Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Organizarea petrecerii de 1 an


23 raspunsuri la acest subiect

#11
gangurici_licurici

gangurici_licurici

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 09 noiembrie 2005 - 18:37

Mariussimiuc, iata reteta tortului meu preferat.

Ai nevoie de: blat de tort obisnuit, 3 foi (nu-ti pot da reteta ca eu il cumpar, cele cu foi cu cacao sunt si mai bune), 2-3 iaurturi cu piersici, 500 g branza dulce (de vaca), un compot mare de piersici, frisca. Se procedeaza asa: se amesteca iaurtul cu branza dulce- sa iasa ca o pasta ce se poate intinde destul de usor (sa nu fie insa prea lichida, ca va curge pe margini). Piersicile din compot se scurg si se taie felii, ca feliile de portocala. Prima foaie de blat se insiropeaza cu suc de pe compotul de piersici, apoi se unge cu 1/3 din crema de iaurt si branza, si se pot pune cateva felii de piersica din loc in loc. Se procedeaza la fel cu a doaua foaie, la a treia diferenta e ca se pun mai multe felii de piersica, cat mai frumos, iar frisca se foloseste la ornat (eu o pun inclusiv pe marginea tortului, ca arata mai bine.

E foarte gustos, nu e asa gretos ca cele cu crema obisnuita (mie imi plac si alea, dar de multe ori ma simt rau dupa ele) si mai ales pot sa manance si cei mici din el. Nu in ultimul rand e usor de facut, si cand ai un bebe activ nu prea ai timp de chestii complicate. Asta e si tortul pe care il voi face de ziua lui Matei.

Pofta buna.



Ganguriciul

#12
mariussimiuc

mariussimiuc

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.915 mesaje

Postat 10 noiembrie 2005 - 00:51

Gangurici,multumesc de idee...Cred ca e super delicios tortuletul tau...Problema e ca de facut fac si torturi si prajituri numai ca nu prea (sau deloc!!![:D]) le am cu "aspectele comerciale" si voiam ca macar la implinirea anisorului sa aiba un tortulet frumos.Dar,asa cum a spus si Badjokepot sa-l fac asta pentru puiuti si printese [;)] si sa cumpar unul "comercial" pentru mamici si tatici,nu?



Miha [8**] si [comoara] Robert (18 nov 2004)





[foto]

Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun





Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!





#13
gangurici_licurici

gangurici_licurici

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 10 noiembrie 2005 - 12:04

Hmmm... nu prea inteleg cum e cu aspectele comerciale, adica sa arate bine tortul? Sa stii ca si asta arata bine, mai ales daca gasesti compot din ala in care piersicile au ramas mai portocalii... Da, si comandatul e o idee buna, mai ales daca aveti o cofetarie unde fac praji bune. Hai ca mi s-a facut o pofta...

Sa ne zici cum a fost petrecerea.



Ganguriciul

#14
Anculina

Anculina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 12 noiembrie 2005 - 07:56

Aici am pus fotografii de la petrecera de 1 anisor pe care am avut-o in vara . Vizionare placuta ! Poate gasiti ceva care sa va inspire !
http://community.web...365967864WezqKY


Daca iei totul prea in serios, faci riduri !Zambeste !

#15
Catalin

Catalin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 439 mesaje

Postat 12 noiembrie 2005 - 12:58

Va rog sa folositi optiunea de cautare oferita de forum!



Subiect initial: "Organizarea petrecerii de 1 an"
postat de gologanii, 07/12/2004, 12:12:56


Buna!
Ne apropiem si noi de implinirea unui anisor, in primul rand vreau sa va multumesc pentru sprijinul pe care mi l-ati dat pentru ca existati pe acest site si pentru acest site.
Noi o vom serba pe bebelusa noastra cu toata familia de Craciun, dar si de ziua ei trebuie sa organizam ceva, chiar daca mai restrans. Voi ce surprize ati pregatit micutilor vostri? I-ati dus in anumite locuri care le-au placut?
As mai vrea sa iau niste baloane umflate, dar unde as putea sa gasesc martea?
Sunt tot felul de obiceiuri cu turta, alesul obiectelor, taiatul motului...
Va multumesc!

sandra



raspuns postat de anda141, 07/12/2004 : 13:46:14

Si eu as vrea idei legate de petrecerea de 1 an. Ce cadouri le-ati lua? Ma gandeam la ceva de care sa-si aminteasca, sau noi sa-i amintim cand va fi mare, ceva mai deosebit.
Fetele cu copii mai mari, ce idei ne dati??

Monica



raspuns postat de alinkav, 07/12/2004, 14:31:02

Noi am avut asa.
Am chemat la noi inca 3 copilasi de aceeasi varsta cu Alex (prietenii lui din parc desigur, cu care ne vedem aproape zilnic)cu mamicile.
Am aranjat sufrageria in asa fel incat sa nu fie vreun accident sau sa se incurce, adica am lasat doar o canapea, o masa si un dulap, restul a fost scos din camera. Am umflat vreo 30-40 baloane de diferite culori, am pus mare afis pe perete pe care scria PARTY, pe perdea am agatat niste ghirlande tot cu PARTY( toate astea au fost cumparate in Carrefour), am mai adus multe jucarii in camera. Totul arata super! Pentru fiecare copilas am pregatit cate o banana, o portocala, un mar si un suc(Hipp), si biscuitei. Nu trebuie gatit nimic, deoarece toata petrecerea a durat o ora jumate, a inceput la 11.30. Exact intre doua mese, si inainte de somn de dupa masa.
Desigur n-a lipsit tortul cu lumanarea, pe care l-am mancat noi mamicile si o sampanie.
Copii s-au simtit extraordinar, dupa o ora jumate erau franti de oboseala. Am si filmat si am facut multe poze.
Nu stiu daca ramane amintire pentru ei, cu siguranta nu, doar din poze, dar in schimb pentru noi parintii a fost super.
Petrecere frumoasa!!!
P.S.Petrecere sau mai bine zis motu l-am facut dupa 2 zile, ca cei mari, dar am tinut neaparat sa fac si petrecerea copiilor!

Sarbatori Fericite!
alina si Alex



raspuns postat de maria m m, 07/12/2004, 15:52:59

Noi,petrecerea de 1 an am avut-o in vara.
Eu stau la casa si am curte,cred ca a fost putin mai usor.
Am invitat in jur de 20 persoane(prietenii nostrii si copii lor),am aranjat asa din sufragerie pe care am pus cateva polatouri,scururi,pahare...etc.Am umfalat cateva baloane.Party nu am scris niciunde pt ca am uitat.
Cu toate ca a fost cam maraita ziu aceea,Paula s-a comportat ireprosabil la petrecere.A dansat,vorbit,a fost foarte vesela.
A suflat si in tort,a ales de pe tavita(pixul,cheile de la masina,cartea de joc si pe urma a pus mana pe bani,carora nu mai vroia sa le dea drumul) si i-am taiat motul.
Acuma,referitor la cadouri,noi i-am luat o ratusca,2 piscine(una de facut baie,care are tot felulde chestii gonflabile(jucarii),si una cu 100 de bile colorate),un colac frumos.
De la prieteni a primit:
-hainute
-pantofiori
-un leagan de curte
-o masinuta in care ii place sa se dea la nebunie
-o orga muzicala
-papusa&catelusi&tot felul de jucarii din plus
-de la nasii ei a primit o agrafa de argint in care am pastrat motzut.
Bineinteles ca si noi am filmat evenimentul.
A fost foarte frumos!

maria



raspuns postat de gologanii, 07/12/2004, 21:37:21

Noi i-am cumparat o papusa de portelan, foarte frumoasa. Stiu ca nu este pentru 1 an, dar am vrut ceva mai special, sper ca-i va placea in viitor.
Ruxandra, sarbatorit, nu sta cu noi la Bucuresti, dar atunci va fi aici(si pt vaccinuri), deci nu avem prieteni in parc de varsta noastra, as vrea sa o duc la o plimbare super, dar nu stiu ce-as putea gasi pe vremea asta... Cred ca o sa aleg intre parc-Tineretului si Mall...

sandra



raspuns postat de Freia, 07/12/2004, 21:56:31

Noi am sarbatorit in vara 1 anisor. Cadouri i-am facut:

-balansoar calut de la Little Tikes ( es uper incantata de el, din ziua in care l-a primit, cel putin cate 1 ora se joaca cu el)
- o caditza de papusi cu accesori
- hainutze pt 2 ani de vara
- o bratzara de aur
- un teatru magic de la Phillips


I-am facut un tort mare cu desene pe el, l-am ales pe elefantzelul Dumbo. Turta am facut-o in aceasi zi, deci ama vut si turta.

Baloane, coifuri, confetti.. iar ca nr de oameni am fost nasii, tati, si 2 prietenii de familie cu fetitza lor de 6 ani. Si 2 nevorbitoare: catzelul si canarul nasilor

Freia si Alexa

#16
Catalin

Catalin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 439 mesaje

Postat 12 noiembrie 2005 - 13:06

Subiect initial: "Pregatiri pentru aniversarea de 1 an"
postat de oticdrag2004, 25/07/2005, 12:37:25


Mamicilor cu experienta!!! Evelina mea se apropie de 1 an in septembrie
Ce sfaturi aveti de dat ca petrecerea sa fie placuta?
Si nasilor ce cadouri le-ati luat? {trebuie sa le mai i-au ceva caci colacii i-am dat la botez mai exact la scaldatoare} Cine pregateste tava mai exact ce pregatiri se fac pentru taierea motului?
Astept orice sugestie
MULTUMESC
Pupici de la EVY SI MAMICA EI



raspuns postat de andreea_tx, 25/07/2005, 20:07:23

Mamica de Evelina nu stiu ce obiceiuri sunt la voi dar in Bucuresti nu prea se practica asa ceva cu daruri pentru nasi si colaci cum spui tu.La fetite se rupe turta si la baiat se taie motul.Nu stiu cum e cu turta dar la baiat iti pot spune ca eu nu le-am luat nasilor nimic si tava am pregatit-o eu si tot ce am pus pe ea iar banii de pe tava i-a pus nasii.Pe tava am pus si chei masina,telef,ac,ata,carte,creion,aur cam tot ce iti trece prin minte.Petrecerea a fost mai mult pentru adulti la mot adica la un anisor si au fost o gramada de invitati.Sa vedem ce alte sugestii iti dau mamaici de fetite care au rupt turta.Petrecere frumoasa.

andreeat



raspuns postat de Anculina, 25/07/2005, 20:30:20

La " Botezuri, nunti, petreceri " sunt mai multe subiecte deschise despre asta. Cauta acolo tot ce te intereseaza.
Noi suntem tot din Bucuresti, dar am dat acadou la nasi.
Le-am luat un mixer si un set de inox greu cu tot felul de desfacatori cu suport de lemn.
Tava am pregatit-o eu.
Turta a adus-o nasa.
Bani n-au pus nasii, au pus doar parintii si sora-mea, dar au adus muuulte cadouri si hainute.
Uite aici pozele de cand a facut printesa mea 1 anisor
( 26 mai 2005 ).
http://community.web...365967864WezqKY
Pupici.



raspuns postat de marilena_ral, 25/07/2005, 22:21:09

Noi i-am rupt turta fetitei noastre luna trecuta. Nu te duci la biserica. Se face o petrecere acasa. Nasii trebuie sa imbrace copilul si sa faca o turta pe care o rupe deasupra capului fetitei, ii taie un pic din perisor iar apoi fetita isi alege de pe tava pregatita de tine (ce vrei tu sa pui pe tava; ex.:bani, ruj, bijuterii, pix, carte etc.) si gata. Noi le-am luat nasilor o mica atentie. Nu stiu daca este obligatoriu dar noi asa am facut. Apoi a urmat petrecerea cu rudele si prietenii. In Bucuresti nu este cu colaci si chestii dinastea.
Marilena si bb Raluca

#17
My_Lady0091

My_Lady0091

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.630 mesaje

Postat 10 septembrie 2010 - 13:15

........si sa revenim si cu acesta.....

idei?cum organizam....memiu?cadouri?...gata l-am scos de la naftalina![:D]






Blackmoon Lady&lipishtocul [copil]

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca


#18
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 10 septembrie 2010 - 14:03

Eu as face un tort cu poza cea mai cea a lui bebe.
Si as chema prietenii apropiati, rudele apropiate (bunici, matusi) si nasii si mosica de la botez a copilului. Daca e prea multa lume n-as face deranj acasa ci la un restaurant dragut. Nu as face mare tambalau, ca nu e botez ci petrecere aniversara. Restrans, intim si dragut.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

#19
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 10 septembrie 2010 - 14:46

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Eu as face un tort cu poza cea mai cea a lui bebe.
Si as chema prietenii apropiati, rudele apropiate (bunici, matusi) si nasii si mosica de la botez a copilului. Daca e prea multa lume n-as face deranj acasa ci la un restaurant dragut. Nu as face mare tambalau, ca nu e botez ci petrecere aniversara. Restrans, intim si dragut.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

vai si ce amuzant ar fi pt copil la resto ....

"sahul e prea creieros, mai bine jucam table" - M

#20
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 10 septembrie 2010 - 14:55

si la subiect:
2-3 copii de virste apropiate, o camera amenajata safe cu jucarii pt ei, adulti care sa faca cu rindul intre copii, tort facut a.i. sa poata minca si sarbatoritul, deci fara cacao si e-uri.
e petrecerea copilului, nu a adultilor.
si cam asa tb organizata, sa se simta el bine.

"sahul e prea creieros, mai bine jucam table" - M


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -