajul :
Personal : 5 puncte
Dotari : 5 puncte
Curatenie : 5 puncte
Mese : 5 puncte
Activitati in gradinita : 5 puncte
Activitati extracuriculare : 5 puncte
* Punctaj total: 30 puncte

Amalia si Vladi (6 ani si 10 luni)

Edit ca sa revin cu amanunte, Ioana :

-parerea mea este ca cele doua doamne educatoare de la grupa pregatitoare in care este Vladi sunt dedicate acestei meserii, pun foarte mult suflet in ceea ce fac cu copiii
-au fost alaturi de el, facilitandu-i integrarea in colectivitate si, mai mult decat atat, intr-un grup deja format, in care ceilalti copii se cunosteau de 2-3 ani (din cauza unor probleme de sanatate, Vladi nu a putut frecventa gradinita in anii anteriori)...nu a fost tocmai usor , dar cu pedagogi buni care stiu sa incurajeze comportamentul pozitiv, care au intelegere si rabdare, si exista comunicare foarte buna intre parinte si educatori, se poate!
-copilul meu se duce cu foarte mare placere la gradinita, si acesta e un indiciu important ca acolo se simte foarte bine, este intre prieteni, si are parte de atentie si caldura sufleteasca
-mancarea este foarte buna si diversa (fi-miu -un mare mofturos, surpriza, dar mananca!), meniul este afisat, ingrijitoarele (cel putin ale noastre) sunt dragute, calme, atente...au facut si lucruri care nu prea cred ca intrau in atributiile lor (avand in vedere ca e vb de un copil...aproape scolar!), adica fi-miu face parte din categoria „plopist” (cum bine spunea simali odata, e genul care „cade de pe buda” si nu-si aduce aminte ce a mancat cu cateva ore inainte , dar iti povesteste ore in sir despre planete, animale si dinozauri, de ex.)...l-au ajutat sa se incheie la sireturi, sau la haina, cand au iesit afara...au strecurat pana si laptele ca altfel nu-l bea
-oricand am dorit, am avut acces la informatii (asta daca nu mi-a spus chiar Vladi) legate de : ce anume si cat a mancat in ziua respectiva, ce a facut (activitati, lectii, conduita), a "evoluat" sau nu , ce "perle" a mai spus, ce prieteni noi si-a mai facut, cu cine s-a mai certat , cat de frumos a desenat, a fost cooperant sau nu, etc.
-grupul lor sanitar este foarte curat, si in general gradinita are un aspect foarte curat si ingrijit
-clasele sunt foarte mari, astfel incat in aceeasi incapere este un spatiu cu masute, scaunele, si putin mai incolo un loc suficient de mare ptr joaca(si fotolii, canapele ptr copii)...biblioteca proprie ( cu enciclopedii, carti din seria „oare de ce?...” si „vreau sa stiu mai multe despre...”), o multime de jocuri, statie audio, dvd, video, televizor – care nici nu stiu daca se foloseste , eu l-am auzit doar de vreo 2 ori pe Vladi spunand ca s-au uitat putin la o caseta cu un film...asta intr-un an intreg (eu m-am bucurat, bineinteles! )
-am cumparat diverse publicatii oferite de gradinita (Pipo si Piti-click) pentru ca am vrut eu (si mai ales Vladi), le-am considerat utile, distractive si educative, nu m-a obligat nimeni !
-activitati optionale : lb.engleza, muzica, dans, gimnastica ritmica si dansuri sportive, calculator
-gradinita e mare, spatioasa, primitoare, are o curte frumoasa, cu spatii verzi, locuri de joaca amenajate pentru copii, exista chiar si un mic loc in gradina, unde copiii au plantat in aceasta primavara flori ( au pus si un cartonas cu numele copilului in dreptul florii respective)...cele 2 terase ale cladirii sunt pline de ghivece cu flori multicolore

-s-au organizat lectii deschise cu parintii si copiii, pe care eu le-am considerat extrem de interesante
-avand in vedere ca e vorba de o grupa pregatitoare, cu copii care urmeaza sa intre la scoala din toamna, gradinita a organizat in februarie o intalnire intre parinti si o scoala din apropiere , reprezentata de doamnele invatatoare care urmeaza sa preia clasele I in acest an. S-a prezentat oferta scolii cu toate detaliile legate de acest lucru, si au raspuns intrebarilor adresate de catre parinti. Una dintre invatatoare mi-a placut nu mult, ci foarte mult, si aceasta intalnire a fost pentru mine decisiva in alegerea scolii ptr Vladi (am 3 scoli in zona, la exact aceeasi distanta fata de casa). In 2 zile l-am inscris la clasa acestei invatatoare. S-a intamplat ceea ce mi-am dorit de fapt, sa cunosc si sa pot alege eu invatatoarea.
-am vazut ca se acorda o atentie deosebita obiceiurilor si traditiilor (cred ca acest aspect personalizeaza intr-un fel aceasta gradinita), atat din activitatile desfasurate la grupa lor (cel mai recent exemplu, de Paste fiecare copil a pictat oua si icoane pe sticla , au facut o mica expozitie cu creatiile lor, si cu obiecte traditionale populare – din lemn, ceramica, oua ornate cu margele, etc.), cat si din participarile la tabara de creatie SCOALA D.O.R. – datini si obiceiuri romanesti...cred ca diplomele obtinute nu au mare relevanta, importanta e participarea!
-de fapt, expozitiile cu creatiile copiilor din gradinita sunt permanente, holurile sunt impodobite cu desene, picturi, modelaje din plastelina (am admirat chiar si diverse personaje din povesti pictate pe ...pietricele de diverse marimi)
-de fiecare data, interiorul gradinitei se...schimba (la „decoratiuni” ma refer ), in functie de anotimp sau de sarbatoarea care urmeaza (Craciun, Paste)... habar n-am cine se ocupa de asta, dar atat de mult iti incanta ochiul...se impodobesc holurile, ferestrele, dulapioarele copiilor, cu decupaje din hartie (frunze, flori, stelute de zapada, omuleti de zapada, mos craciuni), conuri de brad, ghinde, etc.


-educatoarele au demonstrat creativitate in conceperea si sustinerea activitatilor cu copiii
-participari la festivaluri de interpretare – poezie si muzica, concursuri UNESCO , concursuri de pictura, desen, modelaj
-vizite, plimbari, excursii, tabere
-activitati comune, alese, in aer liber
-participare la proiecte in parteneriat cu : biblioteci, Centrul Cultural Mihai Eminescu, diverse ambasade

-cred ca un rol important il are managerul acestei institutii, un om pe care eu il consider foarte competent, si foarte implicat in ceea ce se intampla acolo...o mana ferma dar blanda in acelasi timp, asa cum ar trebui sa fie...primul semn ca acest om este realmente interesat de bunul mers al lucrurilor, a fost pentru mine...un „altfel de formular" atasat cererii-tip de inscriere, adresat in exclusivitate parintilor (intrebari de genul :„ce schimbari de comportament asteptati sa observati la copilul dv. in urma frecventarii gradinitei?”...la acest aspect eu personal am scris cam o pagina si multe din punctele "atinse" de mine s-au realizat)

-si, in cele din urma (dar nu in ultimul rand) cel care ne face „ziua frumoasa de dimineata”, este `nea Sica, portarul, care – nu stiu cum reuseste, dar gaseste cuvinte frumoase pentru fiecare pitic (si parinte) care intra in gradinita noastra in fiecare dimineata : „ooo, buna dimineata, Vladi! Eee, asa mai zic si eu, baiat! Asaaa, imi place ! Bravo! S-aveti o zi buna!” O sa spuneti poate ca e un mizilic, dar oricat de suparat ai fi sau absorbit de grijile cotidiene, `nea Sica sigur iti aduce zambetul pe buze.

Imi cer scuze pentru mesajul poate prea lung, unii dintre voi vor avea rabdare sa-l citeasca, altii nu...eu le multumesc si unora si altora...mie sincer imi pare rau ca in curand vom avea parte de un „ramas bun, gradinita!”. Pe Vladi nu mai e cazul sa-l intreb, ptr ca stiu deja raspunsul.


#22
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 02 aprilie 2008 - 01:57

bubi

quote:
:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by ENYA

* Numele gradinitei : Gradinita nr.201 "Clopotel" (de stat, sector2)
* Grupa la care e copilul si cand a inceput sa frecventeze gradinita : gr.pregatitoare, sept.2006
* Punctajul :
Personal : 5 puncte
Dotari : 5 puncte
Curatenie : 5 puncte
Mese : 5 puncte
Activitati in gradinita : 5 puncte
Activitati extracuriculare : 5 puncte
* Punctaj total: 30 puncte

Amalia si Vladi (6 ani si 10 luni)




--------------------------------------------------------------------------------



hai ca la punctaj maxim chiar nu ma asteptam....eu dupa 1 an de gradinita Clopotel, grupa mijlocie, o mut la o gradinita particulara. De ce?
-igiena la toalete lasa de dorit, nu au nici colace la WC-uri; tocmai facem analize din cauza unei scurgeri vaginale
-in ciuda unei sponsorizari facute de mine cu produse de curatenie, mirosea a urina, iar in toalete nu aparusera produsele sponsorizate (aparate de igienizat vasul de toaleta)
-copii nu sunt supravegheati cum trebuie, (copii ies din sala de clasa)
-ignora total ce li se intampla copiilor (fiica-mea a aparut ieri de la gradinita cu pamant pe juliturile de la genunchi- nici macar cu apa si sapun nu au spalat-o)
-2-3 copii au parte de atentie sporita din partea educatoarei, restul la gramada
-nu poti afla nici daca a mancat ceva copilul, samd
-esti "fortat" sa dai bani pe tot felul de reviste, poze etc
-tot timpul ti se cere ceva

punctajul meu dupa 1 an de zile de Clopotel este:

personal: 2
dotari: 2
curatenie: 1
mancare: 3
activitati in gradinita: 3
activitati extra: 3

sunt extrem de dezamagita de dezinteresul lor, in ciuda implicarii noastre in activitatea gradinitei. Ma mir insa ca diferentele intre grupe sa fie atat de mari incat sa-i poti acorda acestei gradinite punctaj maxim.



#23
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 02 aprilie 2008 - 01:58

Loreena

Din toamna o dau pe Carla la gradinita 234 "Zori de zi"; abia atunci o sa pot da un punctaj , dar oricum pana atunci;

* sali mari;
* loc de joaca afara; tobogan; verdeatza, zona linistita; dar unele accesorii de la locurile din joaca sunt vechi si ruginite; m-am gandit sa propun o reconditionare a lor; poate ca si alti parinti vor fi doritori;
* cand am urcat la etaj langa scari aveau botosei pe care sa ii pui peste incaltaminte;
* curtea curata;
* referitor la mancare nu ma pot pronunta inca;
* mi-a placut ca in holuri erau peste tot afisate lucrarile, desenele copiilor;
* directoarea mi s-a parut o doamna cumsecade, fara fitze;

va pupam si poate apare pe aici si vreun parinte care are copilul acolo sa mai schimbam impresii


#24
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 02 aprilie 2008 - 01:59

andreea_s

Buna ziua! Eu nu am intrat de mult pe forum din lipsa acuta de timp. Astazi, ajutand o colega sa gaseasca o gradinita pentru pitiul ei, am realizat ca ar fi trebuit de mult sa intru sa povestesc un pic despre gradinita la care merge Matei, puiul meu de 3 ani.
Noi l-am dat pe Matei la gradi la 2 ani si doua luni si am facut o prospectare intensa de trei luni pana am ales gradinita. Nu stiu daca lista mea de criterii sau norocul au decis asupra gradinitei Little Friends, dar stiu ca a fost cea mai buna alegere pe care o puteam face. Matei e suparat cand trebuie sa stea acasa, in weekend ma intreaba cat mai e pana luni, a invatat multe lucruri noi, vocabularul i s-a dezvoltat foarte frumos atat in romana cat si in engleza. Iubeste educatoarele. Nu doar pe cele de la grupa lui dar si pe celelalte. Asa ca... iata si parerea mea despre gradinita Little Friends.

* Numele gradinitei: Little friends* Grupa la care e copilul si cand a inceput sa frecventeze gradinita: grupa mica
* Punctajul pentru fiecare aspect de mai jos, cu explicatii
Personal: 5 puncte
Dotari: 5 puncte
Curatenie: 5 puncte
Mese: 4 puncte - Matei mananca doar dimineata acolo si meniul ar putea fi mai variat
Activitati in gradinita: 5 puncte
Activitati extracuriculare: 4 puncte
* Punctaj total: 28 puncte


#25
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 02 aprilie 2008 - 02:01

Gabitzu_V

quote:


hai ca la punctaj maxim chiar nu ma asteptam....eu dupa 1 an de gradinita Clopotel, grupa mijlocie, o mut la o gradinita particulara. De ce?
-igiena la toalete lasa de dorit, nu au nici colace la WC-uri; tocmai facem analize din cauza unei scurgeri vaginale
-in ciuda unei sponsorizari facute de mine cu produse de curatenie, mirosea a urina, iar in toalete nu aparusera produsele sponsorizate (aparate de igienizat vasul de toaleta)
-copii nu sunt supravegheati cum trebuie, (copii ies din sala de clasa)
-ignora total ce li se intampla copiilor (fiica-mea a aparut ieri de la gradinita cu pamant pe juliturile de la genunchi- nici macar cu apa si sapun nu au spalat-o)
-2-3 copii au parte de atentie sporita din partea educatoarei, restul la gramada
-nu poti afla nici daca a mancat ceva copilul, samd
-esti "fortat" sa dai bani pe tot felul de reviste, poze etc
-tot timpul ti se cere ceva

punctajul meu dupa 1 an de zile de Clopotel este:

personal: 2
dotari: 2
curatenie: 1
mancare: 3
activitati in gradinita: 3
activitati extra: 3

sunt extrem de dezamagita de dezinteresul lor, in ciuda implicarii noastre in activitatea gradinitei. Ma mir insa ca diferentele intre grupe sa fie atat de mari incat sa-i poti acorda acestei gradinite punctaj maxim.

Mara mea



______________________________________

Este incredibil cu cata usurinta sunt dispusi unii oameni sa improaste cu noroi si sa arunce vina pe oricine altcineva - toti sunt de vina, mai putin cei care arata cu degetul!

Din punctul meu de vedere, aceasta este una dintre cele mai frumoase si mai moderne gradinite din Bucuresti si de aceea eu fac urmatoarea evaluare:

Numele gradinitei : Gradinita nr.201 "Clopotel" (de stat, sector2)
Punctajul :
Personal : 5 puncte, cu felicitari pentru dedicatie si profesionalism
Dotari : 5 puncte
Curatenie : 5 puncte
Mese : 5 puncte
Activitati in gradinita : 5 puncte +
Activitati extracuriculare : 5 puncte +
* Punctaj total: 30 puncte

Sufletul, rabdarea si competenta pe care doamnele educatoare (in special Doamna educatoare Adriana Bejean) le pun in efortul de a ne creste copiii (incercati sa vedeti care este durata efectiva din 24 ore pe care o petreceti cu copiii si o sa descoperiti cu uimire ca timpul petrecut in gradinita este mai mare decat acasa) sunt demne de admirat.

Este ingrijorator faptul ca se mai gasesc unii parinti pentru care nimic nu este bun si o sa incerc sa fac cateva comentarii privind afirmatiile deplasate de mai sus:


Se spune: "-igiena la toalete lasa de dorit, nu au nici colace la WC-uri; tocmai facem analize din cauza unei scurgeri vaginale"

Pe unde intrati Domnule/Doamna parinte dimineata? Se pare ca nu Dvoastra ci Bona (?!!), pt ca altfel ati fi putut observa cu cata migala si atentie se spala pe jos si se dezinfecteaza totul cu sporita minutiozitate. Cum se face ca problema pe ca o invocati la copilul Dvoastra nu a fost reclamata de nimeni altcineva? Nu este oare posibil ca sursa sa fi fost in alta parte si acum aruncati vina, ca asa va convine, pe gradinita?

Se afirma: "-copii nu sunt supravegheati cum trebuie, (copii ies din sala de clasa)"

In total dezacord - nu mi s-a intamplat niciodata sa nu-mi gasesc copilul nesupravegheat - si discutam de doua doamne educatoare certificate, cu experienta si din cele vazute de mine, cel putin una dintre Domniile lor se afla in permanenta in preajma copiilor.
Se poate, totusi, ca aici o contributie importanta sa o aiba si copilul meu - nu este obraznic, este politicos si ascultator, in limitele varstei - nu-l fac u Sfant, departe de mine ideea asta, nu umbla brambura si nu IGNORA rugamintile pertinente ale Doamnelor educatoare, facandi-se ca nu le aude. NU L-AM GASIT NICODATA AFARA DIN CLASA/GRUP/PERIMETRU SI NESUPRAVEGHEAT!

Se spune: "-ignora total ce li se intampla copiilor (fiica-mea a aparut ieri de la gradinita cu pamant pe juliturile de la genunchi- nici macar cu apa si sapun nu au spalat-o)"

Nu stiu ce sa spun, dar eu, personal, nu am de gand sa-mi inchid copilul intr-o colivie din sticla, cu aer ultrafiltrat si cu sisteme de supersterilizare. Copiii se joaca, mai cad, se mai julesc (am o memorie destul de buna si imi amintesc ca mi s-a intamplat si mie de multe ori, i s-a intamplat si fratelui mai mare, ca si altor copii).
Mai mult, i s-a intamplat si copilului meu din aceasta grupa - si
l-am gasit cu julitura dezinfectata si un pansament de prim ajutor aplicat. Julitura s-a vindecat asa cum se vindeca o julitura. Eu nu cred ca exista o masina speciala de pus piedici copiilor nostri - ei se joaca, alearga si inevitabil cad - mai usor sau mai rau.
Este drept ca si al meu a mai cazut si pe drumul de la gradinita spre casa - aici ar fi fost absurd sa reclam ca Doamna educatoare nu a mers cu 30 de copii, cu fiecare spre casa, cu mainile pline de truse de prim-ajutor!

Se spune: "-2-3 copii au parte de atentie sporita din partea educatoarei, restul la gramada"
Eu personal stiu sa numar mai sus si de 2 si de 3, si la serbarea de Craciun am constatat cat de multa munca s-a depus cu fiecare copil - este de admirat - pe de alta parte, cat de iscusit ar fi un croitor, se mai lucreaza si cu materialul "clientului". Eu recunosc, copilul meu nu are veleitati pentru, sa spunem ipotetic "limba chineza" si oricat mi-ar placea sa vorbeasca aceasta limba, nu o sa cer niciodata ceva ce nu poate face sau nu o sa am pretentii la ceva ce nu are talent. Unii au intr-un domeniu, altii in alt domeniu. Unde sunt de admirat Doamnele educatoare: au reusit cu multa rabdare si pricepere sa ne canalizeze copiii nostri (si nu este numai parerea mea!) spre zonele si domeniile corespondente inzestrarilor native (eu recunosc, al meu nu este un Super-bun la toate si nici nu este un Mega-Star innascut, dar este bun la pictura - si pot sa spun ca aici i s-a acordat tot sprijinul si toate conditiile).

Se spune:"-nu poti afla nici daca a mancat ceva copilul, samd"
Eu aflu totul. O fi, poate pentru ca stiu sa citesc meniul, poate ca vorbesc politicos cu Doamna bucatareasa, poate pentru ca stiu sa nu stresez copilul direct si sa-l inhib cu "Ce-ai mancat azi?" ci il intreb - "Ti-a placut portocala de la desert?" si el imi raspunde "Care portocala tati ca azi am avut mar! Si asta a fost dupa fripturica felii cu piure!" "Ati inceput cu fripturica?" "Ah, nu, cu supica intai!" Sau este cate putin din toate acestea? Nu stiu ce sa spun!

Am apreciat in mod deosebit ca s-a dat curs dorintei exprimate de parinti de a primi fructe la desert!

Se spune: "-esti "fortat" sa dai bani pe tot felul de reviste, poze etc

Personal nu am observat asta! Si cine ne-ar forta? Pai sa vedem:

1. Gardianul? Doamna fereste! Este unul dintre cei mai placuti si mai indragiti de copii, ii stie pe nume pe toti, ii intampina cu un zambet si o vorba buna si ne binedispune copiii la inceput de zi si dupa ce au terminat!

2. Doamna Directoare? Fereasca Sfantu'!

3. Doamnele educatoare? Sa fim seriosi! NIMENI NU NE FORTEAZA SAU OBLIGA SA CUMPERI CEVA CE NU VREI SAU CEVA CE TU, IN CIUDA CELOR MAI BUNE INTENTII CONSIDERI CA AR FI CONTRAR INTERESELOR COPILULUI.

Mai mult, personal am asistat atunci cand s-a citit metodologia si directivele Ministerului Educatiei si Cercetarii in care se specifica im mod clar ca aceste lucruri sunt facultative. Pe de alta parte, eu am fost la acea sedinta cu parintii, destul de importanta, sedinta de la care au lipsit alti parinti.

Si ar mai fi ceva - asa sunt eu, vreau tot ce este mai bun pentru copiii mei, vreau sa-mi amintesc peste ani cum arata la 5 ani, pe genunchii lui Mos Craciun, sau in timpul orelor, cand eu nu am avut timp sau nu m-am invrednicit sa-i fac o poza, imi place sa ma joc cu el dezlegand labir

#26
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 02 aprilie 2008 - 02:06

quentina

am si eu ceva de spus favorabil in legatura cu gradinita la care merge copilul meu de 2 ani si sase luni. e in sectorul 2, aproape de biserica Silvestru si se numeste DANI'S CHILDREN.Puiul meu a facut progrese mari acolo, tinand cont de faptul ca l-am dus cu pampers si cu un dezinteres total fata de olita. E printre cei mai mici insa acum stie sa manance singur si a inceput sa vorbeasca cu propozitii.
punctajul meu...
personal= 5 (au foarte multa rabdare si manifesta interes fata de fiecare copil)
dotari=5
curatenie=5
mese=5 (pustiul meu s-a rotunjit putin si a devenit mai interesat de mancare; inainte era mai slabanog si foarte mofturos)
activitati in gradinita = 5
activitati extra=5
total=30

#27
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 02 aprilie 2008 - 02:13

Loreena

"Zori de zi"

Azi avem fix o saptamana de cand am inceput gradinitza; educatoarea pare ok, aproape zilnic am sunat-o la pranz sa vad ce face fata; optionale face muzica si engleza; am nemultumiri legate de mancare; dimineatza a avut finetti sau sandwich cu salam sasesc (eu nu i-am dat asa ceva, in general am preferat sa nu ii prea dau salamuri, mezeluri prea multe; si aziiiiiii a avut varza cu carne de porc mi se pare o mancare grea; in plus am inteles ca li se da chiar si fasole cu carnati .......deci la capitolul Mese din start au puncte in minus

pana acum avand in vedere ca a trecut doar o saptamana sa va dau si punctajul meu:

Personal - 4 (am avut divergente cu o educatoare de dupa-amiaza cum ca nu vin sa iau mai repede copilul; la 12.30 educatoarea lor pleaca si dupa-amiaza raman prin rotatie educatoare de la alte grupe care normal ca sunt nemultumite sa stea "peste program"; la grupa mica nu au educatoare schimbul 2);ingrijitoarele par ok si chiar mi-au dat detalii despre ce a mai facut carla, la somn, la masa, daca a plans)

Dotari - 4 puncte (salile sunt mari spatioase, patuturi ok; curte mare, nisipar; leagane, tobogan; curtea acum insa nu prea este ingrijita...poate ca pana vine caldura o vor amenaja; in vara am vazut ca au amplasat niste leagane noi in curte)

curatenie - 4 puncte ( pare ok; am vazut ca se spala mereu cand am fost sa o iau pe carla; ca sa urce la etaj parintii trebuie sa isi puna cipici de carpa peste pantofi; doar curtea nu e prea ingrijita)

Mese - 4 puncte (mi se pare prea grea mancarea in unele zile si cam saracacioasa la gustarea de dimineatza si de dupa-amiaza cand se trezesc)

Activitati in gradinitza/extracurriculare - 5 (momentan sunt multumita; a invatat la muzica sa zica "DO RE MI FA SOL LA SI DO" Ssi un mini cantecel cu mos craciun;referitor la engleza e prea devreme sa ma pronunt; maine vine teatrul la ei in gradinitza - sper sa ii placa)


#28
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 02 aprilie 2008 - 02:16

Elle_seb

GRADINITA DE COPII NR. 12 "ALBINUTA", sectorul 2.
Fi-miu e la grupa mica, a inceput anul trecut in septembrie.
Personal: 5 puncte. Educatoarele sunt foarte dedicate, foarte implicate in activitatile cu copiii, tin cont de opiniile parintilor, exista respect dim ambele parti.
Dotari: 5 puncte. Au cam tot ce le trebuie la clasa, e adevarat, si cu ajutorul parintilor, ca doar e gradinita de stat. Gradinita arata foarte bine, este renovata, dotata, gresie - faianta, termopane, parchet in clase, baile construite adecvat dimensiunilor copiilor, au tobogan de plastic in clasa, casuta piticilor in clasa, mobilier nou, patuturi rabatabile, caldura de sta fi-miu numai in tricou la gradi, toate arata foarte bine. Au jucarii si materiale didactice suficiente.
Curatenie 5 puncte.
Mese 5 puncte. Mancare buna, diversificata.
Activitati in gradinita: 4 puncte.
Activitati extracuriculare: 5 puncte. Fac gimnastica, muzica, engleza. Fi-miu are 3,5 ani si acum vreo 2 seri a inceput sa-mi povesteasca ce-i invata doamna de engleza: Si stie sa zica formule de salut despre care stie si ce inseamna: Good morning, Hello, how are you? si altele de care nu imi mai amintesc, dar cea mai tare a fost cand mi-a spus clar si cursiv: "We are all very happy to say Hello to you". M-a lasat cu gura cascata . Engleza abia au inceput-o.

Cam atat imi vine acum in minte. Pe ansamblu sunt foarte multumita de gradinita asta si de evolutia lui fi-miu acolo. Si lui ii place foarte mult sa mearga la gradinita.



#29
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 02 aprilie 2008 - 02:31

Am gasit 2 site-uri cu informatii despre gradinite:

http://gradinite.com...inite/#sector=2

http://www.gradinitebucuresti.ro/

#30
mommykari

mommykari
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 29 aprilie 2008 - 20:39

Bine v-am gasit mamici! As dori sa inscriu fetita la gradinita Crionera de pe Sos. Pantelimon si m-ar ajuta cateva informatii despre aceasta, despre conditii, educatoare , ... etc.
Sper sa gasesc pe acest forum pe cineva care a avut sau are copilul la aceasta gradinita. Multumesc mult!



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -